İçeriğe Yönlendir

Focus II - Yakıt Tüketimi - LPG

Cemal Koçyiğit

Recommended Posts

Kaan Korkmaz
Yakalanmamanız aynı zamanda kurallara uymadığınızı da gösteriyor. Simit tankı farkedemiyorlarsa belki de sizin yedek lastik taşımayıp da kurallara rihayet etmediğinizin başka bir göstergesi.

Gerçi ne kadar zararı var ya da yok bilemeyeceğim ama. Bu tür yerlere girmenin yasaklanması sanıyorum ki uzmanlar tarafından kararlaştırılmıştır. Dolayısıyla siz kurallara uymadığınız gibi insanların canını ve malını tehlikeye atıyorsunuz. Ben olsam bir de buraya açıkça yazmazdım.

Bilmem hiç yurtdışına çıkma fırsatınız oldu mu ancak Avrupa'nın her yerinde her türlü kapalı alana LPG'li araçlar girebiliyor... En azından kendi gözlerimle gördüğüm Almanya ve Fransa'da durum böyle... Bu da demek oluyor ki kaçağı göçeği olmayan bakımları düzenli yapılmış bir sistemin hiç bir şekilde tehlike arzeden bir durumu yok... Ancak Türk insanı bırakın arabasını, kendi kişisel bakımına bile zaman ayırmadığı için bu şekilde yasaklar uygulanıyor Türkiye'de... Haklılar da... Uygulanmalıdır çünkü biz henüz bu güveni bu kimliği yakalayabilmiş bir toplum değiliz...

Bu nedenlerden ötürü ben bu tür yerlere girerken en ufak bir suçluluk duygusu dahi hissetmiyorum... Çünkü arabamdan eminim... Periyodik bakımlarını düzenli yapar her hafta kendimce bazı kontroller yaparım... Tehlike arzedecek bir durum varsa zaten milletin canından önce kendi canımı düşünüp binmem zaten arabaya...

Bakımı yapılmamış, hırpalanmış bir araç su ile çalışsa bile tehlikelidir... Bu sadece LPG'ye has bir durum değil... Bunları da göz önüne alarak ön yargılarınızdan kurtulun biraz bence...

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)

Peki atıyorum Kaan Bey bu kadar emin olduğunuz halde Allah vermesin arabanızdan kaynaklanan bir hatadan dolayı bir tehlike oldu. Sonuçta kul yapısı. Direk olarak tüm suçun sizde olacağını ve yasalara uymadığınız için cezanızın katlanıcağınızı bilerek yine de bu riski alıyor musunuz?

Evet aynısı benzinli arabayla da pek tabi olabilir. Haksızsınız da demiyorum ama benzinliyle bişey olunca diyebilirsiniz ki arabamı park etmiştim yandı, patladı vs. Ama tüplü arabaya olunca sorarlar "Kardeşim bilmiyor muydun? LPG li araç giremez. Neden soktun?"

O zaman yurt dışı bahaneniz sizi kurtarmayabilir.

tarihinde Arma?an Pekatik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kaan Korkmaz
Peki atıyorum Kaan Bey bu kadar emin olduğunuz halde Allah vermesin arabanızdan kaynaklanan bir hatadan dolayı bir tehlike oldu. Sonuçta kul yapısı. Direk olarak tüm suçun sizde olacağını ve yasalara uymadığınız için cezanızın katlanıcağınızı bilerek yine de bu riski alıyor musunuz?

Evet aynısı benzinli arabayla da pek tabi olabilir. Haksızsınız da demiyorum ama benzinliyle bişey olunca diyebilirsiniz ki arabamı park etmiştim yandı, patladı vs. Ama tüplü arabaya olunca sorarlar "Kardeşim bilmiyor muydun? LPG li araç giremez. Neden soktun?"

O zaman yurt dışı bahaneniz sizi kurtarmayabilir.

