İçeriğe Yönlendir

Ford Focus 2006 Kaput Anahtarı Dönüyor Kaput Açılmıyor.

Fatih Susuz

Recommended Posts

Omer Cetin

Merhaba arkadaslar banada yardim edebilirmisiniz,

Benim kilidde bozuldu, nasil acacagimi bilmiyorum yardim edin.

Aradaki cubugu cikardim yanlislikla kirilmadi Allahtan, yeni kilid aldim fakat nasil kaputu acacagimi bilmiyorum.. yardiminizi bekliyorum

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Focus MK2 için konuşursak, kaput kilit mekanizma bağlantısı bu şekilde :

0135.png

Burada gözüken siyah parça direk olarak kaputu tutan kilit mekanizmasına bağlı, beyaz parçanın soldaki ucu da anahtar soktuğunuz taraftaki mekanizmaya bağlı. Anahtar ile yaptığınız sol / sağ hareketini aynı şekilde kilide aktarıyor. Kaput açılmıyorsa, genelde beyaz parça ya anahtar tarafından ya da kilit tarafından çıkmış oluyor. Aracı lifte kaldırmadan çözmenin bir yöntemi var ama çok kolay değil.

O da oldukça uzun düz ya da yıldız bir tornavida alıp (düz tavsiye ederim), ön ızgaranın ortasından içeri sokup, aşağıdaki parçanın solunda çatal gibi (C şeklinde) gözüken uçları aynen anahtar ile yaptığınız gibi sola ve sağa çevirmek.

Kaput açma sırası önce sol sonra sağ şeklinde miydi, tam olarak hatırlamıyorum ama hangi sıradaysa aynı şekilde tornavida ile o dişleri o yöne itmeniz gerekiyor. Örneğin önce sola ittiniz, kaput kilidi attıktan sonra da, komple açabilmek için diğer yöne iteceksiniz. Birincisi çok zor olmasa da, ikincisi biraz zor çünkü bir yanda kaputu yukarı doğru kaldırmaya çalışırken diğer yandan da tornavida ile dili çevirmeye çalışmanız gerekecek. İki kişi daha kolay yapılabilir.

Bu noktada riskli olan o çatal gibi gözüken dişleri kırma ihtimaliniz olması. Bu plastik parça pahalı değil (10-15 TL civarı) ve genişlediği için diğer parçadan ayrılmaya başladıysa zaten değiştirmeniz gerekecek.

Yine de pek kolay olmadığını ve riskli olduğunu tekrarlamak isterim. Oturduğum bölgede hız tümsekleri nedeniyle sürekli bu problemi yaşadığım için, aşağıdaki parçayı değiştirene kadar sorun yaşadığımda bu şekilde açmaya alışmıştım.

1414425901.JPG

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ozan Kılıçaslan

Merhaba arkadaşlar araç 06 focus.

Sorunum:

Kapılar kilitliymiş ben de ön kaputu açayım dedim anahtarı taktım sola çevirdim "tık" sesi geldi sonra sağa çevirip anahtarı kaputu kaldırdım. Araç uyarı verdi korna çalarak kapılar kilitli olduğu halde kaput açıldığı için. Kaputu kapatıp, kapıları açtım.Tekrar anahtarı soktum, sola çevirdim bu sefer "tık" sesi geldi ancak anahtar daha rahat dönüyordu anahtar ve sağa çevirdim kaput açılmadı yukarı kaldırmama rağmen. Sanırım ters giden bir şeyler var. 

Sorun hakkında bilgilerinize başvuruyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ön kilit yerinden oynar bazen siz yokken ön tampona yaslanırlar vb. sebepğleri vardır. anahtarı takınca sola kilidi açıp sonra sağa döndirmeden önce biraz ileri doğru bastıırn

sonra daha kötü olmadan bir tekniseyene kaportacıya gösterin

not: video izlemeye kapalı

Yorum bağlantısı
Ozan Kılıçaslan

Abi videoda cok belli olmuyor ama sikinti anahtari taktigim mekanizma ile kilit arasinda plastik parca var o kirilmis

Yorum bağlantısı
Kubilay Evis

Abi videoda cok belli olmuyor ama sikinti anahtari taktigim mekanizma ile kilit arasinda plastik parca var o kirilmis

8- tl o parça. Benim 2-3 kez değiştiği için umursamıyorum artık onu :)

