İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Asm Şanzıman Arızası

Fatih Kul

Recommended Posts

Mehmet Kaya

HEMŞERİM TEŞEKKÜR EDERİM VERDİĞİN BİLGİLER SAYESİNDE BENDE İSTANBULDA AYNI SORUNU YAŞAYAN BİRİ OLARAK UCUZ YIRTTIM DİYEBİLİRİM... :)

Ahmet bey foruma hoş geldiniz öncelikle. Forum kuralları gereği Türkçe yazım kurallarına uymamız gerekiyor. Cümlenin tamamı büyük harfle yazmıyoruz. Bilginize.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Taner Erbay
(düzenlendi)

herkese merhabalar..

eşime ait 2006 model dizel asm 80 bin km de fiestam var.

son bir kaç gündür seyir halinde ^^otomatik şanz arızası, lütfen kitapçığa bakınız^^ yazıyordu. ama sıkıntı olmadan devam ediyorduk :)

dün itibariyle sabah kapılar açılmadı akü bitmiş gibiydi.. anahtarla açıp kontagı çevirdigimde herşey sıfırlanmıştı fakat sorunsuz çalıştı. tekrar aynı yazı vardı ve vitesler geçmedi. stop edip 45 dk sonra tekrar almaya gittim çalıştı sanayiye gittim aküyü ölçtük hersey yolunda fakat çalıştırırken şarj 8e düşüyor. aküyü değiştirdik. ve pc bagladıgımızda ^^can yolu voltaj düşüklüğü yada yüksek voltaj^^ hatası vermiş. sildirdik. vitesleri yeniden sıraladık. tabanca gibi oldu maşşallah :) ayrıca uzun zamandır viteslerdeki vuruntuda gitti..

saygılar kekyifli forumlar.

tarihinde Taner Erbay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Emre Yılmaz44
(düzenlendi)

Herkese iyi forumlar. 2014 mayı ayında 2004 model lpgli fiesta aldım. Karaman'dan İstanbul'a götürürken araçta motor lambası yandı sonra motor ısındığından dediler zaten bir kaç gün sonra söndü. geçen sene bir rampada patinaja düşünce şanzıman ışığı yandı stop etti. sonra ışık söndü. bir kaç haftadır motor ışığı yanıyordu sonra şanzıman ışığı yanmaya başladı. Sanayiye götürdüm aracı özel ford serviste şanzımanla ilgili bir problemin olduğunu söylendi,tüm hatalar silinince bir tek o kalıyormuş. hatalar silinince tüm ışıklar söndü. zaten araba 1 ve R de iken ilk kalkışta vurma yapıyor. abim aracı sürekli olarak kullanıyor geçenlerde vites 3AUTO'dayken vites 1 manuel'e almış kenara çekmiş beklemiş biraz sonra düzelmiş. ayrıca ara ara kapı açık ışığı da yanıyor sonra geri gidiyor bazen bi kaç saat bazen bi kaç dakika. bir kaç gündür araştırıyorum bu konuyu bu başlığı görünce içindekileri de okuyunca bi nebze umutlandım. acaba elektronik bir arıza mıdır yoksa aracımın sorunu da sizinki ile aynı mıdır öyle iste ANKARA'da ve İSTANBUL'da yaptıran arkadaşlar acaba ustaların numarası mevcutsa iletebilirler mi? Bu arada Malatya'danım bu konuda yeterli usta yok araştırdığım kadarıyla veya önerisi olan var mı önce yetkili servise mi gitsem?

tarihinde Emre Yılmaz44 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Tamer Taban

forumda okudum Mehmet Teoman Bey'in başına gelenler benimde başıma geldi pazar akşamı sorunsuz gittiğim pendik sahilden maalesef aracımı bırakıp gelmek zorunda kaldım ''şanzıman hatası'' verdi araç ittik çalışmadı bende kutup başlarını söktüm 1 saat kadar bekledik yine çalışmadı viteslerin yazdığı kutu boş çıkıyordu ekranda. ve hiç marş basmıyordu tabiki şanzıman hatası kitapçığa bakınız yazısı ve sarı çark içinde ünlem işareti ile birlikte. gece 11 sıraları idi kutup başlarını söktüm ve aracı emniyetli bir yere aldıktan sonra bırakıp gittim, ertesi gün öğlen saatlerinde aracın yanına gittim, akü bağlantısını yaptım ilk kontağı açınca yine hata verdi kapatıp tekrar açtım hata gitmişti, bastım  marşa ve çalıştı ileri geri yaptım sıkıntı yok. aldım her zaman gittiğim kartal oto sanayideki özel ford servisine götürdüm bilgisayara bağlandı tcm modül arızası vermiş dediler, yani şanzıman beyni diye ekledi usta, beyin sökülüp tamire gidecek kömürler değişecek ve robotize kollar temizlenecek dedi hataları sildim ama yine yapıcaktır dedi sabahları araç gölge de ise çalışmama olasılığı yüksek olur dedi. fiyat olarak ta 600 tl dedi bende baktım 2013 yılında 400 tl ve birde 550 tl fiyat vardı yukarda, bunlara bakınca 600 tl normal gibi geldi. orda cumartesi günü yaptırmayı düşünüyorum...

