İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Araç İçinde Su Birikmesi

Doğan Aksu

Recommended Posts

Misafir

merhaba arkadaslar.benım 2007 cmax ghıa aracım on paspasların altı hatrısayılır mıktarda su alıyor.aracı ilk aldıgımda sunrof tahlıyesı cıkmıstı onu yaptırdım.ozaman sorun kesılmıstı.daha sonra on cam patladı degıstı ve bundan sonra su alması devam ettı( cam sunrofu yaptırdıktan 1 sene sonra degıstı bu zaman zarfında su almadı)yanlız camcı camı takarken sıleceklerın altında ızgararın takıldıgı karsılıgı bu plastıkler kırılmıs dıye takmadı acaba bundan olabılırmı.aracım tıcarı oldugu ıcın sanayıde ustalara verıp anlamsız yere yatırmak ıstemıyorum.bu konuda bılgısı olan arkadasların  yardımlarını beklıyorum

Geçmiş olsun Metin Bey,

Konunuz birleştirilmiştir. Bu konuda çok detay bilgi bulabilirsiniz.  :flowers:

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Aytaç Akçin

merhaba arkadaşlar sizin yaşadığınız probleme benzer bir sorunda bende var. aracim 2004  cmax trend sizden farkı araçta sanroof bulunmaması.aracın içine sağ direkde bulunan elektrik bağlantı soketlerinin montaj dediklerinden içeri şu giriyor sadece yağmurlu havalarda içeriği bayagi islatiyor.yılbaşında farkettim bu olayı  bugüne kadarda çözmüş değiliz kaporta beraber.aracı 6 Kasım 2014 de  almıştım yılbaşına kadar illaki yağmur yagmisti fakat içeri şu almiyordu.arada herhangibir kaza söz konusu değil size sormak istediğim basınından böyle bir olay gecmisse ve bilginiz varsa sebebi ne olabilir şimdiden tesekkur ederim .

Yorum bağlantısı
Misafir

merhaba arkadaşlar sizin yaşadığınız probleme benzer bir sorunda bende var. aracim 2004  cmax trend sizden farkı araçta sanroof bulunmaması.aracın içine sağ direkde bulunan elektrik bağlantı soketlerinin montaj dediklerinden içeri şu giriyor sadece yağmurlu havalarda içeriği bayagi islatiyor.yılbaşında farkettim bu olayı  bugüne kadarda çözmüş değiliz kaporta beraber.aracı 6 Kasım 2014 de  almıştım yılbaşına kadar illaki yağmur yagmisti fakat içeri şu almiyordu.arada herhangibir kaza söz konusu değil size sormak istediğim basınından böyle bir olay gecmisse ve bilginiz varsa sebebi ne olabilir şimdiden tesekkur ederim .

Merhaba Aytaç Bey,

Büyük ihtimalle ön cam sağ ve sol taraftaki yağmur giderleri tıkalı. Ön silecekleri, plastik kısmı (camın dışında hemen önündeki kısım) komple söküp köşelerdeki pislikleri temizlemeniz gerekli. Daha sonra bu sorun %90 çözülebilir. (Eğer suyun geldiği yerden eminseniz)

Yorum bağlantısı
Aytaç Akçin

Kerem bey merhaba size tesekkür ederim  konuyla ilgilendiğiniziçin.dediginiz gibi önceden silecek bölümündeki giderleri kontrol ettik herhangibir tıkanıklık söz konusu değil şu olduğu gibi aşağı dökülüyor  hatta bu su giderlerini tek bir delik kalacak şekilde kapattık orayada nalburdan lavabo gırtlak hortumu alıp taktik .2 gün Sonra yağmur yağdı akşam üstü eve geldiğimde tekrar baktım aracın içerisine ön taraf olduğu gibi su içinde hatta su suzulup arka koltukdaki malzeme gözüne dahi dolmuş.suyun geldiği yer dediğim gibi sağ direğe monteli elektrik soketlerinden giriyor

hatta büyük olan soketi soktugumde içinden yarım çay bardağın yakın şu döküldü.halen anlamış değilim suyun direğin içine nasıl girdigine.

