İçeriğe Yönlendir

Laguna 1 Adam Etme Operasyonu Başladı. Yardım Lazım.

Ümit Kocabaş

Recommended Posts

Ümit Kocabaş
(düzenlendi)

Sevgili arkadaşlar, dün çok samimi olduğum bir arkadaşım aradı. Şehir dışından cenaze için Adana'ya geldiğini arabasında bir problem olduğunu söyledi ve tamir için yardım istedi. Bu arada Laguna benim eski arabam ve 2008 yılında (o zaman beraber çalışıyorduk) arkadaşıma satmıştım. Tamir için birkaç yeri dolaştık akşama kadar net bir cevap veren usta olmadı ve araba sabahtan akşama kadar daha da kötüleşti ve en son samimi olduğum bir ustanın dükkanına kadar zor gidebildi ve araç orada kaldı. Arkadaşımın ailesiyle geri dönmesi gerekiyordu ve bende benim mondeo ile gönderdim. Anlayacağınız yaklaşık 1.5 ay (onbeş tatile kadar) mondeom yok ve elimde sıkıntılı bir laguna var.

Araç 1998 model Laguna 1, 115lik(115 beygir), 8 valf, 360.000 kmde( tahmini 150.000km ben kullandım 100.000kmde arkadaşım kullandı) (Yaklaşık 30.000 km önce hararetten dolayı motor yapılış ama at hırsızı kılıklı adam, hocam lpg motoru bitirmiş diyerek hatasını kabul etmedi)

Gelelim sorunlara

1- Motor sıkıntısı: Araba benzinde ve lpg (atiker) de çok sarsıntılı çalışıyor, tekliyor, traktör gibi ses çıkarıyor. Lpg ayarında sıkıntı yok dün kontrol edildi (Motoru karşımıza alıp baktığımızda sağdan ikinci buji kablosunu çıkardığımızda hiç değişiklik olmuyor diğerlerini çıkardığımızda sarsıntı artıyor yani sağdan 2 göz çalışmıyor. (Paltin ve buji kabloju ateşleme yapıyor.)

2- Araç rölantide çalışırken şanzumanın debriyaj bölümünden ses geliyor (sanki bilya sesi), debriyaja basınca ses kesiliyor ve debriyaj aşırı sert.

3- Gaza ilk basmaya başladığımızda sanki bir yere bağlıymışda kurtulmuş gibi davranıyor ve gaz pedalı oldukça sert.

4- Arabanın rölantide sorun var, sürekli stop ediyor.

5- Hararet veya klima fanı (hararet fanı olma ihitmali yülsek) bilye dağıtmış galiba sesli çalışıyor. Şimdilik kilitlnme yok.

Şimdiye kadar gözlemlediğim sorunlar bunlar. Bunların içinde en çok birincisi canımızı sıktı. Ustaların koyduğu teşhislere gelince Biri 2. enjektör arızalı tamiri temizliği olmaz yeni veya çıkma alınacak, rölanti sensörü arızalı değişecek ve boğaz kelebeği temizlenecek dedi. İkinci usta sübaplar bitmiş sübap ayarıda olmadığı için sübaplar değişecek dedi. Üçüncü usta sübaplar, yapılacak üst kapak yapılacak, silindir kapağı yenisi gerekebilir dedi. inşallah alt tarafta birşey yoktur dedi.

Biz ne yaptık

Bujiler değişti (üzerindekiler denso idi bosch takıldı. Sorun daha da arttı. Şimdi sağdan 2 ve 3. göz çalışmıyor.

Buji kabloları orjinal ile değişecek çünkü kaçırma yapıyor ve eğer çare bulunamazsa motora gireceğiz. Sizlerden acil yardım bekliyorum.

Ayrıca Orjinal buji kodları ve buji bağlantı sıralaması lazım.

İlk aklıma gelen ve arkadaşımında isteği sat kurtul ama şuan için satılmaz herhalde. Eksikleri tamlanıp sorunsuz hale getirilince satacağım ki alan kişiden küfür yemiyelim.