LPG'li araçların kapalı alanlara girmeyeceğine dair bana yasal bir dayanak sunar mısınız Armağan Bey ? Yalnız internette araştırma yapıp Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın yönetmeliği varmış demeyin bana... Direkt bulup getirin yazın burada ben de ikna olayım...

Mevcut yasakların hiçbirisi kanuni bir temele dayanmamaktadır... Kapalı otopark sahip veya yöneticilerinin yaptıkları keyfi uygulamalardır ve sorduğunuzda hepsi Sanayi Bakanlığı'nın yönetmeliğine dayanarak yapıyoruz derler ancak belge sunamazlar... Bırakın belgeyi o tebliğ veya yönetmeliğin numarasını dahi veremezler... Mevcut yasal düzenlemelerin tamamı LPG istasyonlarının şehir içerisinde ne şekilde kurulacağına, işletileceğine dair tebliğ ve yönetmeliklerdir... Bunun dışında başka bir kaynak bulunmamaktadır...

Bakın ben yasal bir dayanak olmamasına rağmen halen bu keyfi yasağı savunuyorum... Çünkü Türk insanının ne kadar ihmalkar bir insan olduğunu hepimiz biliyoruz... Ben son teknoloji aracıma son teknoloji ürünleri monte ettirsem de, halen piknik tüpünden hallice sistemlerle saatli bomba gibi dolanan binlerce araba var trafikte... Ben sadece kendimden ve aracımdan emin olduğum için bu denli savunuyorum kendi tezimi... Kapalı otoparklara neden rahatlıkla girdiğimin herhangi bir tedirginlik duymadığımın izahını yapıyorum... Yani söylemlerim sadece kendimi ve aracımı bağlamaktadır... Bunun dışında herhangi bir araç hakkında bir yorumum olmaz, olamaz...

Bu arada benim kapalı alana girip "sizce " yarattığım tehlikenin veya zararın çok daha somut ve ölçülebilir halini siz benzin tüketerek saldığınız egsoz gazıyla doğaya vermiş oluyorsunuz... Bu konuda ki yaklaşımınızı da merak ediyorum açıkçası ?

Sizin bitirdiğiniz gibi bitireyim cümlemi. Doğaya verdiğiniz zararda sizi "LPG'li araç kullanmıyorum halkı tehlikeye atmıyorum" bahaneniz kurtarmayabilir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaşlar ülkemizde araç muayenesi özelleştikten sonra bu gibi durumlara rastlamak yok denecek kadar azaldı.Eskiden araç ne sızdırmazlık raporu alıyordu ne de muayeneye götürülüyordu.Şimdi durumlar değişti.Bu yüzden kapalı alanlara LPG li araçların alınmaması kadar saçma bir durum bence yok.Benzinli,mazotlu araç neyse benim aracım da o.Her türlü yasal zorunluluktan yüzünün akıyla geçiyorsa bırakın kapalı alanlara da girsin.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)

Öncelikle Kaan Bey tamamen bana cephe almış durumdasınız. Ben size haksızsınız demiyorum. Gaz kötü bir şey olsa tüm belediye otobüsleri kullanmazdı. Ben de benzinli araba kullanmaktan hoşnut değilim. Zaten çok fazla kullanmıyorum. Lakin petrol şirketlerinin yönettiği bir dünyada fosil yakıtların bırakılması imkansız. Suyla çalışanlar hibritler 98'den beri var ama ne hikmetse bir türlü seri üretime geçemiyor. Mağlum nedenler anlarsanız. Konumuz bu değil.

2. olarak lpg araçların kapalı otoparkı kullanması diye T.C. de bir madde yok. Ama zannediyorum ki mülkiyet kanuna göre yargılanıyorsunuz (Emin değilim önce ki olaylardan bildiğim kadarıyla). Şöyle ki: Özel bölgedir girilmez yazan yere girdiğiniz zaman ki suça benzer bir ceza.

Siz girip bir de allah korusun bi de sorun çıkarsa ona göre yargılanacaksınız. Bu yargı doğru ya da yanlış onu tartışmıyorum. Kurala uyulmak zorundadır.

