İçeriğe Yönlendir

Evde Kullanılan Ses Sistemini Arabada Çalıştırma

Halil Gecegörür

Recommended Posts

Mustafa Volkan Koca

uymaktan ziyade, evde 100 150 Hz ler bas olarak fark edilir, arabada 50-80Hz ler, yani frekans uyumsuz olacak. Bunlarda çoğunlukla 8 ohm kullanılır yani, araba anfi gücünü ikiye bölün hesap yaparken, ancak deneyen çok oldu, kapladığı alana değmedi pek. Boştayken deneyin orası ayrı konu.

Teşekkürler bilgi için yani bu hoparlör 8 ohm olduğu için araba 4ohm, yani bu 50w yazıyorsa aslında araba için 100w güç isteyecektir doğru anladım değilmi? Boşta zaten zararı yoksa deneyim azda katkısıda olsa boşta duracağına çalışsın. Koltuk altındanda bas gelmesi güzel olur gibi.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bass hoparlörü 8 ohm ise alt baslar çok kaliteli olur. Amfii 4 ohm'da kaç watt güç üretiyorsa 8 ohm'da o gücün yarısını üretir. Bir ilave daha ; ev sistemlerindeki hoparlörlerin en fazla dayanma güçleri çok fazla olmaz. Normal gücün % 10 kadar en fazla..

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

koltuk altına sıgacak mı sub kısmı :s ?

Şundan azdaha büyük ama ölçmedim sığarsa oraya koyarız almadı başka yere koyarım artık.

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca
(düzenlendi)

Bass hoparlörü 8 ohm ise alt baslar çok kaliteli olur. Amfii 4 ohm'da kaç watt güç üretiyorsa 8 ohm'da o gücün yarısını üretir. Bir ilave daha ; ev sistemlerindeki hoparlörlerin en fazla dayanma güçleri çok fazla olmaz. Normal gücün % 10 kadar en fazla..

Yani Servet abi ömrünün uzun olması sesi amfiden kısmalımıyım? Fazla sese dayanmaz mı diyorsun?

tarihinde Mustafa Volkan Koca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

kabin hoprlörü kaç watt ?

50w 8ohm yazıyor üzerinde

Yorum bağlantısı
Alper Keskin

tatmin edici ses alacağınızı sanmam kendi aracımda denemiştim genelde bu iş için sadece kabin woofer ikilisi kullanılır.alet içindeki ampli aracınızda ac-dc çevirici olmadan çalışmaz ..çeviriciye bağlayacağınız para ile mono ampli alın,kabinin içini boşaltın (bu sayede hacim artacağından daha fazla bass elde edersiniz) mono ampli ile kabini besleyin (bu kadar uğraşacağınıza kabin ampli ikilisi alın kurtulun :) ) bu işler için en iyi sub logitech z5500 ün subwooferıdır (test edildi onaylandı ;) )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

50w 8ohm yazıyor üzerinde

kabini uygun yere ( bagaj ) koyarak kullan .amfinin bas hoparlöre bağlanaycağı kanalda frenaksı en fazla 200hz olarak ayarla. Kazancını çok açma ve öyle dene

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Onur Doğan

Arkadaşlar aracina 5+1 ses sistemi bağlayan var mi? Çakmaklığa takılan dönüştürücülerle bu sistemlerin araçlarda da kullanildiğını duydum. Deneyen varsa eğer tecrübelerini paylasirlarsa memnun olurum.

Yorum bağlantısı

Farz edin bağladınız. Subwoofer ı hadi bagaja koydunuz. Diğer 5 adet kolonu nereye koyacaksınız? Güzel bir görüntü olmaz sanırım. çok eskiden kasetçalarlı dev müzik setlerinin araçlara bağlandığını görmüştüm. Hoş bir görüntü değildi.

