İçeriğe Yönlendir

2003 Model Focus Jant Seçimi Hakkında Yardım

Onur Çam

Recommended Posts

Onur Çam

Merhaba arkadaşlar 185/65/R14 orjinal lastiklerim var şuanda kışlık lastik kullanıyorum, kapaklı olmasını istemiyorum çelik jant almaya karar verdim ve yazlık lastik ama bu konuda hiç bilgim yok hangi özelliklere göre jant aramalıyım 15 inç mi almalıyım 16 inç mi almalıyım tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Altan Berkman

onur bey ikinci el düşünüyorsan bende var 185.65. 15 jant + hankook lastik var 3bin km.dir.

17 inc aldığım için satmaya düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Gökhan Yığman
(düzenlendi)

Onur Bey,

Şahsi görüşüm; madem niyetlenmişken 16 yapın derim. Elbette ki yakıt vb. noktalarında bir miktar artış olacaktır fakat en azından değişikliğe değer düşüncesindeyim. Ama biraz daha konforu ön planda tutuyorsanız 195/60/15 seçimini yapın. ;)

185/65/14'ü tam karşılayacak olan 195/50/16dır ama bu ölçü lastik fiyatları gayet pahalı o yüzden 205/50/16 lastik tercih edin.Hoş bu ölçü de 'ucuz' denebilecek şekilde olmamasına rağmen nispeten biraz daha uygundur,'akmasa da damlar' mantığı.Yol tutuş da biraz daha artacaktır.Diğer ölçüler %+ - 3 açısından yakıt gibi konularda zorlayacaktır.16 inçte 50 yanaktan fazlası sürtme gibi problemlere de sebep olabilir.

Jantlar 4*108 ve jantlarınızın ET değerinin de minimum 35 olmasına dikkat edin. 35-42 uygun seçim olacaktır. Zira orjinal 42.

Umarım yardımcı olabilmişimdir,kolay gelsin :flowers:

tarihinde G&#246khan Yığman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Çam

Ikinci el düşünmüyorum arkadaşlar benim amacım biraz daha güzel görüntü olsun ama konfor ve güvenlik ön planda olsun istiyorum. 16 inç olduğunda sürtme ya da başka sorunlar mı oluyor öyleyse zaten 15 inç bakmalıyım. Bir arkadaşımda 17 inç varmış satayım sana dedi 14 ten 17 ye geçilir mi yahu dedim olur neden olmasın dedi bilemedim arkadaşlar. Tecrübeli arkadaşlar ne derse onu uygulayacağım sanırım. Yorum yapanlara teşekkürler yeni yorumlara da açığım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yuvarlanma mesafesi önemlidir, mesela 205/40/17 taakrsanız, total yükseklik aynı kalır, 205/55/16 ise aşırı iri olur gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Yığman
(düzenlendi)

Ikinci el düşünmüyorum arkadaşlar benim amacım biraz daha güzel görüntü olsun ama konfor ve güvenlik ön planda olsun istiyorum. 16 inç olduğunda sürtme ya da başka sorunlar mı oluyor öyleyse zaten 15 inç bakmalıyım. Bir arkadaşımda 17 inç varmış satayım sana dedi 14 ten 17 ye geçilir mi yahu dedim olur neden olmasın dedi bilemedim arkadaşlar. Tecrübeli arkadaşlar ne derse onu uygulayacağım sanırım. Yorum yapanlara teşekkürler yeni yorumlara da açığım.

Onur Bey dediğim gibi,16 da 50 yanaktan fazlası sürtme yapar. E 50 yanaktan fazlasını da zaten kullanmazsınız galiba ? 205/50/16 çok güzel olur,güzel görüntü isteğiniz gerçekleşir. 14 inçten 17inçe de geçilir 20inçe de :biggrin: Önemli olan inçten ziyade çap. Aşağıdaki linkten % + - 3ü geçmeyecek şekilde isterseniz kendiniz hesaplayın ne takacağınızı. :good1: Ama dediğim gibi benim önerim 15 az olacağı için,17de yanak ince olacağı için 16 yapmanızdır :flowers: Tekrar söylüyorum 205/50/16 yapın :D kolay gelsin :flowers:

Özyürek Lastik Hesap Hizmetleri :biggrin:

Yorum bağlantısı
Onur Çam

hesapladım %2.57 çıkıyor sanırım bana uygun jant boyutu 205/50/16 olacak gibi teşekkürler Gökhan bey farklı teklifler olursa yazın lütfen arkadaşlar. 205/50/16 için fiyat araştırmasına başlamalıyım :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Yığman

hesapladım %2.57 çıkıyor sanırım bana uygun jant boyutu 205/50/16 olacak gibi teşekkürler Gökhan bey farklı teklifler olursa yazın lütfen arkadaşlar. 205/50/16 için fiyat araştırmasına başlamalıyım :biggrin:

Ben de maddiyatı ayarladığımda bu ölçüyü takacağım zaten o yüzden böyle 'ısrarcı' öneri oldu biraz :biggrin:;) Kolay gelsin Onur Bey,takarsanız,taktığınızda bana da bilgi verirseniz sevinirim,maddi açıdan fikir vermiş olur :flowers: İyi akşamlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Onur artvin ticaret diye biryer var bak istersen kampanyaları var jant lastikde belki hoşuna giden birşeyler bulursun

Yorum bağlantısı
Onur Çam

Onur artvin ticaret diye biryer var bak istersen kampanyaları var jant lastikde belki hoşuna giden birşeyler bulursun

hemen bakıyorum teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Gökhan Yığman
(düzenlendi)

Onur Bey şimdi baktım da 195/50 ölçüsü ile aradaki fiyat farkı azalmış artık önceleri bu daha nadir bulunuyor gibi bir fikirden hareketle fark koyuyorlardı. Böyle olduktan sonra isterseniz 40-50 Tl artık neyse fark verip tabanı azıcık küçültmek kaydıyla farkı %2.57'yi %0.89'a da indirebilirsiniz ;) Ama ikisi de olur. Ha son tercihin ne deseler bırak %2.57 olsun yine de 205 olsun derdim :D

Yorum bağlantısı
Gökhan Yığman

16" fiesta titanyum çok kollu jantları ile 205-50-16 lastikler bence konfordan fazla ödün vermeden en güzel tercih olurdu.

Esasında benim de aklıma sürekli takılan bir kombinasyon bu.. Malum sonradan takılan için uygun ET arayışı sıkıntısı işin pınarı Ford'dan halledilmiş şekilde,gönül ferahlığıyla takılacak jant :) Ama gözümde tam canlandıramıyorum MK1'de nasıl durur ki acaba ? :unsure2: Uygulama yapılmış bir araç fotosu felan var mıdır acaba hiç denk gelmedim

Yorum bağlantısı
Onur Çam

Onur Bey şimdi baktım da 195/50 ölçüsü ile aradaki fiyat farkı azalmış artık önceleri bu daha nadir bulunuyor gibi bir fikirden hareketle fark koyuyorlardı. Böyle olduktan sonra isterseniz 40-50 Tl artık neyse fark verip tabanı azıcık küçültmek kaydıyla farkı %2.57'yi %0.89'a da indirebilirsiniz ;) Ama ikisi de olur. Ha son tercihin ne deseler bırak %2.57 olsun yine de 205 olsun derdim :D

evet Gökhan bey bende baktım 195/50 olanı %0.89 a düşüyor baya iyi ama ben internette jant bulamıyorum bu özelliklere göre var mı bildiğiniz site?

Fiesta jantları benimde hoşuma gidiyor Emre bey nerden bulabilirim? Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Gökhan Yığman

evet Gökhan bey bende baktım 195/50 olanı %0.89 a düşüyor baya iyi ama ben internette jant bulamıyorum bu özelliklere göre var mı bildiğiniz site?

Fiesta jantları benimde hoşuma gidiyor Emre bey nerden bulabilirim? Teşekkürler

Onur Bey,

Bu iş net üzerinde dönüp dolanıp bağlanacağı yer sahibinden.com'dan başkası olmaz düşüncesindeyim.Artvin ticaret ve bunun gibi bir çok satıcı zaten işlerini sahibinden üzerinden daha geniş kitlelerle yürütme çabası içinde yani o sitelerde olan hepsi sahibinden'de de mevcut. Üstüne bir de bireysel satıcılar var. Bu sebeple aramanızı benim gibi düzenli şekilde sahibinden üzerinden arama kriterlerini 16 inç ve 4*108 yaparak et değerleri uygun olanları güncel olarak takip etmenizi öneririm. Ve artıdan tanıdık vb. vasıta ile çevreden. Bir süre sonra bulursunuz illa ki ;) Benim şahsi düşüncem bu şekilde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Gökhan Yığman

bu linkteki jantlar benim araca uygunmudur arkadaşlar ben anlayamadım? http://www.mylastik....555,PR-630.html Teşekkürler.

