İçeriğe Yönlendir

Cam Açma Anahtarı Soket Bağlantısı

Ozan Akkaya

Recommended Posts

Ozan Akkaya
(düzenlendi)

Merhabalar,

Aracımın sunroof kapağındaki çatlakları onarıp carbon fiber ile kaplamıştım. Hazır yenilemişken sunroff açma-kapama düğmesini de yenilemek istedim. Alper Bey'den linkteki düğmeyi aldım.

http://www.fordburada.com/default.asp?git=9&urun=947317

Ancak hesapta olmayan bir sorun ile karşılaştım.Cam açma anahtarının soket kısmında numaralandırılmış 7 adet çıkış var, hangisi +, hangisi - ,hangi çıkışlar sunrof motoruna gidecek bilmiyorum. Anahtarın tırnaklarını kurtarmama rağmen içini açıp bakamadım. Biraz daha zorlarsam kırılacak.

Konu hakkında bilgisi olan varsa memnun olurum.

Teşekkürler.

tarihinde Ozan Akkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Anlamadım, siz mevcutta olan anahatarı yenilemediniz mi.. ? Kabloyla pinle niye işiniz oldu... Eskisi söküp yeniyi takmanız gerekmiyor muydu ?

Yorum bağlantısı
Ozan Akkaya

Mehmet abi, butonlar farklı, aynı butonu bulamadım, eski butonda 4 çıkış var, +,- ve sunrof motorund giden 2 çıkış. Linkteki butona ait soket yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İşin zor..

Eski boton çalışır durumda ise, ölçü aleti ile tespit yapıp, yeni buton ile karşılaştırmak lazım..

Yeni butonda da tespit yapıp aynı işlevleri ve pinleri bulup bağlamak lazım...

Yorum bağlantısı
Hamdi Gökhan Atasoy

benzer anahtar muhtemelen başka ford modellerinde vardır özellikle yılları eşit olan yani 2000 model focusta olan anahtar muhtemelen 2000 model mondeoda da vardır en azından benzeri yerine oturacak bence parçacılara bak içinden çıkamazsan anahtarın bacaklarına kablo lehimle aracın orjinal soketini kesmden kabloları soyarak ve ölçerek anahtarı monte edebilirsin yada iyi bir elektrikçi monte eder :) kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Ozan Akkaya

Cevaplar için teşekkürler, anahtarın içerisinde led var, deneme yaparken ledi patlatmamak için şöyle bir soru sorayım.

Deneme yaparak bağlantıyı bulmaya çalışacağım, 12 V ile yapacağım olası denemede led patlar mı? içerisinde direnç var mıdır?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Direnç vardır ama.. Elektrik vererek bir şey öğrenemezsiniz..

Bence ölçü aleti ile karşılaştırma yapmalısınız..

Yorum bağlantısı
Ozan Akkaya
(düzenlendi)

Mantar led ve pil ile bağlantıyı çözdüm.

4'e +, 5'e - bağlayınca butondaki led yandı. Galiba 4'e çakmak lambasından + çekilecek.

anahtar boşta iken 1 ve 6 ile 3 ve 7 devreyi tamamladı.

açma butonuna basınca 2 ve 7,

kapatma butonuna basınca 1 ve 2 devreyi tamamladı.

Buna göre mantıken butonun şeması aşağıdaki gibi olmalı,

13383405561.png

tarihinde Ozan Akkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Sedat Demircan

ARKADAŞLAR BENİM DE BİR SORUM OLACAK ARACIM 97 MODEL MONDEO GLX,SAĞ ÖN KAPIDAKİ CAM AÇAMA DÜĞMESİNİN IŞIKLARI FAR AÇIKKEN YANIYOR YANİ GECE BİLE BU DÜĞMEYİ BULMAK ÇOK KOLAY OLUYOR AMA SOL ÖN KAPININ IŞIKLANDIRMASI YANMIYOR NEYE BAKMAM GEREK

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
6 dakika önce, Sedat Demircan yazdı:

ARKADAŞLAR 

Lütfen küçük harf kullanın Sedat Bey. 

Mesaj Gönderim Kuralları

4- Forum mesajlarında Türkçe imla kurallarına dikkat edilmelidir. Yazı tipi, rengi ve boyutunu değiştirilmemeli, Sırf mesaj yazmış olmak için yazılmamalı, konular sohbet odası gibi kullanılmamalıdır. Forum dilinde büyük harf ile mesaj yazmak, bağırmak anlamına geldiğinden, mesajlarınızda büyük harf kullanmamanızı rica ederiz.

6 dakika önce, Sedat Demircan yazdı:

ARKADAŞLAR BENİM DE BİR SORUM OLACAK ARACIM 97 MODEL MONDEO GLX,SAĞ ÖN KAPIDAKİ CAM AÇAMA DÜĞMESİNİN IŞIKLARI FAR AÇIKKEN YANIYOR YANİ GECE BİLE BU DÜĞMEYİ BULMAK ÇOK KOLAY OLUYOR AMA SOL ÖN KAPININ IŞIKLANDIRMASI YANMIYOR NEYE BAKMAM GEREK

Hepsi birden söndü ise,  ampuller için gelen hatta sorun olabilir.. 

Yorum bağlantısı
Sedat Demircan
On 13.12.2017 at 11:50, Mehmet Ozyurek yazdı:

Lütfen küçük harf kullanın Sedat Bey. 

Mesaj Gönderim Kuralları

4- Forum mesajlarında Türkçe imla kurallarına dikkat edilmelidir. Yazı tipi, rengi ve boyutunu değiştirilmemeli, Sırf mesaj yazmış olmak için yazılmamalı, konular sohbet odası gibi kullanılmamalıdır. Forum dilinde büyük harf ile mesaj yazmak, bağırmak anlamına geldiğinden, mesajlarınızda büyük harf kullanmamanızı rica ederiz.

Hepsi birden söndü ise,  ampuller için gelen hatta sorun olabilir.. 

Peki abi dikkat etmemişim kusura bakmayın . Sadece sol şoför açma düğmeleri nin yok

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...