İçeriğe Yönlendir

Focus 1 Kapı Hoparlörü Değişimi

Osman Gülten

Recommended Posts

Osman Gülten

Focus 1'in kapılarında 5x7 inç boyutlarında kolay bulunmayan,alternatifi az ( bundan dolayıda pahalı sayılır) hoparlörler kullanılmış.

16-17 cm lik hoparlör çerçevesinin yapımı:

16-17 cm hoparlör için çerçeve yapacağız.Ekte verdiğim pdf dosyasını yazıcıda çıkartın.5x7 hoparlör ölçüsündeki şekli makasla kesin.Bu sizin ölçünüz olacaktır.Daha sonra 6-7 mm lik mdf'yi hoparlör ölçüsüne göre şekillendiriyoruz.Böylece çerçeve işlemimiz bitiyor.

Kapı pandizotunun sökülmesi:

1-Önce ayna kapakları (kapının üzerindeki siyah plastik parça)sökülür.

2-Kapı pandizotunun etrafında görülen vidalar sökülür.

3-Kapı kolunun çerçevesi yerinden çıkartılır.Not: Kapı kolunun altında bir delik var.Tornavida ile bastırıp çıkaracaksınız.Burada 2 tane vida var.

4-Kapı açma kolunun iç tarafında yuvarlak bir plastik parça göreceksiniz.Saatçi düz tornavida ile yerinden çıkartın.İçinde ki vidayıda sökün.

Böylece bağlantı vidalarını sökmüş bulunmaktayız.Dikkatlice kapı pandizotunun yerinden çıkartıyoruz.Cam açma anahtarının soketinide söküyoruz.

Şimdi hoparlörü görebiliriz.Hoparlöyü tutan 4 vida var.Onları söküyoruz.Mdf'den yaptığımız çerçeveyi yerine vidalıyoruz.Daha sonra bu çerçevenin üzerine hoparlörümüzün montajını yapıyoruz.

Not:Hoparlör montajını yapmadan önce kapı camlarını indirin.Hoparlörün cama değip değmediğini böylece kontrol edebilirsiniz.

844n2.jpg

84786.jpg8479c.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Elinize sağlık.

5X7 hoparlör heryerde satılıyor ve takım fiyatı 100 tl civarı.

Yok ben 5x7 istemiyorum derseniz plastik çerçeve takımı 20 tl.

Mdf türü malzeme su alırsa şişme yapar.

16-17cm ölçülü hoparlörler birden fazla yollu ise kapı triminin hoparlöre değme ihtimali çok yüksek.

Yorum bağlantısı
Emre Aytan

Ellerinize sağlık. Gerçekten çok aydınlatıcı bir başlık olmuş.

Ben hoparlörlerin yerine komponent taktırdığımdan beri kapıların hoparlör ızgaralarından hareket halinde iken hava geliyor.

Kış aylarında romatizma olmamayı gençliğime bağlıyorum desem yeridir. Çok kez kalorifer bacaklar yönünde gezdiğim oldu.

Bu kapıyı hazır açmışken kimi ziftli bant yada benzeri araçlar ile yalıtım ile ilgili bir çalışma yapılabilir mi?

Yorum bağlantısı
Osman Gülten

Tek kapıyı sök tak yaklaşık 10 dakika sürüyor.5x7 plastik çerçevenin var olduğunu bilmiyordum :)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
ilyas yücel

arka sol kapı hoparlörüm sanırım patlak sesi cızırtılı veriyor söküp bakmayı gözle görülür bir arizasi var isede degiştirmeyi planliyorum fakat kapının iç yüz tamamını mi sökmeliyim bütün vidalari söktüm fakat sökemedim sadece hopasrlör bölümünüde bagimsiz çıkaramadim birde buraya uygun hoparlör kaç liraya bulabilirim .

Yorum bağlantısı
ilyas yücel

bugün bende benzer şekilde yaptim burdan aldigim mdf fikri gercekten gözeldi aynen uyguladim sonuç mükkemmel .

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Onur Gülay

Büyük masraftan kurtarır usta gerçekten güzel fikir :bravo:

Ekteki pdf dosyasını bulamadım yalnız ? zahmet olmazsa yeniden yüklemeniz mümkün müdür ?

Yorum bağlantısı
Serhat Böcek

Mdf yerine plexiglass levhada kullanılabilir hem suya neme karşı dayanıklı olur.

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Burak Kara

Uzun zaman olmuş linkler gitmiş. Bu şablonu nasıl bulabilirim ? Ya da bunlar hazır satılıyor mu ? 

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Oğuzhan Dalcı

konu hortlatmış gibi olucam ama resimleri tekrar yüklermisiniz şimdiden teşekkürler :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...