İçeriğe Yönlendir

1.2 Tsi & 1.4 Tsi

Cihan Beliceli

Recommended Posts

Cihan Beliceli

Herkese selamlar, forumda arattım ama bulamadım. Bu iki motordan birini seçmek isteseniz hangisini seçerdiniz. Jetta düşünüyorumda motor konusunda kararsız kaldım, motor yönünden fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bence bu konuda vwtürk.com da arama yapsanız daha çok fikir beyan olur.1,2 yi kullanmadım ama 1,4 motor 1,6 cc ye kadar kullandığım araçlar içinde en zevklisi idi.

Performans beklentiniz yoksa 1,2 si bile o araçta çok rahat keyif verecektir.Bu motor için çok güzel yorumlar okumuştum.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Arabadan ne beklediğinize bağlı. Sanırım arada bir de vergi farkı olacak. 1.4TSI 120hp olanını düşünüyorsanız 1.2 ile arasında 15hp civarı bir fark var. 15HP için bir üst vergi dilimine girecek ve beklediğiniz kadar bir artı sağlayacakmı orası size kalmış :)

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Bence bu konuda vwtürk.com da arama yapsanız daha çok fikir beyan olur.1,2 yi kullanmadım ama 1,4 motor 1,6 cc ye kadar kullandığım araçlar içinde en zevklisi idi.

Performans beklentiniz yoksa 1,2 si bile o araçta çok rahat keyif verecektir.Bu motor için çok güzel yorumlar okumuştum.

Fatih bey orda da duygusal yorumlar var 1.2 kullanan 1.2 diyo 1.4'ü kullanan 1.4 diyo. Benzinli araba olunca performans son sıraya kalıyo.

Arabadan ne beklediğinize bağlı. Sanırım arada bir de vergi farkı olacak. 1.4TSI 120hp olanını düşünüyorsanız 1.2 ile arasında 15hp civarı bir fark var. 15HP için bir üst vergi dilimine girecek ve beklediğiniz kadar bir artı sağlayacakmı orası size kalmış :)

Evet yarı yarıya vergi farkı var nerdeyse ama benim önemle üzerinde durduğum okasa için 1.2 motor ilerde sorun çıkartırmı.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Araba alınırken herzaman ; alınabilecek en büyük motor hacmi ( mantık çerçevesinde ) almak iyidir ..

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Evet yarı yarıya vergi farkı var nerdeyse ama benim önemle üzerinde durduğum okasa için 1.2 motor ilerde sorun çıkartırmı.

1.2TSI'nin sorun çıkaracağını zannetmiyorum mekanik yönden soruyorsanız. Güç yönünden soruyorsanız 105Hp ama gayet seri bildiğim kadarıyla.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Fatih bey orda da duygusal yorumlar var 1.2 kullanan 1.2 diyo 1.4'ü kullanan 1.4 diyo. Benzinli araba olunca performans son sıraya kalıyo.

50,000 tl civarında bir para verilince vergiye çok bakılmamalı. Siz ikisinide test edin.Tsi motor çok farklı diğer motorlara benzemiyorlar. Bu kadar para vermeyi düşündüğünüz arabayı sakın test etmeden almayın.O kasa için sorun çıkarsaydı Vw koyup satmazdı herhalde. Passatada 3 sene önce 1,4 motor konulunca herkes bu kasaya bu motor olurmu dedi ama şu anda en çok satan araç oldu kendi kategorisinde. Çünkü o kasada 1,4 çok güzel verim veriyor.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Dizel araba kullanıcısı olarak size tavsiyem C-max i de test edip bakmanız olacaktır. Her ortamda söylüyorum bunu focustan çok farklı bir yapısı var. Bence bir ara test edin sadece görmek için. Sizdeki araç ile farkını anlarsınız hiç olmazsa...

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Şuanki focustan kaçıp vw yönelmem tamamen bağaj hacmiyle ilgili. Aracımı sıfır bir araçla yeniliyeceğim focus ve c-max' in bağaj hacimleri çok küçük jettada muazzam bir bagaj var. Şuanki aracım dizel manisa gibi küçük bir şehirde şehiriçi araç kullanımım çok az. Jetta 1.2 tsi comfortline 48.000tl birde personel indirimi alacağım. Yakında bebek beklediğimizdenartık eskisi gibi performanslı araba kullanacağımı sanmıyorum. 1.2 tsi jettayı test ettim motor çok hoşuma gitti güzeldide ama 1.4 tsi motoru hiç bilmyorum. Aynı donanımda iki motor arasında 3000tl fiyat farkı var, birde dediğiniz gibi vergi dilimi olayı.

