İçeriğe Yönlendir

Samsung Galaxy S3 Sorular, İncelemeler Ve Uygulamalar

Misafir

Recommended Posts

Yazdığım tüm bilgiler gönder dediğim halde iletişim hatası alarak silindiği için ilk mesajımız maalesef hiç oldu. Daha sonra fırsat bulunca tekrar yazarım.

Bugün itibari ile S2 telefonumu şirketten bir arkadaşımın ısrarı üzerine kendisine satarak, aklımda pek yokken mavi S3 ile yeni serüvenimize başladık.

Ekran: S2'de kullanılan amoled plus ekran terkedilerek, serinin ilk modelinde kullanılan super amoled'e dönüş yapılmış S3'te. Çözünürlük 1280x720'ye çıkarılarak HD ekranlarla tanışmamız sağlanmış oldu S3'te. Amoled ekranların en büyük özelliği, sınırsız kontrastları. Gerçek siyahı göstermeleri ise ikinci en büyük artıları. LCD veya IPS cihazlara göre zayıf olan yönleri ise beyazlar. Daha sarı renki gösterdikleri beyaz renkler ekranların parlaklığının zayıf olarak algılanmasına neden olsa da S3'te denge güzel yakalanmış. Ayrıca ilk lansmanda çok tepki toplayan pintile ekran herşeyin kağıt üstünde olmadığını, pratik hayatta daha farklı sonuçlar alındığını ispatladığından olsa gerek, bu tekiler telefonun piyasaya çıkması ile ortadan kayboldu. S3'ün ekranı kısaca gayet başarılı ve keskin görüntüler çıkarıyor ortaya.

Pil: 2100 mAh'lık pil, bugüne kadar serinin en güçlüsü. Ancak telefonun beslenmesi gereken 4 çekirdeği ve dinamik 4.8" ekranı bu değerdeki pili bile kolayca sömürecek güçte olduğundan ortaya çok parlak sonuçlar çıkmıyor. Genelde 1 gün kullanım süresi alındığı belirtilen yorumlar mevcut. Şu an için bu konuda bilgi verecek bir kullanımım olmadığı için, detayları daha sonra paylaşabileceğimi belirterek, bir sonraki başlığa geçelim.

Fotoğraf/Kamera: Hızlı bir deklanşör, HDR, Panoramik çekim gibi zamane teknolojileri barındıran 8mp kamera ile ihtiyaçları karşılayabilir gibi gözüküyor. İki üç deneme çekiminden memnun kaldım aslında. HD ekranında çok başarılı gözüken fotoğrafların bilgisayar ekranında kalite kaybına uğrayacağı aşikar ancak aynı durum S2 için de geçerliydi ve S2'ye göre başarılı diyebilirim. Yine önde selefi S2'Den miras olarak 1.9mp'lik kamera kullanılan S3 bu özelliğiyle rakip modellerin mnünde yer alıyor.

Ses: S2'ye göre daha tiz ve zayıf bir dış hoparlör sesi mevcut. Fakat Android dünyasındaki birçok programla ses düzeyini yükseltmek mümkün. Ahize sesi ise her S serisinde biraz daha kaliteli hale geliyor. S3'te bir adım daha ileri gidilerek, blackberry'deki gibi ahize sesinin ayarları da değiştirilebiliyor. Net, yumuşak gibi seçenekler ile daha kaliteli bir ahize sesi amaçlanmış gibi. Genel olarak akıllı telefonlar içindeki en kötü ahize sesi performansına sahip Samsung bu sefer biraz bu konuya yönelmiş ve iyi sonuçlar almış gibi. Yaptığım görüşme esnasında sesin yarıda olmasına rağmen gayet yüksek ve anlaşılır şekilde geldiğini görmek sevindiriciydi. Hatta sesin yarımda olduğunu, telefonu kapattıktan sonra anladım.

Performans/Hız: Açıkçası bu kadarını beklemiyordum. Menü geçişlerini, ekranı elektro marketlerde denemiştim fakat dosya eklentisinde gelen tabloları ve marketten program indirmeyi bugün test etme imkanım oldu doğal olarak. 4 çekirdek olmasına rağmen telefon performansının sınırlı kalacağını düşündüğüm S3'ün çok büyük bir dosyayı pc performansı ile hızlıca açması keyfimi yerine getirdi. Üstelik bu esnada telefonun ısınma problemi de oluşmadı. Ancak 1 gb'lık ram'in telefon yüklendikçe ve kullanım süresi uzadıkça bir miktar yavaşlamaya neden olacağını düşünüyorum.

Yazılım: ICS 4.0.4 ile geldi benim cihazım. S2 ile farklı ikonlar ve menüler kullanması telefonu detaylarda ayrıştırıyor. Yeni tw(touchwiz) ile gelen ekran özellikleri de S3'ü kendine özel hale getiriyor. Genel olarak tüm Android telefonlarla benzeştiği düşünülsede ayrıntılarda farklılıklar ortaya çıkıyor ve üzerindeki sensörleri, kullanıcıya hitap edecek şekilde sadece oyunlarda değil, temel işlemlerde sonuna kadar kullanıyor olması da pazarlama stratejisinin tüketiciye yansıyan güzel bir sonucu.

Hafıza: 32gb dahili hafızalı modeli sadece Vodafone aracılığı ile gelen S3 büyük çoğunlukla 16gb olarak saıtlıyor. Benim aldığım da 16gb dahili hafızaya sahip.

Negatif ve diğer özellikler: İşçilik ve kalite olarak bir nebze S2'nin gerisinde gibi gözükse de, S2'ye göre daha kaygan ve köşeleri yuvarlatılmış olarak yan çerçeveye uzanan ekran, kullanımda hem kolaylık hem de konfor sağlıyor ki bu olumlu bir özellik.. Çerçeve ile sınırlandırılırken milim boşluk bırakılmış olan S2'nin bu anlamda ekran hassasiyeti daha zayıf ve sürüklenen parmağı da sınırlayıcı nitelikteydi. İnternet bağlantı hızı göz doldurucu. Fırçalanmış metal görünümlü bir modelin ise renk seçeneklerinin farklı olması düşünülebilirdi. Manuel tuşun etrafına konumlandırılmış beyaz aydınlatmalı ledlerin beyaz renk bir telefonda aydınlatması cezbedici ve etkin olamıyor maalesef. Ayrıca büyük yüzeyli tasarlanan bir telefonda kullanılan beyaz kısmın bayan kullanıcıların makyaj malzemeleri ile renk değiştirmesi de çok olası. Erkekler için tasarlandığını düşündürten koyu rengin ise mavi olması ayrı bir elekştiri konusu. Füme ya da gri rengin bu modele daha bir ağırlık katması beklenebilirdi. Hafıza kartı yine arka kapak ve pil çıkarılmadan takılamıyor. Beklediğimiz stereo hoparlörler bu modelde yok maalesef. Alışverişler için ise NFC özlliği mevcut.

Kutu içeriği: S'ye göre çok daha kötü bir kutu ile geliyor. İngilizce ve Türkçe yazılmış basit bir başlangıç klavuzu, garanti belgesi, batarya, kulaklık, kulaklık uçları, Usb data kablosu ve ucuna takılabilen elektrik fişi ile beraber geliyor S3. Kutu içeriğinde maalesef hafıza kartı bulunmuyor. Kutu üzerinde garantiye dair bir işaret ve naylon kaplama yoktu. Kutunun kapağı iki baş köşeden bilgi etiketleri ile tutturulmuş. Bir mağzada naylon kaplamalı olanını gördüm ama aldığım telefon Samsung Türkiye garantisinde olduğu için bu ayrıntıyı çok önemsemiyorum.

Sonuç: Piyasada söz sahibi olan iki markadan birinin hi-end modeli olan S3, zayıf tasarım, güçlü donanım özellikleri ile alternatifi olmadığı için biraz da mecburiyetten tercih edilen bir telefon. Buna rağmen 1.999.-TL'den yaptığı giriş fiyatı resmi distirbütör garantisi ile gelen modellerde 1.699.-TL'nin altına düşmedi hiç. Kısa sürede yaşanan fiyat düşüşleri ile daha da düşe mi beklentisi yaratan S3'ün, yeni Iphone 5'in biraz hayal kırıklığı yaratması nedeni ile bir süre daha fiyatını düşürmeyeceği düşünülebilir. Bugün Ankara'da İstanbul garantili olanlar 1.600, genpa, c5, Samsung garantili olanlar ise 1700-1850.-TL aralığında fiyat verdiler. Şu an için fiyat performans telefonu olmayan bir model S3. Piyasanın fiyat performans modeli ise Galaxy S Advance modeli. Hepsiburada'da 1.000'tl'nin altında satılan fiyatı ile rakiplerini alt etmeye hazır bekliyor. Samsung'un S2 modelinin satışlarını baltalamamak için lansmanı yapmadığı bu modelin sadece daha küçük ekran ve daha küçük megapikselli kamerası ile S2'den ayrıldığını söylemek mümkün.

Yavaş yavaş değerini kaybedeceğini düşündüğüm S2'nin 14 aylık kullanımdan sonra güzel bir fiyata satılacak olması nedeni ile çok da ilgi duymadığım S3'ü biraz da ticari olarak tercih ettiğimi belirtmek isterim. Sonuçta S serisi Samsung'un en üst modeli ve ikinci eli her zaman olan bir model. Bu nedenle ilgimi çeken Lg4x ve Nexus, Sony Xperia S modelleri olmasına rağmen sürpriz yaşamamak için bu modeli tercih ettim.

İnşallah S2 başlığındaki gibi bol paylaşımlı ve keyifli bir konu olması dileğiyle...

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

YAzdığım tüm bilgiler gönder dediğim halde iletişim hatası alarak silindiği için ilk mesajımız maalesef hiç oldu. Daha sonra fırsat bulunca tekrar yazarım. Bugün itibari ile S2 telefonumu şirketten bir arkadaşımın ısrarı üzerine kendisine satarak, aklımda pek yokken mavi S3 ile yeni serüvenimize başladık.

Saygılarımla.

Hayırlı olsun :)

Nöbetçi Andro' cu :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

offf off bugün S3 gördüm bir tane şu 600 liralıklardan bire bir aynısı ama sahte sakın kanmayın ilanları çok döner oldu berbat bir şey.

http://www.galaxys3f....com/index.html

işte budur kendisi

Vay uyanıklar vayy, kapıda ödeme seçeneği olsada alsak, kapıda dövme özelliği ile geri yollasak :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Vay uyanıklar vayy, kapıda ödeme seçeneği olsada alsak, kapıda dövme özelliği ile geri yollasak :)

Abi kutusu bile aynı ya. Eline alıp telefonu açıp ekrana dokunduğun anda işin rengi belli oluyor...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Şartlar uygun olursa gelecek hafta ben de OneX 'e terfi edeceğim. Evo3D'de olmadı ama bu konunun OneX için olanını ben de açmak niyetindeyim :) Güzel olacak.

Sistem hatasına üzüldüm Evren abi. Senin gibi uzun ve dolu yazan üyelerimize, forumun yanında bir de not defteri açmalarını öneriyorum :) Göndermeden önce bir yedek fena olmaz.

İncelemeyi dört gözle bekleyeceğim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Ayfoncuların ahı tutmuş. Yazılanlar gitmiş. Bir daha mümkün değil aynı cümleler çıkmaz. :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Hayırlı olsun güle güle kullanın.Ben samsung telefondan çok soğudum.Bir daha tövbe....

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Şartlar uygun olursa gelecek hafta ben de OneX 'e terfi edeceğim. Evo3D'de olmadı ama bu konunun OneX için olanını ben de açmak niyetindeyim :) Güzel olacak.

Sistem hatasına üzüldüm Evren abi. Senin gibi uzun ve dolu yazan üyelerimize, forumun yanında bir de not defteri açmalarını öneriyorum :) Göndermeden önce bir yedek fena olmaz.

İncelemeyi dört gözle bekleyeceğim.

Zafer foruma ileti yazaken otomatik kaydediyor ama o kayıtlar nereye gidiyor kurtarılma şansı neden olmuyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Zafer foruma ileti yazaken otomatik kaydediyor ama o kayıtlar nereye gidiyor kurtarılma şansı neden olmuyor?

Çok güzel sordun Tahir. :) O foruma mesaj yazarken yarıda kesip sayfayı yeniden yüklediğinde (F5) işe yarıyor. Yani bu mesajı yazarken göndermeden LAST SAVED uyarısını gördükten sonra F5 ile sayfayı yenilersen, sayfa yeniden yüklendiğinde aşağıdaki gibi VIEW AUTO SAVED CONTENT 'i görebilirsin. Evren abi ilk hatayı aldıktan sonra F5 deyip o kısma baksaydı işe yarayabilir miydi bilmiyorum.

B9MCu.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

offf off bugün S3 gördüm bir tane şu 600 liralıklardan bire bir aynısı ama sahte sakın kanmayın ilanları çok döner oldu berbat bir şey.

http://www.galaxys3f....com/index.html

işte budur kendisi

Abi kutusu bile aynı ya. Eline alıp telefonu açıp ekrana dokunduğun anda işin rengi belli oluyor...

Gayet amatörce ama bilmeyenleri kandırabilecek bir biçimde yapılmış bir site. Sen nereden dokundun ekrana :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

Evren bey hayırlı olsun telefonunuz. Detaylı değerlendirmeniz gayet bilgilendirici olmuş. Özellikle ekran ile ilgili yorumunuza katılıyorum. Lansmandan önce yapılan eleştirilerin aksine net ve etkileyici bir ekrana sahip telefon. Şarj ise akıllı telefon için yoğun sayılabilecek bir kullanımda 1 gün dayanıyor. Donanım yoğun işlemler pek olmazsa 2 gün rahat gidiyor.

S3 akıllı telefonlarda hız kavramını tekrar yorumluyor. Ozellikle internet hızi bana i7 işlemcili dizüstünden daha yüksek geliyor. Ekimde gelecek android Jelly bean güncellemesi ile de çok daha hızlanacağı belirtiliyor; jelly bean s3'ün donanımını daha iyi tanıyıp değerlendirebilecek. 8 mp kamerası gündüz ve aydınlık ortam ic mekan çekimlerinde çok başarılı. Ancak az ışıklı ic mekan çekimlerinde flash açık olmazsa iso değerine fazla yüklenip kumlanma yapabiliyor. Aynı sıkıntı 12 mp kameralı xperia s için de geçerliydi, hatta s3'e göre daha fazlaydı. Bu kıyastan yola cıkarak belirtmek isterim; s3'ün kamerası ve fotoğraf ve video cekim kalitesi ile birlikte yüksek megapixelin daha iyi çekim anlamına gelmeyeceğini bir kez daha görmüş oldum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

S2 deki yazılım problemlerinden bıktığımdan, kayıtsız şartsız iosa dönüş yapmak üzere iphone 5'i bekliyordum. Uğradığım hayal kırıklığı (iphone 5'in ekran çözünürlüğü S^'ten daha düşük, iki çekirdekli ve titreşim özelliği yok) sonrası bir müddet daha S2 ile idare etmeye karar verdim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Rıdvan bey siz bu telefon hususunda gerçekten çok şanssızdınız. Şanssızlığınızın nedeni telefon değil telefonunuzu teslim ettiğiniz servisti.

Evren bey hayırlı olsun. Güle güle kullanın. S2 bölümü şimdi öksüz kalacak :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Evren abi hayırlı olsun :D :D forever iphone5 diyorum yinede :D

Kumandaya ihtiyacı yokmuş, sağolsun dedi :D

Ne yapsın camı incelmiş boyu uzamış 4s i :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Gayet amatörce ama bilmeyenleri kandırabilecek bir biçimde yapılmış bir site. Sen nereden dokundun ekrana :fiuw:

Almış bizim iş yerinde biri.Bizim çaycıya vermiş kaça satarsan sat %10 nu senin diye büyük ihtimal bu siteden alınma.

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol

Evren bey ağzınıza sağlık, herzamanki gibi süper bir paylaşım olmuş. Kardeşimde uzun araştırmalar sonucu geçen hafta aldı S3'ünü. 1450 Tl'ye mal oldu ancak garantisiz... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Şu ana kadar,kilitlenme, donma sorunu yasatmadi. Şeffaf silikon kkılıf aldım. Önceki telefonlarımi da bu şekilde kullandım hep. Yanlız telefon biraz büyük olduğu için kılıf ile biraz kaba oldu.

Şu ana kadar memnuniyetsizlik yaratmadı. Sanırım S2'nin ardından devam için en iyi seçenek S3.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Nillkin diye bir markanın kılıfları var abi piyasada. Görmedim ama hep inceliğine dikkat çekilmiş. eBay 'de falan bulabilirsin. İstersen bir incele.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...