Yorum bağlantısı
Misafir

Kerem bey merhaba size tesekkür ederim  konuyla ilgilendiğiniziçin.dediginiz gibi önceden silecek bölümündeki giderleri kontrol ettik herhangibir tıkanıklık söz konusu değil şu olduğu gibi aşağı dökülüyor  hatta bu su giderlerini tek bir delik kalacak şekilde kapattık orayada nalburdan lavabo gırtlak hortumu alıp taktik .2 gün Sonra yağmur yağdı akşam üstü eve geldiğimde tekrar baktım aracın içerisine ön taraf olduğu gibi su içinde hatta su suzulup arka koltukdaki malzeme gözüne dahi dolmuş.suyun geldiği yer dediğim gibi sağ direğe monteli elektrik soketlerinden giriyor

hatta büyük olan soketi soktugumde içinden yarım çay bardağın yakın şu döküldü.halen anlamış değilim suyun direğin içine nasıl girdigine.

Aytaç Bey. Başka bir tez.. (Ön direkteki elektrik soketlerini anladığım kadarı ile) Kapı cam fitillerinden kapı içerisine gire su, kapı altındaki tahliye deliklerinin tıkalı olması sebebi ile tahliye olamaması ve bulduğu ilk delikten (muhtemelen bu soketlerden) dışarıya taşması sonucunda olabilir. Oralarada bir bakın derim. Kapı altındaki (açıldıktan sonra) tahliye delikleri..

Yorum bağlantısı
Aytaç Akçin

Kerem bey kapı altı camurluk marspiyel on izgaralar aklımıza gelecek heryere baktık fakat bulamıyoruz. en son direk içinde toz almasını engelleyen keçe vardı suda burada birikip elektrik soketlerinden giriyordu.keceyi tornavida ile yerinden soktuksuyun akması için buda çare olmaz ise camurluk yerinden çıkarıp daha detaylı bakacağız. benim anlamadigim direk nereye bağlantılı olabilirki suyu böyle içine alsın. 

Yorum bağlantısı
Misafir

Kerem bey kapı altı camurluk marspiyel on izgaralar aklımıza gelecek heryere baktık fakat bulamıyoruz. en son direk içinde toz almasını engelleyen keçe vardı suda burada birikip elektrik soketlerinden giriyordu.keceyi tornavida ile yerinden soktuksuyun akması için buda çare olmaz ise camurluk yerinden çıkarıp daha detaylı bakacağız. benim anlamadigim direk nereye bağlantılı olabilirki suyu böyle içine alsın. 

:unsure2: Valla o konumdan gelebilecek heryeri yazdım. Aklıma da başka yer gelmiyor maalesef. Araç sunroof lu olaydı iyiydi.  :) Tekrar geçmiş olsun. İnşallah çözüme kavuşur kısa yoldan. Sorunun kaynağı bulunduğunda yazarsanız sevinirim. Çok merak ettim..  :flowers:

Yorum bağlantısı
Aytaç Akçin

tek temenni sizinde dediginiz gibi kısa yoldan halledilmesi.yoksa camurluklarin sökülüp takılması  daha sonra aracı satarkende kafada soru işaretleri bırakıp problem çıkarması. 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tamer Yıldırım

Sonunda benim C-max daki su alma sorununu hallettim. Bu su alma sorunu çoğu C-max'da olmasına rağmen sebeplerin çoğu farklı bence. Benimkine gelecek olursak;

Ben bugüne kadar sorunu hep aşağıda döşemenin altında aradım ve sonuç alamadım. Sonunda sorun yukardan çıktı. Aslında sebebi çok basitmiş, kısaca sonroof tahliyesinden çıkan bağlantıya hortumun geçtiği yer gevşemiş ve ordan tavan döşemesinden süzülen su kapı fitilinin içindeki kanaldan sağ alt tarafa akmış. Bu işlemler için fazla zamanım olmadığından elimden geldiği kadar fotoğraflamaya ve detaylandırmaya çalıştım.

Yeşil çizgilerin olduğu fitil kanalı suyu aşağıya taşıyıp sağ ön tarafı ıslatıyormuş.