Bir de şu var. LPG tankının benzin tankından sağlam olduğunu biliyorum. Ola ki biri sizin arabanıza carptı. Lpg gazı havadan ağır diye biliyorum. Tankınızdaki sızma benzin gibi olmayacak tüm alana yayılacak. (Yanlış anlamayın ben ihtimalleri söylüyorum)

Yorum bağlantısı
Kaan Korkmaz

Benim size karşı alınmış bir cephem yok...Siz, ilk mesajınızda "İnsanların canını malını tehlikeye atıyor, bir de çıkıp bunu burada pişmiş pişmiş yazıyorsunuz" minvalinde bir beyanda bulununca kendimi savunma ihtiyacı hissettim ve olaya bakış açımı yazdım o kadar...

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Ama o likid gazın sızmamasınız hiç bir garantisi yok. En basitinden kendiniz diyorsunuz benim aracım güvenli ama dandik araçlar var diye. Ben genel anlamda LPG ile kapalı alana giriyosunuz madem deşifre etmeyin kendinizi diye yazdım.

Yorum bağlantısı
Kaan Korkmaz
(düzenlendi)
Ama o likid gazın sızmamasınız hiç bir garantisi yok.

O likit gazın sızmamasının kontrolleri rutin olarak yapılan araçta her türlü garantisi var... Bu durumda evimize tüp almayalım, çakmaklarımıza gaz doldurmayalım hatta basınçlı kutu içerisindeki deodorantları ve bilimum kişisel ürünleri kullanmayalım... Neden ? Çünkü sızma garantisi yok ve her biri yanıcı madde...

Aracın her türlü bakım ve kontrolleri varken neden sızmamasının garantisi olmasın ben de bunu anlayamıyorum... Yukarıda da yazılmış devletin iki ayrı kurumu bana sızdırmazlık ve güven vizesi veriyorsa neden hala garantisi yok diyorsunuz...

Kaldı ki ben aptal mıyım sızma riski olan aracımı kapalı alana parkedip aracımın yanma olasılığını kat be kat arttırayım...

Aracın yakıt deposundan normal benzin sızmasının da ihtimaller içerisinde olduğunu düşünelim o zaman... Hadi benzini geçtim benzin buharının ne denli parlayıcı olduğunu bilirsiniz... Aynı risk bunda da var... O zaman benzinli araçlar da girmesin kapalı otoparka...

tarihinde Kaan Korkmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kapalı otopark, Servis girişlerinde Lpg li otomobilllere izin vermiyorlar, bence izin olmalı o ayrı konu, ama sorun şurada: Lpg tabana çöküyor, Cng-Benzin buharı vb. tavana yükseliyor. Otopark-Servis havalandırmaları genelde üstte tasarlanmıştır.

Vesile ile, evde Lpg tüpü varsa ve koku duyarsanız, çalı süpürgesi, gazete vb. ile tabana yakın süpürme hareketi yapın, gazı dış ortama tahliye edin.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

LPG benzine göre çok daha tehlikeli. Unutmayın hiç bir şeyin garantisi yoktur. Zaten basınçlı kutu sprey bulundurmak doğru değil. Çakmak gazları çok az miktar. Kaldı ki evdeki tüp sistemi ile arabanızdaki çok farklı. Benzin deposunun sızması LPG kadar zehirleyici değildir. O kadar hızlı yayılmaz. Ayrıca Çağlar Bey de açıklama yapmış. En fazla yazkıtlar yeri kayganlaştırır otoparkta da o kadar ziyan etmez. Yıkanır temizlenir. Tüp sızıyorsa oraya kim girecek? Bir sürü uğraş.

Yani nerden tutmaya çalışsanız olmuyor Kaan Bey.

