İçeriğe Yönlendir

Fiesta Mı ? Rio Mu ?

Gökhan Hatunoğlu

Recommended Posts

Gökhan Hatunoğlu

Merhabalar,

Uzun süre araştırma yaptım 2013 Ford Fiesta 1.6i Titanium Powershift ile 2012 Kia Rio 1.4 Fancy Otomatik Vites arasında kararsız kaldım. Pazartesine kadar kararımı vermem lazım. Foruma göz attığımda objektif yaklaşan çok kişi olduğu için konu açma gereği duydum açıkcası aynı konudan var mı bilmiyorum arattım sonuç alamadım.

Araçları denemek istedim Fiestayı bi bayide buldum ve deneyebildim. Ancak Kia'yı test etme imkanım olmadı. Ancak içine oturup göz atabildim sadece.

Bütçe konusunda birbirine yakın değerdeler. iki araçta sıfır. Ford 3 yıl yada 100bin km garanti veriyor.(eksta ücret ödersen yılı arttırıyor ama km garantisi aynı) kia ise 5 yıl yada 150bin km garanti veriyor. Benim burdan algıladığım kendine güvenen bir kia karşımda.

Donanım olarak aralarında pek bi fark yok. Hacim olarakta hemen hemen aynılar. Bagaj hacmi Kia'da daha fazla sadece ama gel gelelim ki iki aracın içine oturduğunda da bariz bi şekilde iç hacim farkı Fiestanın içi çok dar, Kia'nın ise gayet geniş üstelik verilere bakınca aynı ölçülere sahipler nerdeyse...

Bi yandan da şanzuman kısmına takılıyorum. Fiesta da 6 ileri powershift var Kia da ise 4 ileri. Bu durumda 1.6 Fiestaya 6 ileri insanı rahatlatıyo ama Kia da ki 4 ileri 1.4 için uzun mesafede daha fazla yakıt harcaması (ayrıca sürekli uzun yolda yüksek devirde kullanıp ses-gürültü problemi demek)

Şimdi karşımda iki araba var birisi her ne kadar dar olsa da sürüş keyfini yaşatırım diyo diğeri ise fazla hız yapmazsan kafanı şişirmeden rahat rahat geniş geniş yoluna devam edersin diyo...

Dedim en iyisi bilen, test eden yada fikri olanlara danışayım bana biraz fikirlerini paylaşsınlar :)

Yorum bağlantısı
Onur Karakay

Gökhan Bey merhaba,öncelikli olarak size söyleyeceğim içinize sinen aracı seçmeniz,kararsızlık çok kötü bir şey,iyi bilirim.Ben aklımın yettiğince düşüncemi aktarayım.Kia Rio gerçekten güzel tasarlanmış bir araç albenisi üst seviyede,belki Fiesta'ya göre donanım olarakta yüksek olabilir.1.4i 4 ileri otomatik (ki 2012 ye kadar üretilmiş Fiesta'larda aynıydı) performans,yakıt tüketimi,yüksek hızda motor sesi,yüksek hızda ara hızlanmalar vs... sizi tatmin edeceğini zannetmiyorum.Ford'un yeni nesil arabalarında kullanmaya başladığı 6 ileri powershift şanzıman kesinlikle çok daha üstün çift kavrama sayesinde vites geçişleri hem daha hızlı hem de sarsıntısızdır.Yakıt tüketimi olarak belki aynıdır ama güç,tork ve şanzıman farkı var.Bunlardan ziyade araçların sürüş keyfi,yol tutuşu!!!,kullanırken aldığınız haz önemli.Size tavsiyem 2 aracında test sürüşlerini yapmanız.Kesinlikle içinize sineni alın.Şimdiden hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Emrah Akdoğan

Kia kendi kalitesini yeni modelleriyle daha da perçinledi. Fordda birçok hata üretim sorunu denk gelebilirken bence kia bu işi daha ciddiye alıyor. Dizayn olarak ikiside gayet şık.Ancak benim param olsa ve hangisi deseniz rio derim...

Yorum bağlantısı
Fırat Kazancı

rioyu ben satardım. fırma ismi vermiyim deşifre olmayalım.

fiesta al nokta.

Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Benim tercihim de Fiesta olurdu...Fiesta kullanmak bana çok keyif veriyor diyebilirim... :)

Yorum bağlantısı
Gökhan Hatunoğlu

Yorumlarınız ve paylaşımlarınız için teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Fiestanın 6 ileri vites olması bence benim için yeterli tercih sebebidir.

Ayrıca burası Ford forumu olduğu için söylemiyorum ama ben her zaman daha çok tutulan markayı tercih ederim araba konusunda. O yüzden de fiesta diyorum.

Ford 3 yıl yada 100bin km garanti veriyor.(eksta ücret ödersen yılı arttırıyor ama km garantisi aynı) kia ise 5 yıl yada 150bin km garanti veriyor. Benim burdan algıladığım kendine güvenen bir kia karşımda.

Bence bunu markanın kendine güveni olarak değerlendirmek yanlış olur. Satışları yükseltmek için yapılan bir uygulama bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emirhan Bal

marka değeri açısından her zaman Ford, fakat Kia araçlarına özellikle devlet yönetiminden cıkmasından sonra çok öenm veren, yeni tasarımlar ve argeler uygulayan ve bizim ülkede çok gecerli olan servis kalitesi ve uzlaşma konularında sıkı bir firma. Dolayısı ile iki aracta cok guzel araçlar, ama Ford marka değeri ve tecrübesi her zaman yukarıdadır. Fiesta ve Rio nun ait oldukları segmentte bakacak olursak atıyorum kia 3-5 ozelliği daha fazla sunsada mutlaka ford derim. Tabi sizin otomobile bakış açınız, zevkiniz, bir otomobilden beklentiniz ve maddi durumunuzda bu seçimde en büyük etken.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Hatunoğlu

marka değeri açısından her zaman Ford, fakat Kia araçlarına özellikle devlet yönetiminden cıkmasından sonra çok öenm veren, yeni tasarımlar ve argeler uygulayan ve bizim ülkede çok gecerli olan servis kalitesi ve uzlaşma konularında sıkı bir firma. Dolayısı ile iki aracta cok guzel araçlar, ama Ford marka değeri ve tecrübesi her zaman yukarıdadır. Fiesta ve Rio nun ait oldukları segmentte bakacak olursak atıyorum kia 3-5 ozelliği daha fazla sunsada mutlaka ford derim. Tabi sizin otomobile bakış açınız, zevkiniz, bir otomobilden beklentiniz ve maddi durumunuzda bu seçimde en büyük etken.

Maddi açıdan iki araçın bana gelişi aynı fiyat. Zevk ve beklenti konusuna gelince yaz aylarında sık sık uzak yol yapmam sebebiyle kafa şişirmiycek bi araca ihtiyacım var. Şuan kullandığım araba 1.2 ve otomatik bağıra bağıra gidiyo ve artık bunaldım :) Rio'da 4 ileri vites var ve alırsam gene aynı sıkıntıyı yaşayacağımı düşünüyorum ama içi Fiesta'ya göre daha geniş ve konforlu insanı daraltmıyo gibi geldi bana. Fiesta içinde bu sefer tersini düşünüyorum uzun yolda araç içinde daraltır ama performans olarak keyfini çıkartırım diyorum sonrada işin içinden çıkamayıp kararsızlığa sürükleniyorum :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Kia ceed deseydin iş değişirdi, bu şartlarda bende fiesta diyorum.

Yorum bağlantısı
Serkan Önder
(düzenlendi)

bir yakınımıza kıa rio 2012 model 1.4 diesel 90bg m/t modelini 43.000 tl ye aldık yaklaşık 3 hafta oluyor araç donanım olarak mükemmel denebilir.hacim olarakta tatminkar sürüş performansı iyi denebilir,vites geçişleri hızlanması gayet iyi beğenmediğim kısımları ise süspansiyonu gereğinden fazla sert.şanzuman dışında bence rio

F41hL.jpg

0Pvnr.jpg

tarihinde Serkan Önder tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Hatunoğlu

Kia ceed deseydin iş değişirdi, bu şartlarda bende fiesta diyorum.

