İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Sürtme Sesi

Harun Çalışkan

Recommended Posts

Harun Çalışkan

Arkadaşlar yardım edin lütfen gerçekten kaçtane ustaya goturduysem ya anlamadı yada sanayiye gıdınce sesı kesti araba.

Öncelikle 2004 focus ghia aracım.

Sorunma gelecek olursak sabahları özellikle çalıştırıp geri vitese takıp kalkış yapmak istediğimde bana göre sol tekerin ordan sanki bişey sürtüyomuş gibi ses çıkıyor eğer araç hafif rampada ise o ses daha belirgin oluyor bazen de 1.vitesle kalkış yapmak istediğimde oluyor ve gün içerisinde de aynı sesi pek fazla yapmıyor.Daha önceki konulara baktım bulamadım bu sorunu yaşayan.duyan bilen kim varsa yardımına ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Muhtemelen el freni balatası tam bırakmıyor yada fren balatası diske sürtüyor.

Isınınca ayrılıyor.

Yorum bağlantısı
Harun Çalışkan

lifte kaldırıp ön takıma baktılar tekerleri söküp balatalara baktılar ama yok bulamadılar yani tam olarak bilmeden de orasını burasını söktürmeyim diyorum yani genel olarak sanki bişey bişeye sürtüyo ve en çok sabahları aracı ilk çalıştırdığımda hissediyorum bunu

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

lifte kaldırıp ön takıma baktılar tekerleri söküp balatalara baktılar ama yok bulamadılar yani tam olarak bilmeden de orasını burasını söktürmeyim diyorum yani genel olarak sanki bişey bişeye sürtüyo ve en çok sabahları aracı ilk çalıştırdığımda hissediyorum bunu

gün içerisinde de zaman zaman hissettiğiniz oluyormu? araç kaçbinde? baskı balata değişimi ne zaman yapıldı?

tarihinde Taner Kızılkor tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Çalışkan

gün içerisinde bazen o da çok az suan 88000 binde baskı balata değişimi yapılmadı.Aslında bende ondan şüpheleniyorum ama sordum ustalara baskı balatasında bişey yok dediler

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

Muhtemelen el freni balatası tam bırakmıyor yada fren balatası diske sürtüyor.

Isınınca ayrılıyor.

Harun bey bu ihtimal içinde aracınızı düz biryerde park edin akşam. El frenini çekmeyin viteste kalsın. Sabah çalıştırıp hareket etmeyi bir deneyin tekrarlamıyorsa sürtme sesini Murat Bey'in bahsettiği gibi fren balatası olabilir sorun.

gün içerisinde bazen o da çok az suan 88000 binde baskı balata değişimi yapılmadı.Aslında bende ondan şüpheleniyorum ama sordum ustalara baskı balatasında bişey yok dediler

o zaman isterseniz el freni için söylediklerimi bir deneyin. sonra baskı balataya yönelirsiniz. birde lifte alıp sol tekeri boşta çevirdiklerinde duydunuzmu öyle bir ses yada denedilermi?

baskı balata için kolay bir yöntemle deneyebilirsiniz;

el frenini sonuna kadar cekin,( en dibine kadar zorlamayın yanlız tekrar indiremeyebilirsiniz) 1. viteste aracı kalkışa zorlayın yarım debriyaj yaparak ve eğer tekerlekler hemen hemen kilitli kalarak araç ilerlemeye başlarsa (aracın arkası yere doğru hafif çöker), bu durumda baskı balatası sağlam durumda demektir. Bu testi ıslak olmayan asfaltta veya betonda yapmak gerekiyor eğimde olmamalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Çalışkan
(düzenlendi)

yani denenebilir bu.

tarihinde Harun Çalışkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

yani denenebilir bu.

evet manuel araçalarda baskı balata için sanayide bilindik yöntemdir.

önden çekişlilerde el freni ile yukarıda anlattığım gibi,

arkadan çekişli araçlarda bir ayak yarım debriyaj yaparken diğer ayak parmak ucu frende ve topuğunun kenarıyla gaza basarak eğer stop ederse yada yavaşça hareket ediyorsa sorun yok gitmiyor ve gazıda bir yandan yiyorsa haydi şanzımancıya ;)

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

birde aklıma geldi o sürtme sesini debriyaja bastığınızda ayağınızda da hissediyorsanız debriyaj baskı ve balatanızdan olma ihtimali yükselir!

düzenleme : "debriyaja bastığınızda" eklendi.

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya

Harun bey bu ihtimal içinde aracınızı düz biryerde park edin akşam. El frenini çekmeyin viteste kalsın. Sabah çalıştırıp hareket etmeyi bir deneyin tekrarlamıyorsa sürtme sesini Murat Bey'in bahsettiği gibi fren balatası olabilir sorun.

o zaman isterseniz el freni için söylediklerimi bir deneyin. sonra baskı balataya yönelirsiniz. birde lifte alıp sol tekeri boşta çevirdiklerinde duydunuzmu öyle bir ses yada denedilermi?

baskı balata için kolay bir yöntemle deneyebilirsiniz;

el frenini sonuna kadar cekin,( en dibine kadar zorlamayın yanlız tekrar indiremeyebilirsiniz) 1. viteste aracı kalkışa zorlayın yarım debriyaj yaparak ve eğer tekerlekler hemen hemen kilitli kalarak araç ilerlemeye başlarsa (aracın arkası yere doğru hafif çöker), bu durumda baskı balatası sağlam durumda demektir. Bu testi ıslak olmayan asfaltta veya betonda yapmak gerekiyor eğimde olmamalı.

Ben böyle deneyince arac kalkmıyor stop ediyor

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

Ben böyle deneyince arac kalkmıyor stop ediyor

haklısınız yazmayı unutmuşum biraz hareket ediyor yada yarım debriyajda stop ediyorsa durumu iyi demektir.

debriyajdan ayağınızı neredeyse kaldırmak üzereyken stop eder veya hareket etmezse durum iyi değil demektir.

Gökhan bey sizin aracınızın baskı balatasında sorun görünmüyor

Yorum bağlantısı
Harun Çalışkan

Suan işten eve geldim ilk çalıştırıp geri geri gelirken bişey yoktu ama evine önüne gelip geri geri yanaşiyim dedim aynı ses yine var ben anlamadım valla bu isi sanki böyle balatanin diske sürtmesi gibi bişey

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Suan işten eve geldim ilk çalıştırıp geri geri gelirken bişey yoktu ama evine önüne gelip geri geri yanaşiyim dedim aynı ses yine var ben anlamadım valla bu isi sanki böyle balatanin diske sürtmesi gibi bişey

geri viteste hissediyorsanız yüksek ihtimalle baskı balatadandır..!

İyi bir şanzımancıya gösterin bence..

Daha önce benzer bir sorunu başka marka aracımda yaşadım. Bir süre sonra aracı ileri doğru kullanırken sorun yaşamazken geri geri kullanırken sanki tutup bırakan birşey var gibi hissedeceksiniz özellikle yokuş yukarı geri geri kaldırırken ve yarım debriyajda...

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Hüseyin Çalış

Harun Bey merhaba, konunun üzerinden 2 yılı aşkın süre geçmiş ama şu anda 2001 focus aracımda da sizin yaşadığınız soruna benzer bir sürtme sesi yaşıyorum. 1-2 ustaya gösterdim fakat birşey bulamadılar. Siz, eğer hatırlıyorsanız, sorunun sebebini bulabilmiş miydiniz?

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Debriyajın kavrama noktasında geliyor ise baskı balata sertleşmiştir dedi bir ustam. Sorun olmayacağını kullanmaya devam etmemi söyledi bana. 

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Rasim Bolat

Aynı sorunu 2001 model aracında yaşıyorum teker bilyeleri kontrol edildi. Sağ aks üst askı Bilyesi kontrol edildi yok yok sağa sola doğru kalkış yaptığımda özellikle sabahları bir sürtme sesi geliyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 28.07.2017 at 15:30, Rasim Bolat yazdı:

Aynı sorunu 2001 model aracında yaşıyorum teker bilyeleri kontrol edildi. Sağ aks üst askı Bilyesi kontrol edildi yok yok sağa sola doğru kalkış yaptığımda özellikle sabahları bir sürtme sesi geliyor.

Lifte almadan kanalda bakın bir de.. Mesela debriyaj teli sorunu liftte görülmez.. Kanalda bakmak gerekir.. Çünkü lifte kalkan aracın tekerlekleri kasadan uzaklaştığı için sorunlar gizlenebilir.. 

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

Bu ses ayni sekilde bendende geliyordu ozellikle rampada dusuk hizla senkron bir sekilde tik tik tiki tiki ses aliyordum cok sacma gelecek lastikleri degistiriyordum arkadasin garajinda ama silecek suyu deposu sensoru bozuk oldugu icin camurlugu acayim dedim icinde dolu camur tas toprak vardi. Baya bi temizledim. Sonra amortisorune kadar tazyikli suyla yikadim. Inanilir gibi deil ayni gun sesi kesti. Tabi on takim goreceli bir olay sadece basima gelende ayni sekilde cam acikken rahatsiz edici bir sesti

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Rasim Bolat

Lifte almadan kanalda bakın bir de.. Mesela debriyaj teli sorunu liftte görülmez.. Kanalda bakmak gerekir.. Çünkü lifte kalkan aracın tekerlekleri kasadan uzaklaştığı için sorunlar gizlenebilir.. 

Sağ teker fren merkezini tutan iki somundan alttaki cıvata dişleri sıyrılmış yeni cıvata ve kılavuzla diş açıldı. sallanınca muhtemelen balata sürtüyordu. Şuan ses gelmez oldu.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...