İçeriğe Yönlendir

Volkswagen Polo 1.2 70 Ps Trendline 29.900,00

Göktuğ TÜZÜNER

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Araba alıyoruz, büyük oranda keyif ihtiyacı için, araba lükstür, bunlar düşünülmez, ayrıca 30000 km yapan dizel araç bunları hayli hayli karşılar, benzinli alırsan kredi daha az faizide daha az olur evet, ama daha 1. sene dolduğunda benzinlinin dizele göre fiyat farkı ve sarfiyat farkına göre hesap edersen dediğin 2500-3000 tl. benzinlide zarar hanene yazıldığından, çoktan yalan olur, birde böyle düşün istersen, dizelde o fark kapanır, benzinlide açılır hep açılır hep açılır, diğerindeyse tersi olur, 2. seneden sonra fark kalmaz, 3. seneden sonra üstüne sıfır motor alırsın 4. seneden sonra benzinin anca kokusunu hatırlarım :D şuan 6. senem doluyor gerisini sen hesap et artık.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Babamın linea 95 beygir 200 nm tork var. Benim fiesta alt devirlerde çok daha atak. Ondan ölçüleri gösterge almıyorum. Sonuçta 95 beygiri çok yüksek devirde veriyor. Ben 2000 d/d da istenilen gücü alamıcaksam ne anladım bu işten. Ondan teknik değerler tam gösterge değil. Benim fiesta 2500 devrin üstünü bile görmüyor. Kullanım tarzım en az yakıcak şekle göre alışkın.

O nedenle 3 silindir bir araç 1.2 tdi nasıldır ? Kullanıcı deneyimi merak ediyorum. 3 litre civarlarında yakabiliyor olması ve fiyatının uygun olması çok ilgimi çekiyor. 2012 fiesta kullandım 1.4 TDCİ motor gerçekten tam bana göre.

Fİesta da çok pahalı... Param olsa da o parayı veremezdim herhalde.

Maksimum Torku 2000 Devirden itibaren sunuyor.

Bende 3 silindirli 1.4 TDI var. 80 HP ama 90' lık Focus ve Golf dahil benzer güçteki çoğu araca kafa tutuyorum ağırlıktan kazanıp.

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Selam Arkadaşlar;

Başta Ayhan ONARAN olmak üzere bu forumdaki tüm arkadaşların fikirleri benim için çok önemlidir. Bu yüzden sizlerden fikir almak istedim. Wolkswogen Polo 1.2 70 PS Trendline 29.900 almayı düşünüyorum. Fiyatını pazarlıkla 29 bin tl ye düşürdüler. Ekstra olarak akıllı direksiyon ve sürüş konfor paketi eklediğimde fiyat 31,500 tl oluyor. 1,2 motor düşük gelebilir dedim ve test sürüşüne çıktım çekişi falan gayet hoşuma gitti. genelde araçta 2 kişi oluyoruz çok fazla ağırlık olmuyor. Vergi avantajı ve yakıt tasarrufunu düşündüğümde 1.4 araçlardan daha makul görünüyor. Bu araca alternatif olarak yine 1.2 opel corsa enjoy düşünüyorum. Yorumlarınıza göre karar aşamasındayız. Herkese teşekkür ederim...

Göktuğ

Vergi avantajını çok artı olarak görmeyin. Doğuş o farkı bakım ücreti olarak sizden alıyor :)

Bu arada Necat beyin Opel Corsa'sı da kaçmaz...

Bu da oldukça iyi fikir. Hem dizel hem 95 beygir.

Yorum bağlantısı
Murat Arslan 2

aveo nun liste fiyatına aldanmayın. bayileri arayın tek tek. özellikle de izmir dekileri. fiyat oldukça düşüyor. ben liste fiyatının yaklaşık 4000 Tl altına aldım aracı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Akşam hesap yaparken lütfen şu hususları da dikkate al. aracı ilk alırken verdiğin 5 bin tl parayı banka kredisi kullandığını ve ödeyeceğin faizi de ekle. her bakımda fazladan verilen yaklaşık 150-200 tl yi hesapla. satarken kaybettiğin 2500-3000 tl yi hesapla. yarına tekrar konuşuruz. kolay gelsin...

