İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Yakıt Tüketimi

Evren Ulusoy

Recommended Posts

Osman Uslu
18 saat önce, Volkan İşli yazdı:

2000 Fiesta depo 40 litre diye biliyorum. 180 ₺ yakıt ile karma tüketim 450 km yol yapıyorum. Tabi yolda kalacak kadar benzinimi bitirmiyorum. Depoyu dolduruyorum ve ışık yanana kadar km ölçüyorum. Işık yandıktan sonra da malum araç en az bi 80 100 km gidiyor. Hiç köküne kadar bitirmedim. Belki 80 100 km den fazla yol alacak bilemiyorum. Miligramına kadar ölçmek için bir bidon benzini bagajda hazır bulundurmak lazım ki hiç gerek yok o kadar zorlamaya. Benim hesabıma göre 180/450=40 kuruş gayet güzel bir rakam.

Gazlama oranına göre;

Şehir dışı 35-40 krş

Şehir içi 40-45 krş kaba taslak !

Bütçe meselesi tabii ki. Benzinin 5 TL nin üzerinde olduğu bir zamandayız. En az yaktığı durumda bile yakıt fiyatının yüksek olmasından dolayı tutarda yüksek çıkıyor.

Bence 40,45 yada 50 kuruş çok yüksek bir rakam. Aracımda LPG olmasa kesinlikle kullanmazdım.

Zaten teknik verisine baktığımızda da az yakmadığı ortada aracın.

Şehir içi yakım tüketimi 8,2 olan bir araç bana göre ekonomik değil.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yapılan km önemli, 5 km işe gidiliyorsa 50X5= 2.5 liraya işe gidilir, bu da çok düşük bir miktar. 

Yorum bağlantısı
Osman Uslu
(düzenlendi)
8 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Yapılan km önemli, 5 km işe gidiliyorsa 50X5= 2.5 liraya işe gidilir, bu da çok düşük bir miktar. 

Ne fark eder ki yapılan KM araç çok yaktıktan sonra?

Sonuç olarak kimse aracını sadece işe gitmek için kullanmıyor. Gezmek içinde kullanılıyor.

Benim evimle işimin arası 6,5 KM gidiş geliş günde 13 KM. Hadi diyelim 15 KM.

15 KM yolu benzin ile gitsem 7,5 TL yapıyor.

Ben LPG kullanıyorum. Son zamlardan sonra 25 kuruş yakıyor aracım.

15 KM yolu LPG ile 3,75 TL ye gidebiliyorum.

7,5 TL 3,75 TL nin yanında çokta ekonomik değil bence.

tarihinde Osman USLU tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Çok fark eder, ayda 20bin kazanan adama mesela  150-200 lira benzin parası vermek koymayabilir, kuruş hesabı yapmaz. Ayrıca LPG parasını kurtarması için de yol yapması gerekir. 

Yorum bağlantısı
Osman Uslu
1 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Çok fark eder, ayda 20bin kazanan adama mesela  150-200 lira benzin parası vermek koymayabilir, kuruş hesabı yapmaz. Ayrıca LPG parasını kurtarması için de yol yapması gerekir. 

Az öncede söyledim zaten bütçe meselesi bu.

Ben ayda 20 bin kazanmadığım için kuruş hesabı yapıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan İşli

Son teknoloji actli bctli motorlar dahi günümüzde 6,8,10 litre arası yakıt tüketiyor gerçek yol koşullarında. 2000 model bir aracın 6,8 litre tüketmesi çok normal bana göre. Lpg konusuna hiç girmeyelim. Gerçek anlamda baş belası lpgli araç benim için ! Özellikle aracımı alırken lpg takılmamış aradım buldum. Arabanın canını okumaya hiç gerek yok. 17 yaşında araba gaza dokunduğum zaman neyse son gücü veriyor tekerlere maşallah. Lpg de durum kesinlikle böyle olmuyor. Fiyatı 2 lira olunca renkli geliyor insana ama arka planda götürdüklerini zamanla görüyorsunuz yada görmeden elinde patlayacak olan kişiye satmış bulunuyorsunuz. Ford lpg ile mutlu olmayan ve mutlu etmeyen bir marka bu güne dek tanık olduklarıma göre. Yeni bir dizele ayıracak 80 100 bin liranız yoksa sorunsuz binilecek eski benzinli en iyi seçenektir !

Yorum bağlantısı
Erol Okcu

yakıt tüketimi sorunundan ziyade arkadaşlar  aracım son dönemlerde  ilk çalışınca kontak vurunca çalışır gibi olup hiç durmadan devam edip azalıp yükselip sonra normal rölantiye geliyor  birde sesli çalışıp düzeliyor çok kısa sürüyor bu sorun olarak görmedim pek ama ustalarımızın yorumu nedir ?

aracım benzinli 113500 de hiç debriyaj baskı balata değişmedi. tirger 75 binde değişmiş. ağır bakım yapmalımıyım ?

