İçeriğe Yönlendir

Radyonun Alıcısını Güçlendirmek ?

Tansu Bayram

Recommended Posts

Tansu Bayram

2004 model focusumun orjinal teybini çıkartıp yerine pioneer marka bir teyp takmıştım..genelde üzerindeki usb girişinden müzik dinliyorum ancak radyosu pek iyi değil..eski teybin çok net çektiği frekansları bu radyodan çok parazitli alıyorum..anten kablosunun çıkmış olduğunu sanmıyorum ama bir aparat falan yardımıyla bu radyonun çekim kalitesini arttırabilirmiyim ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben anten kablosu çıkmıştır yada yanlıştır diyorum... Normalde focus ile pioneerın anten girişi farklıdır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Mehmet Abinin yazdığı gibi anten girişleri farklı olduğu anten girişine küçük bir adaptör parça kullanılması lazım bu parça da bazen yerinden çıkabiliyor.Belkide montaj sırasında orjinal fişi kesmişler de olabilir

Yorum bağlantısı

60 küsür tl ye yükselticili antenler var genelde tv li setlerde kullanılır ama radyo içinde işlevsel bir ürün.Tavsiye ederim.Anteni alırsanız özellikle uhf ban genişliği olanı alın fm kanallar için uygun olanı budur.

Montaj sırasında tam oturmayan jack zamanla çıkmış olabilir bu modellerde radyo zayıf denmesi mümkün degil gibi bişidir.Anten girişinde muhakkak temassızlık durumu vardır.

Yorum bağlantısı
Ali Ulvi KESKIN

ben bir kac farkli model kaliteli markalarin teyplerini aldim kullandim ve hepsinde orjinal teyp kadar radyo performansi alamadim. benim yaptigim yorum ise; kullanici olarak arabanin teyibini ya mp3 yada usb dinleyebilmek icin aliriz... uretici usb yada cd dinlemeye tesvik etme amacli radyo kalitesini dusurmustur. cunku cd de yada usb de daha kaliteli daha net ses alir uretici kendi kalitesini adini kotu lanse etmez...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

60 küsür tl ye yükselticili antenler var genelde tv li setlerde kullanılır ama radyo içinde işlevsel bir ürün.Tavsiye ederim.Anteni alırsanız özellikle uhf ban genişliği olanı alın fm kanallar için uygun olanı budur.

Montaj sırasında tam oturmayan jack zamanla çıkmış olabilir bu modellerde radyo zayıf denmesi mümkün degil gibi bişidir.Anten girişinde muhakkak temassızlık durumu vardır.

Oktay Hoca FM VHF dir hata yapma :)

Kabloda sorun vardır. Kırıktır ya da şasisi bağlı değildir felan birşey vardır. İncelenirse düzelir. Radyonun forumlarda (yeni taktığınız) şikayetleri var mı ona bakın. (yabancı forumlarda).

Yorum bağlantısı

Hata değil yazdıgınız dogru.

Bu bant aralığındaki antenlerde daha güzel verim alınıyor.Tecrüben tastik edilmiş bir durum.Vhf bant genişliği zaten bu uhf olunca mecburen oda oluyor ama sadece vhf olan tipleri var onların performansı iyi degil. :good1:

Yorum bağlantısı

Vhf teknoloji olarak biliyorsunuz ki oldukca eski.Renk kodu bile dogal değil.Artık olmamasıda çok dogal buna üzülecek bişi yok Trt için YAYIN akışı olarak yorumladıysanız bu yorumunuza katılmıyorum.Bir çok kanaldan artık daha iyi ve umursanmayan bir kuruluş olmaktanda son yıllarda çıktı dünyaca anlamda çok ciddi ödülleri toplamaya başladı.

Eskisi gibi vhf yayınında farklı frekanslarda trt yayını vardı ama bunu giderek azalttı vericiler kaldırılıyor bunun yerine karasal vericiler takılıyor yeni atılan uydu sonrasında artık bu yayına tamamen geçilecek bunları bildiğinizi düşünüyorum,bunlar yapılırken VHF vericilerinin ve yayınınınTRT de olsa kullanılması mantıklı olamaz diye düşünüyorum.

Ayrıca vhf bandında Kanal7 veriyordu ama şimdi iptal etmiş olabilir gimsa tv hala yayın veriyor.

Yorum bağlantısı
Tansu Bayram

teşekkür ederim..o halde ben öncelikle tesisatı bir kontrol ettireceğim.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Erkut Uysal

http://www.meka-shop.com/navitechtv2000datvtuneranten-p-184.html

Araç tv anteni güçlendiricisi...

Ne kadar işe yarar bilmiyorum fakat dikkatimi çekti... Fiyatı çok yüksek...

