İçeriğe Yönlendir

Volvo S60 1.6 D Powershift Hk.

Enis Sever

Recommended Posts

Abdussamed Acar

aynı düşüncedeyim. henüz zaman istiyor diye düşünüyorum. üstelik testlerde dsg'nin çok daha işlediğini ve s60 lardakinin de gecikmeli/ağır çalıştığını okudum.

Evet DSG kuru tipe göre biraz daha yavaş çalışıyor buda araçların 0-100 Km/H hızlanma değerlerinde gözüküyor zaten

http://www.newcarnet...?serialno=95615

buda volvodan açıklama

The 1.6-litre diesel combined with automatic Powershift gearbox now comes with the same low fuel consumption and CO2 levels as the manual DRIVe versions.

http://www.volvocars...aspx?itemid=337

bülten 1 aralık 2011, çıkş tarihi ile ilgli bir bilgi bulamadım.

Yanlış hatırlamıyorsam Volvo Tr ceo su idi galiba 1,6 dizel Powershift seçeneklerinin s60-s80 de 3. çeyrekte yeni v40 için yılbaşında geleceğini söylemişti...

Yorum bağlantısı
Enis Sever

Ben 23 Nisan'da test sürüşü yaptım. Sürüşü etkileyiciydi. İçi kaliteliydi ancak powershift kesinlikle DSG ve EDC şanzımana göre kesinlikle daha yavaş vites değiştiriyor yoksa bana mı öyle geldi diye düşündüm çünkü kullandığım araçlar golf ve megane bu araçların ağırlığı 1300 kg civarı ama s60 ise 1600 kg civarı yorumlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Volvo'daki powershift diğerlerine göre daha yavaş çalışıyor ancak bu günlük kullanımda hissedilebilecek kadar değil. Bu şanzıman Volvo için çok uygun. Konfora yönelik planlanmış. Şu ana dek problem çıkaranı duymadım.

Ufak dezavantajları ise;

- Hangi viteste olduğunuzu göstermiyor.

- Direksiyondan manuel kullanımı yok.

- Sport vs modu yok.

- Geri vites geçişleri tüm yarı otomatiklerdeki gibi yavaş.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

S 60 dizel 115 hp+powershift Türkiye'de satışa sunuldu.90,000 den başlıyan fiyatlar ile...Evet araba güzel olabilir ama 1,6 motor full modeline 100,000 tl vermek için 40 kere düşünsemde içim elvermez.104,000 tl'ye insignia dizel 2,0 195 hp yada Mondeo 2,0 163 hp 105-110,000 tl civarında satılıyorken...Yada illaki otomatik dizel diyenlere 1,6 golf yada jetta 65-70,000 tl ye satılırken...Zevk meselesi :)

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar
S 60 dizel 115 hp+powershift Türkiye'de satışa sunuldu.90,000 den başlıyan fiyatlar ile...Evet araba güzel olabilir ama 1,6 motor full modeline 100,000 tl vermek için 40 kere düşünsemde içim elvermez.104,000 tl'ye insignia dizel 2,0 195 hp yada Mondeo 2,0 163 hp 105-110,000 tl civarında satılıyorken...Yada illaki otomatik dizel diyenlere 1,6 golf yada jetta 65-70,000 tl ye satılırken...Zevk meselesi :)

Fatih Abi nerelersesin , gözükmüyordun. CVT ile aran nasıl ? :)

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Aracımı satışa koyduğumdan beridir A4 ile S60 arasında gidip geliyorum. Gönlüm kesinlikle volvo diyor, mantık ise A4. İkisini de test etsem sanırım daha iyi olacak.

teknik olarak A4

ancak her ikisinin hangi motor şanzıman seşeneklerini kıyaslıyorsun?

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

2.0 TDI A4 177 HP Multitronic 8 ileri. Donanımsız denmesin diye eklenmiş 3-5 donanım. Fiyat: 114.000 TL

1.6 Drive Powershift 115 HP 6 ileri. Donanım bolluğundan neredeyse istifra edecek. Fiyat 106.500 TL

Bence sürüş keyfi ve performans açısından her iki aracın yakından uzaktan alakası olmaz... her iki dizel için yakıt ekonomisi açısından kıyas yapmak çok yanlış olur bence... iki seçenek arasında sadece motor şanzımandan ötürü A4 te tereddüt etmezdim... ama işin açığı bu fiyatlarla ben olsam bu araçlara 100 bin üzeri fiyat ödemeyi düşünmezdim...

