İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel Marş ve Çalışmama Sorunları

Ertan Çabuk
Çözüme git Ertan Çabuk tarafından,

Recommended Posts

Ertan Çabuk
(düzenlendi)

Biraz önce başıma gelen bir olay.

Videodan anlaşılmaz ise anlatayım. marşa ilk bastığınızda gıv gıv gıvvv ediyor ama marş almıyor. ikinci basışınızda zorlanarak da olsa alıyor.

Videodan da anlaşılacağı gibi akü sağlam. İşin tuhafı akşam iş çıkışında oldu ve sürekli de yapıyor.

Öncesinde herhangi bir problem olmadı, sabah gayet normal çalıştı, araba ile fabrikaya gittim parka koydum akşam iş çıkışı bu manzara. Yaklaşık 25 km yol yaptım dayanamadım içimde bir kurt nedir diye. Aracı durdurdum tekrar çalıştırdım yine aynı ilk marş almıyor ikncide zorlanarak alıyor.

15 gün önce V kayışını ve setini değiştirdim onun haricinde de herhangi bir bakım vs yapılmadı. set değiştikten sonra da 15 gündür sürekli kullanıyorum.

Sebep konusunda fikri olan var mı?

Şarj dinamosundan kaynaklı bir şey olabilir mi?

(yoksa foruma açtığım kel ve bıyık konusu ile mi alakalı? :D )

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1- Kel ve bıyıklı olanların ahı tuttu.

2- Marş ve kızdırma bujisi olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ertan marş motorunun sesi duyulmuyor. Eğer kışın ki gibi yavaş çeviriyorsa marş motoru burçları dağılmış dır.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

1- Kel ve bıyıklı olanların ahı tuttu.

2- Marş ve kızdırma bujisi olabilir mi?

1. bende ilk ona yordum :D

2. Kızdırmalar aklıma gelmedi ama ondan yapmaz diye düşünüyorum bu havada. Kışınki duruma çok benziyor ama. Mesajımda şarj demişim ancak şarj la bir alakası yok beyin başka düşünüyor el başka yazıyor :)

Ertan marş motorunun sesi duyulmuyor. Eğer kışın ki gibi yavaş çeviriyorsa marş motoru burçları dağılmış dır.

Servet ilk marşta bir veya iki kere çok zor çeviriyor ama almıyor. İkinci marşta da biraz zor çeviriyor ama alıyor. Sanki akü bitermiş gibi.

Bu kayış değişimnden kaynaklanan bir sıkıntı olabilir mi?

Bir de kayış değişiminde aracın yol bilgisayarında km verileri falan sıfırlanmıştı bir şekilde enerjisi gitmiş ama neden olduğuna anlam veremedim.

Bu yazdıklarımın bu gün yaşadığım ve muhtemelen yarın sbah da yaşayacağım problemle alakası va mı bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bence kızdırmalar kontrol edilmeli abi. Marşa bakılmalı. KM kayış değişirken sıfırlanmamıştır, o sırada akü sökülmüştür :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bence kızdırmalar kontrol edilmeli abi. Marşa bakılmalı. KM kayış değişirken sıfırlanmamıştır, o sırada akü sökülmüştür :)

Bu havada kızdırmasa ne olur ki Sani...:p

Bence aküyü değiştir, yüke binince dağılıyor...( Videoyu izlemedim )

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi, kızdırmalar sürekli çalışıyor bildiğim kadarı ile. Bu tip durumlarda yakıtın arttığıda görülmüş.

Ben kızdırmacıların yalancısıyım :p

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ben kızdırma bujilerinin yolda da çalıştığına inanamıyorum çünkü benim teknik mantığıma ters...Çağlar abi çalıştığına yönelik fikir beyan ediyor ancak ben hala çalışmadığını savunuyorum...Dizelin çalışma prensibine ters geliyor bana...

Ertan, komşudan rica et, takviye ile çalıştır...Göreceksin marş dinamosu matkap gibi çalışacak.. :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Serkan yeni nesil tüm dizeller hava sıcak olsa dahi kısa süre çalışır. (kompresyon oranları düşüktür ve yanma odasının ısıtılmasına, motorinin yanmasına ihtiyaç duyulut )Ağustos sıcağına kızdırma bujilerini sök, çok zor çalışır araç.

Ertan, elektrikçiye git. Alternatör kayışı tam gergide değil ise aküyüde dolduramıyordur.

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Canım abim, ağustos sıcağında zaten bujiler devreye girmiyor ki, hadi senin için yarın sabah sigortasını çekip çalıştırayım....Ancak tek marşla çalışırsa Sayın Maslak mebusu Çağlar Bayur ve Kocaeli mebusu olarak sen birer porsiyon yemek ısmarlarsınız...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Canım abim, ağustos sıcağında zaten bujiler devreye girmiyor ki, hadi senin için yarın sabah sigortasını çekip çalıştırayım....Ancak tek marşla çalışırsa Sayın Maslak mebusu Çağlar Bayur ve Kocaeli mebusu olarak sen birer porsiyon yemek ısmarlarsınız...

Kabulum, ya çalışmazsa Nevşehir'de kebap ısmarlıycan mı ?

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Konu mangala varmadan bir iki satır yazayım :)

Akünün azaldığı veya bittiğine dair bir belirti yok. Evet marş o şekilde davranıyor ama göstergeler normal ve akü üzerindeki zımbırtı de yeşil yanıyor.

Söylemek istediğim marş o şekilde davranıyor ama akü sağlam.

