İçeriğe Yönlendir

Aracınız Kaç Metrede Yada Dakikada Lpg'Ye Geçiyor?

Önder Kuru

Recommended Posts

Önder Kuru

Zaman ile değil, motor suyu sıcaklığı ile bağlantılı bir olay 2 dak da olur 10 dak da (mesela)

Elbette, o vakit şöyle sorayım aracınız lpg'ye geçmesi için gerekli sıcaklıktaki suyu ısıtmak için ne kadar yol yada dakika katediyor?

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Arkadaşlar lpgnin sıcaklık müşürü ve arabanınki farklı.Önder Bey gage menüden aracınızın kaç derecede lpgye geçtiğini takip edebilir misiniz?Sonuçta her iki müşür de suyun sıcaklığını ölçüyor.Orda da 30 derecede mi lpgye geçecek.

Gage menüyü henüz kurcalamadım sadece kapı kilit ve cam modülü ile ilgili bir kaç programlama yaptım o kadar. Araç ısı müşürü yada LPG müşürünün aynı hassasiyette olup olmadığını da pek önemsemiyorum tek önemsediğim kış şartlarında (hava -5 ile +5 arası hava sıcaklıklarında) sıralı sitem LPG'li araçların ne kadar süre yada km'de geçiş yaptığı, çünkü önceki aracım karbüratörlü olduğu için böyle bir derdim yoktu hep gazda çalışıyordu, dolayısıyla forumdaki arkadaşlardan bilgiler alıp aracımın performansını ölçmek ve bu konuyu okuyan/cevap yazanların da faydalanmasını sağlamak. Gage menüden aracımın kaç derecede geçtiği önemli değil açıkçası ben AKL marka kitimin proramlanması sırasında sırasıyla 30-25-20 derecelerde deneme yaptık 1'er hafta süreli ve 20 derecede de aracın çekişinde ve çalışmasında sorun olmayınca öyle bıraktık...

2 dakika sonra yeşil yeşil başlar yanmaya... :biggrin:

Hava kaç dereceydi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim aracın geçiş sıcaklığı 30 idi, buji vs değişimi yaptıktan sonra 25 olsun dedim, yaptık, bi sıkıntı olmadı, cumartesi günü 20'ye düşürdük, bi deneyelim dedik pazar günü 8 dereceydi bugün 4 hiç sorun yok. Bu arada bende rölantide beklemem hemen yola çıkarım... :koskos:

Zaman ile değil, motor suyu sıcaklığı ile bağlantılı bir olay 2 dak da olur 10 dak da (mesela)

Hiç LPG kullanmadım ama okuduklarımdan doğrusunun 40 derece olduğunu biliyorum?

Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Şunun için gage menüye bakın dedim lpg ısı sensörü arızalı olursa normalden önce ve sonra lpgye geçebilir.Aracın ısı sensöründen kontrol edin orda 20 dereceye geldiğinde geçiş sesini duyuyorsanız sıkıntı yok demektir.Benim aracın geçiş derecesini 40 yaptım şu anda sabahları 400 metre civarı lpgye geçiyor.20 derece lpgye geçiş için erken bir sıcaklık gibime geldi.Yine de tercih sizin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben de sabah bi deneyim bakalım ne zaman geçiyor diye iş yerine gidene kadar takip ettim... Geçmedi..

Bir kaç gündür benzinde geziyor muşum.. :D

Cumartesi günü bir şeyi test etmek için benzine almıştım..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Allah'tan erken farkettmişsin Emmi, sonra depo delik mi diye konu açardın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Kuru
(düzenlendi)

Ben de sabah bi deneyim bakalım ne zaman geçiyor diye iş yerine gidene kadar takip ettim... Geçmedi..

Bir kaç gündür benzinde geziyor muşum.. :D

Cumartesi günü bir şeyi test etmek için benzine almıştım..

:D :D :D

Şunun için gage menüye bakın dedim lpg ısı sensörü arızalı olursa normalden önce ve sonra lpgye geçebilir.Aracın ısı sensöründen kontrol edin orda 20 dereceye geldiğinde geçiş sesini duyuyorsanız sıkıntı yok demektir.Benim aracın geçiş derecesini 40 yaptım şu anda sabahları 400 metre civarı lpgye geçiyor.20 derece lpgye geçiş için erken bir sıcaklık gibime geldi.Yine de tercih sizin.

