İçeriğe Yönlendir

Fiesta Van Araçlar Hakkinda Vergi Problemi

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

"2008 yılında 2009 model 1+1 kapalı kasa kamyonet tescilli bir fiesta van aldım.
aracımda hiçbir modifiye, tadilat yokç yani panelvan sınıfı değil.

bursa şentürklerden aracı aldığımda yanlışlıkla koltuk sayısı 5 olarak yazılmıştı.
o ana kadar o dönemde ford şentürkler benim adıma 6 aylık 212 tl gibi bir vergi yatırmıştı.

koltuk sayısını düzeltmek için ruhsatımı forda teslim ettim. normal haline yani koltuk sayısı 2 olarak düzeltildi, yine kapalı kasa kamyonet ve 1+1 şeklinde.

ocak 2009 da ilk mtv mi ödeyecekken baktımki mtv turarım 2 ye katlanmış ve 2008 yılından da borcum çıkmış. durumu şentürklere bildirdim ve ticari araç olduğu için normal olduğu söylenip geçiştirildi. bende yapacak birşey yok deyip o günden bu yana 1500-3500 kg aralığında kayonet vergisi ödüyordum.

aracımı 2011 temmuzunda satışa çıkardım. arayan bir müşteriyle görüşürken vergi konusu açıldı. söylediği şey bende şaşkınlık yarattı. bir şirket temsilcisiydi ve başka fiesta van araçlarıda olduğunu ve onların vergilerini 0-1500 kg aralığından ödediğini iddia etti. inanamadım ve nasıl yaptıklarını dahi sormadım. geri aramayı düşündüğümde telefonunu sildiğim için ulaşamadım ve konunun takipçisi oldum.

forda durumu ilettim ve hala yaklaşık 8 aydır ulaştığım her bilgiyi kendilerine aktarıyorum. onların yapması gereken araştırmaları ben yapıyorum ama nafile.

eğer aranızda şu anda 6 aylık 521.50 tl den düşük vergi ödeyen varsa çıkıp bu konuyu aydınlatırsa çok sevinirim.

benim bulduklarıma gelince;

maalesef diyorum çünki bir haksızlık , 2005 üstü yani 2006-2009 model fiesta vanlarda sağ kapı içlerindeki orjinal araç tanıtım plakalarında (diğer adı vin miş, ben sticer diyorum) azami yüklü ağırlık satırı 1500 kg. ama 2005 ve alt modellerde bu değer 1585 kg.
bugüne kadar görüştüğüm bilgi sahibi olduğum bütün araçlarda bu böyle.

benim bu durumdan anladığım şu. vergi sisteminin değiştiği 2004-2005 döneminde bu araçlara yüksek vergi ödetmemek için for ürettiği araçların değerlerini değiştirerek normal olarak düşündüğüm kamyonet sınıfı 1. vergi dilimine sokmak için 1500 kg olarak değiştirmiş. fakat ülkeye araç getirilirken ayrı bir tip onay veye uygunluk belgesi düzenlenmemiş ya da belli kişilere bu belge düzenlenmiş.

şimdi ben 8 ay sonra ford yetkililerine diyorum ki; ya bana 1500 kg olarak bir uygunluk belgesi düzenleyin bende vergi dairesinden ve trafik tescilden durumu düzeltip normal bir vergi ödeyeyim ya da bana 1585 kg olarak bir araç tanıtım plakası düzenleyin arabama yapıştırayım konuyu ben yanlış anladım ve piyasada ki 1500 kg yazan bütün araçlar hatalı diyeyim.

forddan 1.5 aydır 1585 kg olarak gelecek araç tanıtım plakamı bekliyorum. ama yanıt henüz yok.

en son tüvtürkle görüştüğümde bana söyledikleri, normal şartlarda bu durumda aracınızın muayeneden geçmemeli. ama 3 senedir farkedilmediği için geçiyor sanırım ve bu senenin muayenesini henüz yaptırmaya gidemedim.

sanayi ve ticaret bakanlığı ve tüketici hakem heyeti araç ticari olduğu için tüketici mahkemesine dava açın diyor.

ford ne söyleyeceğini bilmiyor ?

benim bu konuyu açarken ki beklentim şu eğer normal yani 0-1500 kg aralığında vergi ödeyen arkadaşlar varsa bu problemi nasıl çözdüklerini diğer kişilerle de paylaşırlarsa sorun kolay ca çözülür.

