İçeriğe Yönlendir

B - Max - Dizel Yakıt Tüketimi

Korhan Şenörer

Recommended Posts

Korhan Şenörer

merhaba, b max imle çok güzel geziyorum gözler aracın üzerinde çok dikkat çekiyor. nazer değmesin

1,5 dizel trend im var b max i olanlara bir sorum var. aracı kullandıktan sonra park edip motoru kapattığınızda ön tekerleklerin olduğu kısımı dinlediniz mi? benden tısss şeklinde bir ses geliyor sonra belirli bir süre sonra bu ses gidiyor. neden olabilir? sizde bu var mı?

Nuri bey, aracı stop ettikten sonra hiç böyle bir ses duymadım. Belki dikkat etmediğimden belkide biraz sağır olduğumdan oılabilir. :D Bir de bu konu dizel B Max yakıt tüketimi konusu, bu tür sorularınızı B Max hakkında herşey başlıklı konu altına yazarsanız forumun tertip ve düzeni açısından daha iyi olacaktır. Aracınızda hayırlı olsun, kazasız, sorunsuz sürüşler dilerim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

Haftasonu daha önce olduğu gibi Aydın'dan Denizli, Çavdır, Korkuteli güzergahından Antalya'ya gittim ve pazar gecesi tekrar Aydın'a döndüm. Yol şartları genel olarak aynıydı (Aynı saatlerde, aynı yol güzergahında, aynı hava şartlarında vb.) Genel olarak sürekli 110 km. hız civarı seyrettim. CC hiç kullanmadım. Daha önce Aydın - Antalya istikametinde 5.5 lt/100 km. olan tüketim bu defa 5.3 lt. oldu. Antalya - Aydın istikametinde daha önce 5.3 lt./100 km. olan tüketim ise bu defa 4.9 lt. oldu. Yol bilgisayarına göre ortalama hız ise 85 km. idi. Ama şehir merkezleri geçişleri haricinde sürekli 110 km hız ile seyrettim. Tabi bazen kısa süreli 120-130 km. yi gördüğüm de oldu. Bu şartlarda 5 lt.'nin altına düşmüş olmak beni sevindirdi. İleride biraz daha düşecektir.

Korhan Bey;

Aracınız 110 Km. hızda iken devriniz tam olarak kaç acaba?

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Korhan Bey;

Aracınız 110 Km. hızda iken devriniz tam olarak kaç acaba?

2200 devir civarı diye hatırlıyorum, tekrar bakarım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

2200 devir civarı diye hatırlıyorum, tekrar bakarım.

Şayet 2200 mertebesi ise B-Max şanzuman dişli oranları 1,4 fiestalardan farklı. 4,5 Lt. mertebesine düşebilirsiniz 15 bin km'den sonra diye tahmin ediyorum. Ben C-Max'te 100-130 aralığında 4,5-5 Lt. arasında tüketim gerçekleştiriyorum. Şu an 7 bin Km'yi tamamladım ve 1 depo ile (48 Lt) şehir içinde 850 km, şehir dışında ise 1000 km. mertebesinde yol yapıyorum. 130'un üzerinde tüketim 6 litreyi biraz geçiyor.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Şayet 2200 mertebesi ise B-Max şanzuman dişli oranları 1,4 fiestalardan farklı. 4,5 Lt. mertebesine düşebilirsiniz 15 bin km'den sonra diye tahmin ediyorum. Ben C-Max'te 100-130 aralığında 4,5-5 Lt. arasında tüketim gerçekleştiriyorum. Şu an 7 bin Km'yi tamamladım ve 1 depo ile (48 Lt) şehir içinde 850 km, şehir dışında ise 1000 km. mertebesinde yol yapıyorum. 130'un üzerinde tüketim 6 litreyi biraz geçiyor.

Bugün gideceğim yol düz bir yol, tam olarak 110 km iken devir saatine bakıcam, tekrar yazarım. Bence sizin tüketim değerleriniz gayet iyi.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Mustafa bey, dün baktım, 100 km hızda 1950 devir, 110 km hızda 2100 devir ve 120 km hızda 2300 devir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

Mustafa bey, dün baktım, 100 km hızda 1950 devir, 110 km hızda 2100 devir ve 120 km hızda 2300 devir.

