İçeriğe Yönlendir

C Max 2 - Gösterge Paneli Değişikliği

Necat Ertan

Recommended Posts

Olgaç Öcek

km sıfırlanıyor ancak arabanın Ids denen bilgisine eski km mi işleniyor? O kısmı anlamadım?

Ford yetkili servisi takınca , garantiden çıkmamış mı olunuyor?

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

IDS serviste kullanılan yazılım adı. Yeni takılan göstergenin km.si sıfırdır, aracın km.sine eşitlenmesi gerekir doğru km.yi göstermesi için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Barış Göztaş

IDS serviste kullanılan yazılım adı. Yeni takılan göstergenin km.si sıfırdır, aracın km.sine eşitlenmesi gerekir doğru km.yi göstermesi için.

en son fiyat ne durumda bilginiz varmı?  km yazdırma işini her kilometreci yapabilirmi acaba??

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Ahmet Emre ŞAHiN

Arkadaşlar ben de bugün taktırdım göstergemi. Gerçekten çok güzel oldu, görünümü değişti iç tasarımın. Ben Ankara Yeni Başkent Sanayi Sitesi'nde Güven Ford'tan 300 TL'ye aldım. Daha sonra onlar montaj konusunda yardımcı oldular ve Teknik Ford'ta panel değişikliği, km ayarı ve DTS hatalarını sildiler. Görsel koymuyorum çünkü baya bi paylaşım yapıldı aynı zaten onlarla...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlhan Gülcan

Arkadaşlar ben de bugün taktırdım göstergemi. Gerçekten çok güzel oldu, görünümü değişti iç tasarımın. Ben Ankara Yeni Başkent Sanayi Sitesi'nde Güven Ford'tan 300 TL'ye aldım. Daha sonra onlar montaj konusunda yardımcı oldular ve Teknik Ford'ta panel değişikliği, km ayarı ve DTS hatalarını sildiler. Görsel koymuyorum çünkü baya bi paylaşım yapıldı aynı zaten onlarla...

hayırlı olsun ahmet bey acaba internet satışları var mıdır. istanbuldan sipariş versek birde gösterge 2013 dizel grand c-max e uyum sorunu gösterirmi merak ettim.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hayati Ilkı

merhaba arkadaşlar,bende güven ford ankaradan yeni ekranı aldım taktım,çalıştırdım şuan için 2 adet dtc verdi daha önemlisi ortam aydınlatmaları yanmıyor(turuncu ışıklar)menüden ortam aydınlatmasını İŞARETLEMEME rağmen ortam ışıklarım yanmıyor,varmı çözümü olan ?

Yorum bağlantısı
Hayati Ilkı

yanmayan lambalar harekete duyarlıymış sanırım,araç hareket edince yanmaya başladı,sorun yok :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Volkan Servi

Slmlar.bende 2012 Aralık üretimi 2013 ocak trafiğe çıkışlı 1.6 TDI titanium x Cmax aracıma geniş ekran göstergeden buldum ve taktıracağım inşallah ve araştırma evresindeyim..bu konuda tecrübeli arkadaşların tavsiyesi nedir.yetkili servisdemi özel bi servisde bu işten anlayan bir ustaya mı taktırayım.aracım 32000 km de.birde iki sorum olucak km ayarlaması ve dtc arıza kodları tam olarak nedir.bu hata kodları kesin bir çözümle siliniyomu silinmezse ne gibi bir problem çıkarır.göstergem 0 km de daha.yardımcı olupbu konuda beni aydınlatırsanız

sevinirim.teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Osman OĞUZHAN

Öncelikle merhaba ; 

Foruma bundan bir kaç ay önce katıldım. Forumda yeni olmam ve dolayısıyla forum kurallarına hakim olmamam nedeniyle siz değerli forum üyeleri olarak anlayışınıza sığınıyor ve sizlere saygılarımı sunuyorum.
Ford C-Max MK2 araçlar için gösterge paneli değişikliği bir çok C-Max sahibi için merak edilen konulardan birisi olduğu aşikar. Bu konuyu uzun bir süredir araştıran ve takip eden birisi olarak edindiğim ve bir o kadar da kafamı kurcalayan bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum ;