YORUMLARA AÇIĞIM FİKRİ OLAN VARSA YAZABİLİR.

1. bu arada aracım 140 binde
Yorum bağlantısı

forumda okudum Mehmet Teoman Bey'in başına gelenler benimde başıma geldi pazar akşamı sorunsuz gittiğim pendik sahilden maalesef aracımı bırakıp gelmek zorunda kaldım ''şanzıman hatası'' verdi araç ittik çalışmadı bende kutup başlarını söktüm 1 saat kadar bekledik yine çalışmadı viteslerin yazdığı kutu boş çıkıyordu ekranda. ve hiç marş basmıyordu tabiki şanzıman hatası kitapçığa bakınız yazısı ve sarı çark içinde ünlem işareti ile birlikte. gece 11 sıraları idi kutup başlarını söktüm ve aracı emniyetli bir yere aldıktan sonra bırakıp gittim, ertesi gün öğlen saatlerinde aracın yanına gittim, akü bağlantısını yaptım ilk kontağı açınca yine hata verdi kapatıp tekrar açtım hata gitmişti, bastım  marşa ve çalıştı ileri geri yaptım sıkıntı yok. aldım her zaman gittiğim kartal oto sanayideki özel ford servisine götürdüm bilgisayara bağlandı tcm modül arızası vermiş dediler, yani şanzıman beyni diye ekledi usta, beyin sökülüp tamire gidecek kömürler değişecek ve robotize kollar temizlenecek dedi hataları sildim ama yine yapıcaktır dedi sabahları araç gölge de ise çalışmama olasılığı yüksek olur dedi. fiyat olarak ta 600 tl dedi bende baktım 2013 yılında 400 tl ve birde 550 tl fiyat vardı yukarda, bunlara bakınca 600 tl normal gibi geldi. orda cumartesi günü yaptırmayı düşünüyorum...

YORUMLARA AÇIĞIM FİKRİ OLAN VARSA YAZABİLİR.

1. bu arada aracım 140 binde

Aynı araçtan bende de mevcut ve aynı sorunları kısmen yaşadım. 

Şanzıman hatası verip 1-2 saat sonra çalıştığı zamanlar da olmuştu.

Hatta 2 ay kadar önce akşam park ettiğim araç sabaha çalışmamıştı ve 2 gün boyunca tüm denemelerim başarısız olunca çekiciyle servise çektirmiştim. TCM modulü sökülüp onarımı yapılmıştı. 400tl vermiştim.

Tavsiyem araçta şu an sorun yoksa, şehir dışına da çıkmıyorsanız tekrar aynı arızayı verene kadar kullanın derim.

Yorum bağlantısı
Tamer Taban

Evet benimde düşüncem o yönde bu arızayı tekrar verene kadar kullanmak ama ağustos başı uzun yol yapma ihtimalim var, birde benden çok eşim kullanıyor, çoluk çocuk yolda kaldıklarını düşünemiyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

önce yetkili servise gidecek.. ids ile girilip hidrolik havası alınacak. baskı balata en son ne zaman değişiti?

Yorum bağlantısı
Tamer Taban

önce yetkili servise gidecek.. ids ile girilip hidrolik havası alınacak. baskı balata en son ne zaman değişiti?

Baskı balata ve volan dişlisini 2 yıl olmuştur değiştireli, km olarakta max 25 bin km olmuştur. yetkili servis fiyatları çok uçuk olmasa bende direk götürürüm ama baskı balata volan değişimine 5000 tl istemişlerdi 2 yıl önce...

