İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Geri Vitese Atınca Gelen Ses

Bülent Gökmen

Recommended Posts

Bülent Gökmen
(düzenlendi)

2010 benzinli duz vites focus titanyum aracim geri vitese takma esnasinda bazen 'kart' seklinde ses geliyor. Cok rahatsiz edici turden degil ancak servislik bir durumu var mi merak ediyorum zira hem kendi ustama hemde 'bir bilene' danistim fakat bunun bir onem arzetmedigini, bu modellerde bunun normal oldugunu soylediler. Bu modellerde bu durum kronikmidir ve neden surekli degil de arada sirada bunu yapiyor? 2001 model focusta bunu yasamamistim. Sanziman yapisindan mi kaynaklaniyor olabilir? Diger viteslerin gecisinde ve debriajda ise en ufak bir sorun yok.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Fordlar da kronik.Sesi minimize etmek sadece kullanım şekli ile mümkün geri vitese geçmeden 2 saniye beklemek,debriyaj tazelemek veya önce ikinci vitese sonra geri vitese takmak gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

alışırsınız zamanla fazla kafaya takmamaya çalışın.gördüğüm her ford araçta var bu sorun.tahir abinin dediği gibide kronik :D ben genelde 1 takıp öne gider gibi yapıp geriye öyle takıyorum güzel geçiyor bmyle yapınca

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Geri giderken vitesi boşa almadan sadece debriyaja bastığımızda vızıltı gibi bir ses geliyorsa sizce bir sorun var mıdır? babamın focusta böyle bir ses vardı.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Kilometresi nedir? Daha önce baskı balata değişimi yapıldı mı?

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Kilometresi nedir? Daha önce baskı balata değişimi yapıldı mı?

km 140.000 baskı balata bitmeye yakın, hiç değişmedi daha önce

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

km 140.000 baskı balata bitmeye yakın, hiç değişmedi daha önce

Ses bu sebepli olabilir bilya artık ömrünün son demlerinde gibi görünüyor.Değişimde bilya ile birlikte değiştirmeyi unutmayın.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Ses bu sebepli olabilir bilya artık ömrünün son demlerinde gibi görünüyor.Değişimde bilya ile birlikte değiştirmeyi unutmayın.

teşekkürler, bu aklıma gelmemişti benim, dişlilerden falanmı geliyor diye düşünmüştüm.

Yorum bağlantısı
Fatih Kose

2010 benzinli duz vites focus titanyum aracim geri vitese takma esnasinda bazen 'kart' seklinde ses geliyor. Cok rahatsiz edici turden degil ancak servislik bir durumu var mi merak ediyorum zira hem kendi ustama hemde 'bir bilene' danistim fakat bunun bir onem arzetmedigini, bu modellerde bunun normal oldugunu soylediler. Bu modellerde bu durum kronikmidir ve neden surekli degil de arada sirada bunu yapiyor? 2001 model focusta bunu yasamamistim. Sanziman yapisindan mi kaynaklaniyor olabilir? Diger viteslerin gecisinde ve debriajda ise en ufak bir sorun yok.

Benim araçta da aynı

Ford un kullanım klavuzunda bile yazar "geri vitese takarken ses çıkmasını istemiyorsanız 3 saniye debriyaja bastıktan sonra geri vitese takın" diye.

Belki de bu iddia edildiği gibi kronik bir problem değil de aksine 3 saniye beklenmesi faydalı olabilir.. ha diğer arabalarda neden yok? Belki de adamların düşüncesi şudur : -kullanıcıyı 3 sn bekletmeyelim ,ses de çıkmasın içerde bişeyler biraz fazla aşınsın nolucak- gibi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ergin Keçeci

Bu aralar arabamla ilgili kendime en çok takıntı yaptığım konulardan birisi bu ses :)

Yorum bağlantısı
Uğur Gül

Geri giderken vitesi boşa almadan sadece debriyaja bastığımızda vızıltı gibi bir ses geliyorsa sizce bir sorun var mıdır? babamın focusta böyle bir ses vardı.

Bu durum bendede yapıyo bazen debriyaja basınca vites hafıf geri atmaya kalkıyor dişli sesi geliyor tekrar geri vitese takman gerekiyor neden öyle oluyor bende bilmiyorum :D

Yorum bağlantısı
Aşkın Barçın

Bende ki durum daha farklı geri viteste park ederken vites geçişinde ses problem yok ama uğultu ve vınlama (demir sürtmesi gibi)sesi var.