Bakımda 200tl yok? 30bin de bir mazot filtresi değişiyor ekstradan o da bir çok markada 150tl en fazla.

Satarken tüm araçlardan 3000tl düşüyor.

5bin tl farkla da ancak lüks sınıfta dizel var...

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Akşam hesap yaparken lütfen şu hususları da dikkate al. aracı ilk alırken verdiğin 5 bin tl parayı banka kredisi kullandığını ve ödeyeceğin faizi de ekle. her bakımda fazladan verilen yaklaşık 150-200 tl yi hesapla. satarken kaybettiğin 2500-3000 tl yi hesapla. yarına tekrar konuşuruz. kolay gelsin...

Göktuğ Bey, Bizim Forumu sanırım pek okuyup takip etmiyorusunuz! Biz tartışmalarımızda bile sizli bizli yazışırız. Üslubunuz biraz sert olmuş sanki.

30bin km yapılmayacaksa dizel alınmaz söylemi gerçektende yanlış bir söylem. Avrupa ülkelerinde dizel yakıt benzinden pahalıdır ancak insanlar yinede dizel araç tercih ederler. Her bakımda 150-200TL farkı kime ne için veriyorsunuz. Benzinli aracın bakımı 50-100tl arasımı? Ben bugün LPG li aracımı satıp dizel araba almayı düşünüyorken hala benzinli araç mantıklı demek garip.

Abartı hırpalamadan kullanılan ufak segment dizel bir araç 5lt ortalama yakıt tüketir. Aynı şartlarda Benzinliler 8lt tüketir. Hor kullanıyorsanız dizel 6lt tüketirken, benzinli 10litre tüketir. aradaki makas hep açılır. Ekonomik kullanımda dizelle 3.6-4lt görülürken, Benzinlide 7lt nin altı hayaldir.

Yorum bağlantısı
Murat Arslan 2

Ben küçük bir ilçede görev yapıyorum. bundan önceki aracım dizeldi. şimdiki benzinli. burada en uzak gittiğim mesafe dönüş dahil 5-6 km. yani motor ısınmadan ben eve dönmüş oluyorum. bu şekilde kullanarak dizelin hiç bir avantajını göremedim. ama şehirler arası yola çıktığımda, nerdeyse yarı yarıya fark ediyor. yılda bir defa izne gitmek için 3-4bin km yapıyorum. 1000 km.de şehir içi, toplamda yıllık ortalama 5bin km. yapıyorum. benim gibi kullananlar için sıfır dizel almak avantajlı değil. ama günlük uzun km ler yapanlar için gerçekten avantajlı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kısa mesafe kullanılacaksa, ve soğuk bir bölgede yaşıyorsak hala benzinli mantıklı olabilir. Turbosunu, enjektörünü dert etmeden kullanılır.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
(düzenlendi)

Biraz daha cıkabilirseniz size Kia Rio derim.1.2 85 bg motor ve donanımı karşılaştırırsanız arada çok büyük farklar var.Muhakkak bi araştırın.

tarihinde Hakan Gürsu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ben de polo derim. O motor fena motor değil. LPG de takılır doğalgaz da uzun vadede. Bu nedenle ikinci eli iyi olur, keyfi de iyidir. Bagajı çok orijinal iki katmanlı.

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Hepsi de güzel arabalar, yeriniz de ben olsam ben de kararsız kalırdım.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Maşallah de hacı :nazar:

tarihinde Mert Metin Yelkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Polo taş gibi araba , şahsen ben aveo yu sevemedim . Bu yeni chevroletler bana çin kokusu veriyor . Kıyaslamaya bile girmezdim ben , cruze a bakmaya gitmiştim geçen sene , kapısını açtım içi pis bir kimyasal kokuyordu . Başka birine daha baktım oda aynı , o içindeki kokuyu solusan kanser olursun :) direk fiyat bile almadan çıktım bayiden .

