İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - LPG

Cemal Koçyiğit

Recommended Posts

Cemal Koçyiğit

araç kullanımına bağlı bir durum yakıt.ben 50 tl lpg ile 330 km de yapıyorum,220km de o kadar fark ediyor yani.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Fuat

Şaka mı bu 8-9 litre tüketimler.Hemen LPG lenin derim size.

Bak Bora bak bizde ne için iç geçiriyormuşuz. :s

Yorum bağlantısı
Guest Fuat

Kimse benzinle mazotu ekonomik yönden kıyaslama gafletine düşmez :D

LPG idi kıyasladıım.

Yorum bağlantısı
LPG'ye gelince. Benzinli de tüketim biraz fazla olabilir. Ama ben senede 10000 km sınırında bir kullanıcı için gereksiz görüyorum. Fakat şu da bir gerçek ki benzinli iken senede 10000 km yapan arkadaşlarım, LPG'lenince 30000 km'yi bulmuştu. Tabi tercihtir saygı duyarım. Şahsım adına "Ne taktırırım, ne de alırım." gibi bir tercihim var. Bana göre benzinliye LPG taktırmak, elindeki lolipopu mutlu, mesut, iştahla yalayan çocuğun elinden lolipopu alıp, diyet bisküvi tutuşturmaya benziyor.:D

Saygılarımla,

Yavuz bey:

LPG konusunda kesinlikle aynı görüşteyiz. Özellikle eskişehir'de Tdci ile 7LT altında yakan görmedim, yakın arkadaşım ile bizde hakkını verdiğimiz için ortalama yakıt değerimiz hiç 8.6'nın altına indiğini hatırlamıyorum. Lpg için ekonomik uygulayıp kullanana saygımız var ama fabrika çıkışlı orjinalden olmadığı sürece şimdilik çoook zor. En iyi çözüm Tdci gibi gözüküyor... :)

Yorum bağlantısı
Kerem Öner

Merhaba arkadaşlar yazılanlara eklemek istediğim şeyler var,

Yazılanların büyük çoğu doğru ancak şu var ki LPG teknolojisi de gelişti bunu da göz ardı etmemek lazım.

Sıralı sistem LPG ile performans kaybının neredeyse hiç olmadığı konusunda bir çok kişinin söylemlerini dinlemişti.

Geçen bir arkadaş hondasına sıralı LPG taktırmış 70 TL gaz ile 400 km gitmiş ki benzinden LPG ye dönen bir kişi için bu değerler çok güzel.

Dizelin yakıt avantajı var bunu kabul ediyorum ama bakım ve sorun yönünden de ele alınması gerekir.

Ayrıca 100 bin km geçmiş olan dizelin satılması kolay olur mu ya da siz 100 bim km geçmiş bir dizel alır mısınız?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ben 100bini geçmiş dizel aldım. 50 bin km kadar da lpg taktırdığım aracımı kullandım. LPG'nin performans öldürmediği yalan. %5-10 kayıp illa ki oluyor.

Kendi tırt kitin hakkında konuş :angry:

Ben hiç bir kayıp hissetmiyorum... :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
Kendi tırt kitin hakkında konuş :nazar:

Ben hiç bir kayıp hissetmiyorum... ;)

Senin arabada ben de hissetmemiştim abi. Hakan abinin manda da fark vardı. :) Özellikle O/d yapıp yüklenince gazdan dolayı anlık yığılmalar yaşıyordu. :)

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Selçuk Baysal
Yeri burası değil ama yazayım.

İstanbul'da yakıtı fulleyip herşeyi sıfırladım. Trabzon'daki benzinliğe girdiğimde, ekranda 1071 km yol yaptığım ve 17 km menzilimin kaldığı yazıyordu.

LPG cilere duyrulur :)

:) :)

Bir LPG'ci olarak hemen sana cevap yazarak bir tartışmanın fitilini ateşliyorum :) Tatil dönüşü,gündüzleri klima açık olarak, 1470 km yolu 207 liraya geldim. Tabi senin deponun ne kadara fullendiğini bilmeden atladım muhabbete ama hayırlısı bakalım. :)

Yorum bağlantısı
Metehan Şahin

Son ölçümdeğerlendirmeme göre 30 TL.'lik gaz ile 195 km. yol yaptım. 100 km/s sabit hızda ve klima sürekli açıktı.