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Şafak yine başlar eski aracın hikayelerini anlatmaya :D sene 2011 aylardan ekim...

vw T5 minubus varken , Ev sinema sistemi denedim , güzel bi ses aldım , kocaman minubus 5 adet hapörleri sağlı sollu yerlerştirdim, basıda en arka koltuğa koydum :D , dvdyide ön iki kotuğun arasına koydum, malum kablolar uzun zaten yetti bağladim. Eniştemde bi cevirici vardı pek fazla anlamadığımdan ona sordum , al evde boş duruyo kullan dedi , özelikleri ise yeterli dedi, geldim araç cakmağına taktım , sessisteminin fişinide taktm Aldım aux konumuna dvdyi ,3 metrelik bi ucu 3.5 erkek jak diğeride dvdye giren çift beyaz kırmızı, bağlantıları kontrol ettim elime aldım telefonu Açtım Kemençeyi :D  sesi açtıkca güm güm vurmaya başladı bas öyle bi iki hafta kullandım, Ev ahalisi kullanmadığı için bende geçici hevesimi aldığım için söktüm yine kaldırdım eve.

ve aradan iki yıla yakın zaman geçer.. 

Yine içimde kalan o heves depreşir :D

Ozaman vw olduğu için araba, vw forum da takılıyordum. Ordan bi arkadaşla görüşürken bende bas var almak istermisin felan dedi konuştuk , iki adet kicker 1000w subwofer ,pioneer mdf çiftli bas kabini. sony xplod anfi 4 kanallı , dedim tamam gönder alıyım... neyse geldi , ben tesisatı bilmediğim için gittim Oto ses sistemi yapan biyere 300Tl bayıldım. Ya beni kandırdı yada gercekten yanmaz kablo cekti ondan pahalı tuttu,en arkada 2li koltuğu söktüm o araya kabini koyduk tesisatcıyla ,9 kişilik araba oldu 7 kişilik :D ,kabloları çekti ben koltuğu taktım, sonra ince işler anfi gidiş dönüş ıvır zıvır bağladı neyse bitti, Oturdum koltuğa orjinal teyp duruyodu ucu 3.5 jaklı kaset vardı taktım onu yine telefondan en ağır baslı parçalar öyle bi ses bu zamana kadar duymadımdı..(buna bi pioneer teyp takıldığını düşün bide... dedi sessistemini yapan adam)

Tabi bu keyfim bi gün sürdü , ertesi günü araba ilandaydı adamlar arabaya bakmaya gelcez dediler, geldiler baktılar alıcaz dediler , Adamlar la arabanın pazarlığı bıraktık ses sistemi pazarlığına başladık :D  Ben Diyorum size güzellik 500tl ye bırakırım adam diyo ne 500ü 200lira verelim.. Dedim dün akşam montajına 300tl verdim dalgamı geçiyosun, o beni ilgilendirmez dedi, benim kafam attı arabayıda vermicektim, dedim almıyosan sökerim ses sistemini o gün kalsın tamam dedi, notore yetişemedik ertesi güne kaldı, sabah aradı biz kalablık aileyiz arka koltuğu iptal ediyo sök dedi bende söktüm aldım sistemi

Sonra sahibinden.com da 500e sattım 100-200 lira zararım oldu bi günlük hevesten. Şimdi fiyatlara bakıyorumda satmasam iyiymiş,evde dursaydı daha iyiydi.. O fiyata öyle güzel ürün yok..

Özledim yahu transportere, Helede ses sistemli halini    :(

Baya detaylı yazdım okursan hiç5+1 ses sistemiyle uğraşma derim. İkinci el setle güzel bi ses aldım tavsiyem bu yöndedir.

Bu anlatımdan sonra diyeceğim araç büyükse olabilir ama ufaksa 300tl kadar bi bütçe ayarliyip hazır ses sistemi set lerinden alıp daha tatlı bir ses alabilirsin. ;) /> 

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Şafak yine başlar eski aracın hikayelerini anlatmaya  sene 2011 aylardan ekim...