Yeni konu açmadım... Tv anteni ile ilgili konuda bulamadım zaten... :)

http://www.meka-shop.com/ototvtuner-c-210_229.html

Bunlarda diğer ürünler... Fakat fiyatlar... :shok:

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mustafa Yenigün

Konuyu tekrar canlandırayım :) Ben de maalesef aracımdaki teybi Pioneer ile değiştirdiğimden beri Cızırtı FM ve türevlerini dinliyorum. İstanbul gibi bir şehirde hareket halinde radyonun parazitlenmesi oldukça rahatsız ediyor. Anten bağlantısı için dönüştürücü aparat kullanmıştım. Bağlantılar da normal gözüküyor ama gayet güzel çeken bir istasyon bir anda cızırtılı hale gelebiliyor. Yabancı forumlarda gezerken, "amplified antenna" konularına denk geldim. Bazı araçların antenlerine normalde fabrika çıkışı teyplerden ek bir güç hattı gittiğini ve antenin bu sayede yüksek performans gösterdiğini, ancak alternatif bir teyp takıldığında bu besleme hattı bir şekilde bağlanmazsa antenin tam performanslı çalışmadığını yazmışlar. Ağırlıklı olarak Volkswagen forumlarında buna benzer konular var.

Sony Mp3'ün resmine bakarsak, anten bağlantısı bölgesinde özel birşey gözükmüyor.

(Kaynak : http://www.ozyurek.org )

teyp_sonymp3_2.jpg

Ben orjinal anten kablosunu Pioneer teybe takmak için aşağıdaki dönüştürücüden kullandım.

dineu-medium.jpg

Acaba kullanmam gereken şuna benzer bir dönüştürücü mü olmalıydı ? Görünen mavi hatta, teypten çıkan amfi, aktif subwoofer vs. gibi cihazları uyandırmak için bağladığımız mavi hattı mı bağlamalıydım ?

x12040VW54-f.jpeg

Böyle bir uygulama yapan var mı aramızda ?

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
(düzenlendi)

Bence kullandığınız dönüştürücüde sıkıntı var. Tam sıkı oturmuyordur.

Resmini eklediğiniz anten güçlendiricisinin benzerinden bende bir çuval vardı, evet abartmıyorum tam bir çuval vardı, bir halta yaramadığı için hepsini çöpe atmıştım.

Ayrıca şunu da ekleyeyim, geçen hafta bende mp3 çalar taktım, anten girişi aynı standarda sahipti dönüştürücü kullanmama gerek kalmadı.

Hiç sıkıntı yok, gayet güzel çekiyor.

tarihinde Nihat Palolu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Bence kullandığınız dönüştürücüde sıkıntı var. Tam sıkı oturmuyordur.

Resmini eklediğiniz anten güçlendiricisinin benzerinden bende bir çuval vardı, evet abartmıyorum tam bir çuval vardı, bir halta yaramadığı için hepsini çöpe atmıştım.

Ayrıca şunu da ekleyeyim, geçen hafta bende mp3 çalar taktım, anten girişi aynı standarda sahipti dönüştürücü kullanmama gerek kalmadı.

Hiç sıkıntı yok, gayet güzel çekiyor.

Kullandığım dönüştürücü çok basit olduğu için sanki herşey normal gibi gözüküyor. Ama cihazın arkasında o kadar çok kablo var ki, belki de cihazı geri oturturken hepsi birbirini itip anten bağlantısını sağdan soldan zorluyorlar. Açıkçası cihaz arkasındaki kablo karmaşasının yarattığı elektriksel alanın da parazit yaratıp yaratmayacağı konusunda emin olamıyorum. Ama sizin aynı anten giriş standardına sahip bir cihaz taktığınızda hiçbir çekim probleminiz yoksa, bu durumda dediğiniz gibi benim dönüştürücü söküp iyice incelemem daha mantıklı gözüküyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Mustafa Yenigün

Üzerinden neredeyse bir yıl geçmesine rağmen radyodaki cızırtı problemime çözüm bulamadım. Açıkçası SD karttan müzik dinlediğim için çok da üzerine düşmedim ama radyoyu açtığımda cızırtılar beni sinir ediyor. Bugün fırsatım varken teybi ve tavan aydınlatmasını yerinden söktüm. Ölçü aleti ile antenin bağlantısını kontrol ettim, sorun yoktu. Teybi yerine takarken anten kablosu da yerinden çıkmıyor. Araba çalışmıyorken radyoda pek problem yokken, sadece kontağı açtığımda (arabayı çalıştırmadan) bir anda ciddi bir cızırtı başlıyor. Bu sefer video da çekeyim dedim. Özellikle sona doğru kontağın kapalı ve açık durumu arasındaki fark oldukça belli oluyor. Arabayı çalıştırdığımda zaten olan cızırtı devam ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=sfqyJo6GewY&feature=youtu.be

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Barış Adak

Konu eskiden başlayıp yeniye doğru gelmiş :-) Baştan başlarsak ;

TV yayınında VHF yada UHF tercih edilmesi aslında tercihtir. UHF nin Daha az band genişliğinde daha çok veri taşıma avantajı, şehir merkezlerinde yansıma kabiliyetine bağlı olarak sinyal kalitesinin daha iyi olması gibi avantajları var . Ama mesafe konusunda VHF öndedir . TRT nin frekans politikası vs başka hikayenin konusu.Kalkıp kısa dalga yayınlarını kısıtlayıp orta dalgayı kapatmak gibi enteresan işler de yapıyorlar .

