İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Motor Sistem Arızası

Alaattin Zeki

Recommended Posts

Alaattin Zeki

Merhaba arkadaşlar...

Aracım 2 gün önce hareket halindeyken Yol bilgisayarı ekranından Motor Sistem Hatası uyarısı verdi ve sağ taraftaki kırmızı uyarı ışığı yandı. ve araç birden çekişten düşerek hantallaştı. Kenara çekip stop ettim ve tekrar çalıştırdığımda herşey normale döndü bende yola devam ettim. bu durum pazartesi günü olmuştu tam okul çıkışında. iki gündür artık bu arızayı kontağı ilk açtığımda hemen vermeye başladı. aracı çalıştırıp stop ettikten sonra tekrar çalıştırdığımda herşey normale dönüyor ve sıkıntı kalmıyor. arıza uyarısı ekrandan kaybolunca aracın performansında herhangi bir sıkıntı yok ama denemek için sistem arıza uyarısı kalkmadan aracı kullandığımda sanki araç güçten düşmüş gibi hantallaşıyor. sanki turbo devreye girmiyor gibi. Buraya kadar sıkıntı tamam ama işin çok bilinmiyenli tarafıda bu gün aracı cihaza bağlatmak için Boch servisine çektim, Sürpriz şekilde hafızada herhangi bir hata kaydı yok. durumu anlattım cihazınız arızalıdır dedim aracı alıp Başerler götürdü usta ordaki test cihazına bağlamak için geri geldi sonuç aynı hata kaydı yok.hatanın ne olduğunu okumadan bir şey yapmamız doğru olmaz deyip şimdilik kullan dediler.ve bir kaç tane olasılık söylediler. bunların içinden bana en mantıklısı EGR gibi geldi.

Haklısınız biraz çok bilinmiyenli bir denklem gibi oldu ama tecrübesi olan arkadaşlar fikirlerini benimle paylaşırsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İlk sistem arızası çıktığında, düşük performansla servise gidin, hemen orada bağlasınlar bence.

Yorum bağlantısı
Özhan Özkahveci
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar...

Aracım 2 gün önce hareket halindeyken Yol bilgisayarı ekranından Motor Sistem Hatası uyarısı verdi ve sağ taraftaki kırmızı uyarı ışığı yandı. ve araç birden çekişten düşerek hantallaştı. Kenara çekip stop ettim ve tekrar çalıştırdığımda herşey normale döndü bende yola devam ettim. bu durum pazartesi günü olmuştu tam okul çıkışında. iki gündür artık bu arızayı kontağı ilk açtığımda hemen vermeye başladı. aracı çalıştırıp stop ettikten sonra tekrar çalıştırdığımda herşey normale dönüyor ve sıkıntı kalmıyor. arıza uyarısı ekrandan kaybolunca aracın performansında herhangi bir sıkıntı yok ama denemek için sistem arıza uyarısı kalkmadan aracı kullandığımda sanki araç güçten düşmüş gibi hantallaşıyor. sanki turbo devreye girmiyor gibi. Buraya kadar sıkıntı tamam ama işin çok bilinmiyenli tarafıda bu gün aracı cihaza bağlatmak için Boch servisine çektim, Sürpriz şekilde hafızada herhangi bir hata kaydı yok. durumu anlattım cihazınız arızalıdır dedim aracı alıp Başerler götürdü usta ordaki test cihazına bağlamak için geri geldi sonuç aynı hata kaydı yok.hatanın ne olduğunu okumadan bir şey yapmamız doğru olmaz deyip şimdilik kullan dediler.ve bir kaç tane olasılık söylediler. bunların içinden bana en mantıklısı EGR gibi geldi.

Haklısınız biraz çok bilinmiyenli bir denklem gibi oldu ama tecrübesi olan arkadaşlar fikirlerini benimle paylaşırsa sevinirim.