Güzel diyosunuzda Ceed bi üst segmente girmiyor mu ? Rio ve Fiesta aynı segment diye biliyorum yanlışmıyım ?

bir yakınımıza kıa rio 2012 model 1.4 diesel 90bg m/t modelini 43.000 tl ye aldık yaklaşık 3 hafta oluyor araç donanım olarak mükemmel denebilir.hacim olarakta tatminkar sürüş performansı iyi denebilir,vites geçişleri hızlanması gayet iyi beğenmediğim kısımları ise süspansiyonu gereğinden fazla sert.şanzuman dışında bence rio

F41hL.jpg

0Pvnr.jpg

Evet çoğu kullanıcıdan aldığım yorum şu oldu, Kia servisi sevmez canını sıkmaz ama süspansiyonu serttir rahatsız edebilir. Fakat kullandığım araçtan bildiğim için sert süspansiyona alışık oldum artık. :)

Yorum bağlantısı
Fırat Kazancı

5 yıl garantı ıcın 300 tl verın forda işlem tamam. Sadece garantisi için araç alınmaz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Dikkat etmedim segmentine ama aynı sanırım, bu arada fiesta da serttir, değişiklik hissetmezdin, birde kia yerine Skoda modellerinede bir bak istersen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emirhan Bal
(düzenlendi)
Maddi açıdan iki araçın bana gelişi aynı fiyat. Zevk ve beklenti konusuna gelince yaz aylarında sık sık uzak yol yapmam sebebiyle kafa şişirmiycek bi araca ihtiyacım var. Şuan kullandığım araba 1.2 ve otomatik bağıra bağıra gidiyo ve artık bunaldım :) Rio'da 4 ileri vites var ve alırsam gene aynı sıkıntıyı yaşayacağımı düşünüyorum ama içi Fiesta'ya göre daha geniş ve konforlu insanı daraltmıyo gibi geldi bana. Fiesta içinde bu sefer tersini düşünüyorum uzun yolda araç içinde daraltır ama performans olarak keyfini çıkartırım diyorum sonrada işin içinden çıkamayıp kararsızlığa sürükleniyorum :)

Gökhan bey maddi konuyu lütfen yanlış anlamayın, maddi derken alım fiyatı değil, işletme ve aracı ilerde satma isteğinizden bahsediyorum. Mesela bazı insanlar 1-2 senede bir araç değiştirme meraklısı oldukları için zevkleri daha çok satarken rahat satacakları araçlar yüzünden farklı gelişmiştir, bazı insanlar aracı satmayı birinci etapta dert etmedikleri için ilk alımlarında aldıkları arabaya ve markaya uzun sure bağlı kalabilmekteler ( tabi buyuk dert ya da zevk değişimi olmaz ise ) maddi derken bunu demek istedim. Araç alırken geniş, dar ayrımıda bence yanlış anlaşılıyor, uzun yolda daraltmayacak araç ne rio ne fiesta boyunda araçlar değil zaten bence ikiside daraltır. Ama dediğim gibi genel istatistiklere bakarsak marka değeri, sizin zevk ve istekleriniz, performans ya da güvenlik vs ve tabi maddi bekletiniz diyelim bunlar çok önemli. Bence iki araçta ticari flo ve şirketlerde cok kullanılan araçlar bu sebeple ikinci elleri eşit gibi geliyor, genişlik performans değerleri fordun vites sistemi hariç bence yine eşit, dolayısı ile tavsiyem iki aracıda incelemeniz ve mumkunse test sürüşü yapmanız ve servis maliyetlerini karşılaştırmanız yönünde olacak. Lütfen yanlış anlaşılmasın fiesta kişilik olarak ve tarz olarak bir miktar daha yukarıda, göğsünde ford armasını taşıyor, rioda güzel ama tarihine bakarsanız ne kia ne de rio diye birşey bulamassınız, daha bebek bırkalım biraz büyüsün:))) tabi bunlar benim fikirlerim yönlendirme yapmak istemem...

tarihinde Emirhan Bal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

işin kötüsü ne biliyormusunuz, bu koreli kia ve hundai bizim ilk yerli aracımızla aynı anda yola çıktılar, şimdi bunlara bakın birde bize, biz hala elin malını üretiyoruz, yerimizde saymışız, herşey sadece görüntü memlekette, ne yazık...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fırat Kazancı

Skoda da sedan rapid var, eğer sedan düşünürseniz, ancak fabia sakın almayın kasa değişecek. Suan satışta olan araç baydı artık.

