İçeriğe Yönlendir

Fiat Linea 1.3 Multijet, Kullanılmış Araç Gözlemlerim.

Evren Barış Özbek

Recommended Posts

Evren Barış Özbek

Fiat Linea 1.3 Multijet

Araç 2009 baz model. 03 Nisan 2009 da trafiğe çıkmış. Şirket, arabayı bana teslim ettiğinde 55800km de idi. Linea’yı yaklaşık 17 aydır kullanıyorum. Şa anda 100000km’yi geçti. Bugüne kadar bir kere ciddi problem çıkarttı. Araç teslim edildiğinde, her devirde turbosundan polis düdüğüne benzer ses geliyordu. Kiralama şirketine 2-3 kere bildirmeme rağmen ilgilenmediler. Sonrasında da akü bitti ve çekiciyle götürüp turbo revizyonu ve akü değişimi yapıldı. Her 10000km’de periyodik bakımı yapılıyor.

Araç ağırlığı: 1185kg. Silindir hacmi: 1248cm3 Güç: 66Kw(90hp), ABS, 2 airbag, klima…

Tüm iç malzemesi sert plastik. Koltukları için rahat denebilir. İçi geniş sayılır, sağ iç kapı tutamacı ile sol iç kapı tutamacı arası ön taraf 127cm, arka 135cm. Elektrikli dikiz aynaları büyük, ancak kör noktalar var. Direksiyonda yükseklik ve derinlik ayarı var. Ön emniyet kemerlerinde yükseklik ayarı mevcut. Yine ön emniyet kemerlerini takmazsanız görsel ve sesli olarak sizi uyarıyor. Torpido gözü yeterli, ancak aydınlatması yok. Aydınlatma demişken, ayak aydınlatması da yok. Tavan aydınlatmaları vasat sayılır. Müzik sisteminin ana ünitesi Blaupunkt. Sesini hiç beğenmedim, vasatın çok altında. Radyo çekim gücü yetersiz. Cd track çalıyor, hiç denemedim. Isıtma-soğutma sistemi genel olarak başarılı. Arabanın motoru kışın 8km’den önce ısınmıyor. Isındıktan sonra isterseniz plaj kıyafetleriyle yolculuk yapabilirsiniz. Kliması da yeterli soğutmayı yapıyor. Ancak klima çalışınca performans oldukça düşüyor. Arabanın ilk kalkışı ve ara hızlanmaları 1.3 motoruna göre oldukça iyi. Araç dolu iken, özellikle uzun rampalarda bana mısın demiyor. Gazı kökleyince başını alıp gidiyor. Normal bir kullanıcı için yol tutuşu yeterli. Virajlara biraz hızlı girince yolun durumuna göre arkadan ve kafadan kayma eğilimi gösteriyor. Yan rüzgarlardan etkileniyor. Frenleri oldukça dengeli ve iyi tutuyor. Yolda giderken arabanın hiçbir triminden tıkırtı, gıcırtı gelmiyor. Rüzgar sesi, motor sesi ve lastik sesi ise bolca mevcut. En sinir olduğum konulardan biride 2-2,5lt. cam suyu haznesi. Silecekler yeterli alanı temizliyorlar. Fakat sol silecek kapanırken sildiği suyu temizlenmiş olan sağ tarafa atıyor. Yani sağ taraf sulu kalıyor. Silecekte fasılalı, yavaş ve hızlı konumları var. Tek fasıla ayarı bulunuyor, otomatik olarak 50km/h süratle giderken 10 saniyede, 100km/h süratle giderken 5 saniyede, 120km/h süratle giderken 3 saniyede bir çalışıyor. Arabanın tasarımından kaynaklı olarak yağmurlu havalarda ön sağ ve sol camları çok kirleniyor. Halojen farların aydınlatması tatminkar. Bagaj ağzı kısıtlı ama bagaj hacmi geniş. Fotoğraflarda da göreceğiniz gibi 2 adet 185/65/15 lastik yan yana (çapraz olarak) sığıyor. Yakıt konusuna gelince, günlük toplam kullandığım güzergah 10km şehiriçi (Batıkent içi), 20 km İstanbul yolu (azami 70km/h), 40km otoyol. Toplamda günlük 70km yol katediyorum. Bu karma yol ortalaması 5,2Lt/100km.

Fotoğraflar:

img1642sx.jpg

img1643ex.jpg

img1644s.jpg

img1645w.jpg

img1646o.jpg

img1647q.jpg

img1648yy.jpg

img1649b.jpg

img1650as.jpg

img1651ff.jpg

img1652yh.jpg

img1653b.jpg

img1655ws.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Motoru hariç geri tarafını beğenmiyorum fiatların.Multijet motor hem yakıt , hem sorunsuzluk konusunda güzel.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

Beğendin yani patron he?

Hakan açıkçası araba bana güven vermiyor. Ama Türkiye koşullarına uygun bir yapısı var.

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan
(düzenlendi)

motoru kasanın ağırlığını kaldırabiliyormu yahu :D:blush:

tarihinde Serkan Ünsalan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

Vermez tabii de bunu açıklayamıyoruz (ford forumunda bile). Ben de o arabaya bindim. Valla megan bile daha iyiydi. Arka koltuklara ilişkin eleştirim ise. Diz mesafesi iyi ama yanyana 2 kişi bile oturunca çok daralıyor arka. Dar araç.

E tabi ben kendi fikrimi söyledim. Mertol Ağbiyle sen yan yana oturunca sığamazsınız. :p

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Vermez tabii de bunu açıklayamıyoruz (ford forumunda bile). Ben de o arabaya bindim. Valla megan bile daha iyiydi. Arka koltuklara ilişkin eleştirim ise. Diz mesafesi iyi ama yanyana 2 kişi bile oturunca çok daralıyor arka. Dar araç.

Senin gibi iki kişiden mi bahsediyoru, benim gibi mi :rofl:

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Aracı aldığınızdan beri turbo problemi varsa demek ki 55000 km'de turbo problemli hale gelmiş. Ondan sonra aküsü de bitmiş. Çok erken geldi bana. Kilometrenin orjinal olduğundan emin misiniz? Turbo revizyonu için ne kadar masraf yapıldığı konusunda bilginiz var mı?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Bende aynı donanım aynı model aynı motorlu bir linea ile zamanında tek seferde 1200 km. yol yapmıştım, hoşuma gitmişti. İmooşın ve 1.6 dizel alınırsa güzel araba.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eray Eski

siz hic multijet motor kullanmadiniz galiba :) 1.3 75ps motor bile cok guzel cekiyor.

bu 90 lik ;)

Yorum bağlantısı
Eray Eski

Aracı aldığınızdan beri turbo problemi varsa demek ki 55000 km'de turbo problemli hale gelmiş. Ondan sonra aküsü de bitmiş. Çok erken geldi bana. Kilometrenin orjinal olduğundan emin misiniz? Turbo revizyonu için ne kadar masraf yapıldığı konusunda bilginiz var mı?

Ali bey sirket veya kiralama araci ise normaldir. cok hor kullaniyorlar.. 1.3 multijet motor, bakimi aksatilmadan yapilirsa ve dizel arac kullanma bilinci ile kullanilirsa sorunsuz bir motor. 400.000 km yi deviren taksiciler gordum. motora anahtar degmemis daha. :nazar:

bence 1.4 TDCI fiesta motorlarindan daha basarili ve daha sorunsuz bir motor, 1.3 multijet motor, daha az yakit sarfiyati var ve daha cok guclu.

ayrica 1295 cc olmasi vergi avantaji sagliyor. zincir degisim km`si de uzun.

bu motor FIAT i kurtaran motordur.... :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Atak

2008 75 ps lik grande puntoyu epey kullandım,alt devirlerde cansız ama devrini alınca gerçekten iyi gidiyordu.Ama nedense kasa olarak bana hiç güven vermemişti.

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

Neden kaldırmasın? :f1:

Kilometresi orjinal. Araba kiralık olduğundan benden önce nasıl kullandı bilmiyorum.

Güzel anlatım olmuş,teşekkürler :flowers:

:flowers:

Ali bey sirket veya kiralama araci ise normaldir. cok hor kullaniyorlar.. 1.3 multijet motor, bakimi aksatilmadan yapilirsa ve dizel arac kullanma bilinci ile kullanilirsa sorunsuz bir motor. 400.000 km yi deviren taksiciler gordum. motora anahtar degmemis daha. :nazar:

bence 1.4 TDCI fiesta motorlarindan daha basarili ve daha sorunsuz bir motor, 1.3 multijet motor, daha az yakit sarfiyati var ve daha cok guclu.

ayrica 1295 cc olmasi vergi avantaji sagliyor. zincir degisim km`si de uzun.

bu motor FIAT i kurtaran motordur.... :)

:yes:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şimdi gördüm sitesinde, en boşu 38binTL.

DPF'lisi 39bin tl, peeh :)

Yorum bağlantısı

Hakan açıkçası araba bana güven vermiyor. Ama Türkiye koşullarına uygun bir yapısı var.

Aynı önoğ gibi işte olayın özeti bu. ;)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir
(düzenlendi)

Aynısından geçen seneye kadar bende 1 yıl kullandım. 2009 olmasına rağmen gösterge dijital ekranı benimkinin farklıydı.

benimki de 100000e gelmeden akü bitirdi turbo arızası verdi :) hastane işi olduğundan hep rally havasında sürerdim yinede yakıtı 5.5 civarlarındaydı hep. ama benden önceki şöförü (patron) daha yavaş sürmesine rağmen daha fazla yakıyormuş.

Hızlanmasında 1 ve 2. vitesi gerçekten berbat ama 3 ve 4. vitesi keyiflidir. Ama yinede 100 bg focus kadar keyifli gelmedi bana.

Yol tutuşu bana göre berbattı. Tekerleklerden biri muhakkak hergün yerden kesilirdi :)

tarihinde Oğuzhan Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Şimdi gördüm sitesinde, en boşu 38binTL.

DPF'lisi 39bin tl, peeh :)

Piii bu paraya sıfır tam donanımlı clio 3 naylon var, hani şu fiesta'dan 5 milyar ucuz, hem daha az yakan, hem daha çok kaçan birde üstüne 132KG daha ağır olan. Fiesta candır, naylon plastik olduğu halde fiesta'dan ağır ise bu durumda fiesta ne oluyor acep? :D

Yorum bağlantısı
Korhan Orkun

Şantiyede kullandığımız 3 adet 2007 model 1.3 MJ Active modeli var. üçü de 250.000 km civarındalar. Standart bakımları eksiksiz yapıldı hiç birisi arıza vermedi. (bol miktardaki stop lambasının yanmaması dışında) araçlar gelişi güzel ve özensiz kullanıldı. Ekonomik araçlar gerçekten. Ancak kullanımlar berbat. 1-2 vites saçmalık. Birkaç kerek araç doluyken yokuşta kalkamadık. Yol tutuşu yok gibi, 120 km/h ile giderken yere ne kadar bastığını bilemiyorum. İçi dar, mısır gibi araba. Plastik kalitesi çok² kötü. Ekonomi ve şirket aracı için ideal. Özel araç olarak tercih edilmesi beklentilerle ilgili.

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Katılmadığım bir kaç şey var. 2012 var 1.3 muttijet var bizde.

Klima açılınca hiç zorlamıyor aracı. Kendi aracımda fren yapmak için klima kullanırım bunda değişmiyor. Çok fazla soğukta olmuyor ama yeterli miktarda soğukluk sağlıyor. Motor izmir şartlarında ısınması 3-4 dk içinde kullanıma göre değişiyor.

Ses sistemi bence güzel. Özellikle loud a alınca güzel ses veriyor. Cd çalarla ilgili sıkıntıntısı yok. Ancak direksiyon üstü kumandaların araç çalışırken çalışmaması kötü bir özellik.

1.3 motor düşük devirde çok yetersiz ve cansız. Yüksek devirde performans veriyor.

Düşük devirde çok gitmediğinden yakıtı çok. Bizim ortalama tüketimimiz 5.4l/100.

Yol tutuşu ve frenleri harika (abs+ebd var bizim araçta).

Aynalar üçgenimsi geldiğinden kör nokta çok kalmıyor. Benim fiestaya göre enazından.

Konforu koltukları fena değil.Rahat. Gıcırtı tıkırtı yok. Ama yol sesi alıyor, çok değil ben rahatsız olmuyorum. Araç yan rüzgarlardan etkileniyor.

Direksiyon turu yetersiz. U dönüşü gibi dönüşlerde araç zor dönüyor.

Park ederken 4.5 metre gibi bir boya sahip olduğundan biraz uzun kalıyor ancak aynalara bakarak park etmek çok sıkıntı değil.

Ön cam su fiskiyeside enteresan gelen yanı suyu bol kullanırsanız sürücü yanındaki cama atması. Cam açık olsa direk ıslanıcağınız garanti.

Özet geçiceksek. Üstün yol tutuşu. Harika frenlere sahip. Ucuz bakım masrafı artıları.

Eksileri ise motorun düşük devirde cansız olması.

Bu aracı kullanmadan önce fiyata ön yargılı bakan biriyken fiyat bendeki bazı ön yargıları kırdı. 3-4 ay önce 29 binliraya satılırken 45 binlira fiestaya veremezdim. Fiyata orantılı size verdikleri fena değil. Tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben de beğenemedim gitti şu aracı.Her açıdan bakıyorum arka tarafı sonradan ilave edilmiş emanet gibi duruyor.Yalnız multijet motorlar bence de başarılı.Fiorino da kullandım.Basınca gidiyor yani..

Yorum bağlantısı

Detaylı inceleme için teşekkürler. Gayet açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş.

Otomatiğinin çok ağır kaldığını biliyorum. Bir de arkaya 3 kişi ortadaki kişinin hafif omuzunu dışarıya çıkarması ile sığabilmiştik. Sanırım bizim araçlar da Linea ile değişecek. Şirket aracı olunca markası benim için çok önemli olmuyor. Götürüp, getirsin yeter diyorum. Önceki Albeamızın her türlü donanımdan uzak olduğu düşünülürse, Linea lüks araç gibi gelecektir. Albea'nın motorunu çok severdim. Bunda daha da güçlü motor, ağırlık yüzünden biraz daha törpülense de sanırım daha atak gelecektir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Ben de şirkette çalışırken 1 yıl kadarkullanmıştım Linea. Bence de parasını hak eden bir araç.Süspaansiyonları, frenajı, direksiyon tepkileri beni fazlası ile şaşırtmıştı olumlu anlamda.

Yorum bağlantısı
Fatih Öz

Sınıfına göre başarılı, ben sadece kasasını sevmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...