Ben piyasası olmayan arabalar çok kullandım ve en büyük problem arıza durumunda parça sıkıntısı olmasıydı . Polonun her zaman parçası bulunur , servisteki fiyat uymaz ise çıkmacılardaki parçalardan bir araba daha yapacak parça temin edilebilir .

Yorum bağlantısı
Göktuğ TÜZÜNER

Arabayı toplamda 5 sene kullanacağımızı hesap edelim.

Bakım fiyatlarında fark yok. Ben son 4 yılda 4 kere dizel araçlarıma bakım yaptırdım. 260 TL'yi geçmedi.

Dizelde ortalama yakıt tüketimi: 6 lt/100km olursa 1 km'de dizel araç 6 x 3.90 /100 = 23,4 Krş yakar.

Benzinde ortalama yakıt tüketimi : 8 lt/100km olursa 1 km'de benzinli araç 8 x 4.44 /100 = 35,5 Krş yakar.

Kilometrede 12 krş fark var.

Araba satın alınırken ödenen fark :5000 TL olsun.

Kredi kullanıldığı takdirde 5000 TL 5 yılda 7500 TL olsun...

Arabayı 5 yıl sonra sattığımızda 3000 TL fazlaya sattığımızı düşünelim.

7500-3000 = 4500 TL fazladan verilen para olur.

Kilometrede 12 krş kar ediyorsak 4500 TL'yi amorti etmek için kaç km yol yapmamız lazım?

4500 TL / (0,12 TL/km) = 37.500 km yapar...

Başta 5 yıl kullanacağımızı farzetmiştik.

37.500 km / 5 sene = 7500 km/sene olur...

Yani yılda 7500 km yapıp 5 sene aracımızı kullandığımız takdirde farkı amorti ediyoruz.

10.000 km bile yapanın ne kadar kar ettiğini siz düşünün...

Yılda 7500 km'i geçtiğimiz takdirde hayli hayli kar ediyoruz.

Tabii dizel araçların benzinli araçlara göre çok çabuk satıldığını filan ihmal ediyoruz. :biggrin:

Bu hesabım yoruma açıktır. Aslında bu mesajdan iyi bir konu başlangıcı bile olur... ;)

Eline sağlık çok güzel bi hesap olmuş. Sadece 2-3 husus sanki gözden kaçmış gibime geldi. Aynı hesabı bende yaptığım için söylüyorum. Opel Corsa benzinli ve dizel araç için servisi aradım 30 bin lik bakım için fiyat aldım. aradaki fark 175 tl. Servisler dizel arabanın işçiliğini daha fazla alıyorlar. Malzeme olarak maliyette bir fark olmasada 175 tl fazla dizel aracın bakımı. Aldığımız arabada sıfır olduğundan garanti sorunu yaşamamak için mecburen servise gitmek gerekecek.

İkinci bir hususta yılda 15 bin km kullanıldığında 5 yılda 75 bin ediyor. Benzinliye oranla dizel aracın ekstra bir de Turbo masrafı oluyor.

Birde 5 yıl sonra banka kredisi ile alınan aracın 5 bin tl lik farkı 8 bin tl oluyor. yani 60 ayda 3 bin tl faiz ödeniyor. Bankadan bankaya değişir ama ben iş bankasının sıfır otomobil kredisi hesap makinesi ile hesapladım.

Ben sahibinden com da birçok araca baktım km, model ve hasar durumu ile kıyaslama yapmaya çalıştım. 5 yıl önceye gittim ve 2008 model dizel ve benzinli corsaları karşılaştırdım. düşük km corsa bulmakta gerçekten zorlandım. bulduklarımın ise benzinli corsalarla fiyat olarak ya başa baş tı yada en fazla bin tl fiyatı fazla idi.

insanlar ikinci el dizel araba alırken masraf çıkarmasından korkuyorlar. Az Km yapmış araçların ise km si ile oynanmış şüphesi uyanıyor.

Dediğiniz gibi gerçekten tartışmaya açık bir konu. Birazda tercih meselesi diye düşünüyorum.

Göktuğ Bey, Bizim Forumu sanırım pek okuyup takip etmiyorusunuz! Biz tartışmalarımızda bile sizli bizli yazışırız. Üslubunuz biraz sert olmuş sanki.

