İçeriğe Yönlendir

Mondeo Kararsızlığı

Misafir

Recommended Posts

Misafir

Arkadaşlar 2001-2002 2.0 ghia mondeo almayı düşünüyorum ancak daha önce hiç ford araba kullanmamış biri olmaktan ve başlıkları incelediğimde aracın gerçekten eş değer diğer markalara göre(vectra, passat vb.) fazla yakıtından korkuyorum. Parça fiyatları nasıldır bilmiyorum. Kronik arızası var mıdır? çoğu kullanıcı 15 lt lpgden pek aşağı inememiş bu da neredeyse 450 krş yapar kmde. sene de 15.000 km geçmeyen biriyim. ordu samsun arası ve samsun ş.içinde sene de 2,-3 defa da istanbula giderim. gelir mi bu araç bana. tek maaşlı kredileri bol bir öğretmenim :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Yunus Bey ben de aynı mondeodan düşünüyorum ilerde. Otomatik olan biraz fazla yakıyor gibi geldi bana.

Manuel alırsanız şehiriçi 12 litre ile gezilir diye düşünüyorum.

2001-2003 arası şöyle lpgli manuel ghia çok tatlı olur 150 bin km falan ağzım sulandı :dribble:

Yorum bağlantısı
Murat Kanat

Selam...

Mondeo konusunda bence asla kararsız kalma. Bende yaklaşık bir ay kadar önce 2004 model 2.0 TDCİ Ghia OV aldım. Arabayı alırken herkes beni vazgeçirmeye çalıştı.

Neymiş "araba elimde kalırmış".

İyi de ben al satçı değilim ki, ben konfor, donanım, performan, sürüş keyfi ve güvenliği istiyorum dedim.

"İyi de dediler bu aradıkların başka arabalarda da var onlardan tercih et daha çok tutulan markalar" dediler.

İyi de onların dizeli yok dedim. "Nasıl olur, hem mondeo alacaksın hem de dizel, ikinci el dizel alınır mı hiç" dediler.

Temiz kullanılmış, bakımları düzgün yapılmış araç bulunursa neden alınmasın dedim.

"Tamam XX markasının da dizeli var, sen gel ondan al" dediler.

Tamam var da onun da otomatik vitesi yok dedim. Vay efendim bunu diyen sen misin?

"Hem mondeo, hem dizel hem de otomatik vites, bir şanzıman dağıtırsa bitersin" dediler.

Siz hiç şanzıman dağıtan bir araba gördünüz mü, arabanın başka bir arıza yapma riski ne kadarsa şanzıman dağıtma riski de o kadardır dedim. :)

SONUÇ: Kimseyi dinlemedim, gittim istediğim arabayı aldım. Bir aydır kullanıyorum çok memnunum. Aradığım istediğim herşey bu arabada bu mevcut. Benim ki dizel bir depo ile şehir içi-dışı karışık 730 km yaptım, ortalama 30 kuruş yakıyor. Belki biraz çok ama beklentilerimin tamamını karşılayan bir araba için bence sorun yok.

Siz de alırsanız araçtan memnun kalacaksınızdır eminim. Şimdiden hayırlı olsun.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Nefis bir modeldir, Mk2 kasaya göre bir üst segment havası vardır, tüketimde olması gerektiği kadarını yakar, yoldan çıkmaz ailenizi korur, bakımlısı, kurcalanmamışını bulursanız kaçırmayın, kaputu tavanı boyanmış da olsa...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

arkadaşlar çok teşekkür ederim fikirleriniz için. evet vazgeçirmeye çalışıyorlar. Abimde 2400 cc 2004 accord var yakıtı arabadan soğutur seni diyor. burayı okuyorum herkes 14 15 lt lpgye normal diyor. tamam araç ortada, kalite ortada, donanım ortada ama yakıt fiyatları ve bizim maaş da ortada :) bu 14 15 yazanların acaba bir sorunu mu var aracında? çok kararsız kaldım. kıyaslanamaz bile tabi ama 2004-2006 1,6 GLS elentra ve bu araba arasında gidip geliyorum :( bu arada fabrika verisi uzun yolda mondeoda 6 lt iken elentrada 6,4 lt :)

1 tane 110000 km de (son 3 muayenesi bu kmyi doğruluyor ama öncesi bilme şansımız yok galiba) yard. doç dan buldum. rengi çok tercihim olmasa da fazla sorun etmem (yeşil) araçta sadece kapıda boya var başka bir şey yok her yere baktırabilirsiniz dedi.

anladığım kadarıyla bu araçta kronik diyebileceğimiz bir arıza yok? Peki alırken özellikle dikkat etmem, ustaya bak demem gereken noktaları nelerdir?

tarihinde Yunus Emre Çırak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

İstanbul ve Ankara için otomatik vites araçların tüketim değeridir o. Siz Ordu'da ve lpg takarak yakıt sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan

Bende 2006 mondeo manuel vardı, karışık 12 lt civarı LPG yakardım.

Bizde öyle tıkanan bir trafik falan yok tabi. Rahattır yollar.

