İçeriğe Yönlendir

Ka - Şase Numarasında Karakter Yanlışı

Halil Hıdırlar

Recommended Posts

Halil Hıdırlar
(düzenlendi)

Merhaba, Aracımın ruhsatı üzerindeki iki dalında yazan şase numarası WFO ile başlıyor, aracın üzerindeki şase numarası WF0 veya sıfıra benziyor. Wın dan baktığımda O kabul etmiyor sıfır yazıldığında bilgileri alabiliyorum. Arkadaşlar kontrol edebilirmisiniz sizlerin ruhsatınızda bu hata yapılmışmı.

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Varol Güner

Bildiğim kadarıyla O ve 0 aynı karakter olarak kabul ediliyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Doğrusu sıfır olan, ama kiminde sıfır kiminde O yazıyor. Sorgulama falan yaparken her zaman için ikisini de denemekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Halil Hıdırlar

2010-2011 yıllarında Tüvtürk'ün araç muayenesinde en çok dikkat edip araçları geri çevirdiği konuların başında geliyordu.Bu sene ne olduğunu muayeneye gittiğimizde anlayacağız.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Geçen bir yerde okudum "VIN number contains 17 characters and does not include the letters I, O, Q"

Yani şase numarasında O harfi büyük I harfi ve Q harfi bulunamaz diyor. Ruhsatı yazan memur arkadaş farketmeden O harfi yazmıştır.

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Halil Hıdırlar

Ruhsatta O harfi yazıyor sıfır aracın üzerindeki şase nosunda yazıyor. Bir arkadaşımın 1998 model fiestası var aynı sorunu ondada tespit ettik.

Yorum bağlantısı
Tolgay Bilge

Muayenede EK 1 formu ile duzeltmistim diye hatirliyorum tecrube ile sabit :good1:

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
(düzenlendi)

Ruhsatta O harfi yazıyor sıfır aracın üzerindeki şase nosunda yazıyor. Bir arkadaşımın 1998 model fiestası var aynı sorunu ondada tespit ettik.

Ben de yanlış yazdım :) memur arkadaş yanlışlıkla O harfi yazmıştır.

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

2010-2011 yıllarında Tüvtürk'ün araç muayenesinde en çok dikkat edip araçları geri çevirdiği konuların başında geliyordu.Bu sene ne olduğunu muayeneye gittiğimizde anlayacağız.

Benimde aynı durumda. O-0 S-Ş yanlış yazılmış. Bir şey olmaz hafif kusurlu olarak geçersiniz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ford araçların alayında bu hata yapılıyor..WF0 dur doğru olanı.Sıfır yani.

Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Sıkıntı çıkartabilecek işler. Özellikle KA' larda, bir de koltuk sayısında takıntıları var.

Yorum bağlantısı
Halil Hıdırlar

Sanıyorum bu durum muayene yapan yetkilinin insiyatifine veya insafına kalıyor.

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

benimde şase numarası sıfır ama ruhsatta O harfi var muayenede sorun çıkmadı hatta yaprağın birinde sıfır diğerindede O harfi gibi duruyor

Yorum bağlantısı
Halil Hıdırlar

Barış, hangi istasyonda nezman yaptırdın muayeneyi.Bende oraya giderim.

Yorum bağlantısı
Fatih Uzun

Şile istasyonuna gitmeyin kesinlikle,ilk baktıkları bu sıfır mı o mu buna çok dikkat ediyorlar.Ben iki sefer ruhsat değiştirdim bu yüzden,ilkinde değiştirip üzerinde polis arkadaş daksil le tahribat yaptığı için ikinci sefer değiştirdim maalesef.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

her istasyon da aynı olmalı uygulama? ilk başlarda ağır kusurdu, artık hafif oldu sanırım bunun kusur? 2013 ten itibaren?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

artık hafif kusur şase nosu sehven hatalı gibi bir ibare yazıyordu :D komşunun zafirasının şase motor no yarısı hatalıydı :D ona da koltuktan takmışlar araç 7 koltuk ama ruhsatta 6 mı yazmışlar neymiş :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet önceleri Ek1 ile düzeltilip yeni ruhsat veriyorlardı..

Ancak son zamanlarda böyle bir sorunla gelen görmedim.. Muhtemelen takılmıyorlar buna...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

koltuk sayısı ağır kusur, Can motosikleti ile kalmıştı koltuk sayısından

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

koltuk sayısı ağır kusur, Can motosikleti ile kalmıştı koltuk sayısından

kimlere gideyim diyordu :D polis ruhsatta doğru diyor muayene git değiş diyor :D en son opel merkeze yazı yazmışlardı :D

Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

1 Hafta önce izmir gaziemir istasyonunda 3 vize işlemimi yaptırdım bugüne kadar şase numarasına dikkat eden olmamıştı bu defa muaeneyi yapan hafik kusur olarak bir madde yazmış Şehven Q yerine O, I uerine 1, S yerine Ş kullanılmıştır şeklinde ve vizeden geçtim. Benim ruhsat üzerinde de aynı sorun var WFO yazmışlar WF0 yazacaklalrına .

Yorum bağlantısı
Hami Erışık

benimde daha önce manisa,somada hiç dikkat edilmemişti,bu sene balıkesirde o,hafif kusur olarak yazmışlar.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Bu konuda iki-üç yıl önce Emniyet Genel Müdürlüğü'nden tüm illere Ford marka araçların tanıtım numaralarının üçüncü karakterinin O değil, 0 olduğuna dair bir genelge yollandı ve bu kapsamda ruhsatlar değiştirildi. Bu şanssızlığı, ben de o zaman kullandığım C Max aracımın ruhsatını yeniletmek suretiyle yaşadım. Durup dururken sıkışık zamanımda onca parayı bir karakter yüzünden ruhsat değiştirmeye verdiğim için sebep olanların ruhuna bildiğim bütün duaları yollamıştım. Devletimiz çok fırsatçı, vatandaşın krizini kendi lehine çevirmeyi çok iyi biliyor. Oysa, böyle yaygın yanlışlığın yapıldığı, herkesin malumu olan konularda vatandaşın bütçesini, kazanılmış haklarını gözetmeli ve durumu "... ford araçların tanıtım numaralarındaki üçüncü karakter "O" değil, "0" dır, yapılan her türlü işlemde bu şekilde algılanmalı, buna göre hareket edilmeli... " mealinde bir genelgeyle sorunu çözebilirdi. Ruhsat değiştirmek öyle kolay mı arkadaş? tavşana kaç, tazıya tut diyor. Birinci etapta ruhsatı değiştirmeye yönlendiriyor ikinci etapta da İki basit kağıdı 140-150 TL'ye satıyor devlet. Adaletli, hukuklu bir devlet yönetimi anlayışı olsaydı, böyle yanlışlık yapıldığında yanlışlığı yapan kişi ya da kurum zararı tazmin etmeli, yani ruhsat değiştirme bedeli yanlışlığı yapan kişilere ödettirilmeliydi, ya da değişim bedeli alınmayabilirdi. O duaları şimdi bile okuyorum içimden :angry:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

aynı istasyona farkı iki focus götürdüm. ilkine o harf yüzünden ağır kusur veren TÜV sonrakinde doğru olan şaseyi muayene formunda kendi hatalı yazdı. uyardım adamları. onun O mu 0 mı olduğunu nerden bilelim diye de cevap verdiler birde :) şaka gibiydi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...