İçeriğe Yönlendir

'Eminevim' Hakkında.

Şehit Mustafa Yaman

Recommended Posts

Hüseyin Sönmez

Hayırlı olsun, ilerideki tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ederim.

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

Hayırlı olsun, ilerideki tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ederim.

Sağolun. Tecrübelerimi buradan paylaşacağım. ;)

Hayırlı uğurlu olsun..İnşallah sorunsuz atlatırsınız.Ben ev alacağım dönem biraz araştırmıştım.Daha sonra şimdi hatırlamıyorum sistemi tamamen yeniden incelemem gerekiyor.Bir şeyden dolayı vazgeçmiştim.Çok cazip gelmemişti.

Sağolun Ayhan Abi. Şu anda yapabileceklerim içerisinde en mantıklısı buydu. Bakalım sonu nasıl olacak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Şu an eviniz kira mı? kira ise 61 ay kira vereceksiniz. 61. ayda teslim seçeneğini neden tercih ettiniz öğrenebilir miyim. cazip tarafı neydi?

Teşekkürler.. Mustafa Bey çok soru soruyorum kusura bakmayın.

Yorum bağlantısı
Şehit Mustafa Yaman

Şu an eviniz kira mı? kira ise 61 ay kira vereceksiniz. 61. ayda teslim seçeneğini neden tercih ettiniz öğrenebilir miyim. cazip tarafı neydi?

Teşekkürler.. Mustafa Bey çok soru soruyorum kusura bakmayın.

Ben şu an kendi evimde oturuyorum. Daha büyük ve güzel bir ev sahibi olmak için bu sisteme kaydoldum. İleride ailemiz büyüyecek ve yeni bir eve ihtiyaç duyacağız. Şimdiden birikime başlamış oluruz diye başladık.

Kirada oturanlar için de farklı bir sistem var. Onlara da kira yardımı yapılıyor. Eve ilk önce sahip olan daha çok para veriyor diğerlerine kira yardımı adı altında. Kirada oturan da evine sahip olana kadar daha az para ödüyor. Sistem bu şekilde.

Ben de sora sora öğrendim ne kusuru. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Evi kira olmayanlar ne yapacak? Hep kira da olanlardan bahsediliyor..Sanırım ben bu noktaya takılmıştım.Birde çekiliş geç çıktığında deniliyor ki diğer erken alanlar size kira yardımı yapacak.Bu bir defa mantık dışı.Şöyle ki ; 120 aylık 120 kişinin olduğu bir sisteme girdik diyelim ve 120 kişi kira da..Evi ilk ay alan kişi hariç 119 kişi kira da..1 kişi aylık ne kadar fazla ödeyecek ki diğer 119 kişiye bu merhem olsun ? 2. ay 3. ay 5. ay.. 5 kişi ne kadarlık bir fark ödeyecek ki 115 kişi ye destek olsun..Yani burada saçmalık var.Ayrıca bir de şu durum var.Deniliyor ki size çekiliş geç çıktı diye üzülmeyin..Size diğer üyeler destek olacak diyorlar.Tamam olacaklarını varsayalım elimize daha çok para geçeceğini umalım..Pekii daire fiyatları artacak bu bir,ben 60 ay kira da kalacaksam kira en kötü tüfe oranında artacak bu da %8 demektir bu da iki...Peki adamlar ne diyor artsın sen diğer üyelerin kira yardımını biriktir daha fazla taksit öde yada birikim yap ev alacağın zaman üstüne kat diyor.Bu durumda bu mümkün mü? Sistem baştan aşağıya yanlış.Gözardı edilen noktalar var.Çünkü ilk ay evi alan adam kiradan kurtuluyor ve taksiti bir miktar artarak sabitleniyor diyor.Oysaki sabitlenmeyip gelecek yıllarda artması gerek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Ayhan Bey anlattığınız gibi benim de aklıma yatmayan kısımları var, bu konunun geçmişinde bahsetmiştim biraz. bir kaç ay sonra ciddi bir araştırmaya girmeyi düşünüyorum bakalım hayırlısı

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Mehmet Kaya

Konu horlatmış oldum. Bugün Maraş'ta duydum.

Eminevim'e 20.000 TL para için girmiştim ve paramı şubatta teslim aldım. Arkadaşım 15.000 TL için girmişti. O da geçtiğimiz aralıkta parasını teslim aldım. Bir diğer arkadaşım geçen sene bu organizasyona dahil oldu ve 100.000 TL'sini benim birlikte şubatta teslim aldı.