Tatminkar donanımla bir 1.4 TSI 160 Hp VW CC ye 90-95 bin civarı ödeyip gerekirse 4-5 yılda 10-15 bin lira yakıt farkı ödemeyi yeğlerdim şahsen... 3-4 yıl sonra yine değer kaybı her ikisinden az olacağı kesin...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Vesile ile diesel 2.0 Vw grubunun otomatik şanzımanı Cvt, saygılar, hörmetler.....

Yorum bağlantısı
Mustafa Ülgen

Vergi avantajından dolayı Volvo 1.6 dizel powershift , Audi içinse donanım eksik 114.000 TL gerçekten çok.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Fatih Abi nerelersesin , gözükmüyordun. CVT ile aran nasıl ? :)

Cvt kullanılmayınca hiç birşey olmuyor dediler bende arabayı kullanmamaya karar verdim kenarda yatıyor. Arabayı kullanmayıcada Ford çular ile alakam azaldı :D

Şaka bir yana yoktum bir süredir ortalarda yurt dışındaydım....

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

2.0 TDI A4 177 HP Multitronic 8 ileri. Donanımsız denmesin diye eklenmiş 3-5 donanım. Fiyat: 114.000 TL

1.6 Drive Powershift 115 HP 6 ileri. Donanım bolluğundan neredeyse istifra edecek. Fiyat 106.500 TL

100 km!de 1,5-2 litre fazla yakması vede yılda 1500 tl fazla vergi vermek düşündürmüyorsa büyük hacimli motorların gidişi her zaman keyiflidir. Bence detaylı test etmeden sakın karar verme. 2.ci elde Audi her zaman volvo'dan daha iyi gider oda başka bir gerçek.

Abi mondeo premium değil. Bu nendenle çabuk değer kaybediyor.

Mondeo!nun uzun yoldaki rahatlığı bu iki arabadanda hatta 320 bmw'dende iyidir diyeceğim bir sürü tepki gösteren olacaktır. Bütün bu arabaları kullanmış biri olan bendeniz parayı 2.ci plana atarsam ve keyif için alıyorsam önce mondeo sonra audi. Volvo'yu sen başından beri seviyorsun ama o araç o paraya değmez.Sendeki bilo' nun motoruna zenginleştirilmiş bir kasa oturtulmuş. Eşşeğe zerduş palan vursan eşşek yine eşşektir :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Sefa uzun yolda sanki A4 daha mantıklı ve konforlu gibi geliyor bana..

konsol dizaynı A4'de daha şık ve konforlu,volvo ne bileyim çok basit duruyor.. 1.6 dizel premium edition 80.900 den başlıyormuş ama ben A4'ü seçerdim..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

İşte kaç gündür bu sorunun cevabını bulmaya çalışıyorum.

yardımcı olayım: Seat Exeonun sıfırı, 2.el A4 ten ucuzdu, satılmadı, torpidosu, camı koltuğu bagaj içi motoru aynı idi.......

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

:D

BMW konusunda haklısın abi. 130bin TL fiyat aldım. Konfor yok. Sert süspansiyon. Kumaş koltuklar. Kükreyen bir motor, çok farklı (sanki yatıyor gibi) spor konumlandırılmış sürücü koltuğu, drifte müsait arkadan itiş, adrenalinin kralı... ama böyle bir adrenalin patlaması mı arıyorum? Ne bileyim, pencereden bakınca aşağıda kırmızı bir 320d görmenin hazzını da hiçbirisi vermez aslında.

Bence sen keyif alarak kullanacağın bir araba arıyorsun. Adrenalin ile derdin olsa 1,6 dizel 'li volvo'ya bakmazdın zaten. İstersen Volvo s60 da 1,6 ecoboost'ada bir bak.İşte ona olumsuz yaklaşmam.O motor ile sen çerkezköy yolunda 5-6 litre arasında dolaşırsın.Hemde fiyatı diğerinden 11-12.000 tl aşağıda o farkta en az 100,000 kmde tapi olur....