ben bazı plakalar tesbit ettim teyit etmek için. bilgi erişimi hakkımı kullanarak. bunları forda da bildirdim. kimse kusura bakmaz ise. çünki bizim haklı olduğumuz ama birçoğumuzun faydalanamadığı bir hak var ortada.

ve madem 1500 kg araç yok bu 1. sınıfta vergiyi hangi araçlar için ortaya çıkardılar varmı böyle bir araç ??

ben çok yoruldum işin açıkçası fordun yapması gerekenleri yapmaya çalıştığım için.

gideceğim bir tüvtürk istasyonu birde türk standartları enstütüsü kaldı. onlarla da görüşünce alacağım cevapları buradan paylaşırım.

sizde eğer konudan mağdursanız yukarıda yazdığım doğrultuda araç tanıtım plakalarınıza bakın değer 1500 kg olarak geçiyor ise konuyu takip edin. devletin ufak tefek düzenlemelerle sağladığı haksız bir kazanç var ortada. herkes vergisini verecek tabi ama adil olması gereken değerlerde . "

Konuya gelince,
Doblo silindir hacmi 1900'ün üstündedir bir üst kademeden öder...
2.5 V6 mondeo silindir hacmi 2525 galiba bu sebeple bir üst kademeden öder..
Fiesta vanların toplam ağırlığı da teknik olarak 1500'ü geçiyor.. palio ile karşılaştırmak çözüm olmaz... Diye düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

düzeltmeler için teşkürler.

doblo ve mondeo ile ilgili hangi sınıftan vergi ödediklerine dair henüz bir bilgim yok. ama bunuda fırsat bulunca inceleyeceğim.

konunun özüne dönersek fiesta var 1060 kg civarında ve ortada olmayan bir yükün hesabından 1500 yada 1585 kg olarak teknik bir değer biçilmiş ve eldeki fabrika çıkış verisi yani tanıtım plakası 1500 kg iken ve bana kesilen faturada bie 1495 kg yazarken neden bana 1585 kg olarak teknik belge verildiğini sorguluyorum.

ben kendi kullandığım araçla ilgili araştırma yaptım doblo ve diğer araç kullanıcılarıda kullandıkları araçlarla ilgili bir problem haksızlık varsa lütfen peşine düşsünler.

2007 model.

çok iyi bir durum bu benim için. çünki konu biraz aydınlanacak gibi. elinizde teknik belge var ise orada ne yazıyor ve ekte koyduğum araç tanıtım plakanızda da 1585 kg mi yazıyor acaba ? şu ana kadar 2007 model ve araç tanırım plakasında 1585 kg yazan bir fiesta vana rastlamadım

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk
(düzenlendi)

2012 yılına ait tüm araç sınıflarının 6 aylık MTV tutarları tablosu ektedir.

tarihinde Ahmet Kıyak tarafından düzenlendi
Büyük Harf Kullanımı
Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

sayın mehmet özyürek;

kullandığım çizim programlarındaki kısa yollar yüzünden sürekli büyük harfle çalışmak zorundayım. bir yandan gecenin bu saatinde bile çalışırken bir yandan forumdaki konuyu aydınlatmak için çaba gösterirken zaman zaman karakter konusunu unutabilirim. sizde haklısınız ama mazur görün. biliyorsunuz foruma yazı yazdıktan sonra üzerinde herhangi bir düzeltme yapamıyoruz. farketsem bile müdahale şansım olmuyor. böyle bir seçenekte foruma eklenirse sanırım beni daha az uyarmak zorunda kalacaksınız.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

yazdıktan sonra değil gönder butonuna bastıktan sonra müdahale edemiyorum. benmi göremedim acaba.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

Mesajı küçük harfe çevirdim.. Gerekmedikçe büyük harfle yazmıyoruz Cevdet Bey...

Konuya gelince,

Doblo silindir hacmi 1900'ün üstündedir bir üst kademeden öder...

2.5 V6 mondeo silindir hacmi 2525 galiba bu sebeple bir üst kademeden öder..

Fiesta vanların toplam ağırlığı da teknik olarak 1500'ü geçiyor.. palio ile karşılaştırmak çözüm olmaz... Diye düşünüyorum..

anladığım kadarıyla;

ford mondeo binek araç olduğu için otomobil sınıfında; motor hacmi 2525 ise yukarıda ki eklediğim tabloya göre 2501-3000 cm³ aralığında,

fiat doblo da muhtemelen panelvan sınıfında ve motor hacmi 1900 ün üstünde ise; 1901 ve üstü sınıfından mtv ödemiyormu ?

