İçeriğe Yönlendir

C Max 2 - Bagaj Kapağı Açılmıyor

Gökhan Hamarat

Recommended Posts

• 7 ay sonra...
Misafir

Benim araçta da zaman zaman oluyor. Galiba oradaki switch yer değiştiriyor :) Bir kaç defa parmakla yoklayınca düzeliyor. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Metin Mustafa Oral

Evet içini açıp swiçi değişirseniz takarken su girmeyecekj gibi silikonlarsanız sorunsuz çalışacaktır, ben sattıktan sonra bile sorun duymadım arkadaşımdan.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ali Adnan Öcal

Konu baya eski. Benim başıma geldi. Sorunu çözdüm.

Bagaj kapağı ne içeriden ,ne kumanda dan nede bagaj üstünde ki butondan açılmıyordu.

Açılmıyordu derken kilit açılıyor dilden kurtulmuyordu.

Ford servise götürdüm. Komple kilit değişecek dediler. Tamam da siz kilidi açmadan nasıl değiştireceksiniz dedim.

Önce bir sökün dedim. Arızalı parçayı göreyim dedim. Sökmediler. 

Ben fabrika makina bakım sorumlusuyum. Arıza konusunda tespit yeteneğim var.

Arka koltukları yatırdım bagal kısmına içeriden ulaştım. Bagaj kapağı kilidi açık ittirince bir cm kadar aralık vardı.

İkinci bir mekanizma olmalıydı. Fakat ilk önce bagajı bir şekilde açmalıydım.

Alt şaseye bağlı ters u şeklindeki dilin geçtiği parçayı sökmem gerekiyordu.

Bunun için bu deiğim parçanın sağ ve solunda iki adet plastik tapa var. tapaları çıkarınca altınada 2 adet civata gördüm.

Bu civataları söktüm. Kapı 5 santim daha açıldı. Fakat bu seferde alt şaseye bağlı plastik parçanın içinde kaldığı için ona takılıyordu.

Bu plastik korumanın 4 adet civatası var. onlarıda söktüm. Bagaj kapağı söktüğm parçalarla birlikte yukarı fırladı.

Bagaj açıldıktan sonra gerisi kolay. Bagaj kapağının iç plastik panzotunu klipslerinden ayırarak bagaj camı altındaki tüm parçalara ulaştım.

Bagaj kilidinin  çalışıyordu fakat dilden kurtulmuyordu.Kilidin içine giren bisiklet fren teli gibi bir tel vardı. Bu teli çektim.

Dil kilitden kurtuldu. Sol tarafta bu telin bağlı olduğu siyah plastik bir parça var. Bu parça bu teli elektrik geldiğinde dönerek teli sarıyor dili açıyor.

Bu motor için servise gittim 1700 tl +kdv+işçilik istediler. Almadım.

Kendim elektrik mühendisi olduğum için kontrol ettim bu motorun soketi oksitlenmişti. Temizledim yerine taktım. Sonunda sistem çalışmaya başladı.

Fotoğraf çekmediğim  için tarifle ancak bu kadar anlatabildim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
55 dakika önce, Ali Adnan Öcal yazdı:

Konu baya eski. Benim başıma geldi. Sorunu çözdüm.

Bagaj kapağı ne içeriden ,ne kumanda dan nede bagaj üstünde ki butondan açılmıyordu.

Açılmıyordu derken kilit açılıyor dilden kurtulmuyordu.

Ford servise götürdüm. Komple kilit değişecek dediler. Tamam da siz kilidi açmadan nasıl değiştireceksiniz dedim.

Önce bir sökün dedim. Arızalı parçayı göreyim dedim. Sökmediler. 

Ben fabrika makina bakım sorumlusuyum. Arıza konusunda tespit yeteneğim var.

Arka koltukları yatırdım bagal kısmına içeriden ulaştım. Bagaj kapağı kilidi açık ittirince bir cm kadar aralık vardı.

İkinci bir mekanizma olmalıydı. Fakat ilk önce bagajı bir şekilde açmalıydım.

Alt şaseye bağlı ters u şeklindeki dilin geçtiği parçayı sökmem gerekiyordu.

Bunun için bu deiğim parçanın sağ ve solunda iki adet plastik tapa var. tapaları çıkarınca altınada 2 adet civata gördüm.

Bu civataları söktüm. Kapı 5 santim daha açıldı. Fakat bu seferde alt şaseye bağlı plastik parçanın içinde kaldığı için ona takılıyordu.

Bu plastik korumanın 4 adet civatası var. onlarıda söktüm. Bagaj kapağı söktüğm parçalarla birlikte yukarı fırladı.

Bagaj açıldıktan sonra gerisi kolay. Bagaj kapağının iç plastik panzotunu klipslerinden ayırarak bagaj camı altındaki tüm parçalara ulaştım.

Bagaj kilidinin  çalışıyordu fakat dilden kurtulmuyordu.Kilidin içine giren bisiklet fren teli gibi bir tel vardı. Bu teli çektim.

Dil kilitden kurtuldu. Sol tarafta bu telin bağlı olduğu siyah plastik bir parça var. Bu parça bu teli elektrik geldiğinde dönerek teli sarıyor dili açıyor.

Bu motor için servise gittim 1700 tl +kdv+işçilik istediler. Almadım.

Kendim elektrik mühendisi olduğum için kontrol ettim bu motorun soketi oksitlenmişti. Temizledim yerine taktım. Sonunda sistem çalışmaya başladı.

Fotoğraf çekmediğim  için tarifle ancak bu kadar anlatabildim.

Elinize sağlık Ali Bey.

Tarifle de olsa sorunu yaşayanlara faydası olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...