Lütfen yardımlarınızı eksik etmeyin arkadaşlar gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.

tarihinde Ümit Kocabaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bu kadar sıkıntı var iken lpg ayarında sıkıntı yok denmesi bence biraz absürt olmuş :D

bence ateşlemeyi komple elden geçiri. kompresyon testinde sübabın durumu anlaşılır onu yaptırın. benzin enjeksiyolnarı sıkıntılı ise bir iki kez karbon clean yapılınca belki kendini toplar. kmsini bildiğiniz bir araçtan çıkma bulunursa yani siz gidip sökerseniz 2. el alınabilir.

motor bir kere yapılmış 30 bine kadar sıkıntı var mıydı? yoksa birden mi başladı sıkıntılar. lpg kiti yüzünden dediği doğru da olabilir ama 30 binde lpg motor yemez

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1. 30.000km önce motor yapılmış, yani standart arıza aramın dışında yollara da denenmeli

2. buji kablosu ile beraber bujiler ve bobin takım halinde alınıp takılacak

3. tüm bu işlemlerden önce en az yarım depo benzin konacak ve lpg nin sigortası çekilecek, sadece benzinde denememler yapılacak

bu kadar sıkıntı var iken lpg ayarında sıkıntı yok denmesi bence biraz absürt olmuş :D

daha 2 gün önce bir focus geldi, sarsıntılar vs. içinde, ateşleme sistemi yenilendi, saat gibi çalışıyor, lpg ye alır almaz öksürme titreme içinde, lpg yi takan yere gittik, cevap: motorda sorun var ağğbhiii...... lpg ayarı normalmiş, müşteriyi oraya bırakıp geri döndük

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bizm araba bobini nazlanmaya başlamıştı tabi biz bilmiyoruz. araba çekişten düşüyor. lpg ayarı bozulmuş dendi. ayar landı bir hafta sonra tüketim nirvanada hayatında ilk defa 13 litre yaktı araba. aynı hafta bobin su koyverdi araba v8 gibi çalışıyordu :D ateşlemeyi sıırladım lpg ayaına gittim kalibrasyon kendinden geçmiş gözüküyor benzine göre :D bu esnada arıza lambası felanda yanmadı araba gruruna yediremedi böyle arıza mı olur diye :p hatta lamba mı sıkıntılı diye mafı söküp arıza lambası yaktırdım çalışor mu arıza lambası diye :D

daha sabah komşunun arabası ile ilgilendim. araba çalıştıyoruz 5 sn stop ediyor. benzin pompasına devre yapmışlar şu pompayı susturan. onu söktük 1-2 kere kontak açıp kapattırdım. pompa çalışır mu diye. araba çalştı ama çata pata ediyor :D dedim ateşlemede bir sıkıntı var gibi. sonra baktık lpg tuşunda lambanın biri yanmıyor muymuş ne öyle dedi lpg atiler. ben anlamam dedim. en son dedim şu lpg sigortasını sök. söktü marşa bastık araba saat gibi çalışıyor :D

Allah bizi kasap ustalrdan korusun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Dün kopresyon testide yapıldı ama yapılırken motor sıcaktı. Sağ baştan sırasıyla 10-9,5-10-10 değerleri çıktı. Değerler çok kötü dediler. Carbon yaptıralım dedik çünkü ustanın birisi bosch servisi idi. Carbon sadece enjektörleri temizler onda da sıkıntı yok gerekmez dedi. Daha önceki motor yapılma sebebi su hortumun patlaması ve bunun fark edilmemesi (Arkadaşım bu konularda acemidir.) Motoru yapan usta zaten tam dayaklıktı motor yaptırmak lazım diyen zırtapozda oydu. Güya bu motor lpgye uyumsuzmuş.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ölçü birimi neydi? silindirler arasında fark çok değil. carbon clean yakıtın geçtiği her yeri temizler. enjeskiyonların ucundaki tıkanıklığı sübab ve silindir içindeki kurumları. iş sizin motor yeni yapılmış deniliyo tam olarak ne işlem gördü bilmem ama enjeskiyon için bence denemeye değer.

