İçeriğe Yönlendir

Ka - Yakıt Tüketimi

Fırat Çarpıcı

Recommended Posts

Murat Bayazıt

İstanbul'da olduğunuzu görüyorum. 90 ile gittiğinize göre sabah 5'te veya gece 11 de felan geziyorsunuz galiba :)

Evet trafik olmayan saatlerde çıkmaya gayret ediyorum tabi bazen yakalanıyoruz kaçarı yok :)

Yorum bağlantısı
Selcuk Arslan

ıyı aksamlar bende yenı uyeyım herkes arabasının yakıt problemını yazmıs ve galıba en cok bızımkı yakıyor 2001 model ford ka 175 lıraya full depo benzınlı ve gıttıgı yol sadece 370 380 km neredeyse 50 kurus yakıyor aarabanın tum bakımları yapıldı ama banamısın demıyor  ne yapmam gerekıyor 

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Gercekten cok yakmis. Bircok degisken olabilir. Baski balata,lastik basinci,hava kosullari,trafik,soguk motor,kullanim sekli gibi. İncelemek lazim

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Onur Gülay

O soketi yetkili serviste çıkartırdı zamanında, fazladan konmuş :s , olay şöyle: daha pahalıya mal olacak bir parça değişimini bu soketi çıkartarak sağlıyorsunuz, kayıp konforda oluşur: vss yi okumadığı için, debriyaja bastığınz anda, yolda gidrken devir düşmeye başlar, sonra vites değiştirip tekrar aa basıp yola devam edersiniz, saniye içinde gerçekleşen bir olay, vss yi iptal etmezseniz, devir anlık olarak sabit kalacak gaza basmasanızda, vitesi değiştirip kaldığınız devirden devam edeceksiniz, bu konforu artırır, daha akıcı bir sürüş sağlar, acemi şoför ise de katkı sağlar.

Benim arabamda da bazen şöyle oluyor;

Yüksek devirde vites değiştirirken, Araba kendi kendine gaz veriyor. Vites yükseltiyorum ancak ses kesilmiyor. Bir süre bunu yapıyor, daha sonra da kendliğinden düzeliyor. Hatta bazen vites atınca gaza basmıyorum, gaz vermeyi keser mi ümidi ile arba kendi kendine hızlanıyor. (çok nadir.)

Yorum bağlantısı
Murat Bayazıt

Benim arabamda da bazen şöyle oluyor;

Yüksek devirde vites değiştirirken, Araba kendi kendine gaz veriyor. Vites yükseltiyorum ancak ses kesilmiyor. Bir süre bunu yapıyor, daha sonra da kendliğinden düzeliyor. Hatta bazen vites atınca gaza basmıyorum, gaz vermeyi keser mi ümidi ile arba kendi kendine hızlanıyor. (çok nadir.)

Forumda incelersen bir parça var meşhur gaz sensoru galiba yanlışım varsa duzeltin o arıza yapinca genelde bu sorunlar oluyormuş bi araştır derim .

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

gaz kelebeği ve rölanti valfide yüksek devir sorunu yapabiliyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Emir Girit

Herkese iyi gunler 98 ford ka mi alali yaklasik 20 gun oldu 19 litre ile yaklasik 110 120 km yol gitmekteyim aldigim arac bir sure yatmis diye tahmin ediyorum ve henuz hicbir bakim yaptiramadim bunlar goz onune alindiginda yakit orani normalmidir?

Yorum bağlantısı
Misafir

Herkese iyi gunler 98 ford ka mi alali yaklasik 20 gun oldu 19 litre ile yaklasik 110 120 km yol gitmekteyim aldigim arac bir sure yatmis diye tahmin ediyorum ve henuz hicbir bakim yaptiramadim bunlar goz onune alindiginda yakit orani normalmidir?

hesaplamada bir yanlışlık olmasın.

İnanılmaz yüksek bir değer çünkü.

benim aracım rutin akımlar sonrasında şehirdışı 6 litre şehiriçi 7-7,5 litre yakmakta 100 km'de.

Yorum bağlantısı
Emir Girit

Cok pardon 210-220km olucakti yanlis yazdim evet:)

Yorum bağlantısı
Misafir

Cok pardon 210-220km olucakti yanlis yazdim evet:)

:) şimdi oldu.

100 kilometrede 8,6 litre fena değil.