Yorum bağlantısı
Kaan Korkmaz
LPG benzine göre çok daha tehlikeli. Unutmayın hiç bir şeyin garantisi yoktur. Zaten basınçlı kutu sprey bulundurmak doğru değil. Çakmak gazları çok az miktar. Kaldı ki evdeki tüp sistemi ile arabanızdaki çok farklı. Benzin deposunun sızması LPG kadar zehirleyici değildir. O kadar hızlı yayılmaz. Ayrıca Çağlar Bey de açıklama yapmış. En fazla yazkıtlar yeri kayganlaştırır otoparkta da o kadar ziyan etmez. Yıkanır temizlenir. Tüp sızıyorsa oraya kim girecek? Bir sürü uğraş.

Yani nerden tutmaya çalışsanız olmuyor Kaan Bey.

Siz herhalde yazdıklarınızın bilimsel birer cevap olduğunu düşünüyorsunuz... Evdeki tüp çok farklı, çakmak gazı az, basınçlı kutu bulundurmak doğru değil,yakıt en fazla yeri kayganlaştırır ama lpg bir sürü uğraş vs.... Eee sizin bu çıkarımlarınızla benim öne sürdüğüm savlar elimde mi kalmış oluyor şimdi ? Komikleşmeyelim...

Neyse hitap tarzınızdan olayın seviyesizleşmeye başlayacağı belli... Ben size kırıcı bir söz ettiysem affola... Ancak sizin nasıl LPG'li araç otoparka girmesin demeye hakkınız varsa benim de LPG'li aracın kapalı otoparka girmesinde herhangi bir mahsur yoktur tezini savunmaya hakkım var...

Bu arada konu başlığından da epey uzaklaştık... Sevgili Akın Oruç kusurumuza bakmasın...

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)

Yani nerden baksan olmuyor demek istedim laubali bi şekilde "konuştukca batıyorsun" anlamına getirmek istemedim sanırım öyle anladınız.

Valla bilimsel bir açıklama yapmıyorum kişisel fikirlerim bunlar ama size komik geldim heralde.

Dünyanın her yerinde giriyormuş madem Türkiye'de siz girin. Hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Övgü Gürşen

şükür LPG taktırmıyorum. her daim 3. sınıf, her daim daha emniyetsiz. bir de bunu yapanların ehil olmadığı düşünülürse. allah düşürmesin o günlere; zorunlu olmayalım.

Yorum bağlantısı
Ruhi Gökhan

Arkadaşlar başımdan geçen bir olayı aktarayım sizede, kapalı alana girmek zararlımı zararsızmı siz ona karar verirsiniz. Umarım bu yazımdan sonrada tartışmada sona erer. Bu başımdan geçen olayı sadece Emmi biliyor , geçen sene başıma geldi ve forumla paylaşmamıştım. Önceki arabamda, Bir gün eşim aradı ve sol teker tarafından hava sesi geldiğini ve gaz koktuğunu söyledi. Akşam eve gittiğimde bende duydum gaz kokusunu ve sesi. Enjektörlere köpükle baktım birşey yok, regülatör bağlantılarına baktım yine birşey bulamadım. Hemen servise gittim ve onlar regülatör bağlantılarından olduğunu söylediler ve sıkıp köpük testi yaptılar. Ama tam liften indireceklerinde, ellerindeki dedektör hala gaz kaçağı olduğunu söylüyordu, sonra bakır boruyu takip ettiler, nasıl oldu bilmiyorum ama çok iyi döşenmesine rağmen bakır boru ortadan ezilmiş ve delinmiş. Yani ne ezdi , nasıl oldu hiçbir fikrim yok, oraya birşeyin gelmesi için nokta atışı yapmak lazım. Lafımın özü; Benim aracımda güvenli LPG var diyordum, Teleflexde takılı birşey olmaz diyordum, muayenede ve sızdırmazlıkta var, eee nasıl olsa Muayene ve sızdırmazlık 2 senede bir yapılıyor, çok kısa bir zaman dilimi canım arada hiç birşey olmaz. Öyle göründüğü gibi değil arkadaşlar, bugün sızdırmazlık alırsınız, muayeneden geçersiniz, ertesi günü olmayacak yerden sızıntı yapar.

