İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Geri Vitese Atınca Gelen Ses

Bülent Gökmen

Recommended Posts

Macit Aliyev

Aradan uzun zaman geçmesine rağmen bu soruyu tekrar sormak hissi duyuyorum. Bu geri vitesteyken ve geri hareket ederken hafif basılı olduğunda arka sağ tekerlekten (ben öyle düşünüyorum) gelen uğultu sesini  (çok yüksek bir ses) arka fren diskine ve balatasına WD40 sıkarsam belirli süreliğine sesi geçirebilir miyim? 

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
5 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Fren merkezi bozuk muhtemelen, freni bırakmıyordur.. 

Peki daha önce diski tornaladıktan ve gres yağı sürdükten sonra bu ses kesmişti. Bu şekilde belli bir süre geçtikten sonra tekrar geldi. Sizce yinede fren merkezinden mi kaynaklanıyor bu sorun?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
14 dakika önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Peki daha önce diski tornaladıktan ve gres yağı sürdükten sonra bu ses kesmişti. Bu şekilde belli bir süre geçtikten sonra tekrar geldi. Sizce yinede fren merkezinden mi kaynaklanıyor bu sorun?

Fren merkezi daha önce onarım görmüşmüydü ?

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
8 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Fren merkezi daha önce onarım görmüşmüydü ?

Hayır abi. Daha önce böyle bir şey olmadı.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
4 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Peki nereyi yağlıyordunuz onu anlamadım. 

Tuncay usta bi yere sürdü ama tam emin değilim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim anladığım kadarıyla, diskten tam ayrılamayan balata geri geri giderken ses yapıyor. 

Bu soruna sadece ses olarak bakmamak gerekir. 

Fren merkezi çalışmıyor da olabilir, el freni ayarı sıkı da olabilir. Balata yerine oturmamış da olabilir. 

İhmal etme bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
45 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Benim anladığım kadarıyla, diskten tam ayrılamayan balata geri geri giderken ses yapıyor. 

Bu soruna sadece ses olarak bakmamak gerekir. 

Fren merkezi çalışmıyor da olabilir, el freni ayarı sıkı da olabilir. Balata yerine oturmamış da olabilir. 

İhmal etme bence. 

Baktırayım ozaman abi.

9 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Disklere ve balatalara wd 40 sıkmak mı :)

Fren nasıl tutacak o zaman.

Alemsin abi ya:D Doğru mantık. Teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Forumumuzda diske ve balataya wd40 sıkan bi üyemiz vardı. Zor durdurmuştu arabayı. Bayağı gülmüştük burada :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
55 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Forumumuzda diske ve balataya wd40 sıkan bi üyemiz vardı. Zor durdurmuştu arabayı. Bayağı gülmüştük burada :)

E ötüyo, napalım yani sıkmayalım mı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Şimdi, Önder Özcan yazdı:

E ötüyo, napalım yani sıkmayalım mı :)

Yok abi sıkmayın, disk ve balata değişir, ses düzelir :) WD40'la son frenlemeni yaşayabilirsin :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
3 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Yok abi sıkmayın, disk ve balata değişir, ses düzelir :) WD40'la son frenlemeni yaşayabilirsin :)

Ha, tamam o zaman :p

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Debriyaj balatasi kaynaklıdır, takılmayın kullanın aracınızı. Tepki gelebilir ama yazıyorum aha buraya, kronik sestir.. ;) :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Baştan beri yağlanan yeri fren merkezi zannediyorum ben [emoji15]
Disk mi yağlanıyormuş. [emoji28]

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
(düzenlendi)
1 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Debriyaj balatasi kaynaklıdır, takılmayın kullanın aracınızı. Tepki gelebilir ama yazıyorum aha buraya, kronik sestir.. ;) :D

Araç klasik otomatik. Geri giderken frene basınca gelen ses. Bizim markanın kronik problmelerinden birine oturtamadım ama ben bu sorunu :crazy:

Bir saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Baştan beri yağlanan yeri fren merkezi zannediyorum ben emoji15.png
Disk mi yağlanıyormuş. emoji28.png

Yok yok, disk yağlanmıyormuş da, Mais diyor ki, ben diski balatayı yağlasam geçer mi :)

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
1 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Araç klasik otomatik. Geri giderken frene basınca gelen ses. Bizim markanın kronik problmelerinden birine oturtamadım ama ben bu sorunu :crazy:

Otomatik araba mı olur manüel olacak focus dediğin. Ben focusu teslim aldım dükkana geldim geri giderken gooorrrkk diye bir ses.. :D Ford dünyasına hoşgeldin, c-max de aynı sesi 200 bin km boyunca yaptı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
4 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Otomatik araba mı olur manüel olacak focus dediğin. Ben focusu teslim aldım dükkana geldim geri giderken gooorrrkk diye bir ses.. :D Ford dünyasına hoşgeldin, c-max de aynı sesi 200 bin km boyunca yaptı..

Araba Focus muydu, emin miyiz. Premiyum markalarda olmaz öyle şeyler ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Şimdi, Önder Özcan yazdı:

Araba Focus muydu, emin miyiz. Premiyum markalarda olmaz öyle şeyler ?

Arka kapağında Focus yazıyordu, öyle diye aldım. Belki kutusunu değiştirmişlerdir bayide.. ;)

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Bu arada dün yine malum ses geldi. Hava kuru idi. Aracı parkettim. Sonra dedim sadece arka sağ tekere( ses gelen tarafa) azbişey WD40 sıkayım. Merak ettim sesi kesecek mi diye. Dışarıdan jantın arasından balataya ve diste sıktım rastgele. Sonra ileri geri yaptım ses gelmedi. Sanki sürtünmeyi bir nevi azaltmış oldu. Böyle olunca da SANKİ ses, ya disk balata uyuşmazlığından geliyor, ya da kronik bir şeydir.

P.S: bu arada ileri doru giderken hafiften frene bastığımda herhangi bir ses yok.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...