İçeriğe Yönlendir

Kapı Hoparlörleri.

Taner Aksoy

Recommended Posts

Taner Aksoy

Arkadaşlar geçen gün bir titanyum focus'a bindim. Benim aracımda da (Comford) Sony mp3 çalar olmasına rağmen ses kalitesinde fark oldugunu anladım. Yanılmıyorsam fark titanyumdaki kapılarda sony hoparlörler olması ve arka kapılarda ekstra twiteer bulunmasından kaynaklanıyor. Kapıdaki hoparlörleri değiştirmeyi düşünüyorum.

Gelelim soruya.

1. Focus II lerdeki ön ve arka kapı hoparlör ebatları nedir? Yuvarlakmı, ovalmidir?

2. Titanyumlarda takılı bulanan sony hoparlörlerin Watt degeri nedir?

3. Arka kapılarda bulunan twiteer nereden temin edilir. (Titanyumdaki gibi aynı yere kapı kartonunu ebatına göre keserek monte etmeyi düşünüyorum)

Yorum bağlantısı
Kenan Tomris

Bu akşam aynı olayı bende yaşadım ve benden önce davranmışsınız konuyu açmakla bende comdort sahibiyim ve nasıl olucağını düşünüyodum bakalım işin üstadları nedicek :)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

2 takım 5x8 3 yollu sony hoparlör alın. 3 sorunuzun da cevapları verilmiş olur :)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

2 takım 5x8 3 yollu sony hoparlör alın. 3 sorunuzun da cevapları verilmiş olur :)

kapılar 16.5cm yuvarlak olur mu ?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

5x8 hepsine oturuyor çerçevelerle nasıl olsa :) O mu bu mu derken kafa karıştırmaya gerek yok :p

Yorum bağlantısı

Ford genelde 5x7 oval hoparlör kullanır kapılarda. Focus2'de de aynı boyda olması lazım. Bu boy piyasada pek rağbet görmez. Genelde tek yol ya da iki yolludur. JBL, Alpine,Nokia gibi markaların bu boyutta hoparlörleri var. Piyasada tercih edilen boyut ise 6x9 ovaldir. Bu kapınıza doğal olarak uymaz. Kasnak yardımı ile yapanlar var sanırım ama en garanti olanı kasnak yardımı ile 16-17cm yuvarlak hoparlörler monte etmek. Bunların fiyatları 5x7 ovallere göre daha ucuzdur ve alternatif çoktur. Ses sistemciler konuya hakimdirler zaten. Eğer arka kapılarda 5x7 ve tweeter kulanacağım derseniz, o konuda bilgim pek yok. Component(bası ve tizi ayrı) hoparlörler var fakat bunlara anfi gerekli. Dİğer şekilde hoparlörlere paralel tweeter çekmek gerekiyor ama kalitesiz bir tweeter kullanmamak şartıyla.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
(düzenlendi)

sony gibi kalitesiz bir ürün takacağıma gider hertz gibi vasat marka comp. takım koyarım ;) Şahsen elimde 140w lık 6x9 sony xpload mevcut satılıktır lazım ise ;)

tarihinde Süha Demirtaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2006 kasa teknopaket focusum vardı, herkes anfi var mı diye sorardı, liftte kaldırdığımızda, alt pütürün bile farklı olduğunu görmüştük, bence izolasyon farkı da var.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Hertz vasat he adaşcım :) DSK serisinden bahsediyorsun herhalde :p

Vasat olan serisinden alırım dedim. Gerçi ESK sı da ehhhh işte :D Ben Focal ciyim lakin onuda Fransız diye sevmiyorum artık. Şu pioneer veya kenwood yada clarion bir şeyler yapsada uygulasak :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Murat Birinci

Vasat olan serisinden alırım dedim. Gerçi ESK sı da ehhhh işte :D Ben Focal ciyim lakin onuda Fransız diye sevmiyorum artık. Şu pioneer veya kenwood yada clarion bir şeyler yapsada uygulasak :D

Selam Süha Bey,
Sizin eski mondeo da kapı hoparlör değişmişti galiba. Benim araçta da arka sağ patlak sanırım. Hangi marka ve ebat önerirsiniz. Teşekkürler.
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Selam Süha Bey,
Sizin eski mondeo da kapı hoparlör değişmişti galiba. Benim araçta da arka sağ patlak sanırım. Hangi marka ve ebat önerirsiniz. Teşekkürler.

Merhaba Murat Bey,

ben tiz sesi ön planda olsun diyerek alpine sxe-5752s aldım, gayet memnundum. Fakat enim araçta bagajda bas olduğu için güzel uyum sağladı eğer sizde bas yok ise bu hoparlörler orjinal ford hoparlörleri gibi bas vermez bilginize

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ahmet Burak Köksal

abiler herkese merhaba iyi günler, 

ön kapılara 2 adet hoparlör alacağım, ne alacağıma kararda verdim fakat kafamda deli sorular var. kapıları sökmek de istemiyorum öğrenmek için. siz saygı değer bilgili abilerimin yardımına ihtiyacım var.

1. focus 2 2006 trend hb aracımızın kapı hoparlör ölçüleri kaç santimdir?

16 cm hoparlör ve derinliği montajda problem çıkarır mı?

düşündüğüm hoparlör bu, ölçüleri de bu şekilde.

WYMIARY6508C.jpg

2. amplifikatör tercihim jameson usa-505 özellikleri

Maximum Power 2500 Watt 
RMS 4 OHM50 x 4 
RMS 2 OHM100 x 4 
RMS 4 OHM Mono220 x 2 
Sigorta2 x 25 A 
Güç Kablosu 8 GA 
Bass Level Var

3. sub konusunda kararsızım 
tanıdıktan öneri 1;

http://urun.n11.com/subwoofer/kicker-comp-s12-30-cm-subwoofer-P130674698?cid=604001&gclid=CNGxzKq_7tECFeQp0wodFSYBhA&gclsrc=aw.ds 

nette gördüğüm 2;

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/sony-xs-nw1202e-orjinal-kabinli-subwoofer-258742861 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...