İçeriğe Yönlendir

Araç Satmadan Kasko Aktarımı

Burak Sarıkaya

Recommended Posts

Burak Sarıkaya

herkese iyi akşamlar babamın 2008 model astra aracını satmadan 0 km c max almayı düşünüyoruz. Aldıktan sonra da astra yı satacağız. Babamın kasko indirimi %60 oranında. Astra nın satışı olmadan üzerine fark vererek kaskosunu c max a aktarabilir miyiz?

Yorum bağlantısı
Misafir

Astra'nın poliçesinden Astra çıkıp yerine C-Max girecekse, dilekçe ile başvurunuzu büyük ihtimalle şirketiniz kabul edecektir. Ancak bu işlemde, iki araç da aynı kişi üzerine olmak zorunda. Ayrıca kasko poliçeniz "0" araç klozu içerisiyorsa yukardaki gibi bir işlem yaptığınızda bu klozdan 1 yıl boyunca değil, poliçenin kalan süresince yararlanacaksınız.

Başka bir alternatif, Astra yakın zamanda satılacaksa, yeni araca yeni kasko yapılır. Satış yapıldıktan sonra hasarsızlık indirimi yeni araca aktarılır. Burada indirim kalan güne yapılacağından biraz daha fazla prim ödemiş olursunuz. Ancak "0" araç klozu varsa ve araç 1 ay içersinde satılacaksa daha doğru olur.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Burak Sarıkaya

Astra'nın poliçesinden Astra çıkıp yerine C-Max girecekse, dilekçe ile başvurunuzu büyük ihtimalle şirketiniz kabul edecektir. Ancak bu işlemde, iki araç da aynı kişi üzerine olmak zorunda. Ayrıca kasko poliçeniz "0" araç klozu içerisiyorsa yukardaki gibi bir işlem yaptığınızda bu klozdan 1 yıl boyunca değil, poliçenin kalan süresince yararlanacaksınız.

Başka bir alternatif, Astra yakın zamanda satılacaksa, yeni araca yeni kasko yapılır. Satış yapıldıktan sonra hasarsızlık indirimi yeni araca aktarılır. Burada indirim kalan güne yapılacağından biraz daha fazla prim ödemiş olursunuz. Ancak "0" araç klozu varsa ve araç 1 ay içersinde satılacaksa daha doğru olur.

Saygılarımla.

0 araç klozu nedir acaba bu konulardan tam bir bilgim yok da teşekkürler

Yorum bağlantısı
Misafir

Bazı şirketler bu kloz (şart) dahilinde aracın kullanılamayacak (pert) hale gelmesi durumunda aracın kaza tarihindeki "0" bedelini öderler. Yani poliçe üzerindeki değerin ya da piyasa fiyatını baz almaz. Örneğin araç geçen sene alındığında 50.000.-TL iken, poliçesi 1 yılı geçmeden kaza yapıp perte ayrılırsa ve o anda kur farkı veya başka sebeplerden aracın satış fiyatı 55.000.-TL'ye yükseldiyse 55.000.-TL ödenir. "0" araç klozunun genel açıklaması bu şekildedir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Burak Sarıkaya

Bazı şirketler bu kloz (şart) dahilinde aracın kullanılamayacak (pert) hale gelmesi durumunda aracın kaza tarihindeki "0" bedelini öderler. Yani poliçe üzerindeki değerin ya da piyasa fiyatını baz almaz. Örneğin araç geçen sene alındığında 50.000.-TL iken, poliçesi 1 yılı geçmeden kaza yapıp perte ayrılırsa ve o anda kur farkı veya başka sebeplerden aracın satış fiyatı 55.000.-TL'ye yükseldiyse 55.000.-TL ödenir. "0" araç klozunun genel açıklaması bu şekildedir.

Saygılarımla.

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aynı isme olacaksa zaten indirim aktarılır, bu sebeple yeni araca yeni kasko yapılması, Evren Bey'in açıkladığı sebeple, daha doğrudur.

Yorum bağlantısı
Burak Sarıkaya

Aynı isme olacaksa zaten indirim aktarılır, bu sebeple yeni araca yeni kasko yapılması, Evren Bey'in açıkladığı sebeple, daha doğrudur.

satış yapmadan indirim aktarılıyor mu

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aktarılır...

Mevcut kasko fesih edilir, ertesi güne indirim boşa çıkar..

Yorum bağlantısı
Burak Sarıkaya

Aktarılır...

Mevcut kasko fesih edilir, ertesi güne indirim boşa çıkar..