Bende bir önceki aracımda (2006 LPG'li Focus) söylediğiniz problemleri yaşadım üstüne üstlük bir kaç seferde uzun yolda kaldım.Aracımı her arıza sonrası servise götürdüğümde sonuç inanılmaz hiç bir hata kodu vermiyordu. Sonunda servistekilerin tavrı değişmeye kaale almamaya başladılar beni.Gide gele servis gaz kelebek sensörünün bozulduğunu söyleyince bu parçayı değiştirdik.Derken 1 hafta geçmedi yine aynı arızayı yapınca servisin yolunu tuttum.Aracım yaklaşık olarak 2 gün serviste kaldı. Nihayetinde maf (map da olabilir) sensörünün bozulduğunu söylediler ve o paraçayı da değiştirdikten sonra aracım düzeldi. Kısacası ben bu aşamalardan yaklaşık olarak 2.000-2.500 tl bedel ödeyerek geçtim. Bilgilerinize

tarihinde Özhan Özkahveci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki

en büyük sorun da zaten arızanın tam olarak ne olduğunun bilinememesi. doğal olarak el yordamı ile denem yanılma yöntemini kullanmak da oldukça maliyetli oluyor.

Yorum bağlantısı
Özhan Özkahveci

en büyük sorun da zaten arızanın tam olarak ne olduğunun bilinememesi. doğal olarak el yordamı ile denem yanılma yöntemini kullanmak da oldukça maliyetli oluyor.

Abi işin teknik kısmını hiç bilmem ama maf sensörüne (yanlış hatırlamıyorsam diğer ismi oksijen sensörü) bir baktır istersen dizellerde de vardır sanırım.

Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki

Abi işin teknik kısmını hiç bilmem ama maf sensörüne (yanlış hatırlamıyorsam diğer ismi oksijen sensörü) bir baktır istersen dizellerde de vardır sanırım.

Teşekkürler Özhan bey bu söylediğinizi de arıza seçeneği olarak düşüneceğim.

Yorum bağlantısı
Durmuş Özdemir
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar...

Merhaba arkadaşlar...

Alaattin bey; benim bir kaç hafta önce yaşadığım sorunun son zamanlardaki haline benzer bir durum, benim durumda ilk önce stop etme ile başlamıştı. Sonradan ekranda motor sistem arızası yazıp, turbonun devreye girmesini engellediği için çekişten düşürüyordu. ilk önce müşürleri falan değiştiler meğerse boşa değişmişler,,,, en son fordclubtr'den Sabri ustanın desteği ve tavsiyesine uyucak bir usta buldum ve sonunda EGR valfini değiştik çok şükür düzeldi.

benim sorunu bu siteden aratırsanız "beklenmedik anda stop ediyor" diye okursanız fikir verir.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/228918-seyir-halinde-beklenmedik-anda-stop-ediyor-focus-il-2008-tdci/page__fromsearch__1

dediğim gibi benim sorunun başlangıcı farklı ama sonradan stop etme gidip silkeleme başlamıştı ve MOTOR SİSTEM ARIZASI diyordu, yaşadıklarım tamamen aynı bence büyük bir ihtimal EGR. hatta ilk gittiğim yerdeki bilgisayar birşey göremedi. farklı bir yazılımı olan ustaya götürdük orda EGR hatası gözüktü.

geçmiş olsun, en azından profilden anladığım kadarıyla büyük şehirdesiniz.çözüm rahat bulunur, burda epey para harcadıktan sonra bulabildik ne yazıkki,

tarihinde Durmuş Özdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner

Aynı sorun bende ısıtma bujilerinin bozulmasından kaynaklandı. Bilgilerinize.... Araç 3000 deviri geçmiyordu sanki Turbo hiç yokmuş gibi araç ağırlaştıydı..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki

Alaattin bey; benim bir kaç hafta önce yaşadığım sorunun son zamanlardaki haline benzer bir durum, benim durumda ilk önce stop etme ile başlamıştı. Sonradan ekranda motor sistem arızası yazıp, turbonun devreye girmesini engellediği için çekişten düşürüyordu. ilk önce müşürleri falan değiştiler meğerse boşa değişmişler,,,, en son fordclubtr'den Sabri ustanın desteği ve tavsiyesine uyucak bir usta buldum ve sonunda EGR valfini değiştik çok şükür düzeldi.

benim sorunu bu siteden aratırsanız "beklenmedik anda stop ediyor" diye okursanız fikir verir.

http://www.fordclubt...__fromsearch__1

dediğim gibi benim sorunun başlangıcı farklı ama sonradan stop etme gidip silkeleme başlamıştı ve MOTOR SİSTEM ARIZASI diyordu, yaşadıklarım tamamen aynı bence büyük bir ihtimal EGR. hatta ilk gittiğim yerdeki bilgisayar birşey göremedi. farklı bir yazılımı olan ustaya götürdük orda EGR hatası gözüktü.