Bu göstergelerin '' TAK ÇALIŞTIR " mantığı ile çalıştırılmadığı ve araca montajı yapıldıktan sonra araca uyumlu bir şekilde kodlandığı ( KM bilgisi vb.) bilgisine sahip oldum. Ancak gösterge araca montaj yapıldıktan sonra analog yakıt ibresi ile ilgili bir sorun yaşandığını öğrendim. Bu sorun ; depo tam doluyken birden yarıya kadar düşmesi, yarıdan sonra normal ölçmesi ile ilgilidir.

Bu konu ile ilgili görüşlerinizi ve yardımlarınızı önemle bekler, saygılarımı sunarım. 🙏

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Osman OĞUZHAN yazdı:

Öncelikle merhaba ; 

Foruma bundan bir kaç ay önce katıldım. Forumda yeni olmam ve dolayısıyla forum kurallarına hakim olmamam nedeniyle siz değerli forum üyeleri olarak anlayışınıza sığınıyor ve sizlere saygılarımı sunuyorum.
Ford C-Max MK2 araçlar için gösterge paneli değişikliği bir çok C-Max sahibi için merak edilen konulardan birisi olduğu aşikar. Bu konuyu uzun bir süredir araştıran ve takip eden birisi olarak edindiğim ve bir o kadar da kafamı kurcalayan bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum ;

Bu göstergelerin '' TAK ÇALIŞTIR " mantığı ile çalıştırılmadığı ve araca montajı yapıldıktan sonra araca uyumlu bir şekilde kodlandığı ( KM bilgisi vb.) bilgisine sahip oldum. Ancak gösterge araca montaj yapıldıktan sonra analog yakıt ibresi ile ilgili bir sorun yaşandığını öğrendim. Bu sorun ; depo tam doluyken birden yarıya kadar düşmesi, yarıdan sonra normal ölçmesi ile ilgilidir.

Bu konu ile ilgili görüşlerinizi ve yardımlarınızı önemle bekler, saygılarımı sunarım. 🙏

İlginç bir  durummuş, ilk defa duydum.  Bu ekran tekno pakette standart geliyordu. Yani  orijinal gösterge. Gerçi  kuga göstergesini de takip çalıştıranlar oldu. Bu sorun hangisinde oluyormuş? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman OĞUZHAN
İnan Çınar yazdı:

İlginç bir  durummuş, ilk defa duydum.  Bu ekran tekno pakette standart geliyordu. Yani  orijinal gösterge. Gerçi  kuga göstergesini de takip çalıştıranlar oldu. Bu sorun hangisinde oluyormuş? 

İzmirde ve Türkiye genelinde internet üzerinden araştırdığım bir kaç Ford yedek parçacısına sordum. Sıfırının gelmediğini ve otosanın stoklarında bile olmadığını söylediler. Günümüzde ise genelde ebay vb. yurtdışı sitelerinden siparişle getirip yahut bu göstergeleri ikinci el,çıkma olarak satın alıp yapanlar var. C-Max araca uyumlu olan ise DV veya FV kodu ile başlayan göstergeler. Yani Kuga'nın üzerinde standart gelen göstergeler. DV4T 10849 LG parça kodlu Kuga göstergeleri takıldığında bu tip sorun oluşuyormuş. Bu işi yapan bir kaç kişiye sorduğumda bu soruna çözüm bulamadığını ancak bunun da yakıt ölçümü ile ilgili bir sorun olmadığını söylediler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Osman OĞUZHAN yazdı:

Bu göstergelerin '' TAK ÇALIŞTIR " mantığı ile çalıştırılmadığı ve araca montajı yapıldıktan sonra araca uyumlu bir şekilde kodlandığı (

immo ile ilgisi var, eski gösterge ile marş yapılıyor sonra yeni gösterge takıp kodlanıyor ( gibi bir işlem gözümle takip etmedim) takılan göstergedeki km ekran yazar, aracın gerçek km si (eski) yeni göstergeye tanıtılır obd den.