Yorum bağlantısı
Gökhan Hatunoğlu

5 yıl garantı ıcın 300 tl verın forda işlem tamam. Sadece garantisi için araç alınmaz.

560tl+kdv istiyolar +2 yıl garanti için ama ona ragmen 100bin km garanti diyolar onu arttırmıyolar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Karakay
(düzenlendi)

560tl+kdv istiyolar +2 yıl garanti için ama ona ragmen 100bin km garanti diyolar onu arttırmıyolar.

2yıl + 50.000km net olarak 708,00tl. toplam 5yıl 150.000km garantiniz olacak.tercih sizindir...

tarihinde Onur Karakay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Fiesta da çift kavramalı şanzıman var bu öteki araçtan çok üstün bir özellik.Ayrıca iki aracın 2.el piyasanına bakınca da fiesta önde.Marka güvenilirliği ve imajı bakımından bakarsak yine fiesta ön planda.Buna göre garantisi 3 yıl olmuş 5 yıl olmuş çok önemli değil bence..

Yani kısaca fiesta her şartta rio yu pataklar :D

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

DSG şanzıman teknolojik olarak yeni bir konsept, yeni bir teknoloji. Söylemesi de güzel : di- es- ji :) Amma, dışı bizi yakar, içi kullananları. Dört vites olsun, klasik otomatik şanzıman olsun. Varsın vites geçişlerini hissettirsin. Ama arıza yapıp yolda bırakma olasılığı diğerine göre çok çok düşük. Baskı sıyırdı derdi yok, balata sıyırdı derdi yok. Yağın içinde vıcır vıcır dönüp durur balatalar. Aşınmaz etmez. DSG ile nerde ne zaman kalacağınızı bilemezsiniz. Yanılmıyorsam kavrama kuru debriyaj. Kullanım yoğunluğuna bağlı olarak 3-4 yılda bir, ikişer tane baskı-balata değiştirmek adamın iflahını söker. DSG şanzımanların sonu tıpkı CVT lerin sonu gibi olacak. Demedi demeyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayşegül Kahraman

Bu bir araçtan ne istediğinize bağlı. İki aracında dizelini denedim. Bana Rio daha güçlü gibi geldi. Ama bugün yine araba alsam ve bu ikisi arasında kalsam Fiesta' yı alırdım. Bana daha güvenli geliyor. Rio' nun kasası hiç sağlam gibi gelmiyor çünkü. Tabi Ford seçmemde en büyük etken de servis olurdu herhalde...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

DSG şanzıman teknolojik olarak yeni bir konsept, yeni bir teknoloji. Söylemesi de güzel : di- es- ji :) Amma, dışı bizi yakar, içi kullananları. Dört vites olsun, klasik otomatik şanzıman olsun. Varsın vites geçişlerini hissettirsin. Ama arıza yapıp yolda bırakma olasılığı diğerine göre çok çok düşük. Baskı sıyırdı derdi yok, balata sıyırdı derdi yok. Yağın içinde vıcır vıcır dönüp durur balatalar. Aşınmaz etmez. DSG ile nerde ne zaman kalacağınızı bilemezsiniz. Yanılmıyorsam kavrama kuru debriyaj. Kullanım yoğunluğuna bağlı olarak 3-4 yılda bir, ikişer tane baskı-balata değiştirmek adamın iflahını söker. DSG şanzımanların sonu tıpkı CVT lerin sonu gibi olacak. Demedi demeyin.

Örneğin çağlar Abi DSG cuprasını dik bayırda parkedemiyor... Şanzuman kilitleniyor diye, düz yer arıyor :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Kazancı

internet sitesinden kontrol ettim , fiyat dediğiniz gibi benim aklımda 1 yılı kalmış. Benim uzatmaya niyetim var.

Bakın 0 kialari biz satardık, ayrıca 2. el satış danışmanlıgıda yaptım. Siz ford alın. Ha tasarımdır , zevkim , rengim falan derseniz ona birşey diyemem.

Kalite olarak ford daha üstün benim kullanım tecrubelerıme gore soyluyorum. Ha bana kalsa VWden başkası araba değil gözümde o ayrı mesele.

Skoda rapide bir bakıver.

vw.ru sitesinden polo sedana bakar iseniz aynı araç olduğunu görürsünüz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...