Soruna gelirsek ; Antenden cihaza gelirken arada kullandığınız her geçiş,konnektör,adaptör sinyal seviyesini düşürür . Bununla birlikte kablo yada anten bağlantılarında ki korozyon , kırılma vs de aynı etkiyi yapar . Tavsiyem anten bağlantı noktasını kontrol edin. bağlantı noktalarını temizleyin-hafif zımparalayın. Antenin üstündeki vidalı kısma ulaşmak kolay . İmkan varsa dipliğin altında ki şase ve canlı uç bağlantısı da kontrol edilip temizlenebilir . Arada ki çeviricileri çıkarın derim. En güzeli uygun soketi alıp direk anten kablosuna lehimlemek olacaktır . Adımları Kolaydan zora doğru uygulamak en mantıklısı . Bu şartlarda kablo da sağlamsa ki öyle zannediyorum , sorun çözülecektir .

Bu arada belki dikkatinizden kaçmıştır . Piyasada paralel ithalat playerlar var . Bunlar ülkemizde ki frekans aralıklarını uymayabiliyor(Daha çok ABD menşeili yada ABD pazarı için üetilmiş cihazlarda) .Haliyle asıl yayının olduğu frekansın biraz altından yada üstünden dinlemiş olabiliyorsunuz ve bu da parazit demek. Dinlemek istediğiniz radyonun frekansı tam ayarlanabiliyor mu ? Bu ihtimal düşük ama aklıma gelmişken yazayım dedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Demir

Eskiden radyodan tv frekansı yakaladığım çok olurdu .

Bu nasıl bir durum [emoji51]

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Ben problemimin sebebini aslında buldum ama tam olarak çözemedim. Anten bağlantıları ile ilgili tüm kontrolleri yapmıştım. O bölgede problem yok. Problemim kontak açıldığı anda başladığı için, kontaktan elektrik alan kapsamları düşününce sonradan eklediğim araç içi kameraya giden kablonun bu parazite sebep olduğunu farkettim. Akabinde kabloyu normalde aracın solundan ayna bölgesine çıkarıyorken, komple söküp sağ taraftan çıkardım. Böylece anten kablosu ile farklı yollardan ilerledikleri için parazit azaldı ancak kesilmedi. Bir hafta önce araç çalışırken, araç içi kameranın USB elektrik girişini kameradan söktüğüm anda parazitin kesildiğini farkettim. Bu da maalesef anten kablosunun tavandaki antene bağlandığı bölgeye çok yakın olduğundan muhtemelen parazitin temel nedeni bu oluyor. Kameranın pozisyonu ortada olmak zorunda olduğundan şu anda çözüm bulamamış olarak kullanıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Celil Alpay

Radyo cekim kalitesinden memnun degilim. Aracima uygun daha guclu bir anten takmak istiyorum. Nerden alabilirim?

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Yasin Erbakılı

Ben problemimin sebebini aslında buldum ama tam olarak çözemedim. Anten bağlantıları ile ilgili tüm kontrolleri yapmıştım. O bölgede problem yok. Problemim kontak açıldığı anda başladığı için, kontaktan elektrik alan kapsamları düşününce sonradan eklediğim araç içi kameraya giden kablonun bu parazite sebep olduğunu farkettim. Akabinde kabloyu normalde aracın solundan ayna bölgesine çıkarıyorken, komple söküp sağ taraftan çıkardım. Böylece anten kablosu ile farklı yollardan ilerledikleri için parazit azaldı ancak kesilmedi. Bir hafta önce araç çalışırken, araç içi kameranın USB elektrik girişini kameradan söktüğüm anda parazitin kesildiğini farkettim. Bu da maalesef anten kablosunun tavandaki antene bağlandığı bölgeye çok yakın olduğundan muhtemelen parazitin temel nedeni bu oluyor. Kameranın pozisyonu ortada olmak zorunda olduğundan şu anda çözüm bulamamış olarak kullanıyorum.

Aynı sıkıntı bende de var. Geçen zamanda bir çözüm bulabildiniz mi acaba?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Aynı sıkıntı bende de var. Geçen zamanda bir çözüm bulabildiniz mi acaba?

Maalesef bulamadım Yasin Bey. Aslında dahili antenin bağlantısını teypten çıkarıp, parazit almayan bir bölgeye aşağıdaki tipte bir anten bağlayacaktım ancak uğraşamadım. Teybi alalı kaç yıl oldu, radyosunu kullanmak nasip olmadı :)

http://urun.n11.com/anten/elektrikli-oto-tv-anteni-ve-radyo-teyp-anteni-12-volt-P82278982?cid=604001&gclid=CjwKEAjwsYW6BRCTzvu5y8DPhi0SJABnGLlHYfs_dZFzWvIxzOk3ep8o1xDNjnY_peLBW9eaavnI6BoC7fHw_wcB&gclsrc=aw.ds

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Benzer sorun bende de var,çakmağa takılan usb çoklayıcıya elim çarpıp yerinden çıkınca parazit geçince anladım ki bu tarz ürünler de frekans karıştırabiliyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...