İçeriğe Yönlendir

Connect - Esp Arızası Yolda Kaldım

Utku Tanman

Recommended Posts

Utku Tanman

Merhaba abilerim ve kardeşlerim,bugün sabah 7 bucukta Antalya Side için çıktıgım yolda tam side girişinde aracımın esp arızalı diyip 2000 deviri geçmeyişinden dolayı kalmış bulunmaktayım.Kitapçığımı açtım devirin yükselmemesi motor koruması içinmiş.Ancak 25 binde 2009 model connect neden böyle bir arıza verir çözmüş değilim.Aracı sağa çekip iki üç defa stop ettikten sonra düzelme oluyor ancak bir süre sonra yenıden gösteriyor.Acil yardımlarınızı önerilerinizi beklemekteyim.

Ayrıca aracım 2009 model yeni göğüs 110 luk avolon gri connecttir bilgilerinize..

Yorum bağlantısı
Utku Tanman

Geçmiş olsun. Ehliyet var mı?

Hayır,Aracı babam kullanıyor.iyi dilekleriniz için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Utku Tanman

esp yi kapatıp denediniz mi peki?

Aracı stop edip tekrar çalıştırınca tekleme sesleri geliyor arac boğuluyor,esp yi kapatıyorum ancak aracı her çalıştırmada otomatik etkinleşiyor sanırsam.

Yorum bağlantısı
Utku Tanman

ESP'nin varlığı da dert olabiliyormuş :p

Esp arızasını hiç duymamıştım,yaşamış olduk.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

esp değilde tcs arızası olabilir. sigorta panelinde sigortası var sa söküp sürekli iptal edip denemek lazım. hiç olmazsa yolda kalınca

Yorum bağlantısı
Utku Tanman

Kutup başı mı sökülse acaba?

Kutup başlarının bi çözümü olucaksa denenir ancak motor boğuk çalışıyor,3. 4. sefer çalıştırıp stop etmeyle ışık kesiliyor eski haline geri dönüyor.Biraz gidiyorsunuz yüksek devirlerde vites değişimiyle, birden gaz yemeyi kesiyor arıza ışığı tekrar yanıyor.

esp değilde tcs arızası olabilir. sigorta panelinde sigortası var sa söküp sürekli iptal edip denemek lazım. hiç olmazsa yolda kalınca

Ford yetkili servisinden ustayı aradık,enjöktörde pislenme veya düzgün çalışmama olabilir dedi fakat herkes farklı öneri sunuyor.

Yorum bağlantısı
Utku Tanman

Bir yerde sorun algılıyor ve tcs devreye girerek fren yapıyor.Sanırım bundan kaynaklı bir şekilde araç gaz kesiyor(tekerlerin birinin diğerinden hızlı döndüğünü sanıp) ve araç boğuluyormuş gibi hissediliyor...

Abicim direk anlattığın gibi olay öyle oluyor.

Yorum bağlantısı
Utku Tanman

araç 3 yıl/100k garantili değil mi? servisi arayıp yol yardımı talep ettiniz mi? tamam bizde buradan yardımcı olmaya çalışalım ama bu sık rastlanan bir arıza değil.

2009 şubatta aldık senenin hepsini kapsıyorsa garanti kapsamı fakat ayları baz alıyorsa değil abi ...babama bu konuyu hemen soruyorum.

Çözüm:Araba kenara çekilir,kasko aranır çekici gelir.Araç servise gider ve neyse sorunu çözerler nasıl olsa garantili.ASR kapatma düğmesi yokmu ?

Sıkıntı:Antalyadayız şuan tatil için aracımızı otel onune zar zor çektik yarın sabah gidemeyecek durumda olursa mecbur çekiciyle ford servisine çekilcek ancak kesin gidilcek.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

büyük bi ihtimal elektrik arızası olabilir sıf esp yle sabitlemeyin boğuk çalişmasının sebebi şarzdan da yapabilir şahit oldum

Yorum bağlantısı
Utku Tanman

Yarın komple bir gözden geçirilcek bakalım inşallah büyük bir sorun olmaz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun, esp ye biraz fazla takılmış gibisiniz, arıza bence yakıt sisteminde, kızdırma bujisi de olabilir, esp arızası nerede yazdı? gaz verince mi?

Yorum bağlantısı
Utku Tanman

geçmiş olsun, esp ye biraz fazla takılmış gibisiniz, arıza bence yakıt sisteminde, kızdırma bujisi de olabilir, esp arızası nerede yazdı? gaz verince mi?

Normal sürüş halindeyken birden gaz yemeyi kesip ana ekranda esp arızalı yazısı cıkıyor esp lambası yanıyor abi.

Yorum bağlantısı
Ercan Murat KISACA
(düzenlendi)

Yanlışım varsa düzeltin. Esp devreye girdiğinde göstergede ışığı yanar, devreden çıktığında ise sönmez mi? Yani bir tehlike anında devreye girdiği anlarda ışık yanmaz mı? Eğer sürekli ışığı yanıyorsa esp arızası demek değil midir?

tarihinde Ercan Murat KISACA tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Connect'e esp koymuşlar oda motoru mu kilitliyor... Bence başka bir şeydir bu..

Şu sınırlı epb mi ne öyle bir şey vardı. dizelciler bilir.. o olmasın.. ?

Yorum bağlantısı
Anıl Kandemir

Arkadaşın yaşadıklarına yakınını ben yaşadım 1 ay kadar önce , rampa yukarı yolda devirli bir şekilde 2 ye attım , araç çekişten düştü ve gösterge panelinde ünlem çıktı ve ekranda ''ESP'' arızası yazdı hemen kenara çektim , kontağı kapayıp geri açtım daha sonra hiç birşey olmadı eski haline geri döndü bir sıkıntı yok

Yorum bağlantısı
Utku Tanman

Yanlışım varsa düzeltin. Esp devreye girdiğinde göstergede ışığı yanar, devreden çıktığında ise sönmez mi? Yani bir tehlike anında devreye girdiği anlarda ışık yanmaz mı? Eğer sürekli ışığı yanıyorsa esp arızası demek değil midir?

arıza başladığında ışığı yanmaya başlıyor stop edip çalıştırıyoruz tekrar ışığı yanıyor 2 3 denemeden sonra sonuyor devam edebiliyoruz 2 buçuk gibi servise gidicez bakalım sorunun ne oldugunu anlamak için,sürekli yanmıyor Ercan Bey

Connect'e esp koymuşlar oda motoru mu kilitliyor... Bence başka bir şeydir bu..

Şu sınırlı epb mi ne öyle bir şey vardı. dizelciler bilir.. o olmasın.. ?

Şuanda arızanın tam olarak neden kaynaklandıgını tam anlamış değiliz.Bugün serviste ne olduğunu öğreneceğiz.Enjektör pislenmiş olma ihtimalini herkes dile getirdi bakalım ayrıca kızdırma bujisinide çok söyleyen oldu.

Arkadaşın yaşadıklarına yakınını ben yaşadım 1 ay kadar önce , rampa yukarı yolda devirli bir şekilde 2 ye attım , araç çekişten düştü ve gösterge panelinde ünlem çıktı ve ekranda ''ESP'' arızası yazdı hemen kenara çektim , kontağı kapayıp geri açtım daha sonra hiç birşey olmadı eski haline geri döndü bir sıkıntı yok

Evet abicim aynen anlattığın gibi birden çekişten düşüp 2000 deviri geçmeme sorunu başlıyor fakat bu doğru olanıymış tcs devreye girdiği için.Kontak kapatılıp tekrar açılınca sıkıntı geçiyor ama nerde bi daha yapacağını gözünüze kestiremiyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

ESP nin böyle bir arızaya sebebiyet verebileceği çok garip geliyor insana. enjektör veya yakıt sistemi ile ilgili bir arıza ya benziyor anlattığınız ancak ESP nin ışığının yanması da ilginç.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bana aküde de var biraz suç gibi geliyor.Araç devirden düşüp teklemeye başlayınca şarj kesiliyor ve araç ne yapacağını sapıtıyor gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

tcs motorundan olabilir müşir kontrolü de yapmak lazım

tarihinde Mustafa Tüfekçi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Aynı sorun bizim Connect'te de olmuştu.. Fakat benimkinde ESP yoktu.. Enjektörlere pislik geldiğinden araç kendini korumaya almış ve devir 2000'i geçmiyordu.. Stop edip tekrar çalıştıktan sonra bir daha aynı sorun yaşanmadı.. Serviste yakıttan kaynaklı olabileceğini söylemişti..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...