8WnBeGE.jpg?1

Tavan döşemesini açmak ve tahliye çıkını görmek için; tavan lambası, güneşlik, makyaj lambası, el tutamağını söküyoruz, vida yerlerini işaretledim. Tavan lambasını sökerkende işaretlediğim yeri içe doğru kastırarak çıkartıyoruz.Daha sonra kapı fitilini sıyırıp ön direkteki a sütünunun döşeme kaplamasını kendimize çekerek çıkarıyoruz.

poKLdOg.jpg?1

U2TLg89.jpg?1

Makyaj lambasının sadece plastiğini çıkartmak lazım, ilk başda altındaki kasada oynadığı için beraber çıktığını zanettim ve baya zorladım. ampulleri değiştirmek isteyenlerinde işine yarar bu resim.

pdLRIVj.jpg?1

Karşımıza böyle bi manzara çıkıyor :)

gJARBXs.jpg?1

Sorunu tespit ettiğimde ilk başta hortumu takıp tekrar denedim ama hortumla tahliye bağlantısı tam kavuşmadı ve hortum laçkalaştığından tam sıkı tutmuyordu. Araya bi parça terazi hortumu kesip koydum oda olmadı, en sonunda kelepçeyle tutturdum ve süper oldu ama kelepçeyi sıkarken çok dikkat etmek gerek tahliye bağlantısı kırılırsa geri dönüşü olmayan bi hale gelebilir işler. İlk başta cırt plastiklerden kullancaktım ama bu şekilde yapmayı tercih ettim.

veNlAQV.jpg?1

d5QZgb5.jpg?1

ztzdiQS.jpg?1

Sonuç artık sonroof tahliyesinden 1,5 litre su boşaltıyorum, şarıl şarıl aşağıdan tahliyeden çıkıyor. Bir gram içeriye sızan eden yok çok şükür. Benim sorunla alakası olmamasına rağmen Tahliyenin kapı ile çamurluk arasındaki çıkış yeriyle ilgilide çalışma yaptım ama onları daha sonra toparlayıp yazıcam. Başka sorunları olanlar için bilgi olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aytaç Akçin

tek temenni sizinde dediginiz gibi kısa yoldan halledilmesi.yoksa camurluklarin sökülüp takılması  daha sonra aracı satarkende kafada soru işaretleri bırakıp problem çıkarması. 

sonunda problemi kisa yoldan hallettik.direk icerisinde elektrik soketlerinin oldugu yerde köpük varmis akan yagmur sulari burada birikip soket deliklerinden iceri giriyordu.kopugu tornavida ile yerinden koparttik suyun birikmesini engellemis olduk su buradan asagi tahliye deliklerinden akiyor artik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Sonunda benim C-max daki su alma sorununu hallettim. Bu su alma sorunu çoğu C-max'da olmasına rağmen sebeplerin çoğu farklı bence. Benimkine gelecek olursak;

Ben bugüne kadar sorunu hep aşağıda döşemenin altında aradım ve sonuç alamadım. Sonunda sorun yukardan çıktı. Aslında sebebi çok basitmiş, kısaca sonroof tahliyesinden çıkan bağlantıya hortumun geçtiği yer gevşemiş ve ordan tavan döşemesinden süzülen su kapı fitilinin içindeki kanaldan sağ alt tarafa akmış. Bu işlemler için fazla zamanım olmadığından elimden geldiği kadar fotoğraflamaya ve detaylandırmaya çalıştım.

Yeşil çizgilerin olduğu fitil kanalı suyu aşağıya taşıyıp sağ ön tarafı ıslatıyormuş.

Tavan döşemesini açmak ve tahliye çıkını görmek için; tavan lambası, güneşlik, makyaj lambası, el tutamağını söküyoruz, vida yerlerini işaretledim. Tavan lambasını sökerkende işaretlediğim yeri içe doğru kastırarak çıkartıyoruz.Daha sonra kapı fitilini sıyırıp ön direkteki a sütünunun döşeme kaplamasını kendimize çekerek çıkarıyoruz.