Gazın lt. fiyatı 1,74 TL. 30TL/1,74lt= 17,24 lt. gaz almışım, 17,24lt/195km=0,0884lt km. başına yakıt, 0,0884ltX1,74TL=0,153TL. Km.'de yakmış oldum. 100 Km.'de 0,0884X100= 8,84 LT yapar.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi
Zetec S'ten sonraki motorların hepsi de bir öncekinden çok yakıyor...

Taunus'a doğru gidiyoruz :D

Temiz ghia+ var :unsure: 10 litre lpg ortalaması var. hastasından :D

Yorum bağlantısı
Kubilay Selvi

merhaba.1 ay önce 2007 focus sedan aldım 84,000 km de.araçta atiker lpg vardı.aldıktan sonra tüm bakımları yaptırdım triger filtreler balata disk vs.bridgeston LM 30 marka lastikleride yeni aldık (kışlık)araç sıfır oldu.

memlekete giderken depoyu fulledim.uzun yolda yakıt tüketimini denemek için 90-100 arası gittim ama hiç geçmedim.bir depoyla 430 km gitti bana biraz az gibi geldi.oysaki emektar torosla 38,5 lt gazla bitene kadar 395 km gitmişti.oda sıralı olmamasına rağmen 0,187 tl yakmıştı

Araç köye gittiğimizden bayagı yuklüydü ve lastikler kışlıktı. bunları düşünürsek yakıt tüketimi %10-15 arası düşermi yoksa bu değerler normalmi yardımcı olursanız sevinirim

38.2 lt * 2,04=78

78tl / 430km =0,181 tl

dönüş

38 lt * 1,98=75,24

75,24 / 430km =0,175 tl

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

bence bu rakamlar gayet iyi...ayrıca yakıt tüketimini bu şekilde hesaplamayın, araç her zaman aynı miktarda yakıtı tüketmeyecektir ör: yol durumu, yük, hava şartları, sürat, agresif kullanım vs. bunlar yakıt tüketimini etkiler. ayrıca toros 1.4 motora sahip ve ağırlığı da focusa göre daha az.

Yorum bağlantısı
Kubilay Selvi
Son ölçümdeğerlendirmeme göre 30 TL.'lik gaz ile 195 km. yol yaptım. 100 km/s sabit hızda ve klima sürekli açıktı.

Gazın lt. fiyatı 1,74 TL. 30TL/1,74lt= 17,24 lt. gaz almışım, 17,24lt/195km=0,0884lt km. başına yakıt, 0,0884ltX1,74TL=0,153TL. Km.'de yakmış oldum. 100 Km.'de 0,0884X100= 8,84 LT yapar.

merhaba.1 ay önce 2007 focus sedan aldım 84,000 km de.araçta atiker lpg vardı.aldıktan sonra tüm bakımları yaptırdım triger filtreler balata disk vs.bridgeston LM 30 marka lastikleride yeni aldık (kışlık)araç sıfır oldu.

memlekete giderken depoyu fulledim.uzun yolda yakıt tüketimini denemek için 90-100 arası gittim ama hiç geçmedim.bir depoyla 430 km gitti bana biraz az gibi geldi.oysaki emektar torosla 38,5 lt gazla bitene kadar 395 km gitmişti.oda sıralı olmamasına rağmen 0,187 tl yakmıştı

Araç köye gittiğimizden bayagı yuklüydü ve lastikler kışlıktı. bunları düşünürsek yakıt tüketimi %10-15 arası düşermi yoksa bu değerler normalmi yardımcı olursanız sevinirim

38.2 lt * 2,04=78

78tl / 430km =0,181 tl

dönüş

38 lt * 1,98=75,24

75,24 / 430km =0,175 tl

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Serkan Toygar

valla bu değerden sonra lpgden soğudum benim araçta 100 bg AT ford focus 2011 sanırım kalibrasyon ayarı yapılması gerekir % 40 tasarruf nerede

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

130km de 24lt gaz tüketmiş. Umarım gaz bir yerden sızıyordur, yoksa yanma odasından geçiyorsa, kısa sürede pistonlar eriyecek :p ürkütücü bir tüketim?

