İçeriğe Yönlendir

Oda Termostatı Montajı

Engin Karadayan

Recommended Posts

Engin Karadayan

Arkadaşlar evdeki baymak kombiye bağlamak için kablosuz bir oda termostatı aldım.Ama şimdi bağlayacak bir usta bulamıyorum.Servis basit iş için 100 TL istedi.

Bunu bağlayabilecek bildiğiniz bir usta ya da benim bağlamamı sağlayacak tecrübeleriniz var mı.

Kombi baymak eco4

termostat general ht -250 kablosuz.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Kablosuz ise montaj zor birşey olmasa gerek.. istediğiniz bir odaya tercihen petekten uzak bir duvara asmanız yeterlidir ?

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Kablosuz ise montaj zor birşey olmasa gerek.. istediğiniz bir odaya tercihen petekten uzak bir duvara asmanız yeterlidir ?

Kombiye montajı nasıl yapacağım onu bilmiyorum Ersen Bey

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Kombiye montajı nasıl yapacağım onu bilmiyorum Ersen Bey

Kombiye takılan parçası varsa birşey diyemiyeceğim.. Bizimki demir döküm uzaktan kumandaya benzer bir alet var onu evin istediğimiz yerine taşıyoruz.. Kombinin içinde alıcısı bizimkinin..

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
(düzenlendi)

Kombime uygun model.Mustafa Bey yarına kadar bir eleman bulmazsam ben halledeceğim.Gönderdiğiniz şema anlamamı kolaylaştırdı.Bağlantı terminalini açtığımda buna benzer bir görüntü varsa çok rahat yaparım.

Servis geldiğinde yapacağı iş bu kadar basit ama 100 Tl istiyorlar bence soygun ya da yoğunluktan gelmemek için yapıyorlar

tarihinde Engin Karadayan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Tarlacı

Kombime uygun model.Mustafa Bey yarına kadar bir eleman bulmazsam ben halledeceğim.Gönderdiğiniz şema anlamamı kolaylaştırdı.Bağlantı terminalini açtığımda buna benzer bir görüntü varsa çok rahat yaparım.

Servis geldiğinde yapacağı iş bu kadar basit ama 100 Tl istiyorlar bence soygun ya da yoğunluktan gelmemek için yapıyorlar

Servisin bu için 100 lira istemesi neden soygun arabayla gelse 30 lira yakıt yakar.Hiç mi para almasın?

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Servisin bu için 100 lira istemesi neden soygun arabayla gelse 30 lira yakıt yakar.Hiç mi para almasın?

Servis yıllık bakım için gelince 70 TL.İki kablo bağlamak için gelince 100TL . :) Ankarada hiçbir yerden gelen servis 30TL yakmaz.Üstelik Sırf benim için gelmeyecek benim bölgeme bakım için gelince arada benim işimide halledecek.

Ya da termostatı daha fazla para vererek servisten alacaktım oda gelip bağlayacaktı :)

Yorum bağlantısı
Hasan Tarlacı

Servis yıllık bakım için gelince 70 TL.İki kablo bağlamak için gelince 100TL . :) Ankarada hiçbir yerden gelen servis 30TL yakmaz.Üstelik Sırf benim için gelmeyecek benim bölgeme bakım için gelince arada benim işimide halledecek.

Ya da termostatı daha fazla para vererek servisten alacaktım oda gelip bağlayacaktı :)

Yıllık bakım o kabloları bağlamaktan daha masrafsız ve risksiz mustafa bey konuyu güzel açıklamış.

Yorum bağlantısı
Bahadır Akdemir

Arkadaşlar evdeki baymak kombiye bağlamak için kablosuz bir oda termostatı aldım.Ama şimdi bağlayacak bir usta bulamıyorum.Servis basit iş için 100 TL istedi.

Bunu bağlayabilecek bildiğiniz bir usta ya da benim bağlamamı sağlayacak tecrübeleriniz var mı.

Kombi baymak eco4

termostat general ht -250 kablosuz.

Engin bey,termostatı kaç tl e aldınız acaba.

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Engin bey,termostatı kaç tl e aldınız acaba.

245 TL.Şuan internettekendi bağlantısını yapanların resimlerini incelemkteyim

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
(düzenlendi)

Resimde işaretlediğim kısadevre yaptırılmış hazır termostat yerine termostatın kablolarını yerleştiriyoruz.İşlem tamam.Bu işlem için 40 TL vermeye hazırdım. :)

Ox5xn.jpg

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

kombiniz alev modülasyonlu ise bu özelliğini termostat ile kullanabilmeniz için kombinin içindeki devre kartından termostatla ilgili bağlantıların yapılması gerekir. bu durumda bu bağlantıyı servise yaptırsanız çok daha iyi edersiniz. benim kombim eca marka ve alev modülasyonlu idi. hannovel marka modülatörlü termostat aldığımda servsi elemanı gelip devre kartı üzerinden modülatörün bağlantı uçlarını çıkarıp bağlantı yapmıştı. yalnız 100 TL. istememişti. ancak olay 2008 yılındaydı.

