İçeriğe Yönlendir

Common Rail'De Yakit Filtreleme - Onemli Bilgiler

Gürçay Hüseyin

Recommended Posts

Gürçay Hüseyin
(düzenlendi)

Yine ben arkadaslar :)

Common rail sistemlerinde en buyuk sorunlardan biri yanlis filtremedir.

Bildiginiz gibi Common rail cok efektiv, surusu guzel ve zevk veren, guc ve dinamik veren bir sistem. Fakat cok buyuk basinc ve sicaklik altinda calismaktadir. Bu da kucuk sorunlarin, cok kisa surede korkunc derecede buyuk sorunlara donusebilecegi anlamina geliyor malesef. Sisteme bulasan en ufak kirlilik, su, kuf veya mazotta bulunan parafin'nin aracinizin enjektorlerini veya yakit pompasinda donusu olmayan sorunlar yaratabilir. Pratik gosteriyor ki en tehlikeli parcaciklar, bilhasa en kucuk olanlar - 2 ve 5 MIKRON buyuklugunde olanlar! Onemle vurguluyorum - SANTIM degil MIKRON! Bu buyuklukte kirlilikten sadece 5 gram sisteminizde kalici sorunlar yaratabilir.

practiculates.JPG

Iste bu yuzden kaliteli yakit filtreleri kullanmanin onemi cok buyuk. Bu noktada buyuk bir sorun kaliteli markalarin pazarda her gecen gun artan taklit,sahte filtrelerin bulunmasidir. Bosch, Delphi, Mahle, Mann gibi markalarin bile sahteleri yapiliyor. Burada can sikan sahte filtrelerin olmasi degil, bu filtrelerin orjinallerinden ayirt edilmesinin cok zor, hatta bazen imkansiz olmasidir. Dis gorunusleri 1:1 fakat icindeki filtre eden madde igrenc kalitededir - kirlikleri, su ve parafini kolayca filtreden kaciriyorlar.

Tavsiyem : orjinal filtrelerin pahali oldugunu biliyorum, bu durum beni de rahatsiz ediyor. Fakat filtreye vereceginiz 100-150 lira, ileride sizi on binlerce lira masraftan kurtarabilir, bunu aklinizda bulundurun.

Umarim faydali olur!

tarihinde Gürçay Hüseyin tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Koray dal

Fomoco kullaniyoruz ama mann filtrenin daha kaliteli oldugunu düşünüyorum. Pek kullanan kimsede yok gibi

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Fzt Mehmet Çakır

Yakıt filtresi olarak UFİ tercih ediyorum. Yetkili servisin de kullandığı marka bu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...