İçeriğe Yönlendir

1.2 Tsi & 1.4 Tsi

Cihan Beliceli

Recommended Posts

Cihan Beliceli

Benim 2,000 130 hp motor 98 otomatik mondeoda 177 tork 196 km son hız, 11 küsür saniyedede 0-100 değeri vardı ve bana göre oldukça perfonslı iyi bir arabaydı.Aynı değerleri 1,2 ye sığdırmışlar almanlar daha ne olsun. Şimdiki yeni nesil performans diye bir şey tutturmuş gidiyor neyi kastediyorlarsa artık. Bana göre 2000 cc ve en az 200+ beygir olmıyan arabaların altında neyi bekler millet onuda anlmış değilim. Bana sorarsanız performanslı araba ne alırsın diye, bu firmanın ürettiği Golf R 270 hp yi tek geçerim. Yada yeni yeni opel in 1,6 180 hp si Tsi 160 yada ford ecoboost motor larında performans ı oldukça iyiler. Ama neticede 1,6 lar bir yere kadar giderler. Hoş performanslı araç olsa nerde kullanacaksınız oda ayrı bir konu. Bizler orta halli klasik Türk ailesiyiz ve bana göre "en güzel araba sahip olduğunuz arabadır"

Mehmet Bey olaylara akedemisyen olduğunuz için doğal olarak akademik yaklaşıyorsunuz. Aldığı aracı kim 2 saatte bozmak için alır.400,000 km veya üstünde kaç kişi kullanıyor acaba? % 1 bile yoktur...

kesinlikle söylediklerinize katılıyorum

Yorum bağlantısı

1.2 tsi jetta kullandım.kesinlikle 1.6 litrelik atmosferiklerle kıyaslanmaz.düşük devirlerden itibaren torku hissediyorsunuz.sakin kullanımda yol bilgisayarındaki tüketim değerlerinin doğru olduğunu varsayarsak gerçekten çok iyi.bu raba gitmiyor demek için neye göre gitmediğini, neyle kıyasladığımızı da söylememiz lazım.1.6 litrelik atmosferik araçlarla kıyaslandığında hepsinden iyi gidiyor.bence siz en güzeli bir bayide test edin

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Saniye düşünmeden 1.4 TSi alırdım, bütçe elveriyorsa 160 Bg'lik olanı. 1.2 TSi alıp ah be tüh be keşke 1.4 TSi alsaydım dememek için baştan biraz sıkışmak iyi olur. Hiçbir otomobil meraklısı güçlü, bastın mı koşacak arabaya hayır demez bu dünyada. Sakin sürücüde olsanız ayağınızın altında güç bulunsun, illa lazım olur bir rampada veya araç sollarken.

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli
Jetta gibi bir modelde, 1.4 tsi alınır ki hem zevk hem ekonomi sağlansın, hem de verilen meblağ işe yarasın

Çağlar bey nasıl ekonomik bir katkı sağlayacam tüketim açısında mı ? Eğer öyleyse vw sitesinde 1.2 tüketim değerleri 1.4 tüketim değerlerine göre düşük.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Çağlar hoca döküm blok alüminyum blok durumunda hararet yapınca conta yakma oranı farklı mıdır? Öyle birşey okudumdu sanki.

daha hızlı ısınp soğuyan da, eğilme fazla olabilir, eskiden dökümdü, conta yanığımı manığı az duyulurdu.

Çağlar bey nasıl ekonomik bir katkı sağlayacam tüketim açısında mı ? Eğer öyleyse vw sitesinde 1.2 tüketim değerleri 1.4 tüketim değerlerine göre düşük.

laboratuvar şartında düşük emisyon ve tüketim çıkabilir ama gerçek yaşamda iş pek böyle olmuyor, yokuşta dur kalk hızlan derken , daha üst devir çevirmek gerekince daha çok yakıyor.

