İçeriğe Yönlendir

Evde Kullanılan Ses Sistemini Arabada Çalıştırma

Halil Gecegörür

Recommended Posts

Halil Gecegörür

Aslında ses sistemleri ile pek aram yok, hala nuhnebiden kalma kasetli (ama arabanın orjinali) radyo teyplerden kullanıyorum. Geçenlerde evde ihtiyaç fazlası olduğundan kullanmadığım bir 5+1 sistemin Subwoofer ini açtım, içinde şebeke elektriğini 9 volt 2 ampere düşüren bir adaptör ve ufak bir anfi vardı. Cihazda her bir hoparlörü tek tek ayarlamaya yarayan bir de kumanda var. Sonradan adaptörü sub kutusu dışında olan 12 voltla çalışan 5+1 hoparlörler de gördüm. Bendeki 5+1 i evde kullanırken sesi gayet düzgün çıkıyor, üstündeki anfi de fena değil. Acaba diyorum, aküden alacağımız elektriği 9 volt 2 ampere düşüren bir adaptör kullansak, arabadaki radyo teypten bir stereo çıkış alıp bunu 5+1' in anfisine versek, subwooferi bagaja, 4 hoparlorü standart yerlerine, 5. yi de dash altında ortalarda biyere koysak, alacağımız ses düzgün olur mu? Yoksa araba hoparlörleri ve anfileri fiyatlarıyla orantılı olarak ev sistemlerine göre daha mı kaliteli ses veriyorlar? Farkındayım, tam zihni sinir projesi... :rolleyes:

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Araç için yapılmamış elektronik cihazlar motor ve diğer aksamdan gelen parazitlerden etkilenebilir, bence başarısız olur.

Yorum bağlantısı
Yiğitcan Coşar

Benim pc de kullandığım 2+1 sağlam bi ses sistemim var bende düşünmedim değil :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

İşe yaramaz. En basit oto hoparlörü bile evde kullanılan amatör cihazlardan daha sağlam bas vurur,ses çıkarır.

Yorum bağlantısı
Halil Gecegörür
Araç için yapılmamış elektronik cihazlar motor ve diğer aksamdan gelen parazitlerden etkilenebilir, bence başarısız olur.

Neden?

İşe yaramaz. En basit oto hoparlörü bile evde kullanılan amatör cihazlardan daha sağlam bas vurur,ses çıkarır.

Neden?

olmaz denedik loqitech z5500 denicektik olmadı.Bence denemeyin bile.

Neden?

Odadaki bass'ı arabada alamassınız.

Neden?

Bu arada bendeki 5+1 in hoparlörleri 4 ohm, yanlış hatırlamıyorsam normalde araba hoparlörleri 4 ohm, ev sistemleri 8 ohm oluyordu... Arabadan çıkan hoparlörler ise gariptir 3.2 ohm...

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg

çünkü basın litresi yetmez. + dahili bi amfisi olan bi subwooferı nasıl baglamıyı planlıyorsunuz 12v ile çalışmıyorki 220 çekiyor.Kolonlarınzı değiştirin güzel bi mp3 çalar alın.Fıstık gibi dinleyin.Görüntüsüde çirkin olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
çünkü basın litresi yetmez. + dahili bi amfisi olan bi subwooferı nasıl baglamıyı planlıyorsunuz 12v ile çalışmıyorki 220 çekiyor.

Aslında 220 değil 12 yada 9 voltla çalışıyordur...

Ev için üretildiği için mecburen 220 giriş vardır trafo düşürür elektriği..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Hacim ve agustik uygun olmaz diye düşünüyorum. Onun yerine en ucuz 50 liralık anfi alın. 70 liraya 30'luk sıradan subwoofer alın.Birde bazuka kabin . Ivır zıvır 150 lira tutar. Çok daha iyi bass alırsınız.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil Gecegörür
çünkü basın litresi yetmez. + dahili bi amfisi olan bi subwooferı nasıl baglamıyı planlıyorsunuz 12v ile çalışmıyorki 220 çekiyor.Kolonlarınzı değiştirin güzel bi mp3 çalar alın.Fıstık gibi dinleyin.Görüntüsüde çirkin olur.

Basın hacmi evde yetiyor ama.

Amfi sub kutusunun içinde ama bir soğutucu üzeine imal edilmiş ve 8 vidayla input outputlar kutu dışında kalacak şekilde yerleştirilmiş. Anfiye stereo girip 5 uydu hop için rca çıkış koymuşlar, sub' un beslemesi de anfinin içinden çıkmış. Arka 2 hoparlor kablosundan stereo alıp anfiye cerilebilir, bagajdan da 5 hoperlore hat çekilebilir zannımca.

Bendeki sistemin sub kutusunda 220 yi 9 a düşüren bir adaptör var, yani 9 la çalışıyor. Ayrıca piyasada adaptörü dışarda 12 ile çalışanı da gördüm.

