İçeriğe Yönlendir

Yeni Astra Sedan Mı, Yeni Jetta Mı?

Turkay Enez

Recommended Posts

Turkay Enez

Oldukça uzun zamandır (3,5 yıldır) kullandığım 2005 model Focus Tdci mden ayrılma vakti yaklaşıyor. Daha önce de bir kez sıfır araç almıştım. Ama çoğunlukla 2. el araçlar kullandım. Bu kez yeniden sıfır bir araç almak istiyorum. Limitim krediyle max 50 bin lira. 50100 olmaz...

Yıllık yaptığım km 13 bin civarında olduğundan ve artık küçük hacimli benzinlilerin tüketimleri oldukça iyi sayılacak değerlere geldiğinden, Focus Tdci yerine turbo benzinli bir araç düşünüyorum. Aklımda 2 araç var. Araştırma aşamasındayım. Hemen yarın gidip alacak değilim. Olmazsa olmazım aracın sedan olması...

1. Yeni Astra Sedan 1.4 turbo Sport 140 bg. Bayiden aldığım son rakam:48500 TL...

2. Jetta 1.2 Tsi 105 bg Highline. Kampanyalı fiyatı: 49200 TL...

Otomobiller konusunda her soruya mantıklı cevaplar bulduğumuz forumumuzdan yorum, öneri ve eleştirel yaklaşımlar bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Tarık Cihangir

donanım ve marka kalitesi açısından tercihim jetta olurdu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Sadece tip olarak Astra, jettanın gıdım şansı yok yanında.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Yeni Focusu tip olarak beğenemedim.

Hocam 1.0 eceboost kullanmadan karar vermeyin bence.

Astra Hb kardeşimde var. Ama hem iç görünüm hem sedanın dış hatları beni cezbediyor..

Astra sedan daha mantıklı gibi :unsure2:

Jettayı hiç incelemedim. En dolusu highline. Daha bayiye gidip hiç konuşmadım. Beklerseniz diye başlarlarsa, sıra falan bekleyemem. Direk elerim. Jetta nın marka avantajı var. Gerçi her iki araç da Alman...

donanım ve marka kalitesi açısından tercihim jetta olurdu.

Eşim de çok beğendi.

Sadece tip olarak Astra, jettanın gıdım şansı yok yanında.

Yorum bağlantısı
Ali Erkan Aktaşgül

Kendi açımdan değerlendirecek olursam; gönül Astra'dan mantık VW'den yana.

Opelin yeni tasarımlarını çok beğendim ama nedense "o kadar da kaliteli olmayan Alman arabası" imajı var hep gözümde. Yoksa bu son tasarımlarıyla çok iyi iş çıkardılar.

VW'in ise tam tersi. Kalite algısı yüksek ama odun gibi araba yapıyorlar. İnsan arabanın içine oturunca "verdiğim 50bin tl'yi nereye harcamışlar bakayım?" diyor ama hiçbirşey göremiyor. Sadelik bu olmamalı bence. Sadelik, minimalizm Volvo'nun yaptığıdır benim gözümde. Onun dışında güzel arabalar Jetta'lar..

Focus 4Kapı Style 1.0 ecoboost 50.320tl (buna bir de 880 tl'lik park paketini eklemezseniz bu arabaya binilmez) fiyatı ile biraz dışarda kalıyor gibi sizin için. Yoksa kesinlikle düşünülmeliydi..

Yorumlarım teknik değil hissi oldu ama idare edin artık. Ne yapayım hisli bir insanım ben :rolleyes:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Şu opel sıkıntılı olmasa özellikle astranın tipi çok güzel, şimdi denemedim ama adam gibi benzinli turbo motor koymuşlar, bir arkadaşım da astra classic ini satıp bunu alacak, adam 2006 da 24000 e aldığı arabayı bugün aynı fiyata satıyor, sıfır kayıp yahu :) üstüne ekleyip astra sedan alacak.

Dizelde ise sadece insignia bi-turbo idare eder gerisi yok neyazıkki.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Her ne kadar, "Dış görünüş önemli değil, önemli olan iç güzellik." dense de, önce dış güzellik içime sinmeli ki sonra içini inceleyeyim. Jetta yı da inceleyip sonra test sürüşü olayına gireceğim. Bir de doğuş hiç fiyat indirmez diye bir kabul var. Acaba 49200 de aşağı ne kadar indirebilirim diye düşünüyorum...

Hocam, iki araç ta pek çok kriterde birbirine üstünlük sağlamada zorlanır. İkisi de mantıklı. Test sürüşü yapın, içinize hangisi sinerse onu alın.
Yorum bağlantısı

Astra'ya sanırım çok daha çabuk kavuşursunuz. Jetta'da uzunca bekleme süresi oluyor.

Jetta marka yönünden ağır basar, Astra ise estetik dizayn olarak.