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
(düzenlendi)

Güzel bir cihaz; merak ettiğim konu kendini ne kadar sürede amorti edebilir?

tarihinde Serdal Soysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bu cihaz Türkiye de mi böyle pahalı yoksa yurt dışında da hemen hemen aynı rakamlarda mı?Kablosuz olanından bahsediyorum...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Biz evdeki peteklerde Siemens RTN51 termostatlı vana kullanıyoruz ve memnunuz. Çok hassas çalışıyor. Peteğe giren suyu oda sıcaklığına göre tam açıktan tam kapalıya kadar her debide göre kontrol ediyor. 20 dereceye ayarlarsak 20.1 derece olduğunda vana tamamen kapanır,petek devre dışı kalır. 19.9'a düştüğünde su çok kısık bir şekilde peteğe girmeye başlar.. Termostat peteklerin üzerinde olduğu için her oda istenildiği derecede ayarlanabiliyor. Derecesine gelen odadaki petek kapandığı için su diğer peteklere yönelip daha hızlı devirdaim yapabiliyor. Böylece diğer odalarda hemen derecesine geliyor.

Termostat petek üzerinde ama kesinlikle petek sıcaklığından etkilenmiyor. Evin dışında ısı yalıtımı var ve petek su sıcaklığı 40-50 derece arasında gezinirken oda sıcaklıkları 22 derece civarında. Su sıcaklığını yüksek tutarsak peteklere su çok kısık giriyor ama oda yine aynı derecede, su sıcaklığını düşürürsek peteklere su daha bol giriyor ve oda yine aynı sıcaklıkta oluyor. Fakat ekonomik için su sıcaklığını düşük tutuyoruz. Kombi yandığında daha düşük alevle yanıp 6-7 saniyede alevi kapatıyor.

Ayrıca peteklerin suyuna antifriz ekledik. Normal su kullanıldığında su paslanmadan dolayı çabuk kararıp kirleniyor. Antifriz olduğunda su hep tertemiz. Peteklerinde ömrü uzuyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Valla adaşım siz olayı başka bir boyuta taşımışsınız :) Antifriz olayı bana da mantıklı geldi...

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Mustafa & Alper Abi teşekkürler bir yılda kendini amorti etmesi çok güzel bir olay.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Ayhan antifirizi nasıl eklediniz ?

Birkaç yerden ekleyebilirsin. Petek giriş ve çıkışı var. Kombiyi kapatıp alttaki ve üstteki girişi boru anahtarı ile açıp suyu boşalttıktan sonra alttakini kapatıp üstten huni veya başka bir parça yardımıyla koyabilirsin. O biraz zor olabilir, onun yerine havlupanın üzerinde bulununa tıpayı boru anahtarı ile açıp oradan da boşaltabilirsin. Ortalama 3 litre kadar antifriz yeterli.

Bağlantıları yaptıkran sonra kombinin altından petek hattının vanasını açıp sisteme su basacaksın(1.5bar). Daha sonra kombiyi düşük sıcaklık seviyesinde çalıştırıp antifirizi devirdaim yapacaksın. 5 dakika çalışması yeterli. Ondan sonra peteklerden sistemin havasını alacaksın ve bitecek..

Benim tavsiyem tüm peteklerin sularını boşaltman. İçinden çok kirli su akacak ve antfrizden sonra tekrar kirlenmeyecek. Antifrizin bir diğer artısı ısı transfer özelliğinin iyi olması. Kombi yandığında bünyesine daha çok enerji alacak.

tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
(düzenlendi)

kombiniz alev modülasyonlu ise bu özelliğini termostat ile kullanabilmeniz için kombinin içindeki devre kartından termostatla ilgili bağlantıların yapılması gerekir. bu durumda bu bağlantıyı servise yaptırsanız çok daha iyi edersiniz. benim kombim eca marka ve alev modülasyonlu idi. hannovel marka modülatörlü termostat aldığımda servsi elemanı gelip devre kartı üzerinden modülatörün bağlantı uçlarını çıkarıp bağlantı yapmıştı. yalnız 100 TL. istememişti. ancak olay 2008 yılındaydı.

Anakarttan alınan yanlış bilmiyorsam 24 volt elektrik.Bu da 24 voltla çalışan termostatlarda oluyor.Bu termostat elektriği direk 220 den alıyor.On/off mantığıyla çalışıyor.Hafta sonu kendim bağlayacağım.Servis kendi bağlasa bile bağlantı sonrasıda garanti vermiyor bugün söyledikleri bana bu.Ama aynı termostatı kendileri daha yüksek bir bedel ile satıyorlar.

Demirdökümcüler 40 TL ye baglıyor kombi demirdöküm ise.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bize söylenende peteklerin içinde yağlı bir koruyucu var ; çok zorda kalmadıkça tesisattaki suyu boşaltma demişlerdi.. Gerçektende boşaltma çeşmesinden akan su bayağa yağlı ve rengide kötü tabi..

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Arkadaşlar hafta sonunu bekleyemedim ve montajını yaptım.Oldukça basit bir işlemle tamamlandı ve sağlıklı bir şekilde çalışıyor. :)

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Isı transfer yağını tek geçerim :)

Standart bir kombi onu pompalayabilirmi abi?

Yorum bağlantısı
Hasan Tarlacı

Isı transfer sıvısı antiforejen N kullanılmalıdır.Suya göre ısı taşıma kapistesi daha yüksek.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...