yeni göstergeyi direkt takarsanız motor marş yapmaz

yakıt ibresini bilmiyorum , belki depo ve şamadıra farkı dolayısı ile olabilir.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman OĞUZHAN
Çağlar Bayur yazdı:

immo ile ilgisi var, eski gösterge ile marş yapılıyor sonra yeni gösterge takıp kodlanıyor ( gibi bir işlem gözümle takip etmedim) takılan göstergedeki km ekran yazar, aracın gerçek km si (eski) yeni göstergeye tanıtılır obd den.

yeni göstergeyi direkt takarsanız motor marş yapmaz

yakıt ibresini bilmiyorum , belki depo ve şamadıra farkı dolayısı ile olabilir.

Peki sizce bu durum yazılımla(Yakıt kalibrasyonu vb.) düzeltilebilir mi ?

Kendi şahsi görüşüm bunun mutlaka bir şekilde yazılımsal olarak çözümü olmalıdır.

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Eski tip küçük ekrana çift yol bilgisayarı vb. yükleme ile ilgili youtubede videolar var. Ama nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi bulamadım. Belki de onda da bir takım sorunlar vardır. 

Yorum bağlantısı
Osman OĞUZHAN
İnan Çınar yazdı:

Eski tip küçük ekrana çift yol bilgisayarı vb. yükleme ile ilgili youtubede videolar var. Ama nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi bulamadım. Belki de onda da bir takım sorunlar vardır. 

Yabancı bir Youtube kanalında C-MAX araç için gösterge paneli değişikliğini adım adım anlatan bir video buldum. Eski göstergenin sökülüp, yeni göstergenin montajı ve program üzerinden araca uyarlanmasına kadar olan süreci anlatıyor. Yabancı dilim profesyonel derecede iyi olmamasına rağmen araca montajı ve kurulumu hakkında ön bilgi sahibi oldum. Ancak yakıt ibresi sorununu açıklayan herhangi bir kaynak ve çözüme ulaşamadım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Osman OĞUZHAN yazdı:

Ancak yakıt ibresi sorununu açıklayan herhangi bir kaynak ve çözüme ulaşamadım.

yazılım ile düzelmeyebilir, yani tank farklı lt ise

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman OĞUZHAN
Çağlar Bayur yazdı:

yazılım ile düzelmeyebilir, yani tank farklı lt ise

Sonuç itibariyle ya araç ile uyumlu bir gösterge alınması ya da '' SAĞLIK OLSUN ''diyerek ümidi kesip, eski göstergenin kullanılmaya devam edilmesi gerekiyor. 😂😂😂
Değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum Çağlar Bey. 🙏

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İlhan Gülcan
Osman OĞUZHAN yazdı:

İzmirde ve Türkiye genelinde internet üzerinden araştırdığım bir kaç Ford yedek parçacısına sordum. Sıfırının gelmediğini ve otosanın stoklarında bile olmadığını söylediler. Günümüzde ise genelde ebay vb. yurtdışı sitelerinden siparişle getirip yahut bu göstergeleri ikinci el,çıkma olarak satın alıp yapanlar var. C-Max araca uyumlu olan ise DV veya FV kodu ile başlayan göstergeler. Yani Kuga'nın üzerinde standart gelen göstergeler. DV4T 10849 LG parça kodlu Kuga göstergeleri takıldığında bu tip sorun oluşuyormuş. Bu işi yapan bir kaç kişiye sorduğumda bu soruna çözüm bulamadığını ancak bunun da yakıt ölçümü ile ilgili bir sorun olmadığını söylediler.