Onur Bey,1 hafta geçmiş mesajınızı yazalı forumdaşların gözünden kaçtı demek ki yoksa cevap yazılırdı..Ben de şimdi buldu mu jantı diye aklıma gelince girdim,gördüm. Aracınıza uygun şekilde 4x108 versiyonu var olarak görünüyor ama 4x108 olanının ET değeri kaç onu da öğrenmeli.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Sahibinden de günlük olarak takip ediyorum jantları ve takımları.Evet firmaların çoğu orada var.Ama birçok satıcı jant bilgilerini doğru ve tam olarak girmiyor .Özellikle et değeri nerdeyse yok gibi.Artvin ticarette bir kampanya var o jant 2.el garantili lastik şeklinde.İlgilenenler bakabilir sitenin üstünden.En son bende o şekilde alacağım sanırım

Yorum bağlantısı
Nazım Velioğlu

2001 focus hb arabama 17 jantla 2 hafta kullandım, orjinalleri taktığım zaman onların cevher olduğunu anladım. Orjinal ebattan şaşmamak en güzeli diyorum, iyi bir lastikle. yol tutuşu, yakıt ve konfor açısından en doğrusu diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Gökhan Yığman

2001 focus hb arabama 17 jantla 2 hafta kullandım, orjinalleri taktığım zaman onların cevher olduğunu anladım. Orjinal ebattan şaşmamak en güzeli diyorum, iyi bir lastikle. yol tutuşu, yakıt ve konfor açısından en doğrusu diyebilirim.

Bu yüzden 15te kalınmasa bile 16 ideal diyorum :good1:

Yorum bağlantısı
Onur Çam

Onur Bey,1 hafta geçmiş mesajınızı yazalı forumdaşların gözünden kaçtı demek ki yoksa cevap yazılırdı..Ben de şimdi buldu mu jantı diye aklıma gelince girdim,gördüm. Aracınıza uygun şekilde 4x108 versiyonu var olarak görünüyor ama 4x108 olanının ET değeri kaç onu da öğrenmeli.

valla bilmiyorum ben giriyorum ama cevap yazan olmayınca hala jant ve lastik alamadım arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Bugün sanayiye gittim Eskişehirdeyim, şöyle iyi bir dükkan bulamadım satıcılar hep alakasız ve hep replika jantlar var kormetal jant buldum 1-2 tane ama onlarıda getirtiyorlarmış 2 güne gelir diyorlar. Ne yapayım arkadaşlar nerden kaliteli jant alabilirim. Linkteki jantları beğenmiştim ama içleri siyah sanırım bu tarz tamamen çelik rengi olan jantlar tercihimdir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Yığman
(düzenlendi)

valla bilmiyorum ben giriyorum ama cevap yazan olmayınca hala jant ve lastik alamadım arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Bugün sanayiye gittim Eskişehirdeyim, şöyle iyi bir dükkan bulamadım satıcılar hep alakasız ve hep replika jantlar var kormetal jant buldum 1-2 tane ama onlarıda getirtiyorlarmış 2 güne gelir diyorlar. Ne yapayım arkadaşlar nerden kaliteli jant alabilirim. Linkteki jantları beğenmiştim ama içleri siyah sanırım bu tarz tamamen çelik rengi olan jantlar tercihimdir.

Onur Bey ben size yardımcı oluyorum, olurum da :biggrin::flowers: Lakin forumda bir sürü yeni konu okuyup,başlık takip edince haliyle öncekilerden unutulanlar oluyor,keşke özel mesaj olarak atsaydınız hemen cevap yazardım :flowers:

Şimdi verdiğiniz linke dönersek,önceki konuşmamızda 16" üzerinde karar kılmıştınız diye hatırlıyorum ama verdiğiniz linkteki jant 15". :unsure2: Bu sebeple;

1-Öncelikle inç olarak neye karar verdiniz ?

2-Aklınızdaki fiyat aralığı nedir?

3-İkinci el de düşünüyor musunuz sadece sıfır mı? (Sahibinden gibi siteler ikinci elde de yardımcı olabileceği için soruyorum )

İlk iki halledildikten sonra daha özelde;

4-İlla olmasın dediğiniz bir tasarım var mı ? Yani jant çok kollu olmasın,çok kollu olsun vb.

Ekleme:Fikir vermesi açısından; kendi aracımızda şu an 15" 4X108 ET37 CMS 313 kullanmaktayım. 1-1.5 ay sonra nasipse tamamen jant-lastik değiştirip 16'ya geçeceğim.

Yorum bağlantısı
Onur Çam

Gökhan bey öncelikle teşekkürler. Aslında 16 inç düşünüyordum fakat lastik fiyatları 16 inç olunca baya artıyor dedi bugün michelin ci :biggrin: o yüzden 15 inç düşünmeye başladım fiyat aralığı fazla önemli değil içime sinsin yeter ikinci el tabi düşünebilirim ama içte yamuk mu çatlak mı filan kafa karıştırabilir, orjinal ford çıkması bulabilsem onu düşünürüm. Çok kollu bir model düşünüyorum ama gözle görmediğim için karar veremedim sizin kullandığınıza baktım 5 kollu düşünmüyorum en az 6 kollu olmalı :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...