Yorum bağlantısı
Misafir

arkadaşlar çok teşekkür ederim fikirleriniz için. evet vazgeçirmeye çalışıyorlar. Abimde 2400 cc 2004 accord var yakıtı arabadan soğutur seni diyor. burayı okuyorum herkes 14 15 lt lpgye normal diyor. tamam araç ortada, kalite ortada, donanım ortada ama yakıt fiyatları ve bizim maaş da ortada :)bu 14 15 yazanların acaba bir sorunu mu var aracında? çok kararsız kaldım. kıyaslanamaz bile tabi ama 2004-2006 1,6 GLS elentra ve bu araba arasında gidip geliyorum :( bu arada fabrika verisi uzun yolda mondeoda 6 lt iken elentrada 6,4 lt :)

1 tane 110000 km de (son 3 muayenesi bu kmyi doğruluyor ama öncesi bilme şansımız yok galiba) yard. doç dan buldum. rengi çok tercihim olmasa da fazla sorun etmem (yeşil) araçta sadece kapıda boya var başka bir şey yok her yere baktırabilirsiniz dedi.

anladığım kadarıyla bu araçta kronik diyebileceğimiz bir arıza yok? Peki alırken özellikle dikkat etmem, ustaya bak demem gereken noktaları nelerdir?

mk3 mondeo otomatik için, 14 15litre otomatik ankara,istanbul trafiği normal. Düzde biraz daha düşüyor bu değer...

Araçlarda sorun yok yani :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadaşlar opelimle kıyaslamıyorum. O bana göre az yakıyordu. Ben hiç onda uzun yolda 10 lt görmedim. Ancak opelim çok temiz olduğu halde sanayiden çıkmadı.

MK3 ve toyota corolla ile dün K.Maraş'tan Bingöle gittik geldik. İki arabada 5er kişi vardı. İki aracın yakıtlarını yazayımda dudaklarınız uçuklasın. Benimki 2.0 otomatik 115 lt lpg yaktı corolla 1.6 manuel 100 lt yaktı 1000km yolda. Sizce nasıl yakıyor.?

Ama mondeo şehir içinde Maraş'ta şehir içinde 15 lt Ankarada 13 lt yakıyor. Uzun yolda en fazla 12 lt yakıyor ondada hiç acımadığım zamanlar.

Kronik sorunu şarj dinamosu. Şuana kadarda başka kronik sorun görmedim (pahalı dedikleri bu parça)

mk3 mondeo otomatik için, 14 15litre otomatik ankara,istanbul trafiği normal. Düzde biraz daha düşüyor bu değer... Araçlarda sorun yok yani :)

Siz bu arkadaşa bakmayın bu ayağının altındaki yumurta kaynamış yumurta olduğu halde kırıyor :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
arkadaşlar çok teşekkür ederim fikirleriniz için. evet vazgeçirmeye çalışıyorlar. Abimde 2400 cc 2004 accord var yakıtı arabadan soğutur seni diyor. burayı okuyorum herkes 14 15 lt lpgye normal diyor. tamam araç ortada, kalite ortada, donanım ortada ama yakıt fiyatları ve bizim maaş da ortada :) bu 14 15 yazanların acaba bir sorunu mu var aracında? çok kararsız kaldım. kıyaslanamaz bile tabi ama 2004-2006 1,6 GLS elentra ve bu araba arasında gidip geliyorum :( bu arada fabrika verisi uzun yolda mondeoda 6 lt iken elentrada 6,4 lt :) 1 tane 110000 km de (son 3 muayenesi bu kmyi doğruluyor ama öncesi bilme şansımız yok galiba) yard. doç dan buldum. rengi çok tercihim olmasa da fazla sorun etmem (yeşil) araçta sadece kapıda boya var başka bir şey yok her yere baktırabilirsiniz dedi. anladığım kadarıyla bu araçta kronik diyebileceğimiz bir arıza yok? Peki alırken özellikle dikkat etmem, ustaya bak demem gereken noktaları nelerdir?

Hocam bakın yakıt olayında size bir hesap çıkarayım. Şehir içinde 10lt altında yakan (maraş için) 1.6 yok var diyen varsa biraza yalan söylüyor derim. Yada şehir içinde değil çevre yolunda kullanıyordur. 2.0 motor 13 lt yakar (Manueller) Ama sakin kullanacaksınız. Işıklarda sakin kalkacaksınız.

Aylık 1000 km yapan için söylüyorum 1000km yolda zararınız 30 lt lpg olur. Ama uzun yolda kullanıyorsanız mondeo 30 lt lpg gözünüzde görünmez. Dün Bingöle giderken arkadaşlar mondinin arka koltuğunun bu kadar geniş ve rahat olduğunu tahmin etmediklerini söylediler ve 2008 model corollayı yerden yere vurdular :)

Hocam aylık 1000 km de 30 lt lpg düşünmeyeceksiniz böyle bir araba istiyorsanız. Parça parası 2004 astra ile neredeyse aynı. Parça olayında bu forumda MK3 mondeoyu en iyi ben bilirim. Piston segman hariç bir çok parçanın fiyatını bilirim :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Sizin bu yardımlarınızla daha da ısınıyorum araca çok teşekkür ederim. 30 lt lpg gözüme gözükmez 90 lira yapar o konfor ve güç için umrumda olmaz. Opellerin 2004 model ve sonrasında km , değişsenizde beyninden değişmiyor tech2 ile görebiliyorsunuz. 2001-2002 mondeo için de bu geçerli midir arkadaşlar? yoksa güvenip son 2 muayeneyi göz önüne alıp da mı alacağız?