Makyaj lambasının sadece plastiğini çıkartmak lazım, ilk başda altındaki kasada oynadığı için beraber çıktığını zanettim ve baya zorladım. ampulleri değiştirmek isteyenlerinde işine yarar bu resim.

Karşımıza böyle bi manzara çıkıyor :)

Sorunu tespit ettiğimde ilk başta hortumu takıp tekrar denedim ama hortumla tahliye bağlantısı tam kavuşmadı ve hortum laçkalaştığından tam sıkı tutmuyordu. Araya bi parça terazi hortumu kesip koydum oda olmadı, en sonunda kelepçeyle tutturdum ve süper oldu ama kelepçeyi sıkarken çok dikkat etmek gerek tahliye bağlantısı kırılırsa geri dönüşü olmayan bi hale gelebilir işler. İlk başta cırt plastiklerden kullancaktım ama bu şekilde yapmayı tercih ettim.

Sonuç artık sonroof tahliyesinden 1,5 litre su boşaltıyorum, şarıl şarıl aşağıdan tahliyeden çıkıyor. Bir gram içeriye sızan eden yok çok şükür. Benim sorunla alakası olmamasına rağmen Tahliyenin kapı ile çamurluk arasındaki çıkış yeriyle ilgilide çalışma yaptım ama onları daha sonra toparlayıp yazıcam. Başka sorunları olanlar için bilgi olur.

:bravo: Ellerine sağlık Tamer. İnşallah tekrarlamaz. :flowers: Büyük stres kaynağı çünkü. Bende aynı şekilde ilk kendim yapmaya çalışmıştım. Olmamıştı. Ben lambaları sökmedim, gerek duymadım, sadece tutamak, güneşlik, A sütununu ve biraz daha rahat bir çalışma alanı olsun diye emniyet kemeri direğini sökmek yeterli geldi bende. Birde A sütununu direkt çekerek çıkarttım ama ne trim ne klips birşey kalmadı. Çoğunu çatır çutur kırdım. Buna dikkat etmek lazım. Bir yöntemi var mı bilemiyorum.

sonunda problemi kisa yoldan hallettik.direk icerisinde elektrik soketlerinin oldugu yerde köpük varmis akan yagmur sulari burada birikip soket deliklerinden iceri giriyordu.kopugu tornavida ile yerinden koparttik suyun birikmesini engellemis olduk su buradan asagi tahliye deliklerinden akiyor artik.

Geçmiş olsun..  :flowers:

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Volkan Bozkaya

"Gönderim tarihi 13.09.2014 - 21:37

Arkadaşlar 2005 Model Ford Focus TDCİ C-Max sahibiyim. Sizlere bir sorum olacak: aracımın klimasını kısa ve uzun süreli farketmez, bir müddet kullandıktan sonra sağ taraftaki klima yoğuşma suyu tahliye hortumunun olduğu bölümün biraz daha ilerisinden yani tam dip kısımdan birkaç damla su geliyor. Gelen su miktarı etrafı çok ıslatacak veya çok rahatsız edecek bir boyutta değil. Belki daha önceleri de vardı. Ancak ben yeni farketmiş de olabilirim. Aracın klima ve sunroof tahliye hortumları kontrol edildi. Ancak bir sorun olmadığı görüldü. Ayrıca bu durum aracı yıkatmama veya yağmur yağmasına da bağlı değil gibi görünüyor. Tahminimce suyun damladığı yer klima/kalorifer kazanında terleme/yoğuşmadan geliyor gibi. Zira suyun azar azar damladığı yerde nitekim tamda klima/kalorifer kazanı. Sizce bu durum normal mi ? Ne önerir veya tavsiye edersiniz?"

Yukarıda bahsettiğim sorunu birkaç gün önce çözdüm arkadaşlar. Sorun yani su sızıntısının kaynağı sağ tarafın dip kısımında/klima tahliye hortumu olan bölümün biraz daha ilerisindeki klima/kalorifer kazanındaki bir kapaktan kaynaklanıyordu. 3 vidası ve contası bulunmayan bu kapak sökülerek temizlendi ve lastik conta uygulanarak yerinde takıldı. Birkaç gündür takip ediyorum su sızıntısı kesildi. Sorun kalmadı. Maliyeti 20 TL Sorunu çözen Sarı Mehmet Usta - Ata Sanayi Sitesi Çiğli/İzmir. Klima/oto elektriği konusunda her türlü tavsiye ederim. Ayrıca kendisi de 2. C-MAX ını alan bir kullanıcı..