Kolonları değiştirip bi de mp3 almak kolay ama, çevreci akımlardan etkilendim galiba, 4 hoparlör ve 1 mp3 çalar için kaç ton su kullanılıyordur acaba, + bendeki işe yaramayan sistemi atsam doğada kaç asırda çürür? :) Bir de orjinal radyo teybim 22 yıldır canavar gibi çalışmış, söküp atmayayım onu da yazıktır... diyorum.

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
(düzenlendi)

karar sizin...Ben çok düşünmüştüm çünkü.Kaliteli müzik için kaliteli oto malzemeleri şart.Her bütçeyede kaliteli şeyler var onun için yardımcı olurum.Ama bilemiyorum 5+1 i.Çünkü eniştem evdeki loqitech z4500 ün 5 cm çapındaki bass vuruşunu almak için gitti 20cm jbl orjinal litresinde bass aldı...Sizde öle bişi alın deri.Tık Tık vurur vede sizi rahatsız etmez.

tarihinde Sinan Akg tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil Gecegörür
Evde bilgisayarda kulandığım 5.1 ses sisteminin adaptörü.

pict0459gx8.jpg

13.5 volt, 5 amper, bundan deli gibi ses çıkıyordur, komşular ne diyor bu işe? :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)
13.5 volt, 5 amper, bundan deli gibi ses çıkıyordur, komşular ne diyor bu işe? :)

Ses çok iyi. Kumandadan bass'ları düşük tutuyorum. Hem derinden geliyor ve daha güzel oluyor, hemde cevreyi rahatsız etmiyor. Zaten aparmanda oturmuyoruz. Müstakil. Camlar pmapen. Sesi çokta açsam evin içinde kopna fırtına dışarıya yansımıyor :D

Sistem bu

system.jpg

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuz Yıldırım

Pc başında en iyisi kulaklık. Dünyayla bağlantısı kesiliyor insanın. Plantronics DSP500 , her bir kulaklığın içinde 5 küçük hoparlör ve 1 diyafram bas var.

Evdeki bass olayı ile arabadaki bass olayı çok çok farklı. Bir dükkanda dinleyerek aldığım 30 cm JBL , ki dükkanda titremeyen yer kalmamıştı , araç içinde çok da başarılı değil. Buda bence mekanın hacmiyle alakalı.

Yorum bağlantısı
Guest Sinan Akg
Pc başında en iyisi kulaklık. Dünyayla bağlantısı kesiliyor insanın. Plantronics DSP500 , her bir kulaklığın içinde 5 küçük hoparlör ve 1 diyafram bas var.

Evdeki bass olayı ile arabadaki bass olayı çok çok farklı. Bir dükkanda dinleyerek aldığım 30 cm JBL , ki dükkanda titremeyen yer kalmamıştı , araç içinde çok da başarılı değil. Buda bence mekanın hacmiyle alakalı.

dinlediğinde basslar sıra ile takılı ise o taktıkları platformun ağırlagını bi düşünün ondan öle tok vuruyor aldatmaca yani arabada öle düşünmeyin ;)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Halil abi bende invertör var.(meşhurdur kendileri)12-220 v.Vereyim sana en azından adaptörsüz falan bir deneme yaparız.Araba şu an sanayide zaten, değilmi?Sen cihazı getir yeterki.

Yorum bağlantısı
Halil Gecegörür
Halil abi bende invertör var.(meşhurdur kendileri)12-220 v.Vereyim sana en azından adaptörsüz falan bir deneme yaparız.Araba şu an sanayide zaten, değilmi?Sen cihazı getir yeterki.

Serkan bak bu invertör işi hiç aklıma gelmemişti, olabilir, bir deneme yapabiliriz. Mercury nin içi dımdızlak olduğundan onda deneme iyi netice vermez heralde, ben golfü getireyim hoparlörleri invertörle bi deneyelim o zaman. Seni ve invertörünü haftasonu nerde bulurum? PM at istersen.

Yorum bağlantısı
Barış Çelik
(düzenlendi)

Arkadaşlar Bendede Bu Sinema Sistemi Var Yanlız Kolonları Kullanıyorum

Evde Anfim Bilgisayara Baglı

STRDE698S_L.jpg

Ve Kolonlar Bunlar

493545001166958084593904_0_0.jpg

tarihinde Bar?? tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy

resimde görünen ev sinama sistemi temiz 500 watt artı subwofer içinde artı 100 watt ettimi 600 watt ,bunu araçta çalıştıracak inverter en az 50 amper olacak .,daha icat edilmedi araç için :D edilsede aküsünü hüüüüpppppp diye içer bitirir :D

Yorum bağlantısı
Barış Çelik

O zaman Sony baglayalım anfi niyetine öyle bir kaldırırki bu anfinin kaldırmadı ne bas var nede kolon o kadar sağlam..

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
O zaman Sony baglayalım anfi niyetine öyle bir kaldırırki bu anfinin kaldırmadı ne bas var nede kolan o kadar sağlam..

ben bişi anlamadım :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...