geçmiş olsun, en azından profilden anladığım kadarıyla büyük şehirdesiniz.çözüm rahat bulunur, burda epey para harcadıktan sonra bulabildik ne yazıkki,

Teşekkürler hocam. bir iki gündür yaptığım araştırmalar da beni EGR ye doğru götürüyor gibi. şimdilik iki ayrı serviste de cihaz hatayı göremedi. yarın başka bir yere daha göstericem bakalım ordaki cihaz birşey bulabilecekmi. yine bir şey çıkmazsa direk EGR den başlıcaz artık işe. Haklısınız büyük şehirde olmanın bu anlamda bazı avantajları var. en azından alternatif bulabiliyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki

Aynı sorun bende ısıtma bujilerinin bozulmasından kaynaklandı. Bilgilerinize.... Araç 3000 deviri geçmiyordu sanki Turbo hiç yokmuş gibi araç ağırlaştıydı..

Hakan bey özellikle denedim araç 4000 devirleri buluyor ancak o eski atak halinden eser kalmıyor sanki aracı arkadan birisi tutuyormuş gibi bir durum söz konusu. yani herhangi bir devir kısıtlaması olmuyor. yazıdada belirttiğim gibi kontağı kapatım aracı tekrar çalıştırdığımda motor sistem arızası yazısı kayboluyor ve her şey normale dönüyor.

Yorum bağlantısı
Özhan Özkahveci
(düzenlendi)

Hakan bey özellikle denedim araç 4000 devirleri buluyor ancak o eski atak halinden eser kalmıyor sanki aracı arkadan birisi tutuyormuş gibi bir durum söz konusu. yani herhangi bir devir kısıtlaması olmuyor. yazıdada belirttiğim gibi kontağı kapatım aracı tekrar çalıştırdığımda motor sistem arızası yazısı kayboluyor ve her şey normale dönüyor.

Bahsettiğiniz durum hız sınırlandırma kipinin devreye girmesinden dolayı olur. Motor arızalarında kendini korumaya alır ve belli bir devrin (3000 olabilir) üzerine çıkmanıza izin vermez.

tarihinde Özhan Özkahveci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
özhan Özkan

Merhaba arkadaşlar...

Hocam aracınızdaki ağrıza bence elektronik bir ağrıza bu ağrızayı bence egr yapmaz turbo olabilir ekranda yazı çıkması için ustayla test şürüşü yapın bence... ekrnda yazı çıkınca yedek anahtarla kabutu açın tam gazda turbo kendini acıyormu acmıyormu yada turbo takılımı kalmış kontrol edin.turbo kapalı takılı kaldıysa tam gaz esnasında turbonun valfini tornavidayla yukarı kaldırın yukarı kalkınca araç tam gaz yiyorsa sağ şafta yakın yerde turbonun kapanmasını sağlayan valf var onu deiştirin testi tektrarlayın..bunun yanısıra fren pedalındaki iki aded sensör var onları kontrol ettirin siyah olan da sertleşme varmı yumuşak olması gerekli..onda birşey yoksa mavi olanı deişin test edin..bunun dışında kızdırma bujisi olabilir..aracın sol ön tarafında daha önceden felan hasar varsa kızdırmaların sıcakılık algılayıcısı var orda o olabilir..aracınızı IDS ile kalibrasyonunu yenilettirin...yani hocam ağrıza kdu vermiyorsa iş biraz zahmetli ağrıza size gelmiyorsa siz ağrızaya gidin kesin kendini bir yerde gösterecektir... :)

Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki

Hocam aracınızdaki ağrıza bence elektronik bir ağrıza bu ağrızayı bence egr yapmaz turbo olabilir ekranda yazı çıkması için ustayla test şürüşü yapın bence... ekrnda yazı çıkınca yedek anahtarla kabutu açın tam gazda turbo kendini acıyormu acmıyormu yada turbo takılımı kalmış kontrol edin.turbo kapalı takılı kaldıysa tam gaz esnasında turbonun valfini tornavidayla yukarı kaldırın yukarı kalkınca araç tam gaz yiyorsa sağ şafta yakın yerde turbonun kapanmasını sağlayan valf var onu deiştirin testi tektrarlayın..bunun yanısıra fren pedalındaki iki aded sensör var onları kontrol ettirin siyah olan da sertleşme varmı yumuşak olması gerekli..onda birşey yoksa mavi olanı deişin test edin..bunun dışında kızdırma bujisi olabilir..aracın sol ön tarafında daha önceden felan hasar varsa kızdırmaların sıcakılık algılayıcısı var orda o olabilir..aracınızı IDS ile kalibrasyonunu yenilettirin...yani hocam ağrıza kdu vermiyorsa iş biraz zahmetli ağrıza size gelmiyorsa siz ağrızaya gidin kesin kendini bir yerde gösterecektir... :)

umarım giderken uzun ve masraflı bir yoldan geçmeyiz. :(

Yorum bağlantısı
Durmuş Özdemir

Alaattin bey ayrıca bir şey sormak istiyorum, Bu sorunu yaşamadan 1-2 gün önce yada aynı gün farklı istasyonlardan yakıt aldınız mı? Bu sorunun cevabı önemli çünkü, internet egr hataları genelde bu şekilde başlangıç göstermiş. tesadüfmü bilemiyorum ancak benimde aynı gün farklı istasyonlardan yakıt almıştım.

Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki

Geçmiş olsun

teşekkürler

Alaattin bey ayrıca bir şey sormak istiyorum, Bu sorunu yaşamadan 1-2 gün önce yada aynı gün farklı istasyonlardan yakıt aldınız mı? Bu sorunun cevabı önemli çünkü, internet egr hataları genelde bu şekilde başlangıç göstermiş. tesadüfmü bilemiyorum ancak benimde aynı gün farklı istasyonlardan yakıt almıştım.

Durmuş bey yakıtı aldığım yer sürekli olarak aldığım yerdir. dolayısı ile yakıt konusunda herhangi bir tereddütüm yok çünkü aldığımda depoyu fullemiştim bu durum ortaya çıktığında ise depoda yarım depo mazot vardı. eğer yakıt kaynaklı olsaydı bu kadar beklemezdi diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki

Mutlu son (en azından şimdilik)

Pazartesi gününden beridir aradığımız arıza kodlarına nihayet ulaştık. en son güncellenmiş bir test cihazı sayesinde. yanlış hatırlamıyorsam

- P0380 ve P1402 kod numaralı arızalardı.

- anlamları ise P0380 Kızdırma bujisi, P1402 ise EGR .

Şaşmazda çok iyi bir özel servis sayesinde durumu makul fiyatlarla bugün hallettik. Kızdırma bujilerinin değişimi riskli olduğu için epey bir tedirginlik yaşadık ya kırılırsa diye ama çok şükür ikisi çok kolay çıktı iki tanesi ise biraz uğraştırdı ama pas çözücü spreyler yardımı ile onlarda kazasız belasız çıktı.kontol edildi ve dördününde patlak yani arızalı olduğu anlaşıldı. bu arada usta şanslısın bazen hiç hatada vermiyebiliyor dedi. ve dört tane yeni kızdırma bujisi takıldı.

Asıl sürprizi EGR de yaşadık çünkü arızalı çıktı ve değişmesi gerektiği söylendi. yenisi de hatırı sayılır bir tutar idi. mecburen onuda değiştirdik ve hazır sökmüşken usta iptal edelim dedi önce tereddüt ettim ancak usta beni herhangi bir sıkıntı olmayacağına ikna etti iptal edip (kör tapa yöntemi ile) yerine taktık. en azından bir daha bozulma riski yok :)

Aracı test cihazına bağlayıp arıza kayıtlarını temizlediler ve yeni yazılım yükleyip test yaptılar. herşey normale döndü.

Şimdilik sorun çözüldü gibi görünüyor. umarım farklı bir şey çıkmaz. Bu arada herkese değerli fikirleri için teşekkürler.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Durmuş Özdemir
(düzenlendi)

geçmiş olsun,, EGR olabileceği üzerine konuşmuştuk, yavaş yavaş bizde motordan anlamaya başladık galiba, ama marifet bulunduğum şehirin ustalarından dolayı, mecbur kendiniz öğreniyosunuz.

sizin adınıza sevindim, 2.el EGR aldınız anladığım kadarıyla, sakıncası yoksa maliyet ne oldu?

tarihinde Durmuş Özdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki

geçmiş olsun,, EGR olabileceği üzerine konuşmuştuk, yavaş yavaş bizde motordan anlamaya başladık galiba, ama marifet bulunduğum şehirin ustalarından dolayı, mecbur kendiniz öğreniyosunuz.

sizin adınıza sevindim, 2.el EGR aldınız anladığım kadarıyla, sakıncası yoksa maliyet ne oldu?

