İçeriğe Yönlendir

Mazda 323 Glx Astina 1.8/Dönüşüm Başladı:))

Misafir

Recommended Posts

Bugün sanayide uzun bir gün ile araca el atmış bulunmaktayım. Aracın içinde malum sesler olduğundan bahsetmiştim. Tüm kapı döşemeleri söküldü, Döşemelerin ses yapanları elden geçti. Kapılar açılmışken orjinal hoparlörler Pioneer 17cm olanlar ile değişti. Arkalar tam 17cm'e uyumlu olduğu için montaj kısa sürdü fakat önler oval olunca ve aynı ölçüde ovali o an için bulamayınca 17cm yuvarlakları uydurmak sureti ile değiştirdik.

Ön göğüsten ses geldiğini düşündüğümüz yerlere bir takım müdahalelerde bulunduk. Ön göğüste çok başarılı olamadık ancak, arka koltukların açılıp kapnama mekanizmalarından gelen sesler kesildi. Yine bagajdan gelen hb'lerde duyulmaya alışkın sesleri normal boyuta çektik.

Ön gösterge panelini önceki sahibi sanırım zararlı bir madde ile silmiş, buğulu bir görüntüsü vardı. Önce bizim, sonra febercinin çabaları ile parlak bir görünüm kazandı. Eğer eski lekeler zamanla geri gelmezse şu andaki sonucu beklemiyordum açıkcası.

Aracın pasta cilası, ve gerekli yerlerde zımpara ile düzeltme de bugün yapılanlar arasında.

Sis lambası parçacıda olmadığı için bir dahaki sefere kaldı. Kuaför olayını kendim rainbow süpürge ile mi yapsam diye düşünüyorum ama yılların kirini kusturmak istemiyorum döşemeye. Gaz kelebeği temizliği, uzaktan kumanda, direksiyona deri kaplama gibi düşüncelerimi bir sonraki seferde gerçekleştirmeye çalışacağım. Bugün yüksek süratte sert fren yapınca uğultu ile karışık hafif bir titreme yaptı. Düşük süratte hiçbirşey yok. Balans sonrasında disk kontrolü gerekecek. Önden kalorifer açılınca hep, 2500 -3000 devir aralığında yolcu airbagi tarafından gelen sinir bozucu zırıltıya çözüm aranacak.

Bu arada JVC AVX44 modeli sahibinden.com aracılığı ile siparişini verdim. Get aracılığı ile aldığım için, temizliği içime sinerse ödemesini gerçekleştireceğim. Bu cihaz geri görüş kamerasına uygun olduğundan, park sensörü yerine geri görüş kamerası takılacak. Evde bir önceki aracımdan bekleyen kendinden anfili subwoofer yine monte edilecek.

Saygılarımla.

AVX44

Pasta cila sonrası

Arka kapı içi

Ön kapı içi

Pasta cila sonrası 2. bir resim

Cila öncesi

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Maşallah yanıyor. :nazar: :nazar:

Kapı döşemelerindeki ve diğer yerlerdeki sesler için neler yapıldı. Bu konuda biraz detaya girebilirmisiniz?

Yorum bağlantısı

Sis farları için Acele etmeyin Bahsini ettiğim Astinanın sahibi DE-GA automotiv in Bilgi İşlem Müdürü Kaporta üzerine tüm parçalarda Yardımcı olur 1 saat önce birlikteydik ben Yarın görüşür fiyatını sorarım ürünün ;)

http://www.de-ga.com.tr/

Teşekkür edeim Can Bey. Sizden gelecek habere göre hareket ederim.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Maşallah yanıyor. :nazar: :nazar:

Kapı döşemelerindeki ve diğer yerlerdeki sesler için neler yapıldı. Bu konuda biraz detaya girebilirmisiniz?

Kapı döşemelerini bastırınca gıcırtı yapıyordu. Zamanla esneme yapmış. El yordamı ile biraz kastırma, bir de boşluk kalan plastik vidaların etrafına bantla dolgunlaştırma yapıp monte edildi. Gösterge panelinin altındaki kapağın menteşe yerleri yine bantla hareket edemeyecek hale geldi. Etiketli kablolar bir araya alınp kelepçelendi. Ancak ses kesilmedi, tekrar bakılacak. Ön sağ tarafta kalorifer ızgarasının kapağı yerinden çıkacak gibiydi. Ses yapıyordu. O sağlamlaştırıldı ama dediğim gibi airbag bölümünde bir ses var. Sanki orda birşey oynuyor. Airbag kapaklı olduğu için açılabiliyorsa baktıracağım o bölüme.

Sesleri kesmek çok zordur çünkü önce sesin kaynağını bulmak gerekiyor ki, özellikle araç biraz eski olunca heryerden gelme ihtimali var. Zaten zaman içinde bütün konsol altı boşluklarına keçe sünger işlemi yaparım herhalde.Dediğim gibi meşgale çıktı bana.

Saygılarımla..