Ev için girdiğinizde biraz daha fazla veya az para ödeyebilirsiniz. Belirlenecek olan kurada kaçıncı çıkacağınıza bağlı. O yüzden az nakit paranız varsa sisteme para için girmek daha mantıklı gibi.

Şimdiden hayırlısı olsun.

Süleyman Bey bir kaç sorum olacak.

1-Para çıkmadan önce ödediğiniz parayla para size verildikten sonraki ödediğiniz taksit arasında ne kadar artış oldu?

2-Siz 30bin peşinat ve 100bin eminevimden para talep edip 130bin tllik ev alacaktınız. Peki bulduğunuz ev 150bin tlilik ise bunu nasıl çözümlediniz.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Konu horlatmış oldum. Bugün Maraş'ta duydum.

Süleyman Bey bir kaç sorum olacak.

1-Para çıkmadan önce ödediğiniz parayla para size verildikten sonraki ödediğiniz taksit arasında ne kadar artış oldu?

2-Siz 30bin peşinat ve 100bin eminevimden para talep edip 130bin tllik ev alacaktınız. Peki bulduğunuz ev 150bin tlilik ise bunu nasıl çözümlediniz.

Abi şöyle açıklayayım;

1- 5bin TL peşinat verdim.Onlardan 15bin TL istedim. En son benim elime 20bin TL para verdiler. Bunun harici 800TL de organizasyon bedeli ödedim. Yani 15bin TL'ye 800 TL organizayon bedeli ödedim.

2- Ev için arkadaşım girmişti. O da 100bin TL'ye girdi. 90bin TL'lik ev buldu. Geriye kalan parası cebinde kaldı. Eğer 100 bin TL'den fazla bedelli ev bulsaydı, kalanını kendi ödemek zorundaydı. Ama şöyle birşey var. Diyelim ki 100bin TL'ye girdim. Sonradan dedimki bu para az bunu 150bin TL yapayım. Onu da taksitleri arttırarak veya vadeyi uzatarak yapıyorlar. Tabi parayı teslim alacağınız tarihte otomatikmen değişiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Oğuz

Ben de eminevim e üyeyim araç için. Nisanın 24 ünden sonra 12000 tl lik araç için girdim. Vade ortası denen sisteme girdim. Vadenin ortasına geldiğinizde size paranın tamamını veriyorlar.

Bu sistemin dezavantajlarını söyleyeyim. Ödeme günü gelmesine yakın bir araç buldunuz diyelim Eğer ödeme gününe bir ay varsa bu parayı erken alma gibi bir durumunuz yok. Yani Bir araç (veya ev) buldunuz hemen almanız gerekiyor. Elinizde olmayan parayla iş yapacaksınız hiç bir satıcı buna yanaşmıyor ben bizzat yaşadım çok iyi arabalar da kaçırdım. Erken almak isterseniz ödeme gününden (en az bir ay) önce irtibata geçerek ekstra taksit ödeyerek ödediğiniz taksit kadar erken alabilirsiniz. Ama yine bir sonraki ayın 20 sinden sonra.

İkinci dezavantaj Maliyeti çok yüksek... 12.000 TL lik araç için ben 540 tl ödedim vekaletname için 60 tl ödedim 600 TL. İlk 6.000 Tl Yi ödedikten sonra bana 12.000 verecekler Yani bana 6000 tl yardım yapacaklar. Bu 6000 için ben 7 ay önce 540+60 tl ödedim. Bir finans kurumunda bundan daha uygundur.

Üstelik para nakit iş yapabilecek bir para.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Benim bu sisteme kafam yatmadı kredi neden çekmiyorsunuz bankadan?

100 bin krediye 30-40bin ekliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Eminde aldığın paraya %6.5 katılım ücreti alıyor.

Bir de ödeyeceğin taksit sayısının yarısına geldiğinde mutlaka parayı sana veriyor. Yani hemen vermiyor. ( Bu bir tercih)

İstersen kuraya giriyorsun (Altın günü gibi düşün)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben sevmedim bu emini :)

Şayet acelen yoksa ciddi anlamda kazançlı ve bu işten ev alan araç alan çok kişi var. Forumda alan arkadaşlarda var. Tek sıkıntısı kurayı beklemek. Hariciden adamlar parayı veriyor.