Osman OĞUZHAN yazdı:

Sonuç itibariyle ya araç ile uyumlu bir gösterge alınması ya da '' SAĞLIK OLSUN ''diyerek ümidi kesip, eski göstergenin kullanılmaya devam edilmesi gerekiyor. 😂😂😂
Değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum Çağlar Bey. 🙏

araçlarımız ile uyumlu geniş ekran hız gösterge parça numarasını bulabilmek nedense çok zor kimse yaptığı değişimlerde tam olarak hangi parça numaralı ürünü kullandı söylememiş. sanki devlet sırrı. O gördüğünüzü belirttiğiniz videoyu bende buldum sanırım adam orada güzelce çıkarttığı göstergenin parça numarasını da taktığı göstergeninkinide bariz göstermiş ve izah etmiş fakat gelde bizim yerli değişim yapanlardan bu bilgiyi edin. :) kendim tam sonuca ulaşırsam burada kesin paylaşacağım belki bir hayra geçerde birilerine faydamız olur.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Osman OĞUZHAN
(düzenlendi)

İlhan Gülcan yazdı:

araçlarımız ile uyumlu geniş ekran hız gösterge parça numarasını bulabilmek nedense çok zor kimse yaptığı değişimlerde tam olarak hangi parça numaralı ürünü kullandı söylememiş. sanki devlet sırrı. O gördüğünüzü belirttiğiniz videoyu bende buldum sanırım adam orada güzelce çıkarttığı göstergenin parça numarasını da taktığı göstergeninkinide bariz göstermiş ve izah etmiş fakat gelde bizim yerli değişim yapanlardan bu bilgiyi edin. :) kendim tam sonuca ulaşırsam burada kesin paylaşacağım belki bir hayra geçerde birilerine faydamız olur.

Araç alındığından bu yana bu durumu öğrendiğim günden beridir rahatsız olduğum konulardan birisi de bu gösterge ekranı oldu. 😊 Almanya vb. gibi Avrupa ülkelerinde Titanium Paket üzerinde standart gelirken, bizim ülkemizde maalesef ki yok.(Varsa bile nadir) Bu konunun uzun süredir araştırmasını yapan birisi olarak sadece yakıt ölçüm sorunu ile ilgili çözüm bulamadım. Onu da bulabilirsem, göstergeyi bir şekilde temin edip, araca montajını yapacağım.

Forumumuzun amacı bilgi paylaşmak ve tüm üyeler olarak birbirimizin sorunlarına çözüm yolları sunmaktır. Soruma hassasiyet çerçevesi içerisinde cevap verip, yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim İlhan Bey. Umuyorum ki  çalışmanız benim gibi bu konuya meraklı olan herkes için faydalı olacaktır.

Selam ve saygılarımla...

tarihinde Osman OĞUZHAN tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
İlhan Gülcan

Bu o izlediğimiz videoda arabadan çıkan ve arabaya taktığı parçaların numaraları. Videoda elemanla mesajlaşırken farkettim ve aracının 1.6 TDCI cmax olduğunu öğrendim. Bu parça no'lar üzerinden en azından daha detaylı bilenlere danışma ve parça tedariği için girişimde bulunma şansımız olacağını düşünüyorum. Yeşil çarpılı olan araçtan çıkan standart herhangi işaret olmayan yeni taktığı.

p.jpeg?fv_content=true&size_mode=5

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Osman OĞUZHAN
İlhan Gülcan yazdı:

Bu o izlediğimiz videoda arabadan çıkan ve arabaya taktığı parçaların numaraları. Videoda elemanla mesajlaşırken farkettim ve aracının 1.6 TDCI cmax olduğunu öğrendim. Bu parça no'lar üzerinden en azından daha detaylı bilenlere danışma ve parça tedariği için girişimde bulunma şansımız olacağını düşünüyorum. Yeşil çarpılı olan araçtan çıkan standart herhangi işaret olmayan yeni taktığı.

p.jpeg?fv_content=true&size_mode=5

Servisin bile kurulumunu reddettiği bu parçanın temini ve montajı konusunda ciddi bir sıkıntı yaşayacağımız aşikar. Ama lügatımızda pes etmek yoktur ki bu işin mutlaka üstesinden geleceğiz. 🤗🤗🤗

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlhan Gülcan

servislerden ayağımızı kesmiştik zaten. ama bu tavırları ile hepten önlerinden bile geçilmeyecek hale getiriyorlar.Sorun değil bunca insan bu düzenlemeyi yapabiliyorken elbet başkalarıda yapacaktır. Çözüm elbet bulunur. 👍

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...