Yorum bağlantısı
Serkan Can

Yakıt konusunda güncel hesaplamam. Aracım 98 Flair. Aracımda Lpg yok. Benzin 5,24 den aldım ve şehirlerarası kullandığım için 3 depo denedim. Şehirdışı 90-110 km ortalaması ile kullanımda 0,35 kuruş. Yani dolu depo ile yaklaşık 550 km yapıyorum. Şehir içi kullanımda ise dolu depo ile 450 km yapıyorum. Kullanıma bağlı olarak şehir içi 40-45 kuruş arasında değişiyo. Lpg ile benzin kıyaslaması yapan arkadaşlara önerim, mukayese yaparken şehir içi benzinde 45 kuruş, lpg ile en fazla 25 kuruş olarak düşünmesinler. Lpg ile kullanırkende her ne kadar azda olsa bir benzin tüketimi vardır. Ayrıca lpg bakım masrafları ile lpg den doğabilecek arızalar için yapılacak masraflarda hesaba katılmalıdır. Hatta araç lpg li olunca nasıl olsa az yakıyor düşüncesi ile daha fazla yol yapıldığıda bir gerçek. Tabi burda da ekstra bir masraf daha oluyor.  Yanlış anlaşılmasın benzinde kullanmak doğrudur demiyorum, sadece evde yapılan hesabın çarşıya uyması için arka plandaki masraf kalemlerini paylaştım kendime göre.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Berat Ad

İyi günler millet.

Hatay'dan Sakarya'ya 1998 model 1.25 Fiestam ile 1000 km yol geldim. Aracım lpgli. 4 tane kış lastiği takılı. Yol boyunca hava 10-20 derece ve yollar kuruydu. Ortalama hızım saatte 100-120 arası değişti. Yaptığım hesaplamaya göre uzun yolda 100 km'de sabit 10 litre lpg yakmışım. Yol boyunca 3-4 kere depoyu doldurdum. Yaptığım hesaplamaya göre her defasında 100 kmde 10 litre lpg yakmış. 

Sizce uzun yolda bu miktar çok mu?

Kış lastiklerini çıkarıp yaz lastikleri taksam yakıt tüketimi düşer mi?

Son olarak kış lastiklerim 175-65-14. Yaz lastiklerini 165-65-14 alsam daha iyi olur mu?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Biraz daha az yakması lazım bence. 165 olması pek tüketim avantajı sağlamaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan İşli
İyi günler millet.

Hatay'dan Sakarya'ya 1998 model 1.25 Fiestam ile 1000 km yol geldim. Aracım lpgli. 4 tane kış lastiği takılı. Yol boyunca hava 10-20 derece ve yollar kuruydu. Ortalama hızım saatte 100-120 arası değişti. Yaptığım hesaplamaya göre uzun yolda 100 km'de sabit 10 litre lpg yakmışım. Yol boyunca 3-4 kere depoyu doldurdum. Yaptığım hesaplamaya göre her defasında 100 kmde 10 litre lpg yakmış. 
Sizce uzun yolda bu miktar çok mu?
Kış lastiklerini çıkarıp yaz lastikleri taksam yakıt tüketimi düşer mi?
Son olarak kış lastiklerim 175-65-14. Yaz lastiklerini 165-65-14 alsam daha iyi olur mu?

Benzin ile yol almış olsaydınız 100 km de ortalama 7 8 litre yakardı bu durumda lpg ile 10 11 litre yakması çok normal. Lpg nin buradaki tek avantajı litre fiyatının 2.90 olması. Lastik konusunda 175 mm taban genişliğiyle 165 mm arasında 1 cm fark olacak.Yakıt tüketimine hissedilecek kadar etkisi olmaz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Rasim Can Mafratoğlu

1,25 flair ile full depo 30 LT Gaz ile ortalama 380 KM yol yapıyorum şehir içinde. Yakıt konusunda gerçekten çok çok iyi :) Satarsam üzüleceğim en önemli konu bu doğrusu.

Yorum bağlantısı
Berat Ad
On 18.04.2017 at 10:02, Rasim Can Mafratoğlu yazdı:

1,25 flair ile full depo 30 LT Gaz ile ortalama 380 KM yol yapıyorum şehir içinde. Yakıt konusunda gerçekten çok çok iyi :) Satarsam üzüleceğim en önemli konu bu doğrusu.

hocam değerler süper. Aracınızın az yakması için acaba neler yaptınız?

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Serkan Çeliktaş
(düzenlendi)

Şu an benzin 5.62 tl araç fiesta 50 tl  benzinle 120 km yapiyorum sehir içi kullanimda

tarihinde Serkan Çeliktaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Sinan Aygar
On 03.12.2017 at 10:58, Serkan Çeliktaş yazdı:

Şu an benzin 5.62 tl araç fiesta 50 tl  benzinle 120 km yapiyorum sehir içi kullanimda

Benim aracta 110 115 km yapiyor 50tl benzin ile. Benzini hangi istasyondan aliyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Serkan Çeliktaş

SHELL istasyonunda alıyorum

100 tl ile 5,62 tl den aldımbenzini  265 km uzun yol yapıyorum

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ugur Kahveci

Arkadaşlar 98 model 1.25 fiesta flair, tüm bakımlarını yapılalı 6 ay falan oluyor filtreler vs.  tüp yok benzinde, 4 gün önce depoyu fulledim, 116 km gittim sonra tekrar fulledim, 100tl yakıt aldı, 100/116 = 0,86 . Yani araç benzinde 0,86 kuruş yakıyor. tamam kış ayı, benzin pahalı ama yine de Sizce de fazla değil mi? nerede sıkıntı olabilir? Sanayiye gitmedim henüz.