vw T5 minubus varken , Ev sinema sistemi denedim , güzel bi ses aldım , kocaman minubus 5 adet hapörleri sağlı sollu yerlerştirdim, basıda en arka koltuğa koydum  , dvdyide ön iki kotuğun arasına koydum, malum kablolar uzun zaten yetti bağladim. Eniştemde bi cevirici vardı pek fazla anlamadığımdan ona sordum , al evde boş duruyo kullan dedi , özelikleri ise yeterli dedi, geldim araç cakmağına taktım , sessisteminin fişinide taktm Aldım aux konumuna dvdyi ,3 metrelik bi ucu 3.5 erkek jak diğeride dvdye giren çift beyaz kırmızı, bağlantıları kontrol ettim elime aldım telefonu Açtım Kemençeyi :D  sesi açtıkca güm güm vurmaya başladı bas öyle bi iki hafta kullandım, Ev ahalisi kullanmadığı için bende geçici hevesimi aldığım için söktüm yine kaldırdım eve.

ve aradan iki yıla yakın zaman geçer.. 

Yine içimde kalan o heves depreşir 

Ozaman vw olduğu için araba, vw forum da takılıyordum. Ordan bi arkadaşla görüşürken bende bas var almak istermisin felan dedi konuştuk , iki adet kicker 1000w subwofer ,pioneer mdf çiftli bas kabini. sony xplod anfi 4 kanallı , dedim tamam gönder alıyım... neyse geldi , ben tesisatı bilmediğim için gittim Oto ses sistemi yapan biyere 300Tl bayıldım. Ya beni kandırdı yada gercekten yanmaz kablo cekti ondan pahalı tuttu,en arkada 2li koltuğu söktüm o araya kabini koyduk tesisatcıyla ,9 kişilik araba oldu 7 kişilik  ,kabloları çekti ben koltuğu taktım, sonra ince işler anfi gidiş dönüş ıvır zıvır bağladı neyse bitti, Oturdum koltuğa orjinal teyp duruyodu ucu 3.5 jaklı kaset vardı taktım onu yine telefondan en ağır baslı parçalar öyle bi ses bu zamana kadar duymadımdı..(buna bi pioneer teyp takıldığını düşün bide... dedi sessistemini yapan adam)

Tabi bu keyfim bi gün sürdü , ertesi günü araba ilandaydı adamlar arabaya bakmaya gelcez dediler, geldiler baktılar alıcaz dediler , Adamlar la arabanın pazarlığı bıraktık ses sistemi pazarlığına başladık :D  Ben Diyorum size güzellik 500tl ye bırakırım adam diyo ne 500ü 200lira verelim.. Dedim dün akşam montajına 300tl verdim dalgamı geçiyosun, o beni ilgilendirmez dedi, benim kafam attı arabayıda vermicektim, dedim almıyosan sökerim ses sistemini o gün kalsın tamam dedi, notore yetişemedik ertesi güne kaldı, sabah aradı biz kalablık aileyiz arka koltuğu iptal ediyo sök dedi bende söktüm aldım sistemi

Sonra sahibinden.com da 500e sattım 100-200 lira zararım oldu bi günlük hevesten. Şimdi fiyatlara bakıyorumda satmasam iyiymiş,evde dursaydı daha iyiydi.. O fiyata öyle güzel ürün yok..

Özledim yahu transportere, Helede ses sistemli halini    

Baya detaylı yazdım okursan hiç5+1 ses sistemiyle uğraşma derim. İkinci el setle güzel bi ses aldım tavsiyem bu yöndedir.

Bu anlatımdan sonra diyeceğim araç büyükse olabilir ama ufaksa 300tl kadar bi bütçe ayarliyip hazır ses sistemi set lerinden alıp daha tatlı bir ses alabilirsin. ;) /> 

Herkesin düşünceler bu yönde ve vardır bu insanların bir bildiği diyerek sanırım vazgeçiyorum denemekten :)

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

Konuyu kapatalım o zaman. Zaten 3. mesajda Mert linkleri vermiş.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Oğuzhan EFEL

Evimde kullandığım 2+1 creatıve hoparlörümü 2011 lx 75ps connect aracıma nasıl bağlayabilirim bunu daha önce yapan deneyen varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı

Evimde kullandığım 2+1 creatıve hoparlörümü 2011 lx 75ps connect aracıma nasıl bağlayabilirim bunu daha önce yapan deneyen varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Oğuzhan Bey;

Konunuz uygun bölüme alınmıştır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...