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş
1. 30.000km önce motor yapılmış, yani standart arıza aramın dışında yollara da denenmeli 2. buji kablosu ile beraber bujiler ve bobin takım halinde alınıp takılacak 3. tüm bu işlemlerden önce en az yarım depo benzin konacak ve lpg nin sigortası çekilecek, sadece benzinde denememler yapılacak daha 2 gün önce bir focus geldi, sarsıntılar vs. içinde, ateşleme sistemi yenilendi, saat gibi çalışıyor, lpg ye alır almaz öksürme titreme içinde, lpg yi takan yere gittik, cevap: motorda sorun var ağğbhiii...... lpg ayarı normalmiş, müşteriyi oraya bırakıp geri döndük

Ateşleme sistemi benimde aklımda ama bizim ustalardan ateşlemeden şüphelenen çıkmadı sağolsunlar. Pazartesi Buji kablosu alınacak zaten eğer deneme amaçlı bobin bulabilirsek bobinide denemeyi düşünüyorum çünkü yenisi pahalıdır herhalde. İşin garibi bobinin üzerinde sıralama yazmıyor ve sıralamanın nasıl olduğunu bilen bir yiğit çıkmadı deneme yanılma yaptılar. Arabada benzin var ama benzinde kullanmak veya kullanmaya çalışmak tam bir zulüm dün 2 saat benzinde denedim ama daha kötü. Onun için buji kablolarının orjinal sıralaması lazım ve orjinal buji kodları.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

bence aracı yürür hale getirip piyasa altında satın. alacak kişiyede sıkıntısını söyleyin. uğraşmayı göze alan olur büyük ihtimal :)

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş
ölçü birimi neydi? silindirler arasında fark çok değil. carbon clean yakıtın geçtiği her yeri temizler. enjeskiyonların ucundaki tıkanıklığı sübab ve silindir içindeki kurumları. iş sizin motor yeni yapılmış deniliyo tam olarak ne işlem gördü bilmem ama enjeskiyon için bence denemeye değer.

Carbonu yaptırmayı istiyorum ama araba bu haliyle 100 metre zor gider ve yapacak usta hem uzakta hemde gönülsüz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

buji kablo sırasını bilmeden ne yaptınız :) servise gidip ustaya sorun derim. yardımcı olurlar. yada nette belki servis manueli vardır.

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş
bence aracı yürür hale getirip piyasa altında satın. alacak kişiyede sıkıntısını söyleyin. uğraşmayı göze alan olur büyük ihtimal :)

Alacak bir kişi bulsam anında satarım ama bu haliyle alacak bulmak çok zor. Usulen yaptırıp satmakta benim içime sinmiyor. Onun için arabayı temize çıkarıp tatacağım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bosch servis sistemi kurulduğunda, budurrr demiştim ama büyük hüsran oldu

o servisler benim gözümde pahalı makinaları olan ama makinalarının ayarında ustaya sahip olmayan. boschun yan sanayi diye ürettiği parçaları orjinladen faiş fiyata satan. yerler. ha mercedes bmw için sanayide makinaya bağlatmak için el mahkum yerler de denebilir :D

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Yeni bujileri taktık ve 30 km yol yaptıktan sonra baktık ve sağdan ikinci bujinin kafası simsiyahtı usta bu yakıtı yakmamış dedi.

İşin açığı bu arabadan anlayan ve tamam işte derdi budur diyen çıkmadı. Servise ise bir defa işim düştü bir daha tövbe dedim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

o servisler benim gözümde pahalı makinaları olan ama makinalarının ayarında ustaya sahip olmayan. boschun yan sanayi diye ürettiği parçaları orjinladen faiş fiyata satan. yerler. ha mercedes bmw için sanayide makinaya bağlatmak için el mahkum yerler de denebilir :D

çakmak vereyim de yak bari :rofl:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

Tekleyen motora temizlik yapılmaz.

evet :D düzgün yanma olmadıkça motor içinde o sıvı bir işe yaramaz ama bence benzin enjeskiyonlarında sıkıntı varsa bir ihtimal iyileşme olur.

bu arada yakıt değerleri yani şu lft sft denen zımbırtılarda motorda tekleme vs yaptırıyor. ecü renolarda nasıl resetleniyor onuda öğrenin. ateşlemenin sağlıklı olduğundan emin olunca ecü yani aracın kendi beynini resetleyin benzindeyken diğer arızaların peşine düşün.