1.3 multijet bir doblo panelvan sınıfında ise 1901 ve üstü ödüyorsa büyük problem tabi.

fiesta van ise kamyonet sınıfında eğer 1500 kg ise neden 0-1500 değilde 1501-3500 kg arasından vergi ödüyor.

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

Bu konu benimde sürekli kafama takılan ve birtürlü içinden çıkamadığım konu.

Benim ruhsatta net ağırlık 1060 kg. Azami yüklü ağırlığı 1586 kg. olarak belirtilmiş. Ödediğim 2012 yılı ilk 6 aylık mtv vergisi 521,50 TL.

Kullanma kılavuzunda ise,

EC Tabanlı boş ağırlık 1119 kg.

Maksimum yük kapasitesi 381 kg veya ülkeye bağlı olarak 466 kg.

Müsade edilen brüt ağırlık 1500 kg veya ülkeye bağlı olarak 1585 kg.

Müsade edilen tavan bagaj ağırlığı 75 kg.

Sağ kapı etiketinde ise,

K 1500 kg.

A 2250 kg.

PA 810 kg.

H7 850 kg.

Ruhsat, kılavuz ve araç etiketindeki değerlerin hiçbiri ( K ve Müsade edilen bürüt ağırlık hariç ) birbirini tutmuyor. İşin içinden çıkmadım.

2006 öncesinin ( makyajsız kasa ) araç kapı etiketini hiç görmedim merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

ekte daha önceki modellerden birine ait bir araç tanıtım plakası yolluyorum.

ordaki değerleri inceleyebilirsiniz. ve bu plakalardan çok sayıda görebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

yazdıktan sonra değil gönder butonuna bastıktan sonra müdahale edemiyorum. benmi göremedim acaba.

Mesajı gönderdikten sonra düzenle ibaresi çıkıyor. Çoklu alıntının solunda.

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

ekte daha önceki modellerden birine ait bir araç tanıtım plakası yolluyorum.

ordaki değerleri inceleyebilirsiniz. ve bu plakalardan çok sayıda görebilirsiniz.

Bu, makyajsız ( eski kasa ) fiesta van plaketi mi ?

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

makyajsız kasa 2005 model olarak hatırlıyorum. birçok kişiyle görüşüp birçok fotoğraf çektiğim için bende karıştırmaya başladım artık. ama üst modellerde bugüne kadar 1585 yazan fiesta van görmedim.

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

makyajsız kasa 2005 model olarak hatırlıyorum. birçok kişiyle görüşüp birçok fotoğraf çektiğim için bende karıştırmaya başladım artık. ama üst modellerde bugüne kadar 1585 yazan fiesta van görmedim.

Yani senin düşüncene göre plakette 1500 kg. yazdığına göre biz buna göre bir alt limitten mtv ödmemiz gerekir.

Plakette 1500 kg. yazıp van ( kamyonet ) düşük vergi ödeyene denk geldin mi ?

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

bizim araçlarımızda 1500 kg değeri yazdığı için bize verdikleri uygunluk belgesinin de 1500 kg a göre düzenlenmiş olması gerekiyor. ve bu uygunluk belgesine göre biz hem ruhsatımızı düzeltebiliyoruz 1500 kg a göre hem vergi dairesine gidip bir alt dilimden vergi ödemeyi ve hatta geriye dönük ödediğimiz vergileri alabiliyoruz.

ama ford bu uygunluk belgesini ısrarla hazırlamıyor. çünki muhtemelen yeni bir tip onay almak zorunda kalacak.

bizden düşük vergi ödeyen 2 tane plaka tesbit ettim fiesta van olarak. bu plakalarıda forda bildirdim ama for araştırmıyor. onların teknik değerlerlemi yada başka yollarlamı çözdüğünü bilmiyorum çünki onlara ulaşamıyorum.

ayrıca ilk mesajda yazdığım; beni telefonla arayan müşterinin söylediği "filodaki tüm araçlar düşük vergi ödüyor" kanıtlayamamış olsamda beni kuşkulandırıyor.

ve bu konuda bilgisi olan birilerine ulaşmaya çalışıyorum ya da fordun problemi çözmesi ne.