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Ümit Yapıcı

Selamlar, bende geçenlerde kafamın üstünde ıslaklık farkettim. Ustaya sorduğumda sunroof giderleri tıkanmıştır dedi. araştırınca bu konuyu gördüm. Bende evde sunroof u açıp ön taraflara bisiklet fren teli saldım, ikisi de açıldı, aracı rampaya parkedip, teker teker denedim. Ön ikisi ve arka sağ akıtıyor, yalnız arka sol da içeri veriyor :( . Arka sol yolcunun üstünden başlayıp en arka kolona kadar tavan nemleniyor ve su direkten içeri geliyor. Yine burada anlatılanlara göre tavanı hafif açıp sol arka gidere ulaşmaya çalışacağım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

aracın tavan döşemesinin arka tarafında 2 adet büyük başlı klips var onlar sökülecek

arka ve ön yolcu tarafında tavan tutamaklar ve gözlük koyma kabı-güneşlikler sökülerek tavan aşağıya alınabilir.

2 kişi olursa daha rahat sökülür

daha önce başka bir sitede yaptığım sunroof bakımı vardı

reklam olmaz ise site ismini vereyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Yapıcı

aracın tavan döşemesinin arka tarafında 2 adet büyük başlı klips var onlar sökülecek

arka ve ön yolcu tarafında tavan tutamaklar ve gözlük koyma kabı-güneşlikler sökülerek tavan aşağıya alınabilir.

2 kişi olursa daha rahat sökülür

daha önce başka bir sitede yaptığım sunroof bakımı vardı

reklam olmaz ise site ismini vereyim.

Teşekkürler Mehmet bey, konunuzu incelemiştim. Ben sadece sol tarafı açıp kontrol etmek istiyorum. Dün arka sol kolunun kapağını çıkardım, bugünde sol el tutamaklarını ve kapı kolon kapaklarını çıkarmayı düşünüyorum, ordan hortumun durumunu görebilirsem daha fazla yer sökmemeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Sedat Poyraz

2005 c max ghia aracım sürekli su eksiltiyor nereden kaçırdığını bulamadım özel servis inceledi bulamadı ve renkli antifiriz koyarak su kaçağını tespit etmeye çalıştı sonunda devirdaim ve triger kayışını değiştirdi ancak hala su eksiltiyor araba. ankara-kocaeli arasında iki defa su tamamladım. konuyu nereye açacağımı bulamadım buraya yazdım.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Mustafa Ümit

Arkadaşlar benim de 2004 model c max Ghia aracimin sağ paspas alti yagmurlu havalarda su doluyordu. Bütün araştirmalarimizin sonucu sorunu bulduk. Sorun anten sen su girmesinden kaynaklanıyor muş. Anteni soktuk ve altina silikon sürerek tekrar yerine taktik. Sorun çözüldü. Kafayi yemek uzereydim. Şimdide isletme lastiği nin havuzuna su giriyor. Sira ona geldi..

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Ayhan Göksu

Arkadaşlar merhaba, 

Konuyu tekrar gündeme getiricem fakat bir çok su başlığı okudum cevap bulamadım,

Bende sağ ön kısımdan sanki torpido arkasından geliyor su, dün akşam yağan yağmurda döşemeyi kaldırdım, keçelerin altına baktım su ön göğüsün altından geliyor gibi görünüyor.

Sunroof tahliyelelerinde problem yok onları test ettim. Arabada su sesi falan da yok ama keçeler biraz fazla ıslak.

Ön göğüsten su nereden geliyor olabilir, sanki sigortaların olduğu yerin arkasından akmış çünkü elimi keçenin altından oraya üst kısma kadar soktuğumda en fazla ıslaklık orada vardı,

sileceklerin oradaki havuzdan geliyor desem ordaki su aracın içine nasıl ulaşacak? 