Buradaki mantık. işyerini düşün iş yerinde 60 kişisiniz. 120bin toplayacaksınız ve aylık 2bin tl güne girmiş gibi düşün. Ama burada tek fark 30. ayda herkes parasını almış oluyor ve bu adamlar bu işi 20 yıldır yapıyorlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Adamların karı nedir :)Kura en son bana çıkarsa :)

Karı %6.5

Kuraya girmezsiz taksitlerin yarına geldiğinde paramı alırım dersin. Alacağın tarihi bilirsin.

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Babam benim adıma biraz araştırmış, bu yaz kurasız yarıda parayı alacak şekilde girme niyetim var. Tek çekincem parayı 30. Ayda alacağım zaman evlerin fırlama ihtimali, şayet bir kriz ya da fiyatlarda tırmanış olmazsa sistem faydalı duruyor.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

bence fırlama değil de 3 vakte kadar bir emlak krizi çıkacaktır. Aşırı yapılaşma var deli gibi kredi çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Bu eminevimi bende düşünmüyorum değil ama kafamda bazı soru işaretleri var....

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

bence fırlama değil de 3 vakte kadar bir emlak krizi çıkacaktır. Aşırı yapılaşma var deli gibi kredi çıkıyor.

Bana da ev fiyatları olağandışı geliyor. 97 yılında iki tane 93 model Kartal aracı satıp 1800 liraya daire almıştık, 2001'de bu daireyi 22 bine satıp aynı paralara yeni bir daire aldık, şimdi bu daireye 130 bin civarı değer biçiliyor. Kira değeri ise 400-450 civarı, yani kira 25 yılda evi amorti ediyor. Ankara'da durum böyle, sanki ev fiyatları kira değerinden fazla gibi bu aklıma ilk olarak çok fazla ev olduğu fikrini getiriyor. Ben memurum İstanbul'da 550, Sivas'ta 450 lira kira verdim. Seneye Ankara'ya taşınacağım ve 400-500 gibi rakamlara ev tutabilirim. Ne kadar doğru bilmiyorum ama bir evin kira değeri 10 yılla ölçülür gibi bir şey duymuştum önceden bu durumda 120 binlik bir evden 500 lira kira geliri çok düşük geliyor, tam tersi düşünürsek kirada oturup ev parasını başka yerlerde kullanmanın getirisi daha yüksek olur gibi. Faize karşıyım lakin en kötü banka dahi bundan fazla faiz verir diye düşünüyorum. Diğer taraftan kiracı olmak iğrenç bir duygu ve sırf bunun rahatlığı ev almaya yeter, bana hayırlı ev sahibi gelmedi başkalarına gelir inşallah. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Rasim Bolat

herkese selamlar emin evimle ev alan, araştırma yapan arkadaşlar önerir mi? eksileri artıları nelerdir?yorumlarınızı bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Paran varsa iyi hemen ev sahibi oluyorsun.Gerçi paran olduktan sonra bunlara ihtiyacın olmadan da evsahibi olabiliyorsun :) İşte film bu noktada kopuyor paran yoksa sürekli bu oluşuma para ödeyerek başkalarını ev sahibi yapıyorsun. Eninde sonunda sıra gelir ama ne zaman gelir, nasıl gelir bilinmez...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

herkese selamlar emin evimle ev alan, araştırma yapan arkadaşlar önerir mi? eksileri artıları nelerdir?yorumlarınızı bekliyorum...

Konunuzu birleştirdim. Buradan devam edelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Herhangi bir kriz durumunda parayı geri alabilir miyiz? Yoksa para uçup gider mi?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Herhangi bir kriz durumunda parayı geri alabilir miyiz? Yoksa para uçup gider mi?

Banka gibi belli bir miktarı devlet güvencesinde olan bir yer değil sanırım. Kısaca uçar gider gibi geliyor. Mutlaka bir sözleşmesi,her iki tarafıda güvenceye alan bir tarafı vardır ama battıktan sonra parayı kimden alacaksın,nasıl alacaksın ?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Banka gibi belli bir miktarı devlet güvencesinde olan bir yer değil sanırım. Kısaca uçar gider gibi geliyor. Mutlaka bir sözleşmesi,her iki tarafıda güvenceye alan bir tarafı vardır ama battıktan sonra parayı kimden alacaksın,nasıl alacaksın ?

Bence asıl önemli olan kısmı o. Batmadıktan sonra bir şekilde sistem işler ama ya batarsa ucu bana batar mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kadınların altın günü gibi düşünün. Batma riski bence olmaz. 30 yıldır bu çark Dönüyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Baya bir tanıdık ev sahibi oldu. Sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. Sermayelerini de taşınmaza bağlıyorlar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...