30bin km yapılmayacaksa dizel alınmaz söylemi gerçektende yanlış bir söylem. Avrupa ülkelerinde dizel yakıt benzinden pahalıdır ancak insanlar yinede dizel araç tercih ederler. Her bakımda 150-200TL farkı kime ne için veriyorsunuz. Benzinli aracın bakımı 50-100tl arasımı? Ben bugün LPG li aracımı satıp dizel araba almayı düşünüyorken hala benzinli araç mantıklı demek garip.

Abartı hırpalamadan kullanılan ufak segment dizel bir araç 5lt ortalama yakıt tüketir. Aynı şartlarda Benzinliler 8lt tüketir. Hor kullanıyorsanız dizel 6lt tüketirken, benzinli 10litre tüketir. aradaki makas hep açılır. Ekonomik kullanımda dizelle 3.6-4lt görülürken, Benzinlide 7lt nin altı hayaldir.

Siz uyarınca tekrar okudum senli benli yazmamın dışında sert bir üslup fark etmedim. Yinede uyarın için teşekkür ederim. Formun düzenini bozmak istemem. Yazdıklarıma takılan herkes den özür dilerim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Servisteki fiyat farkı ultra kazıkçı vw ve opel de böyle, yoksa alınan parçalara bakarsan fiyat farkı yok gibi, işçilikmiş, ne işçliği bir somun 3 vida söküp takıyorsun, ayıp bu paraları almaları yahu, eskiden sadece dizel yakıt filtresi pahalıydı, şimdi oda ucuz, ayrıca bakımı ben kendim yaparım ve toplam yarım saat sürer, maliyet 100 tl. gibi olur ve her 10.000 de yaparım, arabayı güzel kullanırsan turbo yılllarca dayanır, ayrıca araç tsi türü benzinliyse turbo riski ondada var.

2. ele gelirsek, dizeller elbet çok km yapmış olur, araba acaip ekonomiktir, sizin baktığınız benzinlilerle aynı fiyat olabilir ama şunu unutmayın, o dizeller o km ye gelene dek yaptıkları ekonomiyle sizin aynı fiyat dediğiniz benzinlileri nerdeyse satın alır :) 20 liraysa ikisi, benzinliyi satarken 20 lira alırsın, dizeldeyse 20 yi zaten çoktan almışsındır üstüne bir 20 daha gelir :D

Dizel tercih etmeyeceksem tek sebeb olabilir, arabayı gün içinde çok kısa mesafece 5-10 km kadar kullanıp yılda bir uzun yol yapıyorsam almam, bu halde bile benzinliyle aynı yakıtı yakar, zaten bu kadar kullanacaksam araba almam, yılda bir gittiğim yerede araba kiralar giderim.

Kısaca dizel çok kısa mesafe kullanım dışında her şekilde daha avantajlı, boşa hesapla uğraşmayın :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

Olsun, sonuçta onun da bir maliyet/getiri oranı var. Bana sorarsan ben zaten karşıyım tüp olayına. :)

Patlar zaten o :) Uzak durmak lazım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
Arabayı toplamda 5 sene kullanacağımızı hesap edelim. Bakım fiyatlarında fark yok. Ben son 4 yılda 4 kere dizel araçlarıma bakım yaptırdım. 260 TL'yi geçmedi. Dizelde ortalama yakıt tüketimi: 6 lt/100km olursa 1 km'de dizel araç 6 x 3.90 /100 = 23,4 Krş yakar. Benzinde ortalama yakıt tüketimi : 8 lt/100km olursa 1 km'de benzinli araç 8 x 4.44 /100 = 35,5 Krş yakar. Kilometrede 12 krş fark var. Araba satın alınırken ödenen fark :5000 TL olsun. Kredi kullanıldığı takdirde 5000 TL 5 yılda 7500 TL olsun... Arabayı 5 yıl sonra sattığımızda 3000 TL fazlaya sattığımızı düşünelim. 7500-3000 = 4500 TL fazladan verilen para olur. Kilometrede 12 krş kar ediyorsak 4500 TL'yi amorti etmek için kaç km yol yapmamız lazım? 4500 TL / (0,12 TL/km) = 37.500 km yapar... Başta 5 yıl kullanacağımızı farzetmiştik. 37.500 km / 5 sene = 7500 km/sene olur... Yani yılda 7500 km yapıp 5 sene aracımızı kullandığımız takdirde farkı amorti ediyoruz. 10.000 km bile yapanın ne kadar kar ettiğini siz düşünün... Yılda 7500 km'i geçtiğimiz takdirde hayli hayli kar ediyoruz. Tabii dizel araçların benzinli araçlara göre çok çabuk satıldığını filan ihmal ediyoruz. :biggrin: Bu hesabım yoruma açıktır. Aslında bu mesajdan iyi bir konu başlangıcı bile olur... ;)