Yorum bağlantısı
Kaan Korkmaz

Benzinde gittiği gibi yakmış... 0,38 TL... Ortalama tüketimin 0,20 TL seviyelerinde olması gerekirdi... Bu durumda da maximum menzilin 230-250 KM arasında değişmesi gerekirdi... Kalibrasyonda kesin bir hata var ve Çağlar Bey'in belirttiği tehlikeden ötürü mümkün olan en kısa sürede ayar için LPG servisinizin yolunu tutun... Çok kısa bir işlem toplamda 5 dk almaz, ücretsiz yapılıyor...

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Kalibrasyonlar, ayarlar, hesaplar işte bu yüzden yılda gideceğim topu topu 15.000km olduğu için lpg taktırmıyorum. Kapalı otoparklara giremiyorsun ya o da çabası. Merak ediyorum boğaza tüp geçit yapılınca oraya alacaklar mı bu lpgli araçları?

Yorum bağlantısı
Kaan Korkmaz

Ben depodaki simit tankla onlarca defa kapalı garaja girdim... Onlarca defa feribota bindim... Tek bir sefer bile geri çevrilmedim... Alttan aynayla bakanlarda da, bagajı açıp xray ile arama yapanlarda da durum değişmedi... Tank silindir tanksa evet problem çıkabilir ancak simit tankla hiç bir şekilde tespit edilemiyor aracın LPG'li olduğu...

Ayrıca iyi bir ustanın elinden çıkmış sistemde ne kalibrasyon ile uğraşırsınız ne ayarla ne de hesapla, kitapla... Her türlü benzinden çok daha tasarruflu... Ben taktırdım taktıralı bu hafta sonu gittim LPG servisine o da 10.000 KM bakımı için... Onun dışında tek bir sefer bile uğramadım... Tek zorluğu 2 yılda bir TUVTURK'ün yanında MMO'ndan da vize alma zorunluluğunuz... O kısmı biraz zahmetli evet :lol:

Yorum bağlantısı
Mustafa Acar

merhaba bende ilk lpg kiti taktırdığımda çok yakıyordum öyle ki 38 35 krş civarı iyi bir kalibrasyondan sonra 25 kuruşa ancak düşürebildim şu an 50 tl lik gazla 200 km 210 km gibi gidiyorum etlik ulus arası tabi kışında etkisi var arabam 1.6 manuel lpg kiti ise atiker ve çok memnunum :lol:

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
Ben depodaki simit tankla onlarca defa kapalı garaja girdim... Onlarca defa feribota bindim... Tek bir sefer bile geri çevrilmedim... Alttan aynayla bakanlarda da, bagajı açıp xray ile arama yapanlarda da durum değişmedi... Tank silindir tanksa evet problem çıkabilir ancak simit tankla hiç bir şekilde tespit edilemiyor aracın LPG'li olduğu...

Ayrıca iyi bir ustanın elinden çıkmış sistemde ne kalibrasyon ile uğraşırsınız ne ayarla ne de hesapla, kitapla... Her türlü benzinden çok daha tasarruflu... Ben taktırdım taktıralı bu hafta sonu gittim LPG servisine o da 10.000 KM bakımı için... Onun dışında tek bir sefer bile uğramadım... Tek zorluğu 2 yılda bir TUVTURK'ün yanında MMO'ndan da vize alma zorunluluğunuz... O kısmı biraz zahmetli evet :)

Yakalanmamanız aynı zamanda kurallara uymadığınızı da gösteriyor. Simit tankı farkedemiyorlarsa belki de sizin yedek lastik taşımayıp da kurallara rihayet etmediğinizin başka bir göstergesi.

Gerçi ne kadar zararı var ya da yok bilemeyeceğim ama. Bu tür yerlere girmenin yasaklanması sanıyorum ki uzmanlar tarafından kararlaştırılmıştır. Dolayısıyla siz kurallara uymadığınız gibi insanların canını ve malını tehlikeye atıyorsunuz. Ben olsam bir de buraya açıkça yazmazdım.

Yorum bağlantısı
Yusuf Karada

bende ankarada yeni taktırdım otomatik vites hep şehiriçi kullanım sonucunda 50 tl ile 170-185 km civarı gidiyorum...şehirçi ve soğuk havalar sarfiyatıı arttırıyor heleki ankara şehirçiç perişan ediyor.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

İlk çalıştırma da harcadığınız benzini de sayarsanız. Depo başına taş çatlasa 60-70 lira tasarruf eder. Bu da benim gibi kullanan biri için gereksiz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...