İçeriğe Yönlendir

Hususi Kamyonetlerde Kdv Mevzuati

Oğuz Altınada

Recommended Posts

Oğuz Altınada
(düzenlendi)

Bir tanidigimin sirketine koltuklu Doblo almistik, alirken muhasebeci eger kamyonet yaziyorsa kdvyi kullanabileceklerini otomobil yaziyorsa kullanamayacaklarini soylemisti ve kdvyi kullanmislar

Simdi burda bir yanlis var mi?

Diger hususta suanda bu arac satilirken hangi oranda kdv kullanilip fatura kesilecek?

tarihinde Oğuz Altınada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yanlış var...

Aracın kdv kodu otomobili işaret ediyor... Tabi bu tamamen teknik bir konu ve herkesin anlayacağı gibi anlatacağım...

Aynı araç, koltuksuz kapalı kasa olsaydı ruhsatında kamyonet yazacaktı, kdv'si % 18 olup, indirim konusu yapılablecekti.. Satarken de % 18 kdv ile satılacaktı...

Araç koltuklu yani 5 kişilik olunca aracın kodu değişiyor, bu kod da kdv yönünden bu aracı otomobilleştiriyor.. Her ne kadar ruhsatında kamyonet de yazsa, alırken % 18 ödemiş de olsanız, kdv'sini indiremiyorsunuz ve satarken oran % 1 oluyor...

Geçmişte indirim konusu yapıldıysa dua et 2012 sonuna kadar 2007'yi incelemeye almasınlar :)

Not: Bunu bayiler biliyor aslında ama kdv'yi indireceksiniz amortisman düşeceksiniz gibi sözlerle arabayı satmak için kıvırıyorlar..

Muhasebeciniz niye bilmiyor, buna yorum yapamayacağım...

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

Yanlış olduğunu araç satılırken hangi KDV oranını kullanacaklarını araştırırken farkettim zaten..

Şimdi bu aracı satarken KDV oranı ne kullansınlar :s

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

Mehmet Bey haklı biz panel Connect,i aldık KDV %18 düştük camlı Connect,i aldığımızda düşemedik

(Acı olan tarafı bu kanunu bizim muhasebeci,mizde bilmiyordu)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araçların gümrük tarife cetvelindeki kodu bunu belirliyor abi..

Aracın kodunu öğrenip, tarifeden bakmak lazım ama, genel olarak durum, ilk mesajda anlattığım gibidir..

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

connect 50.yıl çıktığında almayı düşünmüştüm.

kdv yi kullanır ucuza getiririz demiştik.

ama öğrendik ki koltuklu camlı kamyonetlerde sanırım 2010 un başlarından itibaren kdv indirimi söz konusu değil.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

connect 50.yıl çıktığında almayı düşünmüştüm.

kdv yi kullanır ucuza getiririz demiştik.

ama öğrendik ki koltuklu camlı kamyonetlerde sanırım 2010 un başlarından itibaren kdv indirimi söz konusu değil.

Yok 2010 değil... 21/07/2005'ten beri bu şekilde...

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Çözemedim zaten bu devleti,

MTV öderken panelvan diye ödüyoruz, ceza yerken kamyonet diye yiyoruz, şirket durumu oldumuda %18 kdv'yi düşemezsin diyorlar...

Piyasada çok var ama koltuklu versiyonunu alıp kdv'sini düşenler(tanıdıklarımda var)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

MTV öderken panelvan diye ödüyoruz, ceza yerken kamyonet diye yiyoruz, şirket durumu oldumuda %18 kdv'yi düşemezsin diyorlar...

Sana tamamen katılıyorum..

Piyasada çok var ama koltuklu versiyonunu alıp kdv'sini düşenler(tanıdıklarımda var)

Bu yasayı bilen çok az...

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya

Çözemedim zaten bu devleti,

bu deve mi kuş mu bir karar veremiyorlar...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ne yaparsak vergi geliri artar mantığı abi.. Aklıma başka birşey gelmiyor :)

Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

benim arabanın (koltuklu camlı berlingo) yakıt fişleri, bakım fişleri vs şirkete düşülebiliyormu? ve sirket bu aracı kullanıp satarken yüzde 1 lik fatura mı kesmesi lazım?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yillik mtv.de gider olarak gosterilemiyormus?

E tabi.. Vergi, vergiden düşülmez..

benim arabanın (koltuklu camlı berlingo) yakıt fişleri, bakım fişleri vs şirkete düşülebiliyormu? ve sirket bu aracı kullanıp satarken yüzde 1 lik fatura mı kesmesi lazım?

İşletmenize kayıtlı ise, araca ait harcamalarınız gider kabul edilir. 5 kişilik ise, evet satışta kdv'si % 1'dir..

Yorum bağlantısı
Oğuz Altınada

O zaman bu arabaları almanın maliyet açısından binek otomobil almaktan hiçbir farkı yok.

50bine Caddy alana kadar C max almak daha mantıklı..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Binek kullanılacaksa ve şirketler için düşünülüyorsa, evet otomobil mantıklı bence de..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...