5 yıl içinde turboyu eline alma ihtimalini hesaba katmıyoruz tabii :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

5 yıl içinde turboyu eline alma ihtimalini hesaba katmıyoruz tabii :D

Düzgün bakar, 3000 devir üstü zorlamazsan 10 sene gider o turbo, zaten o kadar kullandıktan sonra yerim o turboyu ben, ettiğim tasarrufu üstüne koyar gidip tdci c-max alırım :D :D

Yorum bağlantısı
Göktuğ TÜZÜNER

Düzgün bakar, 3000 devir üstü zorlamazsan 10 sene gider o turbo, zaten o kadar kullandıktan sonra yerim o turboyu ben, ettiğim tasarrufu üstüne koyar gidip tdci c-max alırım :D :D

İşte kara geçecek kadar tasarruf edemediğini düşünüyoruz. Garantili arabanın bakımını kendin yaparsan tabi tasarruf ederiz de :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Birde arkadaşlar bence en büyük sıkıntılardan birisi de şu.Alper hesabı güzel yapmış ama bunu da gözden kaçırmış.Araç alırken 5 bin tl fazladan ödüyoruz.Bu bize 5 yıl dan sonra kar olarak dönüyor.Yani bana ilk 5 yıl bunun bir faydası yok...Yanlış mıyım? O zaman bana 5 yıllığına 5 bin lira versenize :) 5 yıl sonra size yine 5 bin olarak takdim ederim..Yani düşününce bana dizele 5 bin lira fark vermek mantıklı gelmiyor.Ticaretten anlayan bir insan gidip de dizel araç almaz.Siz ticari araç olupta benzinli olan araç gördünüz mü? Dizel araç yüksek tork sahibi olduğu için ticarette kullanılır.Bu dünyanın her yerinde böyledir.Ben yılda 10-15 bin km yol yapacağım diye dizel almam.Alana saygı duyarım ama yanlış yaptığı içinde üzülürüm..

Cepten peşin 5 bin fazla ver sonra da bekle ki 5 yıl sonra kar edeyim diye..Böyle bir hesap günümüzde yok.LPG de bile ne diyoruz 10 bin km geçmiyorsan gerek yok diyoruz çünkü LPG kitine verdiği parayı 3 yıl sonra amorti etmeye başlayacak.Yazık...Ancak 10 bin üzeri 1 yıl içinde amorti eder.1 yıl kabul edilebilir bir rakamdır ama 5 yıl çok fazla..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yok o bana özel, karın içine benim özel bakımımıda koyarsan kar ötesi oluyor zaten :)

Şaka bir yana dizel-benzinli bakımında fiyat farkı saçmalık, yapılan işte aynı malzemede, benzinlide her bakımda buji sökersin, dizelde 2 senede bir çok daha kolay mazot filtre değişirsin, başkada farkı yoktur.

İşçilikten fazla geçiren opel ve vw, zaten bu markalara bakmamamın sebeblerinden biride bu, hoş zaten Ford' la başedemezler ya o da ayrı konu :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben turbo arızalanacak korkusuyla yaşayacağıma dizel almam daha iyi.Dizelci adamın yanında ıslık çalsan aha da turbo gitti diye panik oluyor :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...