İçeriğe Yönlendir

Citroen Ve Fordun Motorları

Muhammed İkbal Dübek

Recommended Posts

Bekir Diri

Açın bakın : citroen c4 - c5  , volvo s40 , mazda 3 , ford focus  . hepsinin 1.6 dizel i aynı psa motor grubu ( pejo- citroen)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Kronik sorun hdı oluşudur bence çünkü hdı motor dizel motorların ilk versiyonu. kısa zamanda çok arıza çıkarmıştı zaten bizede. geliştirilmiş bir versiyon değil yani

En basitinden 2.el araç alımlarında bile en çok sorunun fransız araçlarından(peugeot,citroen) çıkması bunu güçlendiriyor.

zamanında çok sağlam sallamışsın Muhammed :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gülsoy

Önder abi bizim kuzende 2005 307 1.6 hdi vardı epey sorunluydu arabayi sürekli arıza cikariyodu sonunda satti kurtuldular bizde fordu alırken almayın dedi aynı motor felan diye biz aldık allah şükür 4 seneye gidiyoruz bizi nerdeyse hiç uzmedi.[emoji4]
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Önder abi bizim kuzende 2005 307 1.6 hdi vardı epey sorunluydu arabayi sürekli arıza cikariyodu sonunda satti kurtuldular bizde fordu alırken almayın dedi aynı motor felan diye biz aldık allah şükür 4 seneye gidiyoruz bizi nerdeyse hiç uzmedi.[emoji4]

canım abim ikisi de aynı motor.bakımlı motor var bakımsız motor var.motor harici malzeme kalitesinden bahsediyorsan tamam olabilir.aynı fabrikalarda üretilen,birinin üzerine tdci diğerinin hdi harfleri basılan motorlar :)

kuzeninin 307 sinde sorunlar motordan mıydı başka yerden mi,ne sorunu vardı ki,bakımsız kalmıştır en fazla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gülsoy

canım abim ikisi de aynı motor.bakımlı motor var bakımsız motor var.motor harici malzeme kalitesinden bahsediyorsan tamam olabilir.aynı fabrikalarda üretilen,birinin üzerine tdci diğerinin hdi harfleri basılan motorlar :)

kuzeninin 307 sinde sorunlar motordan mıydı başka yerden mi,ne sorunu vardı ki,bakımsız kalmıştır en fazla.

Dedigin doğru abi bakımlı var bakımsız var tamamiyle kulaniciya kalmış malzeme konusuda ayni sekilde hdi kalite anlamında daha düşük bana göre sorunlari dersen abi 90.000 km aldılar pejo bayinden araba 1 ayda enjektörler bozuldu diye hatırlıyorum sonrasinda turbo vs gelmye başladı motor yaptirdilar tutmadı sonrasinda ölü bi fiyata sattilar

Yorum bağlantısı
Muhammed İkbal Dübek

Önder abi merhaba,

açtığım konuyu bile unutmuşum forumun ilk günleriymiş. Hatırladım, sallama demeyelimde yanlış bilgi desek doğru olur. Güncellemek gerekirse üretilen motorların blokları aynı olup bazı elemanları farklı enjektör,turbo, v kayısı vs. Geri kalanı tamamen bendeki Fransız düşmanlığı :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

PSA : Peugeot Société Anonyme (Peuget Anonim Şirketi) bu ibareyi taşıyan motorlar peugeot arge si bünyesinde geliştirilmiş demektir.

Sonradan fark ettim eski tarihli olduğunu. Konuyu hortlattık mı ne ☺

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

benim bildiğim motorların ortak olduğu, aralarında bazı farklar var, mesela enjektör, duyduğuma göre Ford un istediği standart değerler pejo sitroene göre daha yüksek, dolayısı ile daha az hata toleranslı ve dolayısı ile daha hassas ve sağlam üretilmiş sahip malzeme kullanırmış Ford, ne kadar doğru bilemem ama direk aynı değil bu motorlar, içerdeki bazı ve yan parçalar farklı.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

mimar aynı malzeme aynı ama usta ve işçi sıvacı tesisatçı farklı olunca iki ev nasıl farklı oluyorsa öyle...

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

307 leri motor değil elektrik tesisat sorunları vardı. Bütün motorlar psa fakat yazılım vs farklı o nedenle Citroen Peugeut un yakıtı düşük. 

Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

1 yıl 20.000 km hdi c4 kullandık. Araç egr dışında hiç bi sıkıntı çıkarmadı. Yakıtı çok çok düşüktü. Performans olarak hiç üzmedi bizi. Km de 180.000 deydi. ses de tdcinin aynısı :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Ben geçen yaz fransada bir 208 hdi kiraladım. Benim fiestayla ne sesi ne çekişi ne gidişi aynıydı. Motor gürültülü çalışıyor ve biraz zorlamalı çalışıyor gibiydi. Şaşırtıcı derece dağ yollarında ve çok yoğun trafikte kullanmama rağmen 3.1l/100 yaktı. İnanmayıp aracı fullediğimde doğru olduğunu gördüm. benim fiestada rekorum 3.5 litre uzun ve düz yolda.

Motor aynı blok olsada enstrumanlarından dolayı bence hiç alakası yok. 

Yorum bağlantısı
Bekir Diri

Çok değişik model araba kullandım,az çok kendi çapımdada araştırma yaparım, Sağlamlık kullanıcıya bağlı diyen arkadaşlara katılıyorum ama haala citroen ve pejo ya kötü diyen,yok şu km de ikinci el aldık hemen şurası bozuldu burası bozuldu diyen arkadaşlar 3-5 bin tl fazla verip o araçların temizini alsaydınız. citroen ve pejo,PSA diyelim daha doğru olur : Adamlar 6 senedir uluslararası motor ödülünü alıyorlar,adamlara haala çamur atmaya çalışanlar var  :D bakınız . Vikipedi ne bakın adamlar bmw ile bile çalışıyorlar .

http://www.arabam.com/otomobil-haberleri/teknoloji-psa-grubu-2012-yilinin-uluslararasi-motor-odulunu-ust-uste-6-yil-kazandi/295349

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...