Üstelite tabiri caiz ise köpek gibide gidiyor :)

Yorum bağlantısı
Enis Sever

Sefa Abi bence S60 1.6 dizel al motoru bana gayet sessiz geldi donanım ağızına kadar dolu, sürücü koltuğu konforlu ve dizaynı çok güzel hele bir de premium sound systemi ekledin mi deme keyfine yalnız s60'da stepne yok. Mini stepne için 940 TL para istiyorlar yeşilköy mez e sordum. Belki başka bayilerde daha ucuza gelebilir. Aslında sana 3.20 D yakışır ama o araba ile sabit 110 km hızla gidilmez bence

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

S60 A4'e göre biraz daha az yakıt tüketir. Aynı paraya çok fazla donanım alabilirsiniz.

Diğer yandan Audi şüphesiz premiumdur. Volvo ise premium sayılabilir.

A4 0-100 7.6 sn, S60 12.3 sn.

İkisinde de Mondeo'nun uzun yol konforunu bulamazsınız o da ayrı bir konu.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Ben algısında-vergisinde değilim. Açıkcası devlet bana ÖTV'yi direk indirme hakkı verdiğinden 2.0 almak daha mantıklı. Ben sadece konfor derdindeyim. Audi bayisine gittiğimde, gözümüzde büyüttüğümüz gibi gelmedi bana.

Yakıt'da masraftan düşülüyor nasılsa ? Neden dizel araba bakıyorsun onu anlayamadım ? Passat highline yada cc highline 1,4 tsi 160 hp+dsg 88,000 tl ve şu anda f/p oranı D sınıfındaki en iyi araçlar...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

İkisi de aynı araç. Rampa geri viteste manueller de problem çıkartır.

Diğer marka powershiftler benzinli motorda takılı ve kuru tip. Volvo ise, ilk defa dizel motorda 2.0 powershiftlerin ıslak tip şanzumanını kullanıyor. Şu ana kadar bu şanzıman 2.0 motorlarda hiçbir problem çıkartmadı. Volvo forumlarını dolaşıyorum daha problemle karşılaşan da olmamış.

kugadaki ıslak mı kuru mu?

çoktandır var kugada powershit

otomatik FI rampa yukarı geri geri deneyeceğim. yüksüz de de mi zorlanıyor dsg ler ?

bizde zorlansa zorlansa motor zorlanır diyecem ama bizde haram beygir yok hepsini helal tüp ile besliyorm

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Doğuşun eline düşmekten korkuyorum abi :i-ih2: Ama yine de CC'yi araştırayım. Aklımda kalmasın o zaman. Evet yakıtı da düşebiliyoruz. Fakat Bilonun gencecik yaşında 200.000'e geldiğini düşünürsek konu yakıta geldiğinde vergi-cüzdan paritesi cüzdan lehine bozuluyor.

Ha bir de, doğuşun 3-6 ay sıra bekletmesi ve kuruş indirim yapmaması...

100-110 km.hızdada o motor o arabada senin kullanman ile uzun yolda 5,5-6 ya yakar ya yakmaz. Araba çok konforlu ve sessiz. Performans olarakta çok iyi. Volvo dan dolulukta kalır yanıda yok. Bana göre A4 ten de mantıklı araç. Ama zevkler ve renkler parayı ödeyecek olan ile pek tartışılmaz :)

Benden tavsiye en az ikişer kere test et en içine sineni en kafana yatanı al. Neticede 100,000 tl civarı para ödeyeceksin. Aldınmıda beğenmedim 15 gün içinde geri verim deme şansında yok.

Yorum bağlantısı
Enis Sever

Sefa Abi, Florya Mez de test sürüşü yaptım. Havacılık müzesine gelmeden önceki ışıklara kadar olan yol düz olduğu için 150'ye kadar çıktım. Virajada gayet rahat 120'yle girdim. Kesinlikle tavsiye ederim

Bu arada s60 dizel otomatik test sürüşü yapmak isteyenler için Florya Mez'de hem premium hem de advance paket araç olacak ilgilenecek arkadaşlara duyurulur.

Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar
(düzenlendi)

Doğuşun eline düşmekten korkuyorum abi :i-ih2: Ama yine de CC'yi araştırayım. Aklımda kalmasın o zaman. Evet yakıtı da düşebiliyoruz. Fakat Bilonun gencecik yaşında 200.000'e geldiğini düşünürsek konu yakıta geldiğinde vergi-cüzdan paritesi cüzdan lehine bozuluyor.

