İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Yakıt Tüketimi

Tufan Efe

Recommended Posts

Can Karacaer

Yakıt böyle ölçülmez...

ama 50 lira 280 km kulağa gayet makul geliyor....

Yorum bağlantısı
Tunahan Bozkurt

nasıl ölçüler can bey..ilk arabam ve bu konuda acemiyim.cevabınız için ayrıca teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Doldur-Kullan-Tekrar Doldur. MAntığıyla Ölçüyorum. Ayrıca Hiç TL cinsinden ölçeklendirmiorum. Hep lt/100km olarak ölçeklendiriyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

uzunyol 90km/h ile 4.5 lt. şehir içinde değişken ama sakin kullanırsan 5 lt. civarıdır.

Yorum bağlantısı
Tunahan Bozkurt

az önce yaptığım hesaba göre şehir içi 6.2 lt yakıyor 100 km'de..bu bağlamda araba çok mu yakıyor.? bu araba neden çok yakar

Yorum bağlantısı
Özkan Yenigün
arkadaşlar 2006 model makyajlı fiesta aldım yeni..aracın yakıtını hesaplayım dedim.shellden 50 liralık euro dizel aldım.şehir içinde 280 km gitti..bu durum normal mi..sizce fazla yakmıyor mu..hayal kırıklığına uğradım.

Bence oldukça iyi yakıyor...

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
(düzenlendi)
az önce yaptığım hesaba göre şehir içi 6.2 lt yakıyor 100 km'de..bu bağlamda araba çok mu yakıyor.? bu araba neden çok yakar

Arabanız çok güzel yakmış Tunahan Bey

Düzeltme:araç benzinli diye yorum yapılmıştı baştan :rolleyes:

tarihinde Engin Karadayan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Arabanız çok güzel yakmış.4.5 lt tüketim dizel araçlar için.Sizin araçınınız şehir içindeki güzergaha ve kullanım özelliklerine göre 10lt ye kadar çıkabilir kışın.6.2 litre yakmış ise bu güzergahda fazla dur kalk yapmadan kullanmış olmanız lazım :rolleyes:

Araç zaten dizel.

Yorum bağlantısı
Tunahan Bozkurt

değerli arkadaşlar araç dizel..ve 100 km'de 6.2 litre yakıyor.motorun hangi aksamlarında sıkıntı olabilir?hava filtresi yağ filtresi yağ falan değişimi yapılsa değerler normale döner mi..ekonomik olsun diye fiesta aldık,fiyasko olmak üzere sonuç.

Yorum bağlantısı
Cem Boneval
(düzenlendi)

Tunahan Bey hayırlı olsun güle güle kullanın.

Bir seferlik değerlendirme ile karar vermeyin.

Depoyu tam doldurun km sayacını sıfırlayın ve bir dahaki tam doldurmadaki miktarı elde ettiğiniz km değerinin 1/100'üne bölün. litre/100km olarak tüketim değerini bulursunuz.

Bu değer normal şartlarda şehir içi 5,5, şehir dışı 4,5 litre dolaylarındadır.

Ancak kullanım şekline, trafik yoğunluğuna ve bakım durumuna göre değişir.

Eğer periyodik bakımı yapılmadı ise mutlaka yaptırın.

Buna rağmen elde ettiğiniz değerler yüksekse "carbon clean" ve/veya uzun yol yap(tır)ın.

tarihinde Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

araciniz renault olmadigina gore bence normal. Belki 6lt olabilirdi.

Bi depoyla 600-650km gitmesi gerekir fiestalarin bildigim kadari ile...

Yorum bağlantısı
Tunahan Bozkurt
(düzenlendi)
araciniz renault olmadigina gore bence normal. Belki 6lt olabilirdi.

Bi depoyla 600-650km gitmesi gerekir fiestalarin bildigim kadari ile...

şehiriçi 5 lt demişlerdi bana normal yakıt değeri için

tarihinde Tunahan Bozkurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sercan Temel

Benim aracım bir depo ile şehiriçi 780-800 km civarı gidiyor...

Bu tarihlerde mevsim koşullarını da dikkate almak gerekir motor soğuk iken yüksek devirli kullanılırsa sarfiyat oldukça yükseliyor...

Yorum bağlantısı
Tunahan Bozkurt

arkadaşlar biraz önce servise sordum.araç şuan 35000 km'de ve en son 14000'de servise girmiş. hava filtresi,yağ filtresi,mazot filtesi vs değişimini yapsanız iyi olur dediler.bu değişimi yapsam yakıt tüketim değeri normale döner mi..ben de sercan bey'in arabasındaki gibi değerler elde eder miyim

Yorum bağlantısı
Sercan Temel

Tunahan Bey sizin aracın bakımı yaklaşık 6.000 km geçmiş ayrıca ben hava filtresini 10.000 km de bir değiştiriyorum çok faydası oluyor...