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli
Saniye düşünmeden 1.4 TSi alırdım, bütçe elveriyorsa 160 Bg'lik olanı. 1.2 TSi alıp ah be tüh be keşke 1.4 TSi alsaydım dememek için baştan biraz sıkışmak iyi olur. Hiçbir otomobil meraklısı güçlü, bastın mı koşacak arabaya hayır demez bu dünyada. Sakin sürücüde olsanız ayağınızın altında güç bulunsun, illa lazım olur bir rampada veya araç sollarken.
Ali bey malesef satışta şuanda 1.4tsi 160 bg yok.
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Benzinli araba olunca performans son sıraya kalıyo.

Sizi kandırmışlar. Turbo ve beniznli bir araçtan benim ilk bekleyeceğim şey performans olur. Remap ve turbo geliştirme imkanı olunca hele..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Performans düşkünü olunca Fatih Yüce2ye katılıyorum. Alacak çok araba mevcut. Ne 1.2 ne de 1.4 tsi işe yaramaz. remap/yazılım ne derseniz deyin doğru işler değil. Sonuçta yarış arabası değil, bir sürü para bağlıyoruz. Parayı da avuçla kazanmıyoruz. Zaten öyle olsa daha güçlü birşey alırız. Performans düşkünü olsa arkadaş zaten aynı fiyata alacağı araba POLO GTI olacaktır.

Polo GTI 1.4 TSI 180 PS Tiptr. GTI 47.200,00

Bu durumda fazla yorumun anlamı yok. Araba işi optimizasyon işi. Hem bütçe hem genşlik hem güç, hem zevk. Hem az yakacak. eee çok şey istedik hepsi beraber olmaz. Optimal noktada durulacak.

Ben olsam ne yapardım. 1.2 tsi alabilirdim. "deli gibi" kullanmak gerekmediği sürece yetip artan bir motor 1.2. Daha gelişmiş teknoloji ve daha minimal olduğu da gerçek. ÜStte tek egzantrik var. Zİncir daha kısa. dolayısı ile hata ihtimali daha az. Az yakma potansiyeli fazla. vergi farkı zaten bir depo benzin her yıl bonus. ayrıca alırken de ucuz.

1.2 highline alınabilir. Biraz araştırıp DSG gelecek mi diye düşünmek gerekebilir. Bu arada niye biraz kredi işine girip trendline passat almıyorsunuz? 60bin. 1.4 tsi.

şunu seyredin:

daha önce yapılmış ve 1.4 tsi anlatan video ise aşağıda. 90 KW= 122Hp dikkat. 118 olan 150HP.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Mehmet bey teşekkürler fikirleriniz için. Pek otomatik vitesli araç düşünmüyorum dsg sorunlu bir şanzıman diye düymuştum. Benzinli bir araç için o fiyatlar verilmez düşüncesindeyim eğer o fiyatlara çıkarsam jetta disel'e yönebilirim. En iyisi vw servislerine gidip şu iki motoru bir araştırmak.

Yorum bağlantısı
Mustafa Kestel

Mehmet bey teşekkürler fikirleriniz için. Pek otomatik vitesli araç düşünmüyorum dsg sorunlu bir şanzıman diye düymuştum. Benzinli bir araç için o fiyatlar verilmez düşüncesindeyim eğer o fiyatlara çıkarsam jetta disel'e yönebilirim. En iyisi vw servislerine gidip şu iki motoru bir araştırmak.

Sizin yerinizde olsam 1.2Tsi olanından alırdım, ikinci elde de insanların gözünü korkutmayan bir motor ve kendine göre son derece yeterli bir performansı var..Ayrıca DSG otomatik vitesler içerisinde en sorunsuz şanzımanlardan birisi diye biliyorum ben.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

kurular arasında en sorunsuzu, ama sonuçta "kuru".

Normal binek araçların otomatik çanzımanlarında 7-9 litre arasında yağ bulunur. Vw ds7 de ise 3 litre yağ bulunuyor. Dolayısıyla oda tam kuru sayılmıyor.

ama malesef 1.2 ve 1.4 motorlarde dsg yok

Yeni kasa jetta benzinlilerde şu an için dsg seçeneğide yok her ne mantıkla olmuyorsa oda anlaşılır gibi değil.Siz zaten düşünmüyorsunuz.