Ha bir de, doğuşun 3-6 ay sıra bekletmesi ve kuruş indirim yapmaması...

Yine söylüyorum Powershift değerlere bakılırsa çift kavramalı bir otomatiğe göre hantal verilere sahip... ayrıca daha bu kadar az satılmışken problem çıkarma potansiyeli açısından en az DSG kadar hatta DSG dende riskli bir makina...

Yeni passat tasarım olarak bana acayip monoton ve ruhsuz geliyor ancak CC öyle değil, Ben o paraları ödeyecek olsam, macera için BMW 118i 170 Hp Urbanline yada hacim ve kullanışlılık ön planda ise VW CC 1,4 TSI DSG 160 Hp'yi seçerdim... CC gerçekten mantıklı hoş bir araç... CC yi araştırırken 1.4 TSI seçeneğini düşüneceksen yeni yeni Polo GTI lardaki gibi aşırı yağ yakma şikayetleri dillenmeye başladı şu günlerde, biraz araştır istersen... Polo GTI da iadeler bile var, zaten tüm istanbul ekibi Vw servislerinden şikayet ediyor, böyle kronik bi problem tuz biber olmasın :)

VW deki indirim konusuna gelince, daha önce adına bir VW olmuş ise bunu belgelediğinde sanıyorum sadakat indirimi adı altında liste fiyatından %2 indirimi fazla kastırmadan yapıyorlar... Filoydu, tanıdıktı liste üzerinden maksimum %6,5 a kadar indirim yaptıklarını bir kaç kez duydum. Ama şu bir gerçek ki yok koç çalışanıydı yok sen bizdensin gibi kapıdan geçene Ford kadar kolay indirim yapmıyorlar ki, bu bi noktada satın alanlar açısından avantaj zira değer kaybının Ford kadar yüksek olmayışındaki ciddi etkenlerden birisi kolay indirim yapılmaması... şu bir gerçekki Tr deki marka algısı hakettiğinden biraz daha yüksek sanırım, ee haliyle bunuda paraya çeviriyorlar :)

tarihinde Abdussamed Acar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enis Sever

Sefa Abi rölantideki hırıltısı bence çok iyi. Kalkışı iyi, gaz pedalı yumuşak 110, 120 ye kadar gayet iyi hızlanıyor ama 120'den sonra hızlanması zayıflıyor gibi geldi bana (bunda chipli focus kullandığım için algılamamışta olabilirim) Vites değişimleri sarsmıyor ancak yavaş değiştiriyor. Bunu çok rahatlıkla söyleyebilirim çünkü hem eşimin HB EDC meganenını hem de annemin TSİ DSG golfünü sık kullanma imkanına sahibim ikiside daha seri vites değiştiriyor. 100 km üzerinde yol sesini çok dikkatli ölçmedim ama yok gibi bir şey. Bagajı benim focusla aynı 380 lt belki sana ufak gelebilir. Sırf iç mekanı, tasarımı, sürücü koltuğu, sürüş keyfi ve tüketimi için alınır. Çok sıkılırsan chip yapılır bence çünkü şanzıman 450 nm ye dayanıklı. Ben senin yerinde olsam ya S60 alırım 1.6 dizel otomatik ya da performans için 3.20 Dizel otomatik veya S60 D3 dizel otomatik alırım. Bu arada çok iyi kampanyalı D3'ler var

Yorum bağlantısı
Tuğrul Ersoy

euro gittikçe düşüyor 2.25 sevilerine gelirse bence cc alternatifi güçlenir ben doğuşun cc de jetta golf passat kadar kar ettiğini düşünmüyorum hele 1.4 tside, 90 bine dolu bir cc alınabilir ama volvonun 2. el değeri nedense algıdan dolayı daha kötü ki önümüzdeki aylarda 2.0 d3ler daha düşücek gibi duruyor 2.elde bide derikoltuklu alırsanız ilginizi çeker mi bilmem ama bir milletvekili tanıdğımızda s80 d5 vardı aracın koltukları oturulmaz hale gelmişti(40bindeydi)netteki 2.el s60larda da bu böyle özellikle bej renkte , çok mu kalitesiz yada bakımı mı sıkıntılı bilmem ama o görüntü volvoya hiç yakışmıyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...