İçeriğe Yönlendir

Evde Kullanılan Ses Sistemini Arabada Çalıştırma

Halil Gecegörür

Recommended Posts

Guest Sinan Akg

Bugün eniştemle konuşurken bundan seneler önce bi 4+1 ses sistemi bağlamıştım bi kartala diyor.Ayrıca o manyak olduğu için mp3 çalarlı cd çalar olmayan arabaya nokia telefon kulaklıgını değiştirim aux gibi bişi yapmış telefondan dinliyormuş arkadaşı muzikleri çok çok meşakatli bi iş dedi....

Yorum bağlantısı
Cihan Yetişken2

Inverterla çıkacak sonucu merak ediyorum..Bakalım neler olacak..Benimde aklımda sadece bas olarak bu fikir..Ankara'ya dönünce eğilicem olaya bakalım..

Yorum bağlantısı
Oğuz Yıldırım

İlla sub bağlanıcak diye bişey yokki. 2 takım component kapılara cok güzel oturur harika da ses alınır. Teyp bile değişmeden. 5+1 evinde kalır .

Yorum bağlantısı
Uğur Aksoy
(düzenlendi)
İlla sub bağlanıcak diye bişey yokki. 2 takım component kapılara cok güzel oturur harika da ses alınır. Teyp bile değişmeden. 5+1 evinde kalır .

Halil bey evdeki 5+1 gözden çıkarmış veya sıkılmış ,eve yenisini alacak herhalde :)

tarihinde U?ur Aksoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Ayhan Şentürk

Arkadaşlar evim creative 5.1 ses sistemi ve 5.1 ev sinema sistemi var. İkiside 200-250 TL'lik orta güçte sistemler. Şuan ikiside masaüstü bilgisayarda bağlı ve eğer basit bir işlem ile olursa birinin subwooferını arabada kullanmak istiyorum.

Çok fazla güç istemiyorum. Sadece sesi biraz dolgunlaştırsın, canlandırsın yeter.

Aklıma gelen fikirler şunlar ama nasıl daha sağlıklı olur bilmiyorum.

1-Arabadaki kapı hoparlörlerinin her biri 25 Watt. Benim kullanmak istediğim Subwooferda 25Watt. Hoparlörlerin 2 sine direnc koyup zayıflatarak, subwooferada direnc koyup direk teybin çıkışına bağlasam zararı olurmu ?

2- Subwoofer içinde bulunan trafoyu iptal edip direk 12 voltu uygun bir yerden versem subwoofer evdeki gibi çalışırmı.(teypten ses çıkışını subwooferın ses girişine bağlayıp kullanabilirim)

3- 12-220 v dönüştrücü alıp çakmaklıktan direk evdeki gibi çalıştırsammı ? (Bu seceneği secmek istemiyorum. Hem maliyetli, hemde çakmaklıktan tesisat cekmem gerek.

Eğer 1 seçenek harici çalıştırırsam MP3 çaların ses çıkışını 2 ye bölüp birini auxtan arabaya, diğerinide subwoofera vereceğim. Ozamanda teybin sesini açtığımda bass sabit kalacak. Ani teybi kapatmam gerekse subwoofer çalışacak..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
:) Bu da nerden aklına geldi Ayhan, hiç uğraşma, yok uğraşacaksan THX sistem kuralım sana tam olsun, bırak sen bunları al bir Sony MP3 olay bitsin, al sana dolgun ses.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

O tip sistmelerdeki hoparlörler genelde 6-8 ohmdur, yani arabadaki watt ile kıyaslamayın, direnci zaten yeterinden yüksektir, içindeki trafo düz değil dalgalı akımdır, 15-18 Volttur. ben açıp başka markada bakmıştım, dağıttımla kaldım, ayrıca evdeki sese kanıp araba gümbürdeyecek sanmayın, frekanslar farklıdır. 220V dönüştürücü, yer problemi vs. deyince, aynı maliyete daha şık otomobil sistemi yarar, ayrıca ev sisteminin sallantılı geceleri buz gibi nemli arabaya koyunca ömrü kısa olacaktır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mevcut hoperlörlerden paralel uç alıp hat üzerine 4 ohm 10 watt alüminyum dirençle besleyebilirsin

Ses sistemin muhtemelen iç beslemesi 12 voltun üzerindedir. Cihazı açıp çalıştırarak köprü diod çıkışındaki dc gerilimi ölçmelisin.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bugün hoparlörün içini açtım. Subwoofer 25 watt 4 Ω .

pict0002n.jpg

Subwooferın içinde 3 tane kart var. Dijital gösterge kartı, ses girişlerinin bağlı olduğu kart ve ses çıkışlarının bağlı olduğu kart. Ayrıca trafoya 2 giriş ve 10 çıkış var. 4 çıkış dijital göstergeye, 3 kalın kablı çıkış ses çıkış kartına ve 3 kabloda ses giriş kartına geliyor. Trafodan çıkan tüm kabloların voltajları farklı olabilir. Tek bir noktandan enerji verilip çalışacak birşeye benzemiyor.

Servet abinin dediği gibi voltajları ölçmek gerek. Yada direk direnc ile teyp çıkışına bağlamak lazım. Genelde çok yüksek ses ile müzik dinlemem. ses 10-15 arasında oluyor. Nadiren en fazla 20. O yüzden çıkışların zorlanacağını sanmam.

111wl.jpg

222sn.jpg

33333o.jpg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ayhan amfi simetrik beslemeli. fena bişeye benzemiyor ancak araç gerilimi ile çalışmaz. Hoparlörleri uygun yere monte edersin.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

:) Bu da nerden aklına geldi Ayhan, hiç uğraşma, yok uğraşacaksan THX sistem kuralım sana tam olsun, bırak sen bunları al bir Sony MP3 olay bitsin, al sana dolgun ses.