Ses çok güçlü çıkıyor dışarıdaki insanlar bile duyuyor.

Her zaman yapmıyor arada bir çıkıyor. Servis de durumu geçen yıl anlatmıştım ama orada o sesi yapmadığı için anlayamadılar. Aks sesi olabilir mi sizce

bu yıl 20.000 bakıma gittiğim zaman araç garantide iken yaptırmam lazım. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Gökmen

Benim araçta da aynı

Ford un kullanım klavuzunda bile yazar "geri vitese takarken ses çıkmasını istemiyorsanız 3 saniye debriyaja bastıktan sonra geri vitese takın" diye.

Belki de bu iddia edildiği gibi kronik bir problem değil de aksine 3 saniye beklenmesi faydalı olabilir.. ha diğer arabalarda neden yok? Belki de adamların düşüncesi şudur : -kullanıcıyı 3 sn bekletmeyelim ,ses de çıkmasın içerde bişeyler biraz fazla aşınsın nolucak- gibi

Çok ilginç, debriaja basılı tutarak 3 sn bekleme olayından sonra ses kesildi. Kitapçık çok detaylı ve debriaj kısmında bu konuyu bulamamıştım yoksa gözümden kaçmazdı. Neticede debriajı fazla süre kullanmakla ses arasında tercih birazda kullanıcıya kalmış. Teşekkürler verdiğiniz bilgi için.

Yorum bağlantısı
Edip Aydın

benim arabada böyle bir sorun yok hayret. şu an çok sevinçliyim :biggrin:

Yorum bağlantısı
Bülent Gökmen

benim arabada böyle bir sorun yok hayret. şu an çok sevinçliyim :biggrin:

Aracınız Tdcı olduğu için olmasın? Şanzıman sistemi farklı diye biliyorum ayrıca 3 sn bekleme olayı sizin kitapçıkta belirtilmiş mi? Belirtilmiş olmasına rağmen bunu uygulamıyorsanız aracınızın zarar görme ihtimali yok mudur? Erken sevinmemek lazım diye düşünüyorum. Malum tdci lar çok nazlı olurlar :)

Yorum bağlantısı
Samet Yarın

ben de de oluyor ama bence bu bir sorun degil debriyaj tazeleyince ya da bekleyince normal sekilde geciyor

Yorum bağlantısı
Gökhan Meydan

aynı sıkıntı bende de var geri viteste carttttt diye bir ses arada sırada bazen hiç atmıyor dişli sesi geliyor 2009 focus benzinli

Yorum bağlantısı
Sinan Kozan

aynı sorun bende de var araç henüz 30binde olmasına ragmen geri vitese geçerken ses geliyor ve bazı zamanlar da da geçişlerde sorun yaşıyorum.bi de 3sn bekleyerek deneyelim :)

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Macit Aliyev
(düzenlendi)

bende de araç otomatik vites geri vitese aldıktan sonra hafif frene bastığımda kaaart diye ses geliyodu.çok fena . geçenlerde bakıma gittiğimde ustaya onu da söyledim.Arka fren dislerini tornalattı ve balatayıda zımparaladı ve gres yağı sürdü.şuan ses kesildi. İnşallah uzun süre de gelmez o ses.

tarihinde Mais Jannataliyev tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

bende de araç otomatik vites geri vitese aldıktan sonra hafif frene bastığımda kaaart diye ses geliyodu.çok fena . geçenlerde bakıma gittiğimde ustaya onu da söyledim.Arka fren dislerini tornalattı ve balatayıda zımparaladı ve gres yağı sürdü.şuan ses kesildi. İnşallah uzun süre de gelmez o ses.

umarım o ses  gelmez diyeceğim ama çok iyimser olurum.  :)  yakın zamanda fren balatası değiştirdiniz mi? 

Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

yaklaşık 3 ay önce değiştirilmiş dediydi benden önceki sahibi.

tahminimde yanılmamışım. bakın bu konuda açıklamalarda bulunmuştum daha önce. 

frene-basinca-gelen-ses

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Peki bir başka soru çıkıyor ozaman ortaya.geri giderken frene bastığımda, ses yapan araba  ileri doğru giderken frene bastığımda neden ses yapmaz?

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Macit Aliyev

Aynı ses yine gelmeye başladı yavaştan yavaştan. Ne yapsak? dışarıdan bişeyler sıkararak en azından belli bir süreliğine yine sesin çıkmasına engel olabilir miyim?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...