Yorum bağlantısı
Behram Doygun

Kırılması çok ilginç. [emoji4] Ben ayda bir söküyorum ön tarafı farları panjuru felan temizlik için. Ama o parçanın sağlam olduğu düşüncesindeyim. [emoji41]

Yorum bağlantısı
Ozan Kılıçaslan

8- tl o parça. Benim 2-3 kez değiştiği için umursamıyorum artık onu :)

Acaba kime yaptirdiniz kilitci mi kaportaci mi

Yorum bağlantısı
Enes Ayan
(düzenlendi)

St  logosu taktırırken tamirci o parçayı takmayı unutmuş. Parçada düşümüş şöyle bir parça Kaportacıya gittim beni anahtarcıya yolladı.Anahtarcı uzun bir tornavidayı panjurdan içeri sokarak kaputu açtı. İşi bilmeyen bir tanesi az kalsın panjuru kıracaktı. Parçaya 20 lira verdim 15 lirada anatarcı almıştı.

tarihinde Enes Ayan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Anahtar tam oturmamış olabilir o plastik parça yüzünden.Başıma gelmişti anahtarı takıp ileri doğru iktirip açmıştım. Yani alarm sussun diye kaputu kapatırken o panjur öne doğru kaymış olabilir. 

Yorum bağlantısı
Ozan Kılıçaslan

St  logosu taktırırken tamirci o parçayı takmayı unutmuş. Parçada düşümüş şöyle bir parça Kaportacıya gittim beni anahtarcıya yolladı.Anahtarcı uzun bir tornavidayı panjurdan içeri sokarak kaputu açtı. İşi bilmeyen bir tanesi az kalsın panjuru kıracaktı. Parçaya 20 lira verdim 15 lirada anatarcı almıştı.

aynen bu parça enes sanırım kırıldı işin garibi uzun yola çıkacağım aksilik işte bizde de ne göz varmış arkadaş :) 

Yorum bağlantısı
Ozan Kılıçaslan

https://youtu.be/cyaXduVNogQ eleman burda gayet iyi açıklamış sabaha bu şekilde bir deneyeceğim. 

elemanın kullandığına en yakın malzeme kömür sobalarında kovanın bulunduğu haznenin kapağını açmaya yarayan demir.Ancak bizim evde olmadığından boya kutularının demir kulpunu sökerek soba demiri haline getirdim. sabaha dener sonucu söylerim. Bu gidişle yakında ford sayesinde tamirhane de açarsam şaşmayın :)

NOT: arka arkaya mesaj yazıyorum ama önceki mesajı düzenleyemedim kusura bakmayın.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır
(düzenlendi)

Aynı malzemeyi yapmanıza gerek yok ki sağlam bir tahta parçası da aynı işi görür hatta varsa geniş ağızlı uzun bir tornavida mükemmel olur.Zamanında aynı durumda ben sac parçası ile çözmüştüm sorunu.

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Merhaba arkadaşlar araç 06 focus.

Sorunum:

Kapılar kilitliymiş ben de ön kaputu açayım dedim anahtarı taktım sola çevirdim "tık" sesi geldi sonra sağa çevirip anahtarı kaputu kaldırdım. Araç uyarı verdi korna çalarak kapılar kilitli olduğu halde kaput açıldığı için. Kaputu kapatıp, kapıları açtım.Tekrar anahtarı soktum, sola çevirdim bu sefer "tık" sesi geldi ancak anahtar daha rahat dönüyordu anahtar ve sağa çevirdim kaput açılmadı yukarı kaldırmama rağmen. Sanırım ters giden bir şeyler var. 

Sorun hakkında bilgilerinize başvuruyorum.

Konunuz birleştirilmiştir. Buradan detay bilgiye ulaşabilirsiniz. Ford ların saçma ve kronik bir problemi maalesef..

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Ozan Kılıçaslan
(düzenlendi)

beyaz çubuğun arkasındaki hilal şeklindeki siyah tırnak kırılmış. Akşam akşam kilit mekanizmasını komple alacaksın dedi. sadece bu siyah parçayı değiştirme şansımız var mı ve Ankara'da tavsiye edebileceğiniz bir tamirci.D4XN7o.jpg

tarihinde Ozan Kılıçaslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
(düzenlendi)

Var, 15 tl civari bir fiyati var. O parca ve cevresindeki plastik parca beraber satiliyordu sanirim. Yalniz takmak icin kilidi sokmeniz gerekecek.