LPG yaklaşık 2 ay önce takıldı arızalı olacağını sanmıyorum ama ileride geçişle ilgili bir sorun yaşayacak olursam ilk yapacağım iş dediğiniz menüden kontrol etmek olacak. Ustam, hanımın akrabası benim de yakın arkadaşım montajda 30 derece olarak görünen değeri 25 yap dedim sıkıntı olmazsa eğer, bu ş denemeyle belli olur dedi ama standardı 30-35 dereceymiş. Araç yaklaşık 2 dakikada geçiyor yad 300-400 metrede ve hiç bir sıkıntı yok, olursa tekrar değerlendireceğim.

tarihinde Önder Kuru tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlker Öztürk

Benim araba sizin surelere göre cok geç geciyor ,tam hesaplamadım ama yaklaşık 5 -7 dk. ve 1.5-2 m yi buluyor,ayrıca arabanın hararet göstergesiyle

dijital menüdeki ısı tutmuyor,ayar için gittim ilk çalıştırma 45 dereceydi 38 dereceye aldı ve hala aynı bi değişiklik yok

hararet göstergesi 90 a yaklaştığında 20saniye sonra lpg ye geciyor bu durumda dijital göstergede 65 derece civarında oluyor

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

6 derece sıcaklıkta 2dk rölantide veya 2000 devirle 400-600m arasında geçiyor.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Benim araba sizin surelere göre cok geç geciyor ,tam hesaplamadım ama yaklaşık 5 -7 dk. ve 1.5-2 m yi buluyor,ayrıca arabanın hararet göstergesiyle

dijital menüdeki ısı tutmuyor,ayar için gittim ilk çalıştırma 45 dereceydi 38 dereceye aldı ve hala aynı bi değişiklik yok

hararet göstergesi 90 a yaklaştığında 20saniye sonra lpg ye geciyor bu durumda dijital göstergede 65 derece civarında oluyor

Aydın'dan kaç kez geçtiğimi hatırlamıyorum(Denizli'de okudum üni.'yi) bir kaç kez de kalmışlığım var Nazilli'de oraların havası çok sert olmaz diye biliyorum, bahsettiğiniz süreleri hava sıcaklığı kaç dereceyken görüyorsunuz? Ben bu sabah yine dikkat ettim hava 2 dereceydi ve yaklaşık 600 metre ve 2 dakikada geçti, benim eniştede Corsa vardı o da çok muzdaripti bu konuda meğer gaz regülatörünün su girişlerini hatalı yapmışlar regülatöre giden su direk manifolddan değil yedek depo altından geliyormuş bir de termostat çok az açık kalıyormuş (tam kapatamadığı için motor geç ısınıyordu) hem bağlantılar değiştirildi hem termostat geçiş sıcaklığı da 30 dereceye çekildi, süre 7-8 dakikalardan 3-4 dakikaya indirilebildi. Ama fordlar daha çabuk ısıtıyor sanırım suyu o yüzden daha kısa süreler görebiliyoruz. Siz de aracınızın su bağlantılarına (başka bir ustaya) baktırın termostadınızı kontrol ettirin su eksiltme var mı yok mu dikkat edin derim...

Yorum bağlantısı
İlker Öztürk

Su eksiltme olmuyor,ilk çalıştırmada hava sıcaklığı 5-6 derecede oluyor,şuan Aydın değil Bursadayım (Aydın memleket)

Benim ustaya 2 kez gittim oraya gidene kadar araba ısınıyor sorun kalmıyor,usta bırak arabayı soğusun diyor ama vakit olmuyor.

Dün yine gittim ustaya taktı bilgisayara,çalıştırdı falan sorun yok ama benzim hararet muşirinden olabilir dedi. Bir dahaya başka bi ustaya gidecem

teşekkurler...

Benzin termostatın (ısı muşirinin) bozuk olduğunu kendim nasıl anlayabilirim?

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Su eksiltme olmuyor,ilk çalıştırmada hava sıcaklığı 5-6 derecede oluyor,şuan Aydın değil Bursadayım (Aydın memleket)

Benim ustaya 2 kez gittim oraya gidene kadar araba ısınıyor sorun kalmıyor,usta bırak arabayı soğusun diyor ama vakit olmuyor.

Dün yine gittim ustaya taktı bilgisayara,çalıştırdı falan sorun yok ama benzim hararet muşirinden olabilir dedi. Bir dahaya başka bi ustaya gidecem

teşekkurler...

Benzin termostatın (ısı muşirinin) bozuk olduğunu kendim nasıl anlayabilirim?

Benzin termostatı diye bir şey yok, termostat sadece motora giren suyu kontrol eder sıcaklığına göre bazı araçlarda 92 derecede bazılarında 87 derecede açar, bariz bozuk termostatı şöyle anlarsın; 90-100 ile giderken(biraz yokuş aşağı olursa daha iyi olur araç hız kesmez) aracı boşa alın eğer hararet göstergeniz düşmeye başlıyorsa termostat gitmiş demektir çünkü kendini kapatamadığı için radyatördeki soğuk olan su motora gitmeye devam eder motor rölantide çalıştığı için zorlanmaz ve ısı düşmeye başlar. Ancak çok az bi kaçak yapıyorsa sökülünce anlaşılır ancak...