Yorum bağlantısı
Faruk Bakan

Mehmet bey e katılıyorum. Bende 2003 2.0 giha otomatik var. Şehirlerarası (ankara-bursa-istanbul) 8,5-9 lt lpg yakıyorum. Şehir içi yaklaşık 13 lt yakıyor.

Mehmet bey benim ön sağ taşıyıcıda sorun var gibi görünüyor. Acaba fren kaliperi de olabilir mi? Sağa dönüşlerde sürtme sesi geliyordu. Kaliper ile taşıyıcı bağlantı arasına pul koydular sürtme gitti.

Bu parçaların fiyatları nasıldır?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Mehmet bey e katılıyorum. Bende 2003 2.0 giha otomatik var. Şehirlerarası (ankara-bursa-istanbul) 8,5-9 lt lpg yakıyorum. Şehir içi yaklaşık 13 lt yakıyor.

Mehmet bey benim ön sağ taşıyıcıda sorun var gibi görünüyor. Acaba fren kaliperi de olabilir mi? Sağa dönüşlerde sürtme sesi geliyordu. Kaliper ile taşıyıcı bağlantı arasına pul koydular sürtme gitti.

13,1 benzin değeri 7,3 ş.arası olan için gayet iyi lpg tüketiminiz. git gide mondeo heyecanı sarıyor :)

Çoklu Alıntı

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sadece evden işe işten eve gidip gelirsem, (3.4 km. ve 3 ışıklı kavşak). ekranda 11 litre tüketim görüyorum bu da 12.5 litre lpg yapar...

Ancak, uzun yol tüketimi bence çok başarılı, bir türlü yavaş gitmeyi başaramadığım uzun yolda genelde 10 litre civarında lpg yakıyorum...

Eğer hızımı 100 km civarında tutmayı başarabilirsem bu tüketim 8-9 litrelere düşebiliyor..

Ne yakarsa yaksın, hakkını veriyor, helal olsun :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Misafir

Siz bu arkadaşa bakmayın bu ayağının altındaki yumurta kaynamış yumurta olduğu halde kırıyor :D

Git uno al o zaman 1,1 , 2,0 arabada ne işin var basmayacaksan :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

Bu değeri çok iyi yakalıyorsunuz. Sizi tebrik ediyorum.

Motor parçalarındaki sensörler ilgli alanım.. Map sensörü-Rolanti valfi- Buji -Buji kablosu-Yakıt buhar temizleyici(enpahalı) şarj dinamosu-Emme manifoltu klaperleri- karter havalandırma hortumu-gaz kelebeği sensörü- filtre takımları-amatisörler-viraj demir lastikleri fren diskleri ve balataları el freni halatları..... :) :)

Git uno al o zaman 1,1 , 2,0 arabada ne işin var basmayacaksan :p

Basıpta yakıyor demem. Bingöle giderken hiç acımadım rampalarda. Çok yakıyorda demedim :D Şehir içindede redline yapmam. Hondamı bu kardeşim :D

Uno daha fazla yakar bu arada :D

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Basıpta yakıyor demem. Bingöle giderken hiç acımadım rampalarda. Çok yakıyorda demedim :D Şehir içindede redline yapmam. Hondamı bu kardeşim :D

Uno daha fazla yakar bu arada :D

1 sene kullandım yakmaz canım :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

1 sene kullandım yakmaz canım :)

Sen nasıl fazla yaktırmadın :D

Yorum bağlantısı
Onur Durmaz

Yakmıyorduki :)

O zaman ne yapıyoruz, şehir içinde kullanmak için bir adetcik uno (o neyse artık, bisikletin motorlu hali :D), uzun yolda kullanmak içinse bir adet Mondeo alıyoruz sorun felan kalmıyor :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

O zaman ne yapıyoruz, şehir içinde kullanmak için bir adetcik uno (o neyse artık, bisikletin motorlu hali :D), uzun yolda kullanmak içinse bir adet Mondeo alıyoruz sorun felan kalmıyor :p

Tabi ufak bi kazadada içinden çıkabilirmiyiz onuda düşünmek lazım :p

Yorum bağlantısı
Ali Özgen

2006 benzinli MkIII otomatik ile İstanbul'da yaz dönemi, klima sürekli açık, sabah-akşam köprü geçişi, sakin kullanım 12-12.5 lt benzin tüketiyorum.

Daha önceki işyerimde köprü trafiği yoktu, yolun çoğu rahat ve akıcıydı. O dönemde tüketimim 9 lt idi.

Son dönemlerde deneme için bir çok araç kullandım. MkIII kesinlikle konforlu ve oturaklı bir araç.

Bir kez alternatör ve akü değiştirdim. Kronik sorunu sayılabilir. Onun dışında memnunum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...