Yorum bağlantısı
Tamer Taban

evet havasını alıyorum falan demişti usta, bilgisayara bağlayıp sürekli yüksek devirlerde gaz vererek bi işlem yapıyordu bu ne diye sordum havasını alıyoruz demişti. zaten araç 5 yıldır bende 86 binde aldım böyle şanzıman hatası vermedi, bugün görüşeyim yetkili servislerle ıds ile hidrolik havasını alma işlemini sorayım, olmazsa cumartesi önce onu yaptırırım sonra onların yönlendirmesine göre gider bu kömür değişimi ve beyin tamirini yaptırırım şimdi yetkili serviste yaptırmaya kalksam 5000 fiyat çekerler. araç 140 binde olunca km'si gelmiş diye düşündüm, kömür değişiminin. yorumlarınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Tamer Taban

tekrar merhaba bugün 2 yetkili servisle görüşme yaptım, ıds ile alakalı bilgili olduklarını sanmıyorum, çünkü tam olarak cevap veremediler biz genel bakarız sisteme bağlarız falan dediler, tcm modül arızası var ise biz tamir etmiyoruz direk değişim yapıyoruz dediler, fiyat olarakta 6000 tl + kdv çektiler. benim elim cumartesi 600 tl verip yaptırmak yada şimdi aracım yürür vaziyette bir daha bu arızayı yapana kullanmak (risk almak yani), ben anlamıyorum yetkili servisi bile öcü gibi bakıyor asm şanzımanlara neden ürettin kardeşim o zaman, bizi özel servislerin kucağına atıyorlar, yardımcı olmuyorlar.. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tamer Taban

Aracımı yaptırdım 500 tl'ye mal oldu. yapılan işlem şanzıman beyni işlem görmüş ? kömürler değişmiş ve robot kolların temizliği yapılmış, şimdi vites geçişleri daha yumuşak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Yetkili servisler en ufak sorunda değişime gidiyor.  İyi bir tamirci bulduysanız kaybetmeyin.  Uygun rakama sorunu halletmişsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Aracımı yaptırdım 500 tl'ye mal oldu. yapılan işlem şanzıman beyni işlem görmüş ? kömürler değişmiş ve robot kolların temizliği yapılmış, şimdi vites geçişleri daha yumuşak

Bununla geçmiş olsun. Uzun bir süre sorunsuz kullanacağınızı düşünüyorum, inşallah da öyle olur.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ahmet Duran Çelik

bende de 2004 model asm var. 93.000kmde. 1-2-3 vites geçişleri çok sert. tak tuk sesler de yapıyor bazen. 10.000km önce geçişler şimdikinden daha sertti. ben de oto şanzumancıya gösterdim. baskı-balata, debriyaj kolu, 1. vites kolu, 2. vites kolu değişti. ancak o vuruntu ve tak-tuk sesler hiç kesilmedi. sadece azaldı. ancak rahatsız ediyor. özellikle de tak-tuk sesi. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Zafer Hangül

Istanbul'da bu asm şanzumandan anlayan ve tamirini/bakımını yapan özel servisler/ustalar varsa paylaşabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sorunu nedir

Istanbul'da bu asm şanzumandan anlayan ve tamirini/bakımını yapan özel servisler/ustalar varsa paylaşabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Zafer Hangül

Araç otomatik durumdayken bir kaç dakika kullanımdan sonra vites geçişlerinde devir çok fazla yükselip vites geç artıyor, yani kavrama sanki bırakmıyor. Debriyaj ile gaza aynı anda basıyor gibi araba çok bağırıyor. Manuel'e aldığım zaman da vitesi artırınca yine bağırarak gecikmeli geçiyor vites. Ancak vitesi artırdıktan yaklaşık yarım saniye sonra ayağımı gazdan çekince, düzgün geçiyor vites. Yani anladığım kadarıyla kavrama bırakmıyor gaza basınca.

Bir de köprü trafiği gibi çok trafikli ve rampalarda, kalkış için gaza bastığımda araba traktör gibi sallanıyor; sanıyorum bütün şanzumanla beraber motoru da yere düşürecek, o kadar titriyor. Tabii trafik geçince ya da 5 dakika kadar bekleyince arıza lambası sönüp titreme de bitiyor. Ama vites artırınca ayağımı gazdan yine çekmem gerekiyor, o düzelmiyor.

sorunu nedir

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yetkili servise gidilecek. sistem havası alınacak tercihen hidrolik yağ da değiştilip adaptasyon da yaptırılacak ids ile. özel serviste yaplamaz

Yorum bağlantısı
Zafer Hangül

Hocam teşekkür ederim, bilgilendirmen için. Tavsiye ettiğin bir yetkili servis var mı peki? Bir de aşağı yukarı tahminen kaça patlar, bir bilgin var mı?