Yorum bağlantısı
Ugur Kahveci
(düzenlendi)
On 20.01.2018 at 12:50, Serkan Çeliktaş yazdı:

SHELL istasyonunda alıyorum

100 tl ile 5,62 tl den aldımbenzini  265 km uzun yol yapıyorum

Hocam shellden aldım bende 100 tl ile 116 km gittim (şehir içi). devri de hep 2000-3000 arası tutarım. Arabanın bakımlarını yapan ustayı aradım, 86 kuruş yakıyor, getireyim bir bak dedim. "kış ayındayız otomatik jigle var kapamıyor, motor ısınmıyor hemen, ısınmadan da çoktan işe gitmiş oluyosun, normal" dedi. Ya bu jigle bi benim arabamda mı var. kaldı ki arabam 2-3 km gidince fırın gibi oluyor, kaloriferi kapamak zorunda kalıyorum, nasıl ısınmıyormuş. sıkıntı nerden kaynaklanabilir acaba, sanayiye gitmeden benim kontrol edebileceğim yerler var mı? 

tarihinde Ugur Kahveci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ugur Kahveci
8 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ölçümü nasıl yaptınız ?

Hocam pompa iki kere otomatik tık diye atana kadar depoyu fulledim  (shell 5,65 tl civarı) kmyi sıfırladım. şehiriçi 116 km yol yaptım sayaçtan okudum. sonra tekrar aynı istasyona gidip pompa iki kere tık yapana kadar fulledim 100 tl yakıt aldı. Ben de 100/116 yaptım 86 kuruş çıktı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Doğru yapmışsınız.
15 litreye tekabul ediyor.
Tüm bakımlar demişsiniz. Neler yapıldı bu bakımda.

Hiç bir şartla bu kadar yakamamalı.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Fiestaların ortalaması 10 lt 100 km de km arttıkça piston ve diğer parçaların aşınması artıyor. Bu yüzden yakıt artışı motorun gücünün azalmasından baskı balata kalitesinden frenlerin ayarsız olup sürekli sürtmesi yanlış buji ya da bozuk buji kullanımı açık hava filtresi kullanımı bunlar yakıt masrafını arttırır. Ama ben hiç 8 9 lt altını görmedim şehir içinde.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yorum bağlantısı
Ugur Kahveci

İlgilendiğiniz için sağolun, Tüm bakımlardan kastım klasik yıllık bakımlar, hava polen yağ filtresi, yağ, ön fren baskı balata değişti, rot, rotiller değişti. Bujiler iyi denildi değişmedi. Motorun durumu iyi dedi ustalar, yağ kaçağı vs yok denecek kadar az,  zaten araç 98 model olmasına rağmen 2. sahibinden 85000km de aldım,  aldığım bayan 2-3kmlik düz yolda git gel yapmış araba kullanmayı öğrenmiş ev okul arası. şuan 96000'de.  Bir de eklemem gereken şu var, sizce benzin depo kapağından kaçırıyor olabilir mi? kapak kısmından benzin kokusu geliyor her zaman, kapağı elimle gevşetince poff diye hava çıkıyor dışarı, sıcak asfaltta havanın buharlaştığı görülür ya işte yazın da depo kapağının orada o şekil buharlaşma görüyorum. ustalara sorunca normal demişlerdi.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Hava cıkması normal bu arada km sayacınız kaç haneli ?

Yorum bağlantısı
Ugur Kahveci
2 saat önce, Gökhan Tongay yazdı:

Hava cıkması normal bu arada km sayacınız kaç haneli ? 

Hocam km hanesi 5 haneli, ben de aldığımda düşündüm 85000 değil de 185000 dir diye ama aldığım zaman TRAMER mesajı attığımda hatırlarsınız eskiden km muayene bilgileri çıkardı, sms attığımda muayene yılları ile km artışı orantılıydı. ilk sahibinden 45000 de alınmış araba, alan bayan öğretmen, gidip ev ve okulunu gördüm, arada 2 km düz bir yol var orada git gel yapmış kadın, baskı balatayı yemiş biraz o kadar. 85000 de bana sattı, plaka değişince ve tramer sistemi de değişince artık muayene tarihleri ve km bilgisi çıkmıyor. Tabi ekspertize vs sokmadım aracı, dediğim gibi ben tramer mesajındaki km ve muayene tarihlerindeki orantılı artışı baz alıyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...