Yorum bağlantısı

Jvc çok güzelmiş.Bütün yapılanları iyi günlerde kullan. :good1::nazar: :nazar: :nazar: :nazar:

Jvc'nin AVX 33 modelinde karar kılmıştım. Sol taraftaki dokunmatik bölüm o modelde maneul düğmeli. Ancak bu model daha yeni ve internette temiz gördüğüm için hadi hayırlısı diyerek siparişini verdim. Umarım sorun çıkmaz, kısa sürede ana ünite sorununu çözmüş olurum. Aracın içi Mpndeo'ya göre çok karanlık. Bari ana ünite biraz aydınlatsın. Daha önce yaptığınız Honda'dan gördüğünüz gibi, bunda da cam düğmesi dahil aydınlatma yok. Ön göğüste sadece klima düğmelerinden gelen ışık mevcut.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

Kolay gelsin Evren kardeşim.Mazdanın senin elinde pırıl pırıl olacağına inanıyorum.Araçlar konusundaki seçimini ve değerlendirmelerini ilgiyle izliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Evren Bey kolay gelsin. Ellerinize sağlık.Pasta Cila çok güzel olmuş.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Kolay gelsin güzel uğraş.Lakin insanın nazının geçeceği ustalar olmazsa işkence bile olabilir.adamlar herşeyi bildikleri için akıllarınca fikir vermene bile dayanamıyor burada.

Onur Bey haklısınız. Zaten benim ustalar arkadaşım olduğu için bu kadar rahat hareket ediyorum. Zaten onlar olmazsa bu yaşta bir aracı almazdım, alamazdım. Onlar aracı söküp yaparken, ben de yardımcı olmaya çalışıyorum elimden geldiğince. Ya da onlar araçla ilgilenirken ben malzeme alıyorum, zaman kaybetmeyelim diye. En güzeli de onlar bana sorarlar nasıl yapalım diye. Yeri gelir onlara bırakırım, yeri gelir fikir veririm. Tanıdık olmazsa uğraşılmaz zaten araçla bu kadar.

Kolay gelsin Evren kardeşim.Mazdanın senin elinde pırıl pırıl olacağına inanıyorum.Araçlar konusundaki seçimini ve değerlendirmelerini ilgiyle izliyorum.

Sağolun Karani Bey. Araç konusunda aslında muhafazakarım. Yola mazda 323 sedan ile çıkıp, mondeo Mk2 kasa almıştım. Mk2'den sonra Mondeo Mk3 ile yola devam ederken, ikinci araç olarak yine Mazda 323 aldım. Zaten Mazda ile Ford kardeşler. Biraz daha aracı tanıyınca detaylı yorumlara gireceğim zaten. Bu tarz bir araç almak isteyen olursa, detayları bulabilsin diye.

Kolay gelsin Evren.

Teşekkür ederim Bahadır Abi.

Evren Bey kolay gelsin. Ellerinize sağlık.Pasta Cila çok güzel olmuş.

Saygılarımla.

Sağolun Mehmet Bey. Pasta cila gerçekten iyi oldu. Pasta yapılırken usta iki kapı arasındaki farkı gösterdi. Pastadan önce aslında sarılaşmış bir beyazmış. Şimdi süt beyazı oldu diyebilirim. Ben hep araçlara cila yaptırım. Mondeo'da bile araç koruma yaparken, pasta yapan yerleri elemiştim. İlk defa beyaz araba aldım bakımı kolay olsun, rengi solmasın diye. Ne hikmetse pasta cilayı da bu araca yaptık.

Bugün arap sabunu ile bütün aracın plastik aksamını, torpido gözü bile çıkararak temizledim. Araka koltukların mekanizması çok güzel. İki hareketle koltuk minderleri yere inerek, taban halısı ortaya çıkıyor. Süpürgeyle zamanla alta düşmüş kırıntıları vs. temizledim. Emniyet kemerleri biraz burulmuştu, düzelttim. Kapı kilitleri ve menteşeleri wd40'landı. Kapı kilit demirleri elektrik bandı ile sardım ki kilit oynamaları aza insin diye. Aracı teybini monte ederken derecenin olduğu bölümü oynatmışlar herhalde. Ses yapanlardan biri oyu. Bugün iki ufak hareketle yerine oturdu, ses sorunu çözüldü. Sipariş verdiğim ana ünite gelince, sünger takviyesi yaparım, montaj esnasında. Yanlız şöför tarafından gelen çıtırtıyı bulamadım hala. İnatla dinliyorum. Çünkü 50-60km hızda geliyr, haliyle eğilip bakamıyorum araç kullanırken.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Elinize sağlık Evren Bey, cila sonrası mazda kendisini göstermeye başlamış.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Jvc'nin AVX 33 modelinde karar kılmıştım. Sol taraftaki dokunmatik bölüm o modelde maneul düğmeli. Ancak bu model daha yeni ve internette temiz gördüğüm için hadi hayırlısı diyerek siparişini verdim. Umarım sorun çıkmaz, kısa sürede ana ünite sorununu çözmüş olurum. Aracın içi Mpndeo'ya göre çok karanlık. Bari ana ünite biraz aydınlatsın. Daha önce yaptığınız Honda'dan gördüğünüz gibi, bunda da cam düğmesi dahil aydınlatma yok. Ön göğüste sadece klima düğmelerinden gelen ışık mevcut.

Saygılarımla.

Haklısınız,Aydınlatma yoksunu araçlar katagorisinde.Ufak çapta işlemler ile gayet ideal aydınlatma rahatca sağlanıyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...