Verdiğiniz bilgi için çok teşekkürler Korhan bey.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

dizelciler bizim kadar dikkat etmiyordur, kurum bağlamasın diye devirli sürüyorlardır. Normalde dizel az yakmalı. :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yeni benzinliler az yakıyor,ancak dizelle karşılaştırılması mümkün değil. Dizeller hibritlerden bile az yakarlar.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

fabrika verisi ,ben 3.9 gördüm. eski fiestalar sanırım euro 3tü, onlar bile koklar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Uz

Arkadaşlar ben renonun 1,2 benzinlisini kullandım 300 km kadar ortalamam 8,5 lt. oldu. Levent bey sanırım ağırlıkla şehir içi kullanıyor şehir dışında ise çok fazla 100 km üzerinde seyretmiyor. Küçük CC benzinli veya dizel araçlarda 150 ve üzerindeki hızlarda seyredin ve ne kadar tasarruf yaptığınızı görürsünüz. Aynı şartlarda kardeşim ile beraber bursa-çanakkale gidiş dönüş yaptık peşpeşe. 130-160 km arası bir hız bandı kullandık. Kardeşimin dacia sandero stepway 150 üzerinde güven vermediği için pek fazla 150'yi aşmadık. benim ortalama tüketimim 5,5 , kardeşimin ise 6,8 lt. oldu.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bu dizel motorlara ne oldu boyle yakiyorlar benim fiesta 1.25 20 bin km bilecik istanbul gidis donus hiz 100/120 ort. tuk. 4.1 lt iyiki dizel alnamisim... bu arada 150 km s.ici ile 4.5 oldu

euro 5 nedeniyle burunları ve popoları tıkalı.

Arkadaşlar ben renonun 1,2 benzinlisini kullandım 300 km kadar ortalamam 8,5 lt. oldu. Levent bey sanırım ağırlıkla şehir içi kullanıyor şehir dışında ise çok fazla 100 km üzerinde seyretmiyor. Küçük CC benzinli veya dizel araçlarda 150 ve üzerindeki hızlarda seyredin ve ne kadar tasarruf yaptığınızı görürsünüz. Aynı şartlarda kardeşim ile beraber bursa-çanakkale gidiş dönüş yaptık peşpeşe. 130-160 km arası bir hız bandı kullandık. Kardeşimin dacia sandero stepway 150 üzerinde güven vermediği için pek fazla 150'yi aşmadık. benim ortalama tüketimim 5,5 , kardeşimin ise 6,8 lt. oldu.

ceza kestirdim size .

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Arıcan

Arkadaşlar yol bilgisayarına tam güvenmeyin bu arabaların yakıtını ölçmek istiyorsan depoyu fullemeniz gerekir ancak o zaman net sonuç alırsınız geçen haftalarda aydından manisa alaşehir tarafına giderken opette fulledim geldim yine fulledim 475km yol yaptım tam olarak 100tl mazot aldı aha sonuç 21kuruş hiçstandart gitmedim bastığım yer oldu yavaş gittiğim yerler oldu bence yakıt sarfiyatı bu arabalarda güzel tek sorun camlar

Yorum bağlantısı
Murat Arıcan

Bu dizel motorlara ne oldu boyle yakiyorlar benim fiesta 1.25 20 bin km bilecik istanbul gidis donus hiz 100/120 ort. tuk. 4.1 lt iyiki dizel alnamisim... bu arada 150 km s.ici ile 4.5 oldu

mazot pahalı brader arabaların suçu yok

Yorum bağlantısı
Şenol Üzenç

İlk aldığımda yaklaşık 6,6-6,8 lt. aralığında olan tüketim, 1.500 km sonucunda 5,6 lt'ye geriledi. (şehir içi, 1.6. TDCI motor ile)

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Bugün akşam Aydın'dan çıkarken yol bilgisayarını sıfırladım ve Nazilliye gittim ve gece tekrar Aydına döndüm. Giderken Aydın-Nazilli arasında 2 ilçe olduğundan yaklaşık 10-12 trafik ışıgı vardı, bazılarında durdum, bazılarında ise yeşil yandığından durmadan devam ettim, dönüşte ise geç olduğundan çoğu ışık sarı yanıp sönüyordu bir çoğunda durmadan kontrollü şekilde geçtim. Nazilli şehir içine giriş çıkış ta dahil olmak üzere tam olarak 102 km. yol yaptım, acelemde olmadığından özellikle düşük bir tüketim elde etmek için 100 km/s hızı geçmedim, genelde 90-100 arası hızla gittim geldim. Sonuç olarak tüketim.4.1 lt/100 km. :nazar: Demek ki 100 km/s hızı geçmeyince B Max'lerimiz oldukça ekonomik oluyormuş. Sanırım 10-12 adet trafik ışıklı kavşak geçisi ve durk kalk olmasa yani otoyol da olsaydım 100 km/s hızı geçmeden fabrika verisi olan 3.8 lt/100 km. tüketim değerini elde etmek hatta daha da düşük bir tüketim değeri yakalamak mümkün olacak. Bir daha ki denemem de ise yol bilgisayarı ve gerçek tüketim değerini dolu depo ile deneyeceğim. Bu arada arabam bu gece 4000 km.yi geçti, 5000-6000 km. ye kadar tüketim çok az daha düşecek ve nihai halini alacaktır. B Max'lerde ufak tefek sorunlar olsada yakıt ekonomisi açısından B Max alkışı hak etti. :bravo: :bravo:

