İçeriğe Yönlendir

Camlara Uygulanan Filmler Hakkında

Fatih Ada

Recommended Posts

Fatih Ada
(düzenlendi)

Aracınıza taktırdığınız cam filmleri başınızı ağrıtabilir. Polisler uygulama anında cezayı kesiyorlar. Sonrasında ise serüven başlıyor...

Türkiye’de otomobil aksesuarlarının satışı yasal ancak kullanımı yasak. Devlet ise bunun için herhangi bir denetimde bulunmuyor. Türkiye’deki otomobillerin neredeyse hemen hepsi polis kontrolüne girdiğinde bağlanabilecek durumda. Bunun nedeni ise araçlara sonradan takılan her şeyin yasal olmaması. Yani aracınıza ek olarak taktırdığınız her şey ceza kesilme nedeni olabilir.

Son günlerde cam filmleri üzerine yoğunlaşan trafik polisleri filmli araçları affetmiyorlar ve cezayı kesiyorlar. Cam filmi konusunda birçok web sitesi ve forumlarda herkes tarafından bir fikir yürütülmüş. Şimdi size cam filmli bir aracın nasıl muameleye tabi tutulduğunu birebir anlatayım.

Öncelikle aracınızda cam filmi varsa ve polis uygulamasına takıldığınızda cezayı alacaksınız. Ceza makbuzuna polis memuru “7 gün film cam için izin verildi” yazıyor. Bu 7 gün içerisinde cam filmlerini söktürmeniz için polis memuru size izin veriyor. 7 gün içerisinde filmleri söküp, aracınızı dört cepheden filmsiz ve plakalar okunur halde fotoğraflayarak herhangi bir ilçe emniyet müdürlüğündeki “Trafik Denetleme” şubesine gidip renkli çıktısını aldığınız fotoğraflar, ruhsat fotokopileri, trafik sigortası fotokopisi, kimlik fotokopinizle aracınızdaki “Trafikten Men” kararını kaldırabilirsiniz.

FİLMLER SÖKÜLMEZSE NE OLUR?

Ceza aldığınız halde polisin uyarısına uymayarak hala film camlı aracınızı kullarsanız aracınız cezayı aldığınız 7. günün sonunda sistem tarafından otomatik olarak “Trafikten Men” ediliyor. Satış yapamazsınız, muayene yapamazsınız. İlk polis uygulama noktasında polis tarafından aracınız trafikten men ve ayrıca film cam nedeniyle bağlanıp otoparka çekilir. Her biri için ayrı ayrı ceza yazılır. Ceza puanları ehliyetinize işlenir. Bundan sonra ise aracınızı otoparktan çıkartmak için cezaları ödersiniz. Yine 7 gün film camların sökülmesi için izin verilir. Verilen izin kağıdıyla beraber TUVTURK’e gidip aracınızı muayene ettirirsiniz. Muayene sonrasında tekrar “Trafik Denetleme” şubesine gidip aracınızın filmsiz fotoğraflarını, ruhsat, trafik sigortası, kimlik fotokopilerini vererek “Trafikten Men” kararını kaldıracaksınız.

ARKA CAMLARA FİLM SERBEST Mİ?

Ülkemizde maalesef lüks araçlardaki karartılmış camlara ya da filmlere müsaade ediliyor. Ancak yerli araçlara yapılan film veya cam karartma kesinlikle affedilmeden ceza kesiliyor. Eğer aracınızda film varsa kesinlikle yasak. İster arka camda olsun ister yan camlarda kesinlikle yasak ve ceza yazılma nedeni. Bu filmler 1 numara yani en açık renk olsa da film var olduğu için ceza kesilir.