Serkan yeni nesil tüm dizeller hava sıcak olsa dahi kısa süre çalışır. (kompresyon oranları düşüktür ve yanma odasının ısıtılmasına, motorinin yanmasına ihtiyaç duyulut )Ağustos sıcağına kızdırma bujilerini sök, çok zor çalışır araç.

Ertan, elektrikçiye git. Alternatör kayışı tam gergide değil ise aküyüde dolduramıyordur.

Kızdrıma konusunda bende serkan gibi düşünüyorum. Ama yukarıda yazdığın gbi kayışın kaçırma ihtimali var mı marşta?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kabulum, ya çalışmazsa Nevşehir'de kebap ısmarlıycan mı ?

Ulen konuyu ben ortaya koydum, yemekler başkasına gidiyor, nasıl iş :biggrin:

Bende isterem Şefkatlım Adminim.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

kayışın kaçırma ihtimali var mı marşta?

Kayış çok iyi gerdirilmeyince alernatör yeterli devirde dönemez. Kayış yeni ise ötme yapmaz, dolayısı ile akü tam dolmaz.

Sende ölçü aleti vardı. Marş anında akü kaç volta iniyor ölçsen anlaşılacak ne var ne yok..

Ulen konuyu ben ortaya koydum, yemekler başkasına gidiyor, nasıl iş :biggrin:

Bende isterem Şefkatlım Adminim.

Sen yordun, ben yıkacağım :D

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Kayış çok iyi gerdirilmeyince alernatör yeterli devirde dönemez. Kayış yeni ise ötme yapmaz, dolayısı ile akü tam dolmaz.

Sende ölçü aleti vardı. Marş anında akü kaç volta iniyor ölçsen anlaşılacak ne var ne yok..

Bu dangalak usta kayışı sökmek için alternatörü falan da sökmeye kalktı acaba bi halt mı etti?

Nasıl ölçecem bidenem?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aküye paralel bağla ölçü aletini. Araç çalışınca 14,5 volt olacak akü gerilimi.

Marş anında kaça düşüyordu?

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Çalışmadı uğraştırdı yine. Bundan sonraki bakım ve tadilat işlerimi İstanbul ve Gebze de yapacağım tanıdık birileri var mı? :D:p

dün ikinci marşta alıyordu bugün 3 e düştü. araç çalıştıktan sonra stop edip tekrar çalıştırdığımda yine aynı problemi yapıyor. Servisimizin emin ellerine bıraktım geldim başka da yapacak birşey yok.

Ulan arkadaş bu Ford un dilinden anlatayn bir tane adam yok memlekette deli olmak elde değil. En ehiline gittik sözde....

En sağlıklı kriter marş anında çekilen akım. Biraz karmaşık iş marş işi.

Servisin ilk söylediği marş motoru ve akü gidik bakacaz yine de dediler. Baksınlar haber gelince paylaşırım burdan

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Marş motoru ölmüşmüş 1150 tl

Akü gidikmiş 225 tL

La bu durduk yere neden yaptı "Abi denk gelmiştir"

Şarzda Sıkıntı var mı "Yok o sağlam"

Tamir edilemez mi "Abi marşın fiyatını 1000 lira yaparız"

Aküyü nedecem marş bitikolduktan sonra " İsterseniz bu paket halinde dursun biz geri kalan kontrollerimizi yapalım"

Dursun CC yapın EGR yi yazılımla iptal edin (kesinlikle mekanik değil) ücretsiz yaz kontrolünü yapın bedavaymış nasılsa sonra haberleşiriz.

:kafa: :kafa: :kafa::jedi:

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Oyumu Akü için veriyorum.Marş en son ihtimal.Marştan olsa bu çevirmeyide yapmaz kanatindeyim.Adamlar işi garantiye alıyor ikisinden biri gidik bilmiyorlar sana onun için ikiside gidik diyorlar.Akülerin tam bozulma zamanı.

Ebayda marş dinamosu 100 dolar civarı en iyisi 170dolar.

Ankarada çok iyi marş dinamosu tamir eden yer var.Şaşmaz'da

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Marş motoru ölmüşmüş 1150 tl

Akü gidikmiş 225 tL

İlla sakal mı bırakalım, servisten arabayı al..Git bir tane Ac-Delco veya Çelik akü al...Sonra Servet sana Nevşehir' de kebap ısmarlayacak...:D

Ayrıca marş motoru için sağlam çıkmacı telefonu da veririm ve yemek falan istemem...:p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Oyumu Akü için veriyorum.Marş en son ihtimal.Marştan olsa bu çevirmeyide yapmaz kanatindeyim.Adamlar işi garantiye alıyor ikisinden biri gidik bilmiyorlar sana onun için ikiside gidik diyorlar.Akülerin tam bozulma zamanı.

Ebayda marş dinamosu 100 dolar civarı en iyisi 170dolar.

Ankarada çok iyi marş dinamosu tamir eden yer var.Şaşmaz'da

İlla sakal mı bırakalım, servisten arabayı al..Git bir tane Ac-Delco veya Çelik akü al...Sonra Servet sana Nevşehir' de kebap ısmarlayacak... :D

Ayrıca marş motoru için sağlam çıkmacı telefonu da veririm ve yemek falan istemem... :p

Servisten aldırıyorum aracı hiç bir şey yapamadık araç çalışmıyor bana bir yol göster abi diye telefon açtı servis :D

Arkadaş piskopatyımı azdırıcılar

Bir elektrikçiye baktırtırım şimdi. marş tamir edebilirsek ettireceğim yoksa sizden telefon isterim Tokerlerim Canlarım :D

:flowers: :flowers: :flowers: :flowers:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...