çakmak vereyim de yak bari :rofl:

ben 2-3 kere gitim. birinde dynoya çıktık :) birinde carbon clean yaptım. bir kerede bakım fiyatı aldım. adam filitrelerin fiyatlarını bi saydı bana müsade dedim ayrıldım :D zaten her gittiğimde geln müşteriler ya w210 merso ya e60 bmw :p

tarihinde Mustafa Tüfekçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Şunuda belirteyim araba gaza basmadan çalışmıyor ve ilk çalışma süreci sıkıntılı. Yolda giderken ise 1500 2500 devir aralığında tekleyerek gitmeye çalışıyor ama 3000 devirden sonra sanki sıkıntısız gidiyor. Bu olayı bütün viteslerde denedim aynı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Renault'ta şu an fiyatlar indirimli. Bence yetkili serviste bi kontrolünü yaptırıp fiyat alın derim.

Üstüne üstlük sizin araç için Motrio kullanacaklardır, daha da ucuz olur.

Bu arada, bobini değiştirmeden yapılan tüm testler bence sağlıksız...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Lagunayı yetkili servise götürünce, öncelikle RÖnoğnun üretmiş olduğunu anlatmak lazım, çoğu yeni teknisyen görmemiş bile olabilir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Laguna 1'ler bayağı satılmıştı ya?

Benim dayım sorunsuzca 100bin'den fazla kullandı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şunuda belirteyim araba gaza basmadan çalışmıyor ve ilk çalışma süreci sıkıntılı. Yolda giderken ise 1500 2500 devir aralığında tekleyerek gitmeye çalışıyor ama 3000 devirden sonra sanki sıkıntısız gidiyor. Bu olayı bütün viteslerde denedim aynı.

Bu ifadeye istinaden % 95 ateşleme sorunu diyebilirim... Kablolar ve bobini değiştirin..

Bunlar değişmeden başka harcama yapmayın..

Yorum bağlantısı
Ümit Kocabaş

Sanırım herkes bobin, buji ve buji kablolarında hemfikir. Yarın ilk iş bunlar değişsin. Ustaya söyleyeyim benden habersiz başka olaya el atmasın bakalım. Umarım bunlarla kurtarırız.

Renault'ta şu an fiyatlar indirimli. Bence yetkili serviste bi kontrolünü yaptırıp fiyat alın derim.

Üstüne üstlük sizin araç için Motrio kullanacaklardır, daha da ucuz olur.

Bu arada, bobini değiştirmeden yapılan tüm testler bence sağlıksız...

Adana'da servise arkadaşın arabası için gittim bir kere, nasıl çıktığımı (kaçtığımı) bilemedim. İşaretlediğim bölümü anlayamadım biraz detaylı bahseder misiniz.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Motrio, Renault'un ucuz yedek parçasıdır. Ucuz dediğime bakmayın, orjinal ürün, sadece insanları yetkili servislere yönlendirmek için yapılmış ürünlerdir. Üstünde Renault yerine Motrio yazar. Dacia ile Renault gibi düşünün.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Motrio, Renault'un ucuz yedek parçasıdır. Ucuz dediğime bakmayın, orjinal ürün, sadece insanları yetkili servislere yönlendirmek için yapılmış ürünlerdir. Üstünde Renault yerine Motrio yazar. Dacia ile Renault gibi düşünün.

Motrio, yetkili servisten meblağ yüzünden müşteriye sunulan, muadil üründür, orjinal dediğimiz ürün ile aynı değildir, eşyanın tabiatına aykırı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...