İçeriğe Yönlendir

Laptop Seçimi, Ürün, Donanım Ve Fiyat Tavsiyeleri

Özgen Acar

Recommended Posts

Ercan Mürtezaoğlu

Her markanın aynı özelliğe sahip modelleri bulunmakta fiyatlarıda aşağı yukarı birbirine çok yakın olduğundan tercih sadece tasarım zevkine kalmakta lakin cihaz seçerken dikkat edilecek husular bunlar ile sınırlı olmamalı

markanın teknik desteği anakart tercihleri mesela acer ve hp cok defa anakart tercihini yanlış yaptıgından tüketicileri sıkıntıya ugrattı bu cıhazlar özellıkle cok ısınmadan kaynaklı anakart arızalarına sebep oldu bu anakartların 2 yıl sonrası degısımı faiş fiyatlar ile karsılanabılmekte 400 500 dolar civarı fiyatlar ile yapılabılmekte ama fabrıkasyon hatalar sebeyle degısse bıle tekrarlama ıhtımalı yasanmakta bu bakımdan laptop tercıhı özelıkle modelı forum sayfalarından bılgıler alınarak yapılırsa daha az hata payı olusur

Kendi fikrim Asus ve Toshibadan şaşılmaması yönünde modeli özelliği ne olursa olsun büyük konusmayayım bu iki cihaz harici bir marka asla dusunmem suan kullandıgım asus f3 jr modelı 2006 yılında aldıgım halen sorunsuz kullandıgım bir makine

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet Ertugay

Arkadaşlar, yeni konu açmadım, bu konudan değerli fikirlerinize ihtiyacım var. Eşime laptop almak istiyorum, internet amaçlı kullanılacaktır.

http://www.beko.com/Templates/SimpleProductTemplate.aspx?NRMODE=Published&NRORIGINALURL=%2FTR%2FEN%2FProducts%2FProductDetail.htm%3FCS_ProductID%3D7781120251%26CS_Category%3DGAS_%28122%29%26CS_Catalog%3DBEKO_TR_2009_8_4WHITEGOOD&NRNODEGUID={8B51F0B1-1369-4ABC-A5D6-62F7CB4453DD}&NRCACHEHINT=NoModifyGuest&CS_Category=NOTEBOOKS_%281462%29&CS_ProductID=1C3000&CS_Catalog=BEKO_TR_2011_4_22ConsumerElec

linkteki grundig GNB 1445 A1 P6 nasıldır? liste fiyatı 850 tl civarında ama ben 600 tl civarına alabiliyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

Linkten işlemcisi gözükmüyor?

Ürünün Özellikleri :

İşlemci: Intel® Pentium® İşlemci P6100 (2.00GHZ 3MB)

İşletim Sistemi: Orijinal Windows® 7 Starter

Ekran: 14.0" (1366 x 768)

Bellek: 2 GB DDR-III

Sabit Disk: 320 GB

Ekran Kartı: Mobile Intel HD

Optik Disk: DVD Yazıcı

Kamera: 1.3 MP

Ağ Bağdaştırıcısı: 10/100/1000 Mbps

Kablosuz Ağ: 802.11b/g Kablosuz Ağ Kartı

Yonga Seti: Intel HM55

Bağlantı Noktaları:

USB 2.0 x 3

VGA Çıkışı x 1, HDMI x 1

Mikrofon Girişi x 1

Kulaklık Çıkışı x 1

Kart Okuyucu (SD/MMC/MS)

Mikrofon: Dahili Mikrofon

Hoparlör: Dahili Hoparlör

Klavye: Türkçe Q

Ağırlık: 2,2 kg

Güvenlik: Kensington Kilit

Batarya: 6 Hücreli Li-ion

Garanti: 24 Ay[/left]

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

600tl için iyi. Ram'i mutlaka 4GB yapmanız lazım. Ayrıca Windows'u da Professional aşağısı kullanmayın derim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

grundig/beko/arcelik , bunlar gitsin çamaşır makinesei satsın :D

Şimdi Tata Nano gelse 10binTL sıfır parası olsa almaz mısın ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Üsst model almayın. Isınma problemi olur bataryası az gider vs. Samsung aldım bir arkadaşa. 800 lira. Gayet de hızlı. (benimkinden hızlı en azından).

Yorum bağlantısı
Ümit Atmaca

Ben size; Dell Inspiron 5110 modelini öneririm. Aynı cihazdan bende de var, 3-4 aydır kullanıyorum ve gayet memnunum.

i5 işlemci,

320gb hdd,

1 gb harici nvidia gt520 ekran kartı,

4 gb ddr3 1333 mhz ram,

2 x usb 3.0,

1 x usb 2.0,

1 x e-sata,

1 x hdmi,

card reader,

bluetooth

1.3 mp webcam

Şeklinde özellikleri var. Oyun oynadığım halde anormal derecede ısınma sorunu yok. Fiyat olarak ise, 1350 TL'ye almıştım, şimdilerde de kampanyalı fiyatları 1250 ile 1400 arası değişiyor. Gerçi bütçe olarak biraz sınırlı demişsiniz ama ben tavsiyemi yapayım, gerisi size bakar. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Koç
(düzenlendi)

i5 veya i7 olsun ama model numarasının önünde (2)yazsın ve mutlaka nvidia optimus özellikli olsun. Biraz daha açarsak aynı özelliklere iki makinenin işlemci numarasının 2 rakamı ile başlayanını tercih edin.

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Retaillerde satılan bilgisayarların büyük çoğunluğunda lisanslı yazılım vardır bu da fiyatları yukarı çeker. iç piyasada toptancı kanalı ile satılan ürünlerin büyük çoğunluğu işletim sistemsiz olarak satılır. bu şekilde satılan bir notebook almanı tavsiye ederim. yazılımı her zaman alabilirsin ancak donanımı bir kere alırsın. Birde lenovo ya bakmanı öneririm fiyat/performans kalite oranları çok iyidir.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

Arkadaşlar, yeni konu açmadım, bu konudan değerli fikirlerinize ihtiyacım var. Eşime laptop almak istiyorum, internet amaçlı kullanılacaktır.

http://www.beko.com/..._22ConsumerElec

linkteki grundig GNB 1445 A1 P6 nasıldır? liste fiyatı 850 tl civarında ama ben 600 tl civarına alabiliyorum.

Görüş bildiren forumdaşlara teşekkür ederim. Sözkonusu laptop 550 tl'ye alınmıştır.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Vallahi çok iyi yapmışsınız. Bu devirde mobil aygıtlara çok para verilmez

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Necat Ertan
(düzenlendi)

Arkadaşlar yeni konu açmak istemedim. Kipa markette aşağıda özellikleri yeralan Packard Bell laptop son olarak elde kaldığı, teşhir ürünü olduğu için 899 TL/12 ay taksitle satışta. Fiyat performans olarak bana avantajlı geldi. Garanti durumu bakımından herhangi bir prosedür değişikliği de yok. 5-6 yıl önce satın aldığım Amd Turion X2 64 bit işlemcili Hp laptopum ısınma sorunundan ötürü çöpe gitmişti. Bu aletinde Amd işlemcisi ile kaderi aynı olur mu? Amd ısınma sorununu çözebildi mi? Var mı bu konuda bilgisi olan?

Aynı markanın: http://www.vatanbilgisayar.com/Notebook-Netbook-Tablet/packard-bell-ts44-hr-617tk-ts44-core-i5-2450m-250ghz-8gb-ddr3-750gb-156-dvdrw-2gb-gt630m-cam-w7bas/productdetails.aspx?I_ID=59959 adresindeki modelini aslında beğenmiştik. Ancak Amd işlemcili olan modelin fiyatı aklımızı çeliyor.

14042012458.jpg

tarihinde Necat Ertan tarafından düzenlendi
ekleme.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sayın Avukatım,

Mahkememize sunduğunuz delilleri kontrol ettik ve dava dahi açamayacağınıza kanaat getirdik.

Başka deliller lütfen :D

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Notebook güzel ancak siteden haberim yok.

14" beğenmenizin sebebi var mıdır?

Artık üretilmiyor bu işlemciler ;)

site sağlamdır sahibini tanırım grey market dışında ucuzunu bulmak zor

Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Sayın Avukatım,

Mahkememize sunduğunuz delilleri kontrol ettik ve dava dahi açamayacağınıza kanaat getirdik.

Başka deliller lütfen :D

Sani zarara soktun beni :p

http://www.vatanbilgisayar.com/Notebook-Netbook-Tablet/packard-bell-ts44-hr-617tk-ts44-core-i5-2450m-250ghz-8gb-ddr3-750gb-156-dvdrw-2gb-gt630m-cam-w7bas/productdetails.aspx?I_ID=59959 bunu aldık :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)

Hayırlı uğurlu olsun.Umuyorum siyah renktir, beyaz ise klavyede çok kötü izler kalıyor.Zarara değil, kâra soktum, 3-5 sene sonra hala bunu kullanırken beni anarsın :)

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
Gereksiz alıntı.
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Hayırlı uğurlu olsun.

Umuyorum siyah renktir, beyz ise klavyede çok kötü izler kalıyor.

Zarara değil, kâra soktum, 3-5 sene sonra hala bunu kullanırken beni anarsın :)

Hanım beyaz diye tutturdu. Beyazını aldık ;) O temiz kullanıyor ama bakalım nasıl ve ne kadar dayanır yinede.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Keleş

Öncelikle söylemeliyim ki ben bir bilgisayar profesyoneli değilim. Aşağıdaki öneriler tecrübeye ve sınırlı amatör bilgiye dayanmaktadır. Laptop seçiminde zorlanan kişilere yardımcı olmak için yazılmıştır.

Ekran; Küçük olanların taşıması kolay olur ama fiyatı yüksek olabilir. Ekran kalitesi ise çok önemlidir. Mümkünse ilgilendiğiniz modelin ayrıntılı incelemesini internetten bulun ve ekran özelliklerini değerlendirin. Mat-parlak arasında ise ben kesin mat olan derim. Bulunması zordur ancak özellikle ışık miktarı yüksek ortamlarda çok iyi sonuç veriyor. Yansıma minimum oluyor. Parlak olanlar arasında ise Sony gibi bazı markaların ekranları gerçekten de diğerlerinden iyidir ancak fiyat farkı da belirgindir.

Pil ömrü; Doğal olarak uzun pil ömrü tercih nedenidir ancak bu konuda da üreticinin verdiği rakamdan ziyade bağımsız testleri okuyun. Yüksek kapasiteli pil varsa ve piyasada bulunuyor ise çok önemli bir özelliktir. Benim laptopumda yüksek kapasiteli pil kullanıyorum. Üretici maks 8.5 saat kullanım süresi derken ben 5 saat civarında kullanıyorum. Ayrıca bu pil daha büyük olduğundan laptopun arkasını bir miktar yükseltiyor. Ancak bu benin için bir avantaj, kullanım kolaylaşıyor. Pil ömrünün kullandıkça azalacağını da gözönünde bulundurun.

Hard disk; Daha pahalıdır ama mümkünse 5400 yerine 7200 rpm modelleri tercih edin. Bence verdiğiniz paraya değen bir hız artışı olacaktır. Ancak hard disklerin gürültü değerleri de farklıdır. Genelde daha hızlı daha seslidir. Hız sizin için önemliyse SSD kullanan modelleri seçebilirsiniz. Çok yüksek bir hız artışı olacaktır. Gürültü de olmaz. Örnek; benim laptop, windows 7 home premium, herhangi bir özel ayar olmadan 45. saniyede internet bağlantısı dahil tümüyle açılmış oluyor. Programlar da çok hızlı çalışıyor. Tabii bu SSDler hem çok pahalı hem de kapasiteleri düşük. Gerçi kullanıcıların çoğu kendilerine gerekenden çok daha fazla kapasiteli hard disk alma eğilimindedirler. Ben 120 GBlık bir SSD diski sonradan taktım ve çok memnunum. 1 yılı geçti, 40 küsur GB henüz boş.

İşlemci; Core i3 ya da i5 bir çok kişiye yetecektir. Core i7 halen pahalı ve fiyat/performans oranı yüksek. Sabırlı biriyseniz ve sadece net sörf vb basit işler yapacaksanız atom işlemci olabilir.

Ekran kartı; Son nesil oyunlar ve grafik programlarla ilginiz yoksa basit ve ucuz bir ekran kartı size yetecektir. Fazlasına ihtiyacınız var ise ciddi bir fiyat farkına razı olmanız gerekir. Bu modeller benim ilgi alanımda olmadığından yardımcı olamam.

Rahat kullanımlı bir klavye önemlidir. Kullandığınız ortama göre aydınlatmalı olanlardan tercih edebilirsiniz. Klavye rengi, sesi ve hissi de bazı kişiler için önemlidir. Almadan önce deneyin.

Tercihen en az 3 USB bağlantısı olsun. TV bağlantısı yapacaksanız HDMI çıkış önemlidir. 64 bit windows kullanacaksanız en az 4 GB RAM bulunsun. Fazlası göz çıkarmaz ama aynı anda yüklü programlar çalıştırmayacaksanız da ödediğiniz fiyat farkına değmez. 32 bit sistemler için 3 GB yeterli olacaktır. Wifi iletim gücü de her laptopda aynı değildir. Bu bilgiyi bazı modeller için internet değerlendirmelerinde bulabilirsiniz. Bazı modeller gerçekten çok ısınır. Nitekim benim laptopun en kötü yanı da budur. Dizüstünde fazla kullanırsam gerçekten terletiyor. Ancak bu bilgiyi de sadece bağımsız değerlendirmelerden edinebilirsiniz. Ben bu dezavantajını bilerek almıştım.

2007 yılında asus f3 sr serisi bi laptop almıştım hala kullanıyorum o zaman özellikleri iyiydi. oyun oynarken 48 saat açık kaldığı oluyordu ama bana mısın demiyordu. şu an ekran kartı olarak sıkıntı yaşıyorum o da normal 5 yıl olmuş alalı

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Serdal Soysal

Arkadaşlar 1500TL ye kadar bir laptop almam gerekiyor. Bana yardımcı olabilir misiniz? taşınabilirliği kolay olmalı 14" gibi kasmamalı servis yönü geniş arıza olayı az sorunsuz bir şey. Marka ve model yazmanız yeterli.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Arkadaşlar 1500TL ye kadar bir laptop almam gerekiyor. Bana yardımcı olabilir misiniz? taşınabilirliği kolay olmalı 14" gibi kasmamalı servis yönü geniş arıza olayı az sorunsuz bir şey. Marka ve model yazmanız yeterli.

Bemin hali hazırda kullandığım pc batarya konusunda çok çok iyi. Normal şartlarda 6 saat civarı kullanım süresi, oyun, film tarzı uygulamalarda 4 saat civarı batarya süresi var. Genel anlamda kondisyonu iyi .(Samsung NP300E5A )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...