İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Porya-Aks Bilyalarının Değişim Periyodu

Misafir

Recommended Posts

Yeni aldığım 2004 model c-max'ım 186.000 Km.de. İzmit'ten Ankara'ya gelirken son 50 Km.'de ön soldan bir uğultu gelmeye başladı. Hemen aklıma poyra bilyasının arızalı olabileceği geldi ve tahminim doğru çıktı. Geçen cumartesi bilyayı değiştirdik. Ancak aklıma bir soru takıldı. Aracın son 2 yıllık servis notlarında bilya değişimi yoktu, bu kilometredeki araçta bilya değişiminin yapılmış olması gerekir diye düşünüyorum. Rot-balansçının diğer bilyaların sağlam olduğunu söylemesine rağmen işi şansa bırakmayıp tüm bilyaları da değiştireyim diye bir düşüncem var. Veya esas yükü ön bilyaların taşıdığını düşünerek ön sağ tarafı da değişitrip konuyu kapatıyım diyorum.

Uzun yıllar bu aracı kullanan tecrübeli arkadaşların yorumunu bekliyorum. Bu araçlarda bilya değişim periyodu nedir. Daha önce başına gelen var mı?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

periyod yok arızalnınca değişir. misal FI için önleri bende 175 bin de hiç değişmemiştim. ama sürekli arkaları değişirdim o da bağımsız süspansüyonun bilyayaya bindirdiği yük diye düşünüyorudum. bizde salıncaklar lastiğe kamber veriyor. FII ve C max te o kamber daha az.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Mustafa 'nın dediği gibi periyot yok ses yapınca değişmeli.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Arkadaşların söylediği gibi arızalanınca değişir aks bilyaları. Benim de 95 binde arka sağ bilya ses yağmaya başlamıştı. Değiştim. Diğer taraflarda sorun yok şimdilik...

Yorum bağlantısı
Emrah Arıcan

peki 4 tane aks bilyası değiştirmenin maliyeti nerelerde oluyor. Benim araç 125.000 de bende hiç değiştirmedim

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

FII lerde bilya değil porya değişiyordu sanırım. orjinali tuzlu olur. yürüyendeki tüm bilyaları değişecem deseniz en az bi teklik isterler orjinla parça ile.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Emrah bey ön bilyalar FAG marka tanesi 110-120 TL arası,+ 15 TL. presçi + 30 TL işçilik toplam 165x2 = 330 TL. Arkaları değiştirmedim ama öğrendim: SKF marka tanesi 180 TL pres+işçilik de 45 TL dersek 225x2=450 + 290 = 780 TL. yani bahşiş, yakıt vs. 800 TL verirsek bilyaların tamamı değiştirip rahata ereriz. :biggrin:

tarihinde Mükremin KOCATAŞKIN tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turkay Enez
(düzenlendi)

Sadece bilyayı değişme şansınız yok. Her ikisi (porya ve bilya) birlikte satılıyor zaten. Ben sağ arka porya ve bilyayı kendim alıp değişmiştim...

Ön poryalı bilya: http://www.fordburad...t=9&urun=308752

Arka poryalı bilya : http://www.fordburad...t=9&urun=308725#.

Emrah bey ön bilyalar FAG marka tanesi 110-120 TL arası,+ 15 TL. presçi + 30 TL işçilik toplam 165x2 = 330 TL. Arkaları değiştirmedim ama öğrendim: SKF marka tanesi 180 TL pres+işçilik de 45 TL dersek 225x2=450 + 290 = 780 TL. yani bahşiş, yakıt vs. 800 TL verirsek bilyaların tamamı değiştirip rahata ereriz. :biggrin:

tarihinde Turkay Enez tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Sadece bilyayı değişme şansınız yok. Her ikisi (porya ve bilya) birlikte satılıyor zaten. Ben sağ arka porya ve bilyayı kendim alıp değişmiştim...

Ön poryalı bilya: http://www.fordburad...t=9&urun=308752

Arka poryalı bilya : http://www.fordburad...t=9&urun=308725#.

Turkay bey haklısınız, ben de sadece bilyayı değiştirmedim, çünkü poyra ve bilya birbirine preslenmiş olarak satılıyor. Bilindiğini düşünerek poyra-bilya yerine sadece bilya dedim. Önlerin değişiminde poyra bilya ile birlikte kovan'a (amortisörün ucuna bağlanan hareketsiz bölüm) presleniyor. Arkada da böyle bir presle takma işlemi var mı, yoksa sabit ve hareketli olan iki parça birbirine preslenmiş olarak mı satılıyor.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Arkada presleme işlemine gerek yok. Bilya ve porya preslenmiş şekilde geliyor... 4 civata ile eskisi sökülüp yenisi monte ediliyor.

Turkay bey haklısınız, ben de sadece bilyayı değiştirmedim, çünkü poyra ve bilya birbirine preslenmiş olarak satılıyor. Bilindiğini düşünerek poyra-bilya yerine sadece bilya dedim. Önlerin değişiminde poyra bilya ile birlikte kovan'a (amortisörün ucuna bağlanan hareketsiz bölüm) presleniyor. Arkada da böyle bir presle takma işlemi var mı, yoksa sabit ve hareketli olan iki parça birbirine preslenmiş olarak mı satılıyor.

Yorum bağlantısı
İbrahim Özaşkın

Evet birde çin malı poyralar var, sakınmak gerekiyor. Orjinalini pahalı olarak lanse ettiler. 80 tl ye çin malı aldım. Gerçi tornada uyarmışlardı ama ne kadar olabilir dedim. Montajdan sonra ABS yi görmedi ve acelem olduğu için yola devam ettim. Sonrasında ön tekerlekten bilgi gelmediği için motor uyarı ışığı yandı ve cihaza bağlandığında bir sürü hata veriyor. Sonrasında ustanın dediği gibi FAG poyrayı 120 tl ye aldım ve tüm sorunlarım çözüldü. Bu arada Aracım 246.000 de. Ön poyra ilk defa değişiyor bende. Ucuz maldan pardon , çin malı maldan sakınalım.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Caner Sivlin

Arkadaşlar 2006 focus sağ arka teker poryalı bilya kötü durumda fiyatlar 100-130tl ithal(marka yazmıyor)skf marka 225tl skf nin iyi marka olduğunu biliyorum fakat ithal olandan taktırsam olurmu tavsiye edermisiniz? Teşekkürler

Yorum bağlantısı

Orijinal olmayan poyra montajlarında ABS ikazı sorunu yaşandığını duymuştum. Ya orijinal veya çok bilinen bir marka taktırın.

Arkadaşlar 2006 focus sağ arka teker poryalı bilya kötü durumda fiyatlar 100-130tl ithal(marka yazmıyor)skf marka 225tl skf nin iyi marka olduğunu biliyorum fakat ithal olandan taktırsam olurmu tavsiye edermisiniz? Teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ercan Aytuğ Atalay
(düzenlendi)

bu poyra ve bilya arızalı ise ses yapma dışında araç durmak üzereyken titreme yapar mı

tarihinde Ercan Aytuğ Atalay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

bu poyra ve bilya arızalı ise ses yapma dışında araç durmak üzereyken titreme yapar mı

Ercan bey titremeden kastınız bilyanın bozuk olduğu taraftan zorlukla hissedilebilen bir titreşimse evet doğrudur. Geçen yeğenimin aracında arka bilya bozuktu ve durmaya yakın titreşimi hissettiriyordu. Ama bilya tamamen dağlımış, neredeyse bilyaları öğütmüş durumdaydı. Yani değişim için çok geç kalınmıştı. Bilyanın bozulduğu ilk zamanlarda sadece uğultu duyarsınız.

Yorum bağlantısı
Ercan Aytuğ Atalay

Ercan bey titremeden kastınız bilyanın bozuk olduğu taraftan zorlukla hissedilebilen bir titreşimse evet doğrudur. Geçen yeğenimin aracında arka bilya bozuktu ve durmaya yakın titreşimi hissettiriyordu. Ama bilya tamamen dağlımış, neredeyse bilyaları öğütmüş durumdaydı. Yani değişim için çok geç kalınmıştı. Bilyanın bozulduğu ilk zamanlarda sadece uğultu duyarsınız.

ben sol önden şüpheleniyorum arabam otomatik birde daha önce böyle bir titreme yoktu bir baktırayım o zaman bilgi için saolun

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Pınar

Konuyu hortlatalım.Geçen hafta benim aracında sol arkadan bir uğultu gelmeye başladı.Bilyadan şüphelendim.Ertesi gün ustama gittim.Aynen dediğimiz gibi çıktı.Fomoco marka parçayı biraz pazarlıkla 180 tl ye aldık.20 tl işcilik+ustama öğle yemeği karşılığında halettik.Şimdilik sorun yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Atak

Benim aracımda da arka taraftan 60 km/H den sonra uğultu gelmeye başladı,sanırım porya+bilya değişim zamanı geldi.

Fomoco ve Skf sanırım bu konuda sağlamlar.Ses tek taraftan geliyorsa tek değişim yeterli mi yoksa ikisinide mi değiştireyim?

Birde lastiklerin değişim zamanı yaklaşıyor,acaba lastikler bu kadar ses yapar mı?

Yorum bağlantısı
Misafir

Bilyanın sadece bozuk olanın değişmesi yeterli, lastik sesi ile bilya sesi oldukça farklı, büyük ihtimal bilyadır. Bir rot-balanscıya gidiyorsunuz. Şüphenizi söylüyorsunuz ilgili tekerleği yukarıya kaldırarak yüksek hızda makina ile çeviriyor ve dinleyerek teşhisi koyuyor. Orijinal bir bilya alıp taktırın, yan sanayi veya çin malları abs sensörünü etkileyerek arıza lambasının yanmasına sebep olabiliyormuş. (parçacı ve ustamın uyarısıdır.)

Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Teşekkür ederim Mükremin Bey,en kısa zamanda rot-balanscı yolu göründü bana.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Sertleşmiş lastik uğultu yapar.Ancak ses tek taraflı geliyor gibiyse bilya olma olasılığı yüksek.Yan sanayi ürünlerden uzak durun derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Lastikler 33/09 tarihli goodyear efficientgrip ama yaklaşık 50.000 km olmuş.

ses (uğultu) arka taraftan geliyor ama tekinden mi yoksa ikisinden mi geliyor anlayamadım.

İş çıkışı yolumun üzerinde ki sanayiye uğradım,ustaya sormadan diret olarak ford parçacısına sordum.

Taivan malı 110 tl

Skf 200 tl

Parçacının orijinal dediği 160 tl (fomoco mu diye sordum,evet dedi)

Tabi önce sesin sebebini bulmalıyız :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Fomoco marka iyidir.Orjinal üründür.Ben 180 tl'ye almıştım.Fiyat gayet iyi.2009 tarihli lastik uğultu yapmamalı diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

Antalya'da bu markalar dışında zor bulurum sanırım,nette de baktım genelde SKF var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...