Bakım yapıldıkça düşecektir.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

kışlık lastikler ile ben 8.1 yaktırdım en son ölçüm hafta sonu yazlıkları takıcam dahada düşmesini umuyorum.

Yorum bağlantısı
Misafir

kışlık lastikler ile ben 8.1 yaktırdım en son ölçüm hafta sonu yazlıkları takıcam dahada düşmesini umuyorum.

Haftasonu 300 km sehirdısı yol yaptım yazlık lastiklerle. maximum 80 km hız ile.

Yakıtı ne kadar düşürücem diye denemek için.

Odb'den gelen ortalama veri 5.7 litreye kadar düştü.

toplamda da 300 km'de depo yarıya tam inmedi. odb verileri doğru gibi.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

Daha azda yakmis olabilir ben 5.1 i gordun izmir donusu benzin ile geldin ceyrek depo azucik ustunde benzin kaldi gayet iyi deger

Yorum bağlantısı
Misafir

Barış peki carbon clean yapılmış halde mi düştü senin yakıt bu kadar?

Ben de yaptırayım diyorum ama tavsiye edeceğin bir yer var mı avrupa yakasında? Yoksa herhangi bir servis olur mu?

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

carbon cleanden sonrada bir fark görmedim fakat temizlik yapmıştır mutlaka

öncesinde tüketimlerde hemen hemen aynıydı

herhangi bir bosch carda carbon cleani yaptırabilirsin, avrupa tarafında bildiğim bir yer yok.

Yorum bağlantısı
Misafir

carbon cleanden sonrada bir fark görmedim fakat temizlik yapmıştır mutlaka

öncesinde tüketimlerde hemen hemen aynıydı

herhangi bir bosch carda carbon cleani yaptırabilirsin, avrupa tarafında bildiğim bir yer yok.

Maslak'ta varmış. Haftasonu 10k bakıma gidicem sanayiye, o esnada yaptırırım artık.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Maslak'ta varmış. Haftasonu 10k bakıma gidicem sanayiye, o esnada yaptırırım artık.

Maslak Olcayto Bosch Servisi

Yorum bağlantısı
Misafir

Maslak Olcayto Bosch Servisi

Web sitesinde yazdığına göre Olcayto dahil 2-3 tane farklı bosch servisi var. Ama demekki adresimiz burası olacak. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Web sitesinde yazdığına göre Olcayto dahil 2-3 tane farklı bosch servisi var. Ama demekki adresimiz burası olacak. Teşekkürler.

Valla bi tane bosch servisinde far ayarı yaptırmak istedim, adam pantalonundan çizgi almaya çalışıyordu, arabayı kaçırdım direkt oradan :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Süleyman Çil

Merhaba arkadaşlar aracıma bakım yaptırmıştım bi de yakıt tüketim ölçümü yapayım dedim depoyu fulledim 130 km yol taptım ve tekrar depoyu fulledim 14,5 lt benzin aldı .

Yorum bağlantısı
Misafir

Merhaba arkadaşlar aracıma bakım yaptırmıştım bi de yakıt tüketim ölçümü yapayım dedim depoyu fulledim 130 km yol taptım ve tekrar depoyu fulledim 14,5 lt benzin aldı .

100 km de 11 lt biraz fazla yalnız.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çil
(düzenlendi)

Evet bi çaresi olmalı rolanti valfi hava filtre yağ filtre benzin filtre buji motor yağı değişti hız sensörü gaz kelebeği Maf sensörü temizlendi başka neyi atladım acaba ??

tarihinde Süleyman Çil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Evet bi çaresi olmalı rolanti valfi hava filtre yağ filtre benzin filtre buji motor yağı değişti hız sensörü gaz kelebeği Maf sensörü temizlendi başka neyi atladım acaba ??

Subap ayariniz ne alemde? Buji kablolariniz orjinal mi?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Çil

Evet arkadaşlar subap ayarınıda yaptırdım yakıt tüketimi ve stop etme problemide ortadan kalktı araç çok iyi oldu motorla ilgili sorunum kalmadı artık kaportaya ufak tefek birşeyler yapmak istiyorum ..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Evet arkadaşlar subap ayarınıda yaptırdım yakıt tüketimi ve stop etme problemide ortadan kalktı araç çok iyi oldu motorla ilgili sorunum kalmadı artık kaportaya ufak tefek birşeyler yapmak istiyorum ..

Geçmiş olsun ;)

Ölçülerini biliyor musunuz subap aralıklarının?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...