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Dediğim gibi o 3000 lirayı üstüne koyup highline alırsınız, sadece navigasyonun servisteki fiyatı 3000'den fazla.

bildiğim kadarıyla vw navigasyon Türkiyede çalışmıyor diye biliyorum ama

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Bende 1.4 tsi var. epeyce teknik doküman da inceledim. 1.2 TSI daha gelişmiş bir motor. Daha çok hafifletilmiş ve çok sayıda üretilecek şekilde yapılmış. 1.4 tsi ise 160 hp gibi üst güçlere de dayanacak bir blok yapısı içeriyor. Bu nedenlerle 1.4 tsi döküm blok iken, 1.2 tsi alaşım blok ile yapılıyor. Motor daha hafif. Valf sayısı 8. girdap oluşturacak şekilde bir düzenek var. Her iki turboda da su soğutmalı yatak ve su soğutmalı mikro intercooler var.

1.2 TSI bariz daha az yakacaktır. Biraz performans manyağı değilseniz 1.2 tsi daha uygundur. Öte yandan bence 1.4 tsi daha uzun km ler görecektir. Rektifiyesi daha kolay olabilir. döküm olması nedeniyle. Motor ustaları daha iyi yanıt verebilirler dökme blok ile alüminyum blok farkını. Bir de hararet yapınca sanırım kapak alüminyum blok döküm olunca genleşme sorunu yüzünden conta daha çabuk bozuluyordu. Doğru muyum?

1.2 TSI Dsg varsa hiç düşünmeden alabilirsiniz.

navigasyon ilk başta sorunluydu, o sorunlar aşıldı çalışıyor. Ama olmasa da olur. Sadece alacağınız araçta mavi ekran cd çalar rcd310 olmasın yeter.

Bir de TSI motorlar kısa mesafede ısınana kadar katalitik konvertör ısınsın havayı kirletmesin diye double injection yapıyor. Bu nedenle ilk 3 km felan yakıt ortalamanız 10 litre/ 100 km olur.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Güç ile kafayı bozmuş birisi olma durumunda hiç o işe girilmez. 1.4 tsi bile bence yanlış 160'a çıkarmak. 160 olan modellerin süpapları, krank kolları, yatakları ve piston kafaları farklı. ha yazılım? Onlar aynı olabilir :)

Çok nadiren arabayı sıkıştıracakcanız o zaman tamam. denenebilir ama 1000 euro!

her iki motorda da triger kayışı yoktur. zincirlidir.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

1.2 tsı olmadı remap. yaparsanız sanırsam abt 140hp civarı güç almış bu motordan.Bence 1.2 tsi daha mantıklı...

Abt nin uygulamasının ne kadar olduğunuda keşke yazsaymışınız.yanlış hatırlamıyorsam 3,000 tl civarıydı.Ve vw abt ye vardiği grantiyi kaldırıyor.

Cihan Bey:

Siz 1,4 ü bir test edin yada şartlar çok zorlanıyor vede beğenmişsiniz alın 1,2 yi güzel güzel kullanın.0-100 -1 saniye için 1 litre fazla yakmaya 3,000 tl vermeye değmez

Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Ben wv nin tek bir motorunu beğeniyorum. golf 4 ün 1.6 8v 102 lik olanı hala üretimde. Daha önce FSI kullandım. Performans ve kullanım keyfi yok , zaten şu anda wv kullanmıyor. 1.4 TSI gelince dayımda SuperB var küçük biraderim kullanmıştı kasaya yetmediğini söylemişti. Daha öncede Adana Gaziantep otoyolunda 1.4 TSI passatı sıkıştırmıştı arac bir gün sonra sıkıntı çıkardı. Kendi kendine gaz kesme gibi saçmalamalar. Şimdi alabilsem 1.6 trendline Golf alırdım. Herhalde kendi sekmentinde ve kalitesinde en ucuz araba.

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Bende 1.4 tsi var. epeyce teknik doküman da inceledim. 1.2 TSI daha gelişmiş bir motor. Daha çok hafifletilmiş ve çok sayıda üretilecek şekilde yapılmış. 1.4 tsi ise 160 hp gibi üst güçlere de dayanacak bir blok yapısı içeriyor. Bu nedenlerle 1.4 tsi döküm blok iken, 1.2 tsi alaşım blok ile yapılıyor. Motor daha hafif. Valf sayısı 8. girdap oluşturacak şekilde bir düzenek var. Her iki turboda da su soğutmalı yatak ve su soğutmalı mikro intercooler var.

1.2 TSI bariz daha az yakacaktır. Biraz performans manyağı değilseniz 1.2 tsi daha uygundur. Öte yandan bence 1.4 tsi daha uzun km ler görecektir. Rektifiyesi daha kolay olabilir. döküm olması nedeniyle. Motor ustaları daha iyi yanıt verebilirler dökme blok ile alüminyum blok farkını. Bir de hararet yapınca sanırım kapak alüminyum blok döküm olunca genleşme sorunu yüzünden conta daha çabuk bozuluyordu. Doğru muyum?