Resimdeki subwooferı arabaya koydum ve kablo uzatarak prize bağladım. MP3 çaların çıkışını ayırıcı ile arabaya ve subwoofera verdim. Teybin basslarını kısıp subwooferdan hafif bass verdim. Çok tatlı ses oldu. Teypten basları kısınca hem yüksek seste bozmuyor hemde ses daha net geliyor.

Creativide açmıştım. Onun hoparlörlerinde THX damgası vardı.

Şuan masaüstünde iki sistemde bağlı. İkisininde subwooferları bambaşka çalışıyor. Biri sert vuruşları veriyor, diğeri derinden uzun vuruşlu bass efekleri veriyor. Şarkılarda iki subwooferı aynı anda elliyorum. İkiside ayrı ayrı baslarda titriyor. Aynı anda aynı tepkiyi vermiyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Ayhan amfi simetrik beslemeli. fena bişeye benzemiyor ancak araç gerilimi ile çalışmaz. Hoparlörleri uygun yere monte edersin.

Kullanırsam sadece subwooferı kullanırım. Uydulara gerek yok. Arabadaki sese sadece hafif bass eklemek istiyorum.

Direnc kullanıp teybin çıkışlarına bağlayıp şöyle yapma şansım varmı ?

2 hoparlör çıkışı 25x2 50 watt yapıyor. Bu 50 wattın 20'si subwoofera gitsin 15X2 hoparlörler çalışsın. Yani, devamlı subwoofera %40 enerji gitsin. Teypten çıkış yine 50 watt olsun. Orta seviye ses açtığımda çıkışlardan max ses açmış gibi 50 watt güç çekmesin. Her ses seviyesinde çıkışın %40'ını subwoofer kullansın. Sanırım bu şekilde 3 hoparlörede direnc koymak gerekecek ama hangine kac ohm yada watt direnc koyacağımı bilmiyorum.

Sonuç olarak 2 x 25 ön kapı 2X15 arka kapı ve 1 X 20 subwooferım olsun :)

tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

doğrudur. standart araç amfisi gibi besleniyor, yani tahminim simetrik +-30DC. başka bir ihtimal daha var. bozulmuş bir araç amfisinin ring trafolu konvertör kısmı besleme için kullanılabilir ama gerilimleri tutturabilmeniz lazım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Arka hoparlöre giden uçları bul. Bunların birinden artı faz, diğerinden eksi faz al. Bu uçları bas hoparlörüne, elektronikçilerde bulabileceğin bas hoparlör filitresi ile bağla. alt frekansların geçeceği güzel ses alacaksın. filitre güçlü olmasın.

Bir ilave daha. Eğerki mevcut hoparlör kabinini kullanmazsan bas sesi alamazsın. Kendi kabini hoparlörün litresine ve frekansına göre hesaplı.

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik

O sub la araçta bas alamazsın. Kendi kendine duyurur sesi anca. Amfiyle fazla yüklenirsen kolayca da yakarsın.

Yorum bağlantısı
Kuzey Kaya

Arkadaşım.. Aracının sadeliğini korumak isteyenler için bence birebir.. Tesisat Yerine bende evdeki 5+1 ses sistemi artı iki tane subwoofer agırlıklı kolon taktım ;) Fotografta görüündüğü gibi 3lü piriz takıyorum. usb de girişi var ordan ıPhon u şarj ediyorum. On numara tavsiye ederim.

COXg4.jpg

Ve şunu da söyleyeyim evde nasıl bi ses netliği kuvveti alıyorsan aynı şekilde hiçbir fark olmadan hatta mp3 player, Iphone yada nerden ses alacaksan onun kalıtesıne göre de artıyor diyebilirim...

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa Volkan Koca

Merhabalar

Evde boş boş duran bozuk ses sisteminin bass kısmını söküp araba amfisine taksak amfiye zararı olurmu 50w gücünde hoparlör amfi 500 w gücünde 4x125 çıkışlı bu amfiyi biraz kısarak bağlayabilirmiyiz ohm değerleri tutarmı?

hs350bq.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa Volkan Koca

Bence ya bu sistemin teknik detaylarını anlatan bir şema bulun, ya da içini açıp bakın. İlk önce içindeki trafonun değerlerini bulmaya çalışın. 12-14 V civarında çalışıyorsa, trafoyu devre dışı bırakıp, arabadan direkt ğüç alarak, amfi kullanmadan da kullanabilirsiniz. Bu şekilde çok daha pratik olur. Ama muhtemelen bu da asimetrik beslemelidir.

Eğer olmuyorsa, amfi ile kullanmakta mahzur yoktur bence. Yine de teknik bilgisi yüksek üyelerin yorumu lazım.

Kendi görüşüm ise; Harman Kardon ses sistemini bozup arabada heba etmeyin. :( Ha sistem bozuksa kullanma imkanı yoksa ayrı. Ama çalışıyorsa yazıktır. :(

Yok hocam ses sistemi bozuk sadece bas hoparlörü çalışıyor öteki salondaki büyük ses sistemi var ona bağladım höparlör sağlam çalıştı höparlörü söktüm evde boş boş duruyor bir ufak kabin yaparak koltuğun altına monte edeyim diye düşündüm.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

uymaktan ziyade, evde 100 150 Hz ler bas olarak fark edilir, arabada 50-80Hz ler, yani frekans uyumsuz olacak. Bunlarda çoğunlukla 8 ohm kullanılır yani, araba anfi gücünü ikiye bölün hesap yaparken, ancak deneyen çok oldu, kapladığı alana değmedi pek. Boştayken deneyin orası ayrı konu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...