Yorum bağlantısı
Ayhan Göksu
On 04.01.2018 at 09:09, Ayhan Göksu yazdı:

Arkadaşlar merhaba, 

Konuyu tekrar gündeme getiricem fakat bir çok su başlığı okudum cevap bulamadım,

Bende sağ ön kısımdan sanki torpido arkasından geliyor su, dün akşam yağan yağmurda döşemeyi kaldırdım, keçelerin altına baktım su ön göğüsün altından geliyor gibi görünüyor.

Sunroof tahliyelelerinde problem yok onları test ettim. Arabada su sesi falan da yok ama keçeler biraz fazla ıslak.

Ön göğüsten su nereden geliyor olabilir, sanki sigortaların olduğu yerin arkasından akmış çünkü elimi keçenin altından oraya üst kısma kadar soktuğumda en fazla ıslaklık orada vardı,

sileceklerin oradaki havuzdan geliyor desem ordaki su aracın içine nasıl ulaşacak? 

Konuyu düzeltiyorum, dün akşam tekrar su döküp enine boyuna baktım, su tahmin ettiğim gibi ön taraftan değil sağ taraftan elektrik soketinin arkasındaki delikten geliyor, büyük ihtimalle sunroof tahliyesi suyu içeri kaçırıyor haftasonu söküp bakacağım. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
57 dakika önce, Ayhan Göksu yazdı:

Konuyu düzeltiyorum, dün akşam tekrar su döküp enine boyuna baktım, su tahmin ettiğim gibi ön taraftan değil sağ taraftan elektrik soketinin arkasındaki delikten geliyor, büyük ihtimalle sunroof tahliyesi suyu içeri kaçırıyor haftasonu söküp bakacağım. Teşekkürler.

Sunroof olan araçlarda ilk bakılacak yer.. Tahliye tıkanıyor maalesef.. 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Uğur İlksay

Arkadaşlar aracımın sunroof tahliye hortumu çıkmış buradaki yorumlardan yerine taktım ama biraz kısaydı çekince geldi ancak bu seferde kapının oradan dışarı tahliye yeri içeri girmiş onu nasıl çıkartabilirim kelebek camının orayı söktüm lakin ordanda erişim yok. Bi de orada boşta bir soket var ne olduğunu bilen varmı ?

Yorum bağlantısı
Uğur İlksay
Arkadaşlar aracımın sunroof tahliye hortumu çıkmış buradaki yorumlardan yerine taktım ama biraz kısaydı çekince geldi ancak bu seferde kapının oradan dışarı tahliye yeri içeri girmiş onu nasıl çıkartabilirim kelebek camının orayı söktüm lakin ordanda erişim yok. Bi de orada boşta bir soket var ne olduğunu bilen varmı ?
Soketin böyle bir şey ayrıca buradan tahliye hortumunun çıkışınada ulaşamadım.d229252f11586237dda6e7161f5e6a60.jpg20afe2b0dd2bbafa20919b568618407c.jpg

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
19 saat önce, Uğur İlksay yazdı:

Soketin böyle bir şey ayrıca buradan tahliye hortumunun çıkışınada ulaşamadım.

Aynı sorun yaşadım ya torpidoyu söküp hortuma ulaşacaksınız ya da kapıyı sökeceksiniz ve kapıdaki elektrik soketini çıkarıp ordan hortumun ucu geliyor o şekilde yapacaksınız. 

Ayrıca bagajdada aynı tahliye hortumları var sağ ve solda onlarıda kontrol ettirin...

Yorum bağlantısı
Uğur İlksay
Aynı sorun yaşadım ya torpidoyu söküp hortuma ulaşacaksınız ya da kapıyı sökeceksiniz ve kapıdaki elektrik soketini çıkarıp ordan hortumun ucu geliyor o şekilde yapacaksınız. 
Ayrıca bagajdada aynı tahliye hortumları var sağ ve solda onlarıda kontrol ettirin...
Torpido yu sökme daha mantıklı gibi. Peki o boşta ki soketin ne olduğunu biliyor musunuz?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...