Isı müşürü 2 tane vardır(soğutma sistemiyle ilgili) 1.si radyatördeki; radyatördeki suyun sıcaklığı (yine araca göre değişir) 90-100 arasına geldiğinde fanı devreye sokar, ve radyatör vasıtasıyla suyu soğutarak motor ısısını termostatla beraber dengede tutar. Arızalıysa çok tehlikeli fanı açmaz araç su kaynatır conta yaktırır... Arıza olduğunu anlamak için hararet göstergenizin de sağlıklı olması gerekir zaten göstergeden anlarsınız.

2. Motorda bulunur, hararet göstergesini çalıştırır.

Sizdeki soruna göre termostat açık kalıyor dolayısıyla regülatöre giden su çabuk ısınamıyor ve gaza geç geçiyor hatta regülatör su bağlantıları suyun ilk ısındığı yere uzak bir yerden alınmış olabilir dolayısıyla yine regülatör geç ısınıyordur. Rergülatör su girişi egsoz manifoldundan çıkan su borusundan alınır, zaten çıkış da kalorifere verilir... Siz ilk yazdığımı bi deneyin hararet göstergesi düşüyor mu diye ondan sonra su bağlantılarına baktırın, sonrasında termostatı söktürün...

Artık LPG yi hak getire, hiç geçmiyor. Benzine devam :D

Dün akşam hava durumunda ilk oralara baktım 0/-(eksi) değerler sezonu açmış...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

arabanın hararet göstergesiyle dijital menüdeki ısı tutmuyor,ayar için gittim ilk çalıştırma 45 dereceydi 38 dereceye aldı ve hala aynı bi değişiklik yok

Bu anlatımda hatalar var..

Fordların göstergesinde 90 diye bir çizgi yoktur... 60 dereceden itibaren 105 dereceye kadar ibre hiç oynamaz... Ortada sabittir.. Amacı sürücünün tedirgin olmasını önlemektir..

60 derecede ortaya geldiğini düşünürsek siz ortaya yaklaştığında dediğiniz sırada motor sıcaklığı 40-45 derece civarındadır...

Ayrıca, lpg bağlantısı, rgülatör farklılıkları lpg'ye geçişi geciktirebilir... Motor ısınır ama regulatör ısınmaz.. Lpg ısıyı regülatörden okuyordur...

Benim eski ve yeni mondeomda her ikisi de 40 dereceye ayarlı, yeni aracım % 50 daha kısa sürede geçiyor... Tamamen prins regulatör farkından kaynaklanıyor..

Şayet aracınız geç ısınıyorsa, termostatınızı değiştirin...

.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ünal Doğar

Mehmet Abi focus 1 lere kaçlık termostat olacak.Aracım daha önce yalanca hararet sorununu yaşamıştı.

Yorum bağlantısı
İlker Öztürk

Benzin termostatı diye bir şey yok, termostat sadece motora giren suyu kontrol eder sıcaklığına göre bazı araçlarda 92 derecede bazılarında 87 derecede açar, bariz bozuk termostatı şöyle anlarsın; 90-100 ile giderken(biraz yokuş aşağı olursa daha iyi olur araç hız kesmez) aracı boşa alın eğer hararet göstergeniz düşmeye başlıyorsa termostat gitmiş demektir çünkü kendini kapatamadığı için radyatördeki soğuk olan su motora gitmeye devam eder motor rölantide çalıştığı için zorlanmaz ve ısı düşmeye başlar. Ancak çok az bi kaçak yapıyorsa sökülünce anlaşılır ancak...

Isı müşürü 2 tane vardır(soğutma sistemiyle ilgili) 1.si radyatördeki; radyatördeki suyun sıcaklığı (yine araca göre değişir) 90-100 arasına geldiğinde fanı devreye sokar, ve radyatör vasıtasıyla suyu soğutarak motor ısısını termostatla beraber dengede tutar. Arızalıysa çok tehlikeli fanı açmaz araç su kaynatır conta yaktırır... Arıza olduğunu anlamak için hararet göstergenizin de sağlıklı olması gerekir zaten göstergeden anlarsınız.

2. Motorda bulunur, hararet göstergesini çalıştırır.

Sizdeki soruna göre termostat açık kalıyor dolayısıyla regülatöre giden su çabuk ısınamıyor ve gaza geç geçiyor hatta regülatör su bağlantıları suyun ilk ısındığı yere uzak bir yerden alınmış olabilir dolayısıyla yine regülatör geç ısınıyordur. Rergülatör su girişi egsoz manifoldundan çıkan su borusundan alınır, zaten çıkış da kalorifere verilir... Siz ilk yazdığımı bi deneyin hararet göstergesi düşüyor mu diye ondan sonra su bağlantılarına baktırın, sonrasında termostatı söktürün...