2013-05-26_00-29-24_225.jpg

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hami Yakın

Dizel getz 1.5 - 4.5 gördüm teknik verilerde 4.8 - 5 arası sizin rakamı göremedim. Kişisel kullanımda fabrika verisi altına düşebiliyor kasarak tabi. Eski fiestalara ait verileri takip ediyorum bazen ort. 4.5 - 5 gibi oda sakin kullanımlarda.

Dizel getz 1.5 - teknik verilerde ort. tüketim 4.8 - 5 arası, sizin rakamı göremedim. Kişisel kullanımda fabrika verisi altına düşebiliyor kasarak tabi. Eski fiestalara ait verileri takip ediyorum bazen ort. 4.5 - 5 gibi oda sakin kullanımlarda.

http://www.spritmonitor.de/en/overview/19-Hyundai/183-Getz.html?fueltype=1&vehicletype=1&powerunit=2

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

2013-05-29_20-42-21_306.jpg

Hız sabitleyiciyi 88 km/s e ayarladim ve Aydın-Nazilli arasi gidis-dönüş 102 km sonunda fabrika verisi olan 3.8 lt degerini elde ettim. Tabiki tasarruf edecegiz diyede hep bu hizda gidilmez. :) Sadece test amaciyla denedim bunu. Yol bilgisayarindaki ortalama hiz ise 68 km/s ti.Ayrica bu ölçümün otoyolda degil, iki ilçe ve 10-12 trafik lambasi ve kavşak geçişi olan bölünmüş yol olduğunu da belirteyim, aynı hızda otoyolda daha düşük bir tüketim degeri elde edilebilir.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Hız sabitleyiciyi 88 km/s e ayarladim ve Aydın-Nazilli arasi gidis-dönüş 102 km sonunda fabrika verisi olan 3.8 lt degerini elde ettim. Tabiki tasarruf edecegiz diyede hep bu hizda gidilmez. :) Sadece test amaciyla denedim bunu. Yol bilgisayarindaki ortalama hiz ise 68 km/s ti.Ayrica bu ölçümün otoyolda degil, iki ilçe ve 10-12 trafik lambasi ve kavşak geçişi olan bölünmüş yol olduğunu da belirteyim, aynı hızda otoyolda daha düşük bir tüketim degeri elde edilebilir.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/164038-dizel-c-max-yakit-tketimi/page__st__340

Daha öncede dizel C Max'im ile Aydın otoyolunda Aydın-Söke arasında 80 km./s hızla giderek 2.7 lt./100 km. tüketim değeri elde etmiştim. Tasarruf yapmak istedikten sonra bu değerler çok güzel değerler. :bravo: Tabi otoyolda 80 km./s hızla giderken kamyonların bile sizi sollaması ve neredeyse kamyoncuların gülmesi ayrı bir konu. :D Derler ki: Adamın altındaki arabaya bak, bi de gittiği hıza bak. :D

Yorum bağlantısı
Volkan Kus

1.4 trend benzinde 45kurus yaktigi oldu sehir icinde. Sehir disinda 23kurusa dustu 90km de. 130km hizla sehir disi 500km hesabimsa 30 kurusa tekamul etmekte. Mayis 2013

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

1.4 trend benzinde 45kurus yaktigi oldu sehir icinde. Sehir disinda 23kurusa dustu 90km de. 130km hizla sehir disi 500km hesabimsa 30 kurusa tekamul etmekte. Mayis 2013

Volkan bey merhaba, foruma hoşgeldiniz, aracınız hayırlı olsun, aracınız benzinli sanırım, B Max Sorunlar ve Çözümleri bölümünde Benzinli B Max Yakıt Tüketimi diye bir başlık açabilirsiniz, benzinli ve dizel tükatimleri ayrı başlıklarda karışmamış olur.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Evren Erakçora

10 litre fazla bence. Devirli kullanıyorsanız vazgeçin, 2500 deviri geçmeye gerek yok.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

bana fazla geldik , yakıt düşer ama öyle çok fark etmez. Lastik havaları nasıl, araç dizel değil mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...