Yorum bağlantısı
Tunahan Bozkurt
aracım 6lt yakıyor ortalama. normal sizinkide.

muhittin bedy sercan beyin dediği değerler doğruysa ki doğrudur o zaman sizin araç da çok yakıyor..siz de bendensiniz:D

Yorum bağlantısı
Kemal Yılmazer

tunahan bey öncelikle hayırlı uğurlu olsun yeni arabanız inş memnun kalırsınızkullandığınız sürece... bakım zamnının geçtiğinden ister istemez biraz yakıt sarfiyatı olacaktır bu çokta anormal bi durum diil içiniz rahat olsun sizin aracınız çok fazla yakıo filan değil diğer fiestalarla 3 aşağı 5 yukarı aynı değerlerde yakıt tüketimi benm aracım bi depo ile normal kullanımlarda 600-650 km arası yol yapıo tabi ara ara gaz pedalının verdiği adrenalinle bunu 550 km altına bile düşürdüğüm oluo. dur kalklardaki yeni arabanız olduğundan debriyaja olan yabancılğınızdan dolayıda biraz fazladan gaza yüklenilio bi süre yarım debriyajda tutuluo olabilir bunlar ufak tefek farklar inanın kullandıkca alıştıkca ister istermez kullanış biçimizde etkileyecektir tüketimi ilk zamnlar ben bi depo ile 500 km zor dayandırıodum devirsiz kullanım ve yersiz vites küçültmelerden dolayı vs vs....

Yorum bağlantısı
Tunahan Bozkurt
tunahan bey öncelikle hayırlı uğurlu olsun yeni arabanız inş memnun kalırsınızkullandığınız sürece... bakım zamnının geçtiğinden ister istemez biraz yakıt sarfiyatı olacaktır bu çokta anormal bi durum diil içiniz rahat olsun sizin aracınız çok fazla yakıo filan değil diğer fiestalarla 3 aşağı 5 yukarı aynı değerlerde yakıt tüketimi benm aracım bi depo ile normal kullanımlarda 600-650 km arası yol yapıo tabi ara ara gaz pedalının verdiği adrenalinle bunu 550 km altına bile düşürdüğüm oluo. dur kalklardaki yeni arabanız olduğundan debriyaja olan yabancılğınızdan dolayıda biraz fazladan gaza yüklenilio bi süre yarım debriyajda tutuluo olabilir bunlar ufak tefek farklar inanın kullandıkca alıştıkca ister istermez kullanış biçimizde etkileyecektir tüketimi ilk zamnlar ben bi depo ile 500 km zor dayandırıodum devirsiz kullanım ve yersiz vites küçültmelerden dolayı vs vs....

kemal bey haklısınız ama ben tasarruf açısından bu arabayı aldım..malum memur adamız.. :rolleyes: 700-800 yapanlar varmış bir depoyla..kıskanıyorum.bakımdan sonra tekrar değerlendireceğim

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

mutlaka paraya kıyın bakımını yaptırın, bakımı aksatırsanız ekonomi anlamında tüm birikenler bi anda uçabilir :)

ben ford'larda 6lt altına düşemedim hiç

renault'larda 5.2 yi gördüm şehir için.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
muhittin bedy sercan beyin dediği değerler doğruysa ki doğrudur o zaman sizin araç da çok yakıyor..siz de bendensiniz:D

biraz kullanımla alakalı ama. ben hiç 5.5 in altına inemedim. sonrada kasmadım 600-650 giderse yeter.

Yorum bağlantısı
Uğur Çakmak

şehir dışı kullanımda 830 km yol gittim 1 depoyla. şehir içide 730 falan gidiyo. sizin arabanız çokyakıyo bence.kı 50 lıraya 280 km demişşınız en son 280 km yi 30 liralık mazotla gitmiştim.

Yorum bağlantısı
Tunahan Bozkurt
mutlaka paraya kıyın bakımını yaptırın, bakımı aksatırsanız ekonomi anlamında tüm birikenler bi anda uçabilir :lol2:

ben ford'larda 6lt altına düşemedim hiç

renault'larda 5.2 yi gördüm şehir için.

Sani bey paraya kıydım bügun yağ bakımını yaptırdım,hava filtresini değiştirdim.185 lirama mal oldu..kullanımdan kaynaklı olabileceği benim de aklımda..3000 deviri geçince vites değiştiriyordum.son bakımlardan sonra yapacağım analizi sizlerle paylaşırım inşallah

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...