yetkili servise gidilecek. sistem havası alınacak tercihen hidrolik yağ da değiştilip adaptasyon da yaptırılacak ids ile. özel serviste yaplamaz

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

işçilik ve gerekiyorsa yağ.. ford life card uygualması devam ediyorsa bayağı makul 150 tl civarı tahmin.. istnye otokoç derim.  servis danışmanı İrfan a ulaşabilirseniz.... randevu da şart.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Yıllar önce arkadaşım Asm şanzımanlı sıfır fiesta almıştı. Araç 20bin km civarı sıkışık trafikte şanzıman hatası verip kalıyordu. Yarım saat kadar beklediğinde ise sorunsuz devam ediyordu. Defalarca kez servise gitti. Servis bunun bir koruma önlemi olduğunu ve şanzıman ısınınca hataya düşüp devre dışı kalıyor diyordu. Neyse olay mahkemelik oldu. 2 yıl sürdü. Ford kaybetti . Yeni araç teklif ettiler arkadas istemedi. Ford temyize gitti ve ford aracı iade alıp parayı faizi ile ödemek zorunda kalmıştı. 29 vermişti. 40bin tl civarında almıştı.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mehmet Atalay

Merhaba, foruma 2005 Fiesta 1.4 Tdci ASM aracımı aldığım 2013'ten beri üyeyim ancak pek girdi yapma şansım olmadı ne yazık ki. Neyse.

Fiesta'mı 2013 Ağustos başında 190.000 km.de aldım. Test vs söktüm sorun yok dediler. Ki zaten öyle de oldu. İlk sene 28.000 km yol yaptım. Tık demedi. 2014'te görev yerim değişince araç İzmirde evin garajında iki sene yattı diyebilirim. Çünkü son iki senede 6000 km yol yaptım. Sonuç olarak 35.000 km bana sorun yaşatmayan mavi tosbik Fiestam geçen gün bu başlıkta anlatılanlara benzer bir sorun verdi. Veya sorun çıkartabilirim diye beni uyardı. Duruma açıklık getirmek için de aracı 1 hafta önce KKTC'ye getirdiğini de eklemek isterim. Yani servis vs durumu bilen var mı aranızda üyeler hakkındaki bilgisizliğimden dolayı emin değilim.

Başlığa verilen cevaplardan derlediğim şekilde ben de hızlı cevaplar oluşturayım.

1. Herhangi bir arıza ışığı yanmıyor.

2. Kesinlikle marş almama, stop etme veya gösterge ışıklarında yanıp sönme gibi bir durum da söz konusu değil.

3. Araç, ki o da son 3 günde iki defa oldu, viteste bile olsa ilk hareketi yapmıyor ve vites geçişlerinde garip bi devir yükseltme sorunu yaşıyorum. Yani 3000 devirde vites geçiyor ama devir saati 3700-4000'e kadar yükselip tekrar düşüyor.

Durumun normal olmadığına eminim, ki 3 yıllık kullanımdan edindiğim tecrübe nasıl başlarsan o şekilde vites atıyor bu şanzıman. Yani sakin başlarsınız 1800-2000 arası vitesleri atlıyor ve öyle devam ediyor yada gaza yukenirseniz 3000+ devirde vites geçiyor ve öyle devam ediyor.

Bahsettiğim sorun olduğunda tiptronik geçiş de işlemiyor veya geç işliyor. Aracı durdurup boşa alıyorum. 2 dakika rölantide çalıştırıp stop ediyorum. Sonrasında 20 dk kadar bekledikten sonra sorunsuz çalışıyor.

Sorunun ilk olduğu gün acil çıkmam gereken bir durumda biraz da asabiyet hali ile mucurlu yolda bir müddet (10-15 metre) kadar araca patinaj yaptırdım. Bu hareketle ilgili olabilir mi?

Mavi tosbik ile çok mutluyum. Maddiyat çok problem değil ama yine de servisle ev arasında mekik dokumak istemiyorum. Sizce sorun ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ilk olarak yetkili serviste ids e bağlatıp tanıtma/kodlama herne diyeorlarsa yaptırın. bu arada sistemin havasını aldırın tercihen yağ da değişsin hidrolik. sonra duruma göre bakarsınzı düzelmmeiş se

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Atalay

Ben de ilk uygun zamanda onu yaptırmak niyetindeyim. Teşekkürler cvp için. İyi akşamlar

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...