DEVLET MÜDAHALE ETMİYOR

Türkiye’de her yerde devasa tabelalarla “Cam filmi yapılır” ibarelerine rağmen hiçbir devlet kurumu bu işletmelere ceza kesmiyor ya da yasal olmayan cam filmlerine el koymuyor. Ucuz Çin malı ve yapıldıktan sonra mor renk alan adi cam filmlerini işletmeler 70 TL’den başlayan fiyatlarla yapıyorlar. Bu rakam filmin kalitesine göre 500 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Kaynak:http://www.borsagundem.com

tarihinde Hakan Tarım tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ahmet Murat Güçlü

uyusturucu kullanmak satmak yasak, cam fılmı satmak serbest kullanmak yasak bı celıskı var..ya toptan kaldırın yada duzenleme getırılsın.bazen aklıma gelmıyo degıl yaptırmak.yaptıranları goruncede ıyı cesaret var dıyorum yaptıranlarda =)

Yorum bağlantısı
Gürhan Onaylı

Bende cesaretliler arasına girdim desenize :D eniştem cam film işi yapıyor pazar günü ona kaplattım.Çokta güzel oldu araca ayrı bir hava kattı.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Cam filmi satışının yasaklanması mümkün olamaz. Sadece araçlara yapılmıyor ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

Arabayı gösteren iki şey vardır, siyah cam ve alaşımlı jant. Cam filmi yazın klima performansını olumlu yönde etkiliyor, taktırdım, 1 kez ceza yedim ama hala vazgeçemiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

bende yeni yaptırdım arabanın rengi duruşu daha bir değişik oldu.hadi hayırlı işler bakalım :exc1: :exc1: :police:

Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

ceza yazıp bırakılsa neyse ama çizipte sökmeye kalkışmaları insanın sinirlendiren bir hareket :D yaz cezayı bırak söktürmüyorsa bak sisteme film den yemişse 2 katı yaz sürekli katla ama camları çizmek insanların içinde hakarete varan hareketler yaptırmak bağlamak falan iyi değil :)

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Benim güneşe karşı allerjim var camlarımı film yaptırdığım zaman ceza kesemezler mi yani ? Bunu tam anlamadım ben...

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Erkut'cuğum, bir cildiye uzmanına gidip güneş alerjisi raporu alırsan ve sonrasında emniyete gidip filmleri ruhsatına işletirsen sorun çıkmaz. aksi halde kimseye derdini anlatamazsın...

Bu yanlış değilmi Sadık abim o zaman her tanıdığı,ahbabı,dostu olan bu raporu alabilir diye düşünüyorum ben...

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Bu yanlış değilmi Sadık abim o zaman her tanıdığı,ahbabı,dostu olan bu raporu alabilir diye düşünüyorum ben...

Ya ne zannettin :)

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Ya ne zannettin :)

Madem bu kadar kolay abi ben ariyim birazdan hastahanedeki arkadaşımı aldırayım yarın raporu... :)

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

güneşte rahatsız olduğumuz için yaptırmıyormuyuz zaten filmleri :)

ben güneşe çıktığım anda en az 3 kere hapşurduğumu için yararlı olacak diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Alemdar Polat'ta 3 kez hapşırıyor, yakınınız mı :D

(sözüm meclisten dışarı) bu arada; arabaya binince güneşten rahatsız oluyorum diyen binlerce insan, plajda güneşlenirken ve havuza girerken pek de rahatsız gibi görünmüyorlar nedense :p

ne yani araç kullanırken 40 derece yağ ile mi kullansınlar :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

Kısa mesafelerde güneş rahatsızlık vermesede, 10-15 saatlik uzun yaz yolculuklarında cam filmi yada renkli camın tadını hiçbişey vermez. İçeriye yansıyıp kabini ısıtacak güneş ısısı camlardaki film tarafından büyük oranda tutuluyor. Koltuk kılıflarının sararmasına bile karşı koyuyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Geçen hafta, camcının, (şirket arabası) filmli arabasını bağlamışlar, cezayı kesmişler, sökmüş.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan.

Aracımı aldığımda filmli geldi şimdiye kadar bir çok çevirmeden geçtim sıkıntı çıkaran olmadı inşallah bundan sonrada sorun olmaz.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Telefondan yazdığım için alıntı yapamıyorum. İlgili yerde, 7. Günün sonunda otomatik men demiş. Benim sorum ise, 7. Gün bitmeden (otomatik men henüz olmadan) satılırsa?

bence satılır, sonradan cezası gelir

Yorum bağlantısı

Hep merak etmişimdir, Kendinden oem karatılmış arka camlar serbest. Peki camları fim değilde lazer ile karartma yapılsa durum ne olur ? Bu işlem ruhsata işletilir mi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Hep merak etmişimdir, Kendinden oem karatılmış arka camlar serbest. Peki camları fim değilde lazer ile karartma yapılsa durum ne olur ? Bu işlem ruhsata işletilir mi?

oem renkli camın üzerindeki kodlarda renkli olduğuna dair harfler var "V" olması lazım sanırım.

bizim arabanın camında da ve bir çok ford modelinde camda "tinted" yani renkli yazıyor :p kimi yerde bu karartılmış manasına gelebilir ama polis bunu yemez :D

bende diken üstünde geziyorum :p eskisinde aşırı dikkat çekmesin diye sadece arka kapı camlarıı karartmıştım. ama yenisinde önlerden arkaya doğru gittikçe koyulaşan bir film var :D filme para vermediğim için şuan için söktürmedim :D

Telefondan yazdığım için alıntı yapamıyorum. İlgili yerde, 7. Günün sonunda otomatik men demiş. Benim sorum ise, 7. Gün bitmeden (otomatik men henüz olmadan) satılırsa?

plaka değişmezse büyük ihtimal alan kişi trafikten men edilmiş bir araç almış olur. tabi öncesinde ruhsat değişimi yada satışta trafik sorgusulama yapılıyorsa satışta sorun çıkar.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

bahane hazır tabi, aman yağ sürmeseler sanki ıstakoz gibi kızarır beyefendiler. bu kendilerini kandırmaktan başka bir şey değil Süha'cığım. sor bakalım, kaç kişi denize girerken güneş yağı kullanıyor? ;)

Abi uzun yolda çocuklar kapkara oluyor. Kızarsa bronzlaşmaya yorardık ama nerde..Bir standart getirilebilir. Renkli camda sıkıntı yok, perde de sıkıntı yok ama filmde var. Çok koyu rengin açıklaması var ama arka cam ve arka kapılardaki filmin yasak omasının anlamı var mı ki? Önde hadi şoförü görmek için olmasın tamam..

Yorum bağlantısı

Bu uygulama bizzat başımdan geçti yakın zamanda,fatih'in dediği gibi uygulamalar çok sıkı.cezayı ödedik filmi filan sökemem demeyin 1 hafta sonra park ettiğiniz aracınızı yerinde bulamıyabilirsiniz.ayrıca film yapan iş yerlerinede benim gördüğüm (yenibosna tarafları)uyarı verilmiş.bir çok aksesuarcı cam filmi yapılır ibaresini ya kaldırmış yada üzerine siyah bant çekmiş.en güzeli hiç bulaşmamak.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Onur Eski

Bu cam filmi tartışmasında bir yere varmak mümkün değil sanırım.Uygulamyı düzenleyek bir yasa dahi yok fakat yapılan kkeyfi uygulamalar karsısında bir sey yapamamak can sıkıcı gerçekten.Alper bey bir mesajında haksız cezalara karşı dava açtığını ve sonuç aldığını belirtmiş.Eğer bu konuda haklı olduğumuzu düşünüyorsak ve piyasada orjinal renkli camlara müsade edilirken(ön cam dahil) yasal ile açık bir şekilde düzenlenmemesine rağmen 0.5 yada 1 lik cam filmlere müsade edilmiyorsa yapabileceğimiz tek şey yasal yollardan hakkımızı aramak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...