Dün akşam hava durumunda ilk oralara baktım 0/-(eksi) değerler sezonu açmış...

Bu anlatımda hatalar var..

Fordların göstergesinde 90 diye bir çizgi yoktur... 60 dereceden itibaren 105 dereceye kadar ibre hiç oynamaz... Ortada sabittir.. Amacı sürücünün tedirgin olmasını önlemektir..

60 derecede ortaya geldiğini düşünürsek siz ortaya yaklaştığında dediğiniz sırada motor sıcaklığı 40-45 derece civarındadır...

Ayrıca, lpg bağlantısı, rgülatör farklılıkları lpg'ye geçişi geciktirebilir... Motor ısınır ama regulatör ısınmaz.. Lpg ısıyı regülatörden okuyordur...

Benim eski ve yeni mondeomda her ikisi de 40 dereceye ayarlı, yeni aracım % 50 daha kısa sürede geçiyor... Tamamen prins regulatör farkından kaynaklanıyor..

Şayet aracınız geç ısınıyorsa, termostatınızı değiştirin...

.

Yorumlar için teşekkurler

söylediklerinizi deniycem

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Mehmet Abi focus 1 lere kaçlık termostat olacak.Aracım daha önce yalanca hararet sorununu yaşamıştı.

Kaçlık olduğu değil orjinal olup olmadığı önemli...

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Mehmet Abi göstergede "90" diye yazmıyor ama 60 ile 120'nin tam ortasında bir çizgi var (60+120/2=90 derece oluyor) ve ibre hep onun 1 mm kadar solunda (60'a yakın) duruyor hiç kıpırdamıyor... 60 dereceden 105 kadar hiç oynamaz kısmını da anlamadım açıkçası, kontağı ilk açtığımda 60'ın üstünde duruyor yavaş yavaş yükseliyor yani ilk 3-4 dakika hep 60 ta duruyor ondan sonra yükseliyor ve dediğim o noktaya gelince de hep orada duruyor yani şimdilik yazın belki o ortadaki çizgiye gelir fan açar yine 1-2 mm bi oynama olur diye düşünüyorum??

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fan açınca da oynamaz o ibre... Oynaması için hararetin 105 dereceği geçmesi gerekir...

Yorum bağlantısı
Ahmet Kalkan

Dışarda kalırsa biraz geç geçiyor ama, garaja bıraktığımda tahminen 100 m gidince geçiyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Aydın Bengü

-4 C de 1 km de geçiyor, gayet yavaş sürüyorum çabuk ısınsın diye, 2. vites 20 km/h ile gidiyorum.

lpg ye geçiş sıcaklığı 30 C ve memnunum hiç belli bile olmuyor geçerken.

Yorum bağlantısı
Alper Bilici

konuyu baştan sona okudum açıkcası bu kış aylarında bu zulüm neden arabalara ? zaten ekonominin dibine vuruyoruz lpg de bırakalm bir dk daha benzinin tadını çıkartsın ben en son arabamı stop etmeden öncede bir dakika benzinde çalıştırıyorum bu işin maliyetini yıllığa vursak bile yaptıgımız kar o araca yıl olarak uzun vadede verdigimiz zararı amörti etmez bence

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

konuyu baştan sona okudum açıkcası bu kış aylarında bu zulüm neden arabalara ? zaten ekonominin dibine vuruyoruz lpg de bırakalm bir dk daha benzinin tadını çıkartsın ben en son arabamı stop etmeden öncede bir dakika benzinde çalıştırıyorum bu işin maliyetini yıllığa vursak bile yaptıgımız kar o araca yıl olarak uzun vadede verdigimiz zararı amörti etmez bence

Zulüm derken? Bu konuda aracın LPG uyumluluğu görmek ve varsa sorunlar ortaya çıksın diye yazıyoruz. Bir araç 1 km geçerken aynı araç benzer hava koşullarında 3-4 km de geçiyorsa bunun nedenini en azından öğrenir varsa bir sorun düzeltme yoluna gideriz. Sağlıklı bir motorda sağlıklı LPG sistemi varsa bence zulüm olacak bir şey yok, size bir tavsiyede bulunayım -gerçi uzun zamandır varmış ama en azından ben 1-2 ay önce öğrendim- şu an sıralı sistem araçlara bir sistem takılıyor bir çeşit yağlama sistemi bahsettiğiniz "zulmü" engelliyormuş...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...