1.2 TSI Dsg varsa hiç düşünmeden alabilirsiniz.

navigasyon ilk başta sorunluydu, o sorunlar aşıldı çalışıyor. Ama olmasa da olur. Sadece alacağınız araçta mavi ekran cd çalar rcd310 olmasın yeter.

Bir de TSI motorlar kısa mesafede ısınana kadar katalitik konvertör ısınsın havayı kirletmesin diye double injection yapıyor. Bu nedenle ilk 3 km felan yakıt ortalamanız 10 litre/ 100 km olur.

Mehmet bey benimde istediğim bilgiler bunlardı teşekkürler. 1.2 tsi dsg yok malesef ,comfortlide var o teyp higline da rns 310 diye bi teyp modeli var

Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Birde LPG montajı problemlerini düşününce 2.Elede negativ etkileri yansıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben wv nin tek bir motorunu beğeniyorum. golf 4 ün 1.6 8v 102 lik olanı hala üretimde. Daha önce FSI kullandım. Performans ve kullanım keyfi yok , zaten şu anda wv kullanmıyor. 1.4 TSI gelince dayımda SuperB var küçük biraderim kullanmıştı kasaya yetmediğini söylemişti. Daha öncede Adana Gaziantep otoyolunda 1.4 TSI passatı sıkıştırmıştı arac bir gün sonra sıkıntı çıkardı. Kendi kendine gaz kesme gibi saçmalamalar. Şimdi alabilsem 1.6 trendline Golf alırdım. Herhalde kendi sekmentinde ve kalitesinde en ucuz araba.

Hangi arabayı getirirsen getir itina ile 2 saatte arıza oluşturabilirim :) 1.4 tsi dayanıklıdır. yakıt seçebilir o da enjeksiyon diye.

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Abt nin uygulamasının ne kadar olduğunuda keşke yazsaymışınız.yanlış hatırlamıyorsam 3,000 tl civarıydı.Ve vw abt ye vardiği grantiyi kaldırıyor.

Cihan Bey:

Siz 1,4 ü bir test edin yada şartlar çok zorlanıyor vede beğenmişsiniz alın 1,2 yi güzel güzel kullanın.0-100 -1 saniye için 1 litre fazla yakmaya 3,000 tl vermeye değmez

Fatih bey en mantıklısı dediğiniz gibi performan düşünmeden 1.2 tsi daha mantıklı.

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli
Hangi arabayı getirirsen getir itina ile 2 saatte arıza oluşturabilirim :) 1.4 tsi dayanıklıdır. yakıt seçebilir o da enjeksiyon diye.

Mehmet bey dayanıklılık derken aracı zorlamadan kullanırsak sizce kaçbin kmde yıpranır 1.2 motor

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

400 bin.

yani kısa oldu biraz ama bence ömür bunlar için mesele değil. arabayı çarpmayın bir, bıkmayın iki. kullanırsınız.

Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Abi zaten enjeksiyonsuz motor kalmadı .

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Fatih bey en mantıklısı dediğiniz gibi performan düşünmeden 1.2 tsi daha mantıklı.

Benim 2,000 130 hp motor 98 otomatik mondeoda 177 tork 196 km son hız, 11 küsür saniyedede 0-100 değeri vardı ve bana göre oldukça perfonslı iyi bir arabaydı.Aynı değerleri 1,2 ye sığdırmışlar almanlar daha ne olsun. Şimdiki yeni nesil performans diye bir şey tutturmuş gidiyor neyi kastediyorlarsa artık. Bana göre 2000 cc ve en az 200+ beygir olmıyan arabaların altında neyi bekler millet onuda anlmış değilim. Bana sorarsanız performanslı araba ne alırsın diye, bu firmanın ürettiği Golf R 270 hp yi tek geçerim. Yada yeni yeni opel in 1,6 180 hp si Tsi 160 yada ford ecoboost motor larında performans ı oldukça iyiler. Ama neticede 1,6 lar bir yere kadar giderler. Hoş performanslı araç olsa nerde kullanacaksınız oda ayrı bir konu. Bizler orta halli klasik Türk ailesiyiz ve bana göre "en güzel araba sahip olduğunuz arabadır"

Mehmet Bey olaylara akedemisyen olduğunuz için doğal olarak akademik yaklaşıyorsunuz. Aldığı aracı kim 2 saatte bozmak için alır.400,000 km veya üstünde kaç kişi kullanıyor acaba? % 1 bile yoktur...

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Jetta gibi bir modelde, 1.4 tsi alınır ki hem zevk hem ekonomi sağlansın, hem de verilen meblağ işe yarasın

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Çağlar hoca döküm blok alüminyum blok durumunda hararet yapınca conta yakma oranı farklı mıdır? Öyle birşey okudumdu sanki.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...