Jetta kullanırken kendinizi biraz daha üst sınıf bir araç kullanıyor gibi hissedeceksinizdir, Astra'da spor sedan havası hakim.

Astra aldığınızda çevre baskısı vw'ni niye elediğiniz yönünde olacaktır.

Astra'nın motoru, Jetta'ya göre daha önde olsa da, VW olsun taştan olsun fikri bir süre sonra size keşke dedirtebilir.

Almadan önce muhakkak iki aracı kendiniz bizzat test edip, avantaj ve dezavantajlarını bir kenarda bulundurun.

Çok zor iki araç seçmişsiniz, size kolaylıklar diliyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

opelin mini jipi test sürüşü hakeder. Bir deneyin. Ayrıca tiguan 4x2 122 hp de olabilir. 55 bin.

pardon 50 bini geçmiycekmişiz. O zaman highline yerine düşük jetta alın. comfort olsun.

tarihinde Mehmet G&#246ktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Vw daha az kaybediyor Opele göre...

Yeni Astrada dizel 1.6 olsa fiyatı 60 binden fazla olur bu donanımla. Yine limitlerin dışında kalır benim için. Ama, 1.6 dizel bu kasaya çok yakışır..

Şu opel sıkıntılı olmasa özellikle astranın tipi çok güzel, şimdi denemedim ama adam gibi benzinli turbo motor koymuşlar, bir arkadaşım da astra classic ini satıp bunu alacak, adam 2006 da 24000 e aldığı arabayı bugün aynı fiyata satıyor, sıfır kayıp yahu :) üstüne ekleyip astra sedan alacak. Dizelde ise sadece insignia bi-turbo idare eder gerisi yok neyazıkki.
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Vergi avantajı önemli bir ayrıntı...

1.2 tsi motorlu ne varsa bakılmalı
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

rapid 1.6tdi elegance yi bekleyin derim. nasılsa jettayı o paradan şuan alacam deseniz araba yok diyecekler. astra güzel ama 50 binlik olanı full değildi ve ne derseniz diyin tdci focustan sonra isterse 10 bin km olsun benzinli turbo sizi üzecek. rapid tdi elegance yada seat tolede tdi style ı bekleyin eli kullağında 1 aya çıkacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Highline zaten limitler dahilinde. 49300 TL.

opelin mini jipi test sürüşü hakeder. Bir deneyin. Ayrıca tiguan 4x2 122 hp de olabilir. 55 bin.

pardon 50 bini geçmiycekmişiz. O zaman highline yerine düşük jetta alın. comfort olsun.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

rapid 1.6tdi elegance yi bekleyin derim. nasılsa jettayı o paradan şuan alacam deseniz araba yok diyecekler. astra güzel ama 50 binlik olanı full değildi ve ne derseniz diyin tdci focustan sonra isterse 10 bin km olsun benzinli turbo sizi üzecek. rapid tdi elegance yada seat tolede tdi style ı bekleyin eli kullağında 1 aya çıkacak.

He vallahi, onu unutmuştum, rapid güzel duruyor.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Acelem yok. Beklerim ama, bayii bekleyeceksiniz derse orda 1 dakika beklemem. Karar verdiğim anda işi bitirmem ve o koltuğa oturmam lazım.

Daha önce sıfır Skoda Fabia almıştım. Yine alabilirim ama aracı görmem lazım.

Benzinli turbo yakıt olarak mı üzecek diyorsun?

Elbette tdci gibi olmayacak. Bunun bilincindeyim. Ama sıfır c sınıfı dizel fiyatları aşırı yüksek bence...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Basarsan üzmez, ağlatır :) sakin sürecek sadece sollamalarda basacaksan tamam, ama en hızlı benim iddasını devam ettireceksen ben karışmam hocam :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

5 kişi binmedikçe bu yeni rapid-toledo FII yi aratmayan gerekli donanımı olan az çok alaman mantığı ve kalitesiyle üretilmiş. vw teknikli arabalar. cettanın şişirme kasası ve fiyatına iyi bir rakip. bir C segmenti değil. ama C segmentinin iyi yönlerini barındırıyor. hazır bi skoda deneyimi varken bakmak lazım. otoshowa gidiş amacımdır bu iki araba :) millet maserati bugatti bakarken ben bunlarla ilgileniyordum :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

5 kişi binmedikçe bu yeni rapid-toledo FII yi aratmayan gerekli donanımı olan az çok alaman mantığı ve kalitesiyle üretilmiş. vw teknikli arabalar. cettanın şişirme kasası ve fiyatına iyi bir rakip. bir C segmenti değil. ama C segmentinin iyi yönlerini barındırıyor. hazır bi skoda deneyimi varken bakmak lazım. otoshowa gidiş amacımdır bu iki araba :) millet maserati bugatti bakarken ben bunlarla ilgileniyordum :D

En doğrusunu yapmışsın, hayaller hayal olduğu sürece güzeldir :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...