Saygılar..

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)

Ruhi bey çok doğru bir şey anlattınız gerçekten. Ben de bunu dillendirmeye çalıştım ama arkadaş bu ve benzer riskler benzinlide de olabilir diye savunmaya geçti. Böyle bir şey benzinlide olamaz. Ama diyelim ki oldu benzin kaçağından yandı bi araba curcuna kopmaz ama lpg yasak olup girdi bir de yandı, patladı ya da zehirledi o zaman vay haline.

Bu kadar kimse arabasına tesisatına güvenemez. Kul yapısı sonuçta.

Yorum bağlantısı
Akın Oruç

Arkadaşlar sorunum çözüldü, Zavoli Bölge Bayii ne gittim enjektörleri garantiden değiştirdiler hiçbir ücret almadılar yakıt sarfiyatım yarı yarıya düştü ilginiz için teşekkürler...

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yusuf Karada

Litresi 2.33 liradan 50 tl lık gaz ile (ki 35 derecede gaza geçiyor) 175-185 km arasında yol yapan arabam 2006 model GHIA otomatik vites ve hep şehiriçi tüketimde kullnıyorum...Yol bilgisayarı 12.0 lt /100 km gösteriyor...BRC squent kullanıyorum.Daha 1 Aralık 2010 da taktırdım...üstüne 4000 km yol yaptım...Sadece OPET Aygaz Plus kullanıyorum...

Şimdi abiler benim yakıt sarfiyatım normalmi...? Çok mu yakıyor? Lütfen yardım...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Litresi 2.33 liradan 50 tl lık gaz ile (ki 35 derecede gaza geçiyor) 175-185 km arasında yol yapan arabam 2006 model GHIA otomatik vites ve hep şehiriçi tüketimde kullnıyorum...Yol bilgisayarı 12.0 lt /100 km gösteriyor...BRC squent kullanıyorum.Daha 1 Aralık 2010 da taktırdım...üstüne 4000 km yol yaptım...Sadece OPET Aygaz Plus kullanıyorum...

Şimdi abiler benim yakıt sarfiyatım normalmi...? Çok mu yakıyor? Lütfen yardım...

21.45 litre lpg ile 180 km yol yapıyorsunuz...

Yol bilgisayarınız doğru gösteriyor..

Tüketiminiz bence çok iyi..

Yorum bağlantısı
Cengiz Ozan
(düzenlendi)

Yusuf bey 96 efi clx sıralı tüp takılı (Stefanelli) marka 20 tllik gaz ile(2.22 tl) 95 km yaptım şehir içinde varın siz hesaplayın ?? focusların motoru aynıdeğilmi bizimki ile zetec? pardon bu mesafenin yaklaşık bir 15 km side Erciyese çıktım.

tarihinde Cengiz Ozan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bülent Akdemir

Gayet normal,yolcu olmasa bu rakam km de 15-16 kuruş aralığına kadar inerdi

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erman Salar

benim araç sadece şehir içi 25 lt ile 200 km'yi anca görüyor. bu da ortalama 12.5 lt yapıyor. kış şartlarından dolayı mı böyle acaba. servise mi göstermeliyim bilmiyorum? Yakıt tüketimi konuşulan ortamda söylemeye utanıyorum km 50 kuruş yaktığımı

Yorum bağlantısı
Yavuz Doğan
Lpg kullananlardan yakıt tüketiminde 180 krş altına inen varmı uzun yolda.

kardeş lpg kullanmadım hiç ama kullananlar burda çok dediğiniz rakamdan aşagı duymadım 160-180 arası

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

krş hesabını bilemem ama 7.7 lt yakmıştı en son uzun yolda.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yakıt tüketimi parasal değer olarak konuşmanın ülkemizde bir geçerliliği yok arkadaşlar..

Litre olarak konuşmak mantıklı...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...