İlerde pişman olmam diyorsanız 1,2 yi alın güzel güzel binin. Ama ilerde bir gün basmak isteyince tüh ne yaptım ben diyecekseniz 1,4 motoru hiç düşünmeden alın...

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Bulabilirsem serviste 1.4 motor onu test edeyim bakalım 1.2 ile arasında nasıl bir fark var görelim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Normal binek araçların otomatik çanzımanlarında 7-9 litre arasında yağ bulunur. Vw ds7 de ise 3 litre yağ bulunuyor. Dolayısıyla oda tam kuru sayılmıyor.

..

Hocam kaynak verebilir misin? benim bildiğim 2.0 TDI DSG lerde o dediğin.

http://www.volkswage...drivetrains/dsg

"...Our new 7-speed DSG gearbox is a world first. What makes it so innovative is its pair of dry clutches which have dispensed with the need for the oil bath of conventional 'wet' clutches. They have been designed to improve fuel efficiency and driving agility further.

The clutches' dry, organic-bonded friction linings need no cooling. The gearbox is also very compact and requires less power for the gear selection and clutch servo system...""

"...Since the clutch does not need cooling the quantity of oil has reduced from 7 litres in the 6-speed DSG 'box to just 1.7-litres in the 7-speed system. ..."

Senin dediğin sadece gearbox yağı. Yani kavrama kuru.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Hocam kaynak verebilir misin? benim bildiğim 2.0 TDI DSG lerde o dediğin.

http://www.volkswage...drivetrains/dsg

"...Our new 7-speed DSG gearbox is a world first. What makes it so innovative is its pair of dry clutches which have dispensed with the need for the oil bath of conventional 'wet' clutches. They have been designed to improve fuel efficiency and driving agility further.

The clutches' dry, organic-bonded friction linings need no cooling. The gearbox is also very compact and requires less power for the gear selection and clutch servo system...""

"...Since the clutch does not need cooling the quantity of oil has reduced from 7 litres in the 6-speed DSG 'box to just 1.7-litres in the 7-speed system. ..."

Senin dediğin sadece gearbox yağı. Yani kavrama kuru.

Benim aklımda 3 litre kalmış sizin linkte 1,7 litre yazıyor. Demekki az yağ olunca kullanıcılar kuru diyorlar...Gearbox yağı = şanzıman yağı olarak biliyorum.

Çok fazla teknik bilgim yok makina mühendisi değilim ama hareket eden metallerin sürtünme esnasında ama az ama çok yağlanmaya ihtiyaç duyarlar sanıyorum.Şanzıman içindeki metal dişlilerinde yağsız kuru bir ortamda hareket etmeleri bence imkansızdır. Belki konuya bizden daha fazla bilgisi olan bir arkadaşımız cevap verecektir.

Dsg7 tork değeri 250 nm ve altında olan motorlarda,ds6 250 ve üstünde olan motorlarda kullanılıyor.Tdi 2,0 motorda vw ds6 yı Audi multıtronik tabir edilen Cvt şanzımanı kullanmaktadır.

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Hocam kuru olan yer debriyaj balatası. Diğer dişliler tabi yağlı. (CVT den audi vazgeçti çoktan)

klasik otomatiklerde ork konvertörü yağ ile çalışır.

Eski DSG 6 larda ıslak balata (yağlı) vardır, değme bırakma anında yanmayı önler. DSG7 de ise tamamen kuru. Zaten ses yapan tangırdayan da sanırım burası.

Yeni nesil tüm otomatikler kurudur. MMT/Poweshift/DSG/EDC vs vs..

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

VW ve audi almayı hesapladığım için otomatic viteslerini biraz incelemiştim.Açıkçası beni sorun çıkartıp çıkartmaması dışında hiç bir şeyi ilgilendirmez otomatik vitesin. Ben audi sitesinde ve gerçekten kullanıcı olan kişilerin yazılarına bakarak yorum yapmaya çalışıyorum.