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

bizim araçlarımızda 1500 kg değeri yazdığı için bize verdikleri uygunluk belgesinin de 1500 kg a göre düzenlenmiş olması gerekiyor. ve bu uygunluk belgesine göre biz hem ruhsatımızı düzeltebiliyoruz 1500 kg a göre hem vergi dairesine gidip bir alt dilimden vergi ödemeyi ve hatta geriye dönük ödediğimiz vergileri alabiliyoruz.

ama ford bu uygunluk belgesini ısrarla hazırlamıyor. çünki muhtemelen yeni bir tip onay almak zorunda kalacak.

bizden düşük vergi ödeyen 2 tane plaka tesbit ettim fiesta van olarak. bu plakalarıda forda bildirdim ama for araştırmıyor. onların teknik değerlerlemi yada başka yollarlamı çözdüğünü bilmiyorum çünki onlara ulaşamıyorum.

ayrıca ilk mesajda yazdığım; beni telefonla arayan müşterinin söylediği "filodaki tüm araçlar düşük vergi ödüyor" kanıtlayamamış olsamda beni kuşkulandırıyor.

ve bu konuda bilgisi olan birilerine ulaşmaya çalışıyorum ya da fordun problemi çözmesi ne.

Az önce Ford a mail attım bu konu ile ilgili bakalım ne diyecekeler.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

fordda ki birçok kişinin hatta kocaelideki fabrikanın tescil işlemlerini yapan mühendis arkadaşlar da dahil olmak üzere bu konuda bilgisi var çünki çok fazla kişiyle görüştüm. bakalım size nasıl bir cevap verecekler. hatta fordda görüştüğüm birçok kişi konuyla ilgili haklı olduğumu söylemelerine rağmen henüz bir çözüm üretemediler.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Bu ağırlık farkılıkları araç donanımı ile ilgili olabilir mi ? ( klima, elektrikli cam, abs, çift hava yastığı, cd çalar, motor hacmi ).

Gerçi makyajsız kasalarda klima var ama ağırlık neden daha yüksek ? ( etiket 1585 kg )

Benim aracımda kima var ( etiket 1500 kg )

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk
(düzenlendi)

mantık olarak çok haklısınız araç donanımı ağırlığı etkiler ve donanıma göre ağırlığın değişmesi gerekir bende bu şekilde bir düşünce içerisine girmiştim.

benim aracım klimasız sadece tek hava yastığı var mesela bu yüzden sadece benim aracım da 1500 kg yazdığını zannediyordum fakat işin aslı öyle değil donanıma göre kg değeri değişmiyor tanıtım plakalarında, sadece model olarak ayrım var 2005 ve altı 1585 yazıyor üst modeller 1500 bu da bir haksızlık tabi aynı araç ama devletin fazla vergi almak için o yıllarda küçük bir hamlesi. bu konu ciddi bir yerlere ulaşırsa zannedersem bir dahaki seneye vergi dilimini 0-1400 ve 1401-3500 e çevirirlerse hiç şaşırmam. bakalım belki bu forum sayesinde bu problemi çözen birilerine ulaşabiliriz nasıl yaptıklarını öğrenebiliriz ya da ford bize 1500 kg üzerinden bir uygunluk belgesi çıkartır ve en azından bizim problemimiz çözülür. ama malesef araştırmalarıma göre alt modeller 1585 olarak geldiği için bu onların işine yaramayacak.

fiesta van yada başka bir araç varmıki kamyonet sınıfında olan ve 0-1500 kg arasında vergilendirilen ? bu vergi sınıfı niye var o zaman ?

tarihinde Cevdet Şentürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

mantık olarak çok haklısınız araç donanımı ağırlığı etkiler ve donanıma göre ağırlığın değişmesi gerekir bende bu şekilde bir düşünce içerisine girmiştim.

benim aracım klimasız sadece tek hava yastığı var mesela bu yüzden sadece benim aracım da 1500 kg yazdığını zannediyordum fakat işin aslı öyle değil donanıma göre kg değeri değişmiyor tanıtım plakalarında, sadece model olarak ayrım var 2005 ve altı 1585 yazıyor üst modeller 1500 bu da bir haksızlık tabi aynı araç ama devletin fazla vergi almak için o yıllarda küçük bir hamlesi. bu konu ciddi bir yerlere ulaşırsa zannedersem bir dahaki seneye vergi dilimini 0-1400 ve 1401-3500 e çevirirlerse hiç şaşırmam. bakalım belki bu forum sayesinde bu problemi çözen birilerine ulaşabiliriz nasıl yaptıklarını öğrenebiliriz ya da ford bize 1500 kg üzerinden bir uygunluk belgesi çıkartır ve en azından bizim problemimiz çözülür. ama malesef araştırmalarıma göre alt modeller 1585 olarak geldiği için bu onların işine yaramayacak.

fiesta van yada başka bir araç varmıki kamyonet sınıfında olan ve 0-1500 kg arasında vergilendirilen ? bu vergi sınıfı niye var o zaman ?