Su mesaja bir bakin.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/index.php?/topic/228279-Ford-Focus-2006-Kaput-Anahtarı--Dönüyor-Kaput-Açılmıyor.#entry2810147

Linki duzgun veremediysem, bu konudaki 53. mesaja bakabilirsiniz.

tarihinde Mustafa Yenigün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Omer Cetin

Selamun aleykum arkadaslar,

benimde bu sorunum vardi ya, alttan actim, netten baska anahtarli bir kilid ismarlamistim taktim calisti oldu bi 4 ay kullandim, simdi yine calismamaya basladi sola saga donuyor ama tik yok.

Kilid kirik olsa tamamen döner dusuncesindeyim. Alttan actim tekrar, ortada ki plastik ile beraber soktum anahtari taktim sola saga donunce o plastikte donuyor ama yerine tekrar taktigimda gram dönmuyor plastik mi kirildi acaba diye dusunuyorum? siz ne dusunuyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Omer Cetin

https://youtu.be/cyaXduVNogQ eleman burda gayet iyi açıklamış sabaha bu şekilde bir deneyeceğim. 

elemanın kullandığına en yakın malzeme kömür sobalarında kovanın bulunduğu haznenin kapağını açmaya yarayan demir.Ancak bizim evde olmadığından boya kutularının demir kulpunu sökerek soba demiri haline getirdim. sabaha dener sonucu söylerim. Bu gidişle yakında ford sayesinde tamirhane de açarsam şaşmayın :)

NOT: arka arkaya mesaj yazıyorum ama önceki mesajı düzenleyemedim kusura bakmayın.

arkadas burda yeni parca mi takiyor yoksa naptiginin pek anlamadimda?

Yorum bağlantısı
Ozan Kılıçaslan

kaput ara çubuğu  düşmüş bu videoda. ara çubuğun geçtiği hilal şeklindeki parcayı elindeki metal ile kaput açma hareketlerini yaparak kaputu açıyor. yeni parça takmak yok sadece kaputu açıyor.

Yorum bağlantısı
Omer Cetin

Valla ne kirik hala cakmadim benim arabada, kilit mi cubuk mu o mekanizma mi hala anlayamadim abiler.

kilit 90 derece sola 90 derece saga donuyor ama tik yok söktum cubuguyla beraber sokup donderince cubuk ta donuyorrr beraber garippp

Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya87

Focustan soğumamı sağlayan olay. 1 yılda 4 defa başıma geldi. 3-4 gün önce 5.yi yaşadım. Sırf bu yüzden yaptırınca kaputu mümkün olduğunca açmamaya çalışıyorum. Yarın kısmetse kendim deniyeceğim olmadı sanayi yolları göründü yine. 10 liralık parça için bu kadar uğraşmak zoruma gidiyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ozan Kılıçaslan

benim ara çubuğun kilit mekanizmasıyla birleşen hilal şeklindeki parça kırılmıştı bir şekilde temin ettim onu şimdi de şifre kısmındaki hilal çeklindeki parça kırıldı sanırım artık komple seti alacağım. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Tamer Terzi
(düzenlendi)

Selam,

bu gün 250 km yol sonrasında cam suyuna ilave etmek için kaputu açmak istediğimde anahtarın sola sağa boşa döndüğünü görünce canım sıkıldı ve sorunun boyutunun büyük olacağını düşünerek Google “focus kaput açılmıyor” sorgusu yaptırınca sonuçlar kısmında formumuzdaki bu konu başlığı geldi. Konunun ilk  2 sayfasını okuyunca tekrar aracın başına indim ve iki adet 14-15 anahtarı ile konuda geçen ara çubuğu çıktığı yuvasına oturtarak kaputu açtım. Kaputu açına da ara çubuğu çıkmış olduğu yuvaya yerleştirerek sorunu çözmüş oldum. Sonrasında 3. Sayfa sonunakadar okuyunca sorunun gayet kolay çözümü İçin arkadaşların detaylı Bilgi, resim ve video koyduklarını gördüm.

bu konuda yapılan tüm bilgilendirme ve paylaşımlar İçin teşekkür ederim, ben ve benim gibi bir çok kişinin sorununda çözüm oymuşlardır. Tekrar  herkese teşekkürler.

iyiki varsınız.....

tarihinde Tamer Terzi tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...