Linkte 8 ileri muititronic vede s tronic yazıyor.

http://www.audi.com...._saloon/a1.html

Son 4-5 yılda Wag grubu 6 ileri tiptronic, dsg6, dsg7 ,multitronic 7 ve şimdide multitronic 8 olarak şanzıman kullanmış tesbit edebildiğim kadarı ile. Multitronic için heryerde cvt türünde diye yorum yapılmıştır. Benim okuduklarımdan anladıklarım bunlar...

Forumda insanların sordukları sorulara basit ve net cevap vermek yerine konu öyle teferruta kaçıyorki anlatamam sizlere. Forumu açan kişi zaten otomatik düşünmüyorum demiş biz burda neleri yazışıyoruz.

Cihan Bey kusuruma bakmayın. Siz 1,2 ve 1,4 gidin test yapın gönlünüz ve paranız hangisine yatıyorsa onu alın ve benden size tavsiye bir daha dönüpte kimsye sormayınki kafanızı aldıktan sonra bulanmasın.

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fazlı Özdemir

Yeti 1.2 tsi-dsg test ettim, çok beğendim. Performansı yeterli bence bu motorun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Forumlarda konular arada gezinir. İlle de mota mot belli konuyu konuşmak olmaz. O zaman konuşma olmaz zaten.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Deniz Tayanç

1 senedir 1,2 TSI jetta Comfortline kullanıyorum, 14bin kilometro oldu, yakıt performans ve mtv açısından memnunum, ama comfortline olmasına rağmen kliması manuel, benim aldığım araç Türkiye'ye gelen ilk araçlardan olduğu için hız sabitleyicisi var, fakat (yağmur sensörü, far sensörü vs .. ışık paketi yok), birde aracın içerisindeki plastik aksamlar kalitesiz, yarı deri döşeme, far yıkama, direksiyona duyarlı sis farları, ön ve arka park sensörüde aracın artıları, ayrıca aracı ilk aldığım gün teybini değiştirdim rcd 510 aldım ve gayet memnunum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

1 senedir 1,2 TSI jetta Comfortline kullanıyorum, 14bin kilometro oldu, yakıt performans ve mtv açısından memnunum, ama comfortline olmasına rağmen kliması manuel, benim aldığım araç Türkiye'ye gelen ilk araçlardan olduğu için hız sabitleyicisi var, fakat (yağmur sensörü, far sensörü vs .. ışık paketi yok), birde aracın içerisindeki plastik aksamlar kalitesiz, yarı deri döşeme, far yıkama, direksiyona duyarlı sis farları, ön ve arka park sensörüde aracın artıları, ayrıca aracı ilk aldığım gün teybini değiştirdim rcd 510 aldım ve gayet memnunum.

maşallah diyelim nazar değmesin. :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Tayanç

maşallah diyelim nazar değmesin. :nazar:

teşekkür ederim abi senin titanyum x sinde maşallahı var

Yorum bağlantısı
Deniz Tayanç

1.2 TSI Jetta icin yeterli, ancak istediginiz sonuca Jetta ile ulasamayacaksiniz, cunku Jetta'nin bagaji cok genis olsa bile yukleme alani gercekten dar. Bana laf soyleyecekler ama her ne kadar Skoda servis konusunda basarisiz gorunse bile, yukleme alani cok daha basarili ve bagaj genisligi de Jetta'yi aratmaz. Skoda'da 1.2 motor yok. Benim onerim Jetta'nin bagajini bir inceleyin, ben inceledim hic memnun kalmadim, o kadar genis bir bagaja o kadar kucuk bir yukleme bolmesi koymak tamamen tasarimcilarin araci guzel gostermek icin yaptigi hareketlerden kaynaklanmis.

muhlis bey harika bir tespit yapmışsınız bende çok şikayetçiyim geniş olduğu kadar dar, bebek arabasını bile güç bela koyabiliyorum, yalnız sadece jettanın değil, 2010 passatım vardı oda aynı şekildeydi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...