0 - 1500 kg aralığının neye dayandığını bilmiyorum.

Fakat 1585 den 1500 e düşmesi ilginç. 85 kg lık hafiflemenin dayanağı ne ? Eğer eski modeller 1585 lik etiket üzerinden ödeme yapıyorsa bizimde 1500 lük etiket üzerinden ödememiz gerekir.

Ford sana ne cevap verdi tam olarak ?

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk
(düzenlendi)

malesef vergi dairesi etiketi kabul etmiyor. uygunluk belgesindeki değerin 1500 kg olması gerekiyor. eğer uygunluk belgesini 1500 kg olarak alabilirsek hemen ruhsata işletip vergi dairesine de ilettiğimizde vergi sınıfımız bir alt sınıfa geçiyor. ve ödediğimiz fazla miktarları bile geri almak mümkün.

eski modellerle yeni modeller arasında bir fark varmı derseniz sanmıyorum. bazı kişilerde farklı motorlar var galiba ama bir çoğuda bizim kullandığımız 1.4 tdci motorlu.

daha öncede belirttiğim gibi o yıllardaki vergi mevzuatındaki değişiklikten kaynaklandığını düşünüyorum. ford bu yüzden daha sonraki araçların 2. dilim den vergi ödeme sini önlemek için böyle bir değişiklik yapmış olabilir. onlara soruyorum ama henüz yanıt yok tabi :) ülkeye gelirken hepsi 1585 kg olarak uygunluk belgesi alarak gelmiş.

tarihinde Cevdet Şentürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

ford en son bana; ortada hiçbir problem olmadığını ve ülkeye 1500 kg lık hiç bir araç gelmediğini söyledi.

bende onlardan madem benim aracım 1585 kg o zaman bana 1585 kg yazan, üzerinde şasi no munda olduğu bir tanıtım plakası bastırıp yollayın dedim.

1.5 aydırda gelemedi bir türlü. hadi benimkini basıp 1585 olarak yolladılar. siz diğer fiesta kullanıcıları da bunu talep ederseniz ne yapacaklar ??

o yüzden konunun çözümü için fordun ya aydınlatıcı bir açıklama yapması gerekli ya da problemi çözmesi.

bence sizde talep edin yoksa bu konu birkaç yıl daha sürecek.

biliyorumki ve forda ilettimki alt dilimden vergi ödeyen fiesta vanlar var bunlar ülkeye ne yolla girdi acaba ?

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

ben hakikaten çoğu zaman işi gücü bırakıp bu konuyu aydınlatmak için çaba sarfediyorum.

yoruldum. sadece ben konuyu dile getirdiğim için belkide pek önemsemediler mi acaba diye düşündüm.

o yüzden bu forumda yaşadığım süreci paylaştım. haksız olduğumuda düşünmüyorum.

eğer diğer van kullanıcılarıda bilgi talep ederlerse sanırım kısa sürede belki problem çözülmeyecek ama aydınlatıcı bir bilgi alabiliriz.

ortada belgeler arasında bir uyuşmazlık ve akabinde bir vergi yükü çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

sayın mehmet özyürek;

kullandığım çizim programlarındaki kısa yollar yüzünden sürekli büyük harfle çalışmak zorundayım. bir yandan gecenin bu saatinde bile çalışırken bir yandan forumdaki konuyu aydınlatmak için çaba gösterirken zaman zaman karakter konusunu unutabilirim. sizde haklısınız ama mazur görün. biliyorsunuz foruma yazı yazdıktan sonra üzerinde herhangi bir düzeltme yapamıyoruz. farketsem bile müdahale şansım olmuyor. böyle bir seçenekte foruma eklenirse sanırım beni daha az uyarmak zorunda kalacaksınız.

Cevdet Bey Merhaba,

Ben iki farklı programı da büyük harfle kullanıyorum ama foruma geçince küçük harfe çevirmeye alıştım..

Bu konuda azami dikkat göstermemiz gerekiyor.

Davanızda haklı olduğunuzu ancak işinizin zor olduğunu düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

haklısınız,

farketmişsinizdir artık böyle düzeltmeler yapmak zorunda kalmıyorsunuz,

ford genel merkezindeki yetkililerde haklı olduğumu düşünüyor zaten. ama ortaya bir çözüm koyamadılar henüz. sabırla bekleyeceğim.

aracımı değiştirsem bile konuyu takip edeceğim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...