Haklısınız hocam şüphelerimiz doğu çıktı. EGR değişimi ve kızdırma bujisi değişimi yaptık herşey normale döndü. EGR yi sıfır aldık 2. el parçalara oldum olası pek sıcak bakmıyorum. EGR yi kendim sıfır aldım fiyatı 450TL tüm yapılanların bana maliyeti EGR + Bujiler + yeni yazılım + İşçilik = 660TL

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner

Üstte yazdığım gibi, kızdırma bujisi :)

Sökerken kırılırsa 800TL üst kapak açılıyor. Kırılmazsa 4 adeti işliçik dahil 140TL....

Bu kadarı ile geçmiş olsunn..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

geçmiş olsun.bu işlerde en önemli şey doğru teşhisi koyabilmek.deneme yanılmaya harcanan paraya ve zamana çok yazık.

Yorum bağlantısı
Alaattin Zeki

Üstte yazdığım gibi, kızdırma bujisi :)

Sökerken kırılırsa 800TL üst kapak açılıyor. Kırılmazsa 4 adeti işliçik dahil 140TL....

Bu kadarı ile geçmiş olsunn..

teşekkürler.

geçmiş olsun.bu işlerde en önemli şey doğru teşhisi koyabilmek.deneme yanılmaya harcanan paraya ve zamana çok yazık.

size tamamen katılıyorum.

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Murat Azalma
(düzenlendi)

Bu başlığı bulduğum için konuyu tekrar açmadım (birazda forum acemiliği)

aracım Focus 2 1.6 TDCİ (109)  ghia sedan 2007 model.

birkaç kez motor sistem arızası aldım.

fakat kontağı açıp kapatınca silinmişti. 

dün akşam 15 km gibi bir yol gittikten sonra yakıt içn petrole girdim ve yine arıza verdi. fakat ne yaptımsa söndüremedim bu sefer. 

motor kendini korumaya alıyor ve belirli bir gücü geçmiyor.

aracım 206bin km'de . yakıtı düzenli ve sürekli aynı istasyon olması kaydı ile opetten alıyorum.

çözüm bulan yada başına gelen var ise yardımlarınızı rica ederim.

**edit : tüm yazılanları okudum fakat net bir çözüm bulamadım yazılanlarda. belki bu geçen süre zarfında çözüm bulan birileri vardır.

tarihinde Mehmet Ozyurek tarafından düzenlendi
Küçük harf lütfen.
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
On 22.01.2018 at 09:17, Murat Azalma yazdı:

Arıza ışığı yanıyorsa cihaza bağlatıp öğrenin arızanın ne olduğunu? Yazılanları okundunuz, çözüm için bir şey yaptınız mı?

Bir de mesajlarımızı büyük harfle yazmıyoruz. Büyük harfle yazmak bağırmak manasına gelir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
On 22.01.2018 at 09:46, Önder Özcan yazdı:

Arıza ışığı yanıyorsa cihaza bağlatıp öğrenin arızanın ne olduğunu? Yazılanları okundunuz, çözüm için bir şey yaptınız mı?

Bir de mesajlarımızı büyük harfle yazmıyoruz. Büyük harfle yazmak bağırmak manasına gelir.

Şöyle ki , 

1- ısıtma bujileri

2-ısıtma rölesi

3-egr valf hatası

4-egzoz dar boğaz hatası

hatalar bunlar fakat fiziksel anlamda bir sorun göremediklerini , şimdilik hataları sildiklerini söylediler.

Ayrıca büyük harf ile yazmanın manasından haberdarım , lakin bunu bir kabalık olarak görmeyin lütfen .

Tek sebebi var ki , yıllarca Toyota'dan çekmediğim sorunları , 1 yılda bu arabadan çekince bağıra bağıra dert yanıp çare arıyorum ..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...