çok teşekkür ederim mehmet bey verdiğiniz bilgiler için. Aynı acente ile mi yapmamız lazım bu işleri

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Burak Bayram

Feci hortlatacagim beri gelin:)

Şimdi, hali hazırda elimde kaskolu sigortalı bir araç varken, yaklasık 2 ay kadar evvel yeni araç aldım. Yeni araca da kasko sigorta yaptırdım. 2. Araç olatak gorundugune baya bir para tuttu. Eski aracımı ise bugun sattım. Yarın eski aracın kasko ve sigortasını iptal ettireceğim.

Mantıken yeni aldığım araç tek araç konumuna düşeceğinden, kasko ve sigortanın zeyil edilmesi gerekiyor. Ve fiyatın da düşmesi gerek.

Tam net cevap alamamakla birlikte, olumsuza yakın bir cevap aldım sigorta yetkililerinden. Ancak yaptırdığını söyleyenler de var.

Nedir işin aslı? Son uygulama?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 saat önce, Burak Bayram yazdı:

Feci hortlatacagim beri gelin:)

Şimdi, hali hazırda elimde kaskolu sigortalı bir araç varken, yaklasık 2 ay kadar evvel yeni araç aldım. Yeni araca da kasko sigorta yaptırdım. 2. Araç olatak gorundugune baya bir para tuttu. Eski aracımı ise bugun sattım. Yarın eski aracın kasko ve sigortasını iptal ettireceğim.

Mantıken yeni aldığım araç tek araç konumuna düşeceğinden, kasko ve sigortanın zeyil edilmesi gerekiyor. Ve fiyatın da düşmesi gerek.

Tam net cevap alamamakla birlikte, olumsuza yakın bir cevap aldım sigorta yetkililerinden. Ancak yaptırdığını söyleyenler de var.

Nedir işin aslı? Son uygulama?

Trafik sigortası yönünden maalesef olumsuz cevap alacaksınız.. Eski aracınızdaki indirimin bu aşamada yeni aracınıza geçmesi mümkün değil. 

Kaskoda ise şöyle bir yol izleyin.. 

İkisi de otomobil ise..

Yeni araç için yaptırdığınız kasko poliçesini iptal ettirin. Ödediğiniz primlerden arta kalanı geri alın. 

Eski aracın kaskosuna araç giriş çıkış zeyili yaptırın. Eski araç düşülmüş yerine yeni aracınız girilmiş olur. İndirimler aynen devam eder. Duruma göre az fark öder veya az iade alırsınız.. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Burak Bayram

Trafik sigortası yönünden maalesef olumsuz cevap alacaksınız.. Eski aracınızdaki indirimin bu aşamada yeni aracınıza geçmesi mümkün değil. 
Kaskoda ise şöyle bir yol izleyin.. 
İkisi de otomobil ise..
Yeni araç için yaptırdığınız kasko poliçesini iptal ettirin. Ödediğiniz primlerden arta kalanı geri alın. 
Eski aracın kaskosuna araç giriş çıkış zeyili yaptırın. Eski araç düşülmüş yerine yeni aracınız girilmiş olur. İndirimler aynen devam eder. Duruma göre az fark öder veya az iade alırsınız.. 

Eveet sizin bilgilendirmeniz, bir kaç sigorta şirketinden bilgi almam ve biraz tilkilerin kuyruklarını ayrıştırmam sonucu bir çözüm buldum. Aracı satacağım. Ama hanıma:) sigorta ve kaskoyu iptal edip yenisini yaptiracağim. Hanım adına yaptığımız en son satışın üzerinden 2yıl geçmedi daha (indirimler için 730 gün şartı varmış.)

Yaptığım yaklaşık hesaplar sonucu 1300 tl sigorta + 2000 tl kaskodan yaklaşık 2900tl iade alırım. Yenisini 126tl satış+ 500tl sigorta+ 1200tl kasko ile yaklaşık 1000 tl kazancım olur.

Ama bunlar hep müslümana eziyet. Mantık çerçevesinde bir sistem yapsalar bunların hiç biriyle uğraşmayız.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kasko indiriminde eşler arasında hasarsızlık aktarımı bazı şirketlerde mümkün.. 

Sizin indiriminiz eşinize geçer. Olabilir. 

Ancak eşinizde hangi oranda indirim vardı. Sizin indirim oranınız neydi. Kaskodaki indirim oranınız ne. bunları bilmeden söylediğimiz her şey afaki olacaktır. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...