İçeriğe Yönlendir

Ka - Devir Sorunu

Turgut Yıldırım

Recommended Posts

Turgut Yıldırım
(düzenlendi)

Arkadaşlar dijital devir saatim var ve doğru ölçüm yapıyor. Vites değişimleri bende 1800 ila 2000 devirde gerekiyor yani motor vites istiyor. Birçok arabada bu 3000 devir. Bizde neden düşük. kitapçıkta maksimum tork 2000 -2500 devir arası yazıyor. Yakıt tüketimi için maksimum torkta mı vites değiştirmek daha iyi ki o zaman motor epey bağırıyor, yoksa kulağa göre mi vites geçişi daha iyi.

tarihinde Turgut Yıldırım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Yol durumuna, hızlanma isteğinize, yük durumunuza göre değişir. Yazı ile tarif zor. Zamanla motorun hangi vitesi kaldırabileceğini düşünmüyorsunuz direk karar veriyorsunuz zaten.

Herzaman vites büyütürken maksimum tork devri gözetmeye gerek yok.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
(düzenlendi)

2500-3000 devir aralığı vites değişimi için ideal devirlerdir.2000-2500 arası ise ekonomik sürüş için ideal devir aralığı.

tarihinde Tahir İlter tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turgut Yıldırım

Yakıt tasarrufu için aracı maksimum tork devrinde kullanın deniliyor ve bizim ford ka araçların max torku 2000 ila 2500 arası değişmekte. Yani ben 90km hızla giderken gördüğüm motor devri 2300 d/d

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Ergin Özgür
On 16.08.2012 at 22:43, Tahir İlter yazdı:

2500-3000 devir aralığı vites değişimi için ideal devirlerdir.2000-2500 arası ise ekonomik sürüş için ideal devir aralığı.

Bu maksimum tork konusunda benim de ek bilgiye ihtiyacım var, mesela aracım düz yolda normal bir seyirde 60 ı gördüğünde 4. vitesi istiyor. 80 olduğunda da 5. vites,

bu aralık normal midir?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...