İçeriğe Yönlendir

2001-2007 Mondeo Ghia Muayene Sorunu Ve Çözümü

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Arkadaşlar, ben ve bir kaç arkadaşımız, Mk3 mondeoları ile otomatik far yükseklik ayarının çalışmadığı gerekçesi ile muayeneden ağır kusur alarak kaldık.

xenonqd.jpg

2001-2007 model arası ghia donanımında olup mercekli farlı olan mondeoların far yükseklik ayarı otomatiktir.

Ön ve arka aksta yer alan iki adet sensör yardımı ile çalışır. Farın arkasındaki balast kontrol eder..

img1958iu.jpg

Sistemi test etmek için yapılması gereken; aracı düz bir duvara doğru çevirip, kontağı açıp, farları yakıp beklemektir.

Farlar ilk açıldığında sensörlerden gelen bilgi ile ağırlık değişikliği varsa bunu fark ederek buna göre farları yeniden konumlandıracaktır. Eğer bir hareket gormüyorsanız, araç ağırlığını tercihen aracın arka koltuğuna oturarak yeniden test etmelisiniz.

Farlar yandıktan sonraki ağırlık değişiklikleri 20 saniye sonrasında seviye motorlarına aktarılır ve 20. saniyede far yeniden ayarlanır..

Bir çok TÜV istasyonundaki teknisyenler bu prensibi bilmediğinden, aracın farını açıp arkasına oturup, farın düşmesini beklemekte, ama yeteri kadar beklemediği için, donanım bozuk kararı vermektedir. Yukarıda bahsettiğim 20 saniye bekleme süresinin olduğu söylenmeli ve bu şekilde test edilmesi sağlanmalıdır.

Aşağıdaki videoda, farları yakıp, videonun 5. saniyesinde, aracın arka kısmına oturup bekledim, videonun 26. saniyesinde farların kendiliğinden aşağı indiğini göreceksiniz...

Eğer çalışmıyorsa, muhtemel arızalar; sensör soketlerindeki oksitlenmeler, yine sensör soketlerindeki kablo kopuklukları veya balasttaki arızadır.. Pek rastlamasak da seviye motorları da bozulmuş olabilir..

Dikkat edilmesi gereken bir başka husus da, bu donanımdaki herhangi bir arıza onarıldıktan sonra, aracı serviste IDS cihazına bağlayıp, arıza kodlarının silinmesi gerektiğidir. Çünkü ecudaki kayıtlı arıza kodu, donanımın çalışmasını engellemektedir.

• Beğen 15
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sayfanın linkini otosana göndermek lazım.

Facebook'a yazdım, oradan görürler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Sorunu takip edip çözdüğünüze sevindim..

Bu 20 saniyeyi nasıl anladınız peki ?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
(düzenlendi)

Arabaya oturup nefes alıp tekrar dışarı çıkabilmesi anca o kadar sürüyor :rofl:

Sorunu takip edip çözdüğünüze sevindim.. Bu 20 saniyeyi nasıl anladınız peki ?
tarihinde Hakan Tarım tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

İnşallah benim parça bulunur da sistem çalışır :(

Yorum bağlantısı
Eray Eski

evet cok ince bir detay yuzunden bu kadar sorun yasadilar. sonunda bulunmus cozum. 20 saniye olayini kim bulduysa tebrik etmek lazim :)

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

Biz de ford'u tanımıyoruz sonucu çıkabilir mi buradan :D

Yorum bağlantısı
Abdullah Gülgün

Akşam ben de test ettim. Arkaya 50 kg'lık bir arkadaşımı oturttum 15-20 sn sonra farı aşağı indirdi. Arkadaşım indikten hemen sonra da ( fazla beklemeden) eski halini aldı. Demek ki sorun mondeo da değil bizdeymiş :vurduvara:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

20 saniye olayını Kayseri'den Mehmet Turnacıoğlu kardeşimiz keşfetti.. Ben sadece test edip video çektim..

Akşam ben de test ettim. Arkaya 50 kg'lık bir arkadaşımı oturttum 15-20 sn sonra farı aşağı indirdi. Arkadaşım indikten hemen sonra da ( fazla beklemeden) eski halini aldı. Demek ki sorun mondeo da değil bizdeymiş :vurduvara:

Aynen böyle, yük karkar kalkmaz hemen eski halini alıyor...

ama bir de şunu deneyeceğim...

Biz far iner inmez, arabadan iniyoruz, far indikten sonra bir dakika falan beklesek muhtemelen hemen yükselmez, yine 20 saniye bekler diye tahmin ediyorum...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Tebrikler, bu çalışmayı kimse yapamaz, sunumunu hazırlayamazdı, zaman ve emek yoğun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Emmi hatırlarsan Ostimdeki dükkanda Servet ustam farları ayrlarken bakılmıştı arkaya Oturanlar sayın Abd li Hakan ve bi arkadaş daha vardı Önede Serkan soyadaşım oturmuştu sanırım 20 saniyeden fazla oturdular diye hatırlıyorum.Tepki alınmamıştı yada farkedilemedi videodada çok bariz hareket yok buda ağırlıga orantılı oldugu açık.O gün Servet usta voltaj kontrolünde Balast bozuk kararı alınmıştı.Balast değişmedi değil mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mekanızma bayağı sesliymiş. Tebrikler Mehmet Abi. :)

Valla helal olsun iyi kulak varmış sende.. şimdi ben de ses açık izledim, motorların sesi duyuluyor. :)

Emmi hatırlarsan Ostimdeki dükkanda Servet ustam farları ayrlarken bakılmıştı arkaya Oturanlar sayın Abd li Hakan ve bi arkadaş daha vardı Önede Serkan soyadaşım oturmuştu sanırım 20 saniyeden fazla oturdular diye hatırlıyorum.Tepki alınmamıştı yada farkedilemedi videodada çok bariz hareket yok buda ağırlıga orantılı oldugu açık.O gün Servet usta voltaj kontrolünde Balast bozuk kararı alınmıştı.Balast değişmedi değil mi?

O zaman balast bozuktu Oktay, balast değişti..

Yorum bağlantısı
Misafir

Bagaja otursan Emmi vururdu heralde nasılsa orada epey kesici alet edavat ve sayın Servet ustamın sexi eldivenide vardı parmak izide kalmazdı.. :D :D Arka koltukta Ağa keyfi yapmadınız mı?yalan de hadi :tongue:

Yorum bağlantısı
Misafir

Evet yukarda tatlılar ve araba koleksiyonu ayrıca o güzel harita ile meşgul idiniz ama bir ara arka koltuga geçildi agırlık itibari ile seni Fuat'ı birde Serkan soyadaşımı hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

En sonunda muayeneden Zenonları soküp normal H7 ampulleri takarak ve uyarılarak geçtim . Tüv çalışanları sensörü mutlaka tamir ettirerek çalışır duruma getirmemi söylediler önünde 2 sene var mutlaka yaptır dediler. :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Bugün muayeneye girdik. Sorunsuz geçti. Kısa, uzun ve sis farları ayarı yüksek hafif kusurları ile muayeneyi atlattık. Beni aracın içersine oturtarak bir süre bekledi. Ben de uzun bir aradan sonra güçlü motorun keyfini yaşadım. Mondeo gerçekten sürüş zevki vere bir otomobil. Kıymeti başka araçlardan sonra daha iyi anlaşılıyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bugün muayeneye girdik. Sorunsuz geçti. Kısa, uzun ve sis farları ayarı yüksek hafif kusurları ile muayeneyi atlattık. Beni aracın içersine oturtarak bir süre bekledi. Ben de uzun bir aradan sonra güçlü motorun keyfini yaşadım. Mondeo gerçekten sürüş zevki vere bir otomobil. Kıymeti başka araçlardan sonra daha iyi anlaşılıyor.

Saygılarımla.

Hayırlı olsun darısı bana